Jaga:     
Beebi

Beebide gaasivalud on seletamatu nähtus, millele vahel siiski leidub seletus (1)

Beebide gaasivalud on seletamatu nähtus, millele vahel siiski leidub seletus: mõnel lapsel on põhjuseks piimavalguallergia.

Just piimavalguallergiast tingitud gaasivalude käes kannatas praegu viiekuune vahva sell Markus Daniel oma esimestel elukuudel. ‟See oli kohutav aeg üle elada,ˮ meenutab ema Kerli Erm (28).

Gaasitrall sünnitusmajas

Kui tavaliselt hakkab kõhupuhitus katsumusi valmistama paarinädalasele beebile, siis Markus alustas igaõhtuste kisahoogudega juba sünnitusmajas. Olukord oli seda hullem, et Kerli ise oli keisrilõike järel tekkinud põletiku tõttu kõrges palavikus. Nii oli verivärske vanaema see, kes öösiti vastsündinuga mööda haiglakoridori kõndis, teda kussutas ja rahustada püüdis.

‟Kurtsin muret mitmele ämmaemandale ja sain seinast seina vastuseid. Oli neid, kelle arvates nii väiksel lapsel üldse gaasivalusid ei esine, ja teisi, kes kohe Espumisani tilgad lagedale tõid. Pärast gaasirohu manustamist oli laps rahulikum ja suutis uinuda,ˮ jutustab Kerli.

Kodus läksid lapse nutuhood aina hullemaks. ‟Öösiti magas ta üldiselt kenasti, aga õhtud olid pikka aega lausa jubedad. Esialgu hakkasid kriiskavad nutuhood pihta kella kaheksa paiku, siis kuue paiku ja viimaks lausa hommikust alates,ˮ kirjeldab Kerli. Kuuvanusena kisendas laps juba seepeale, kui taipas, et jälle tuleb söögiaeg. ‟Kõht oli toonuses ja tühi, aga süüa laps ei tahtnud, sest teadis, et toit tekitab jälle valu.ˮ

Markus oli pudelitoidul. Kerli vahetas piimasegu, kuid tulemuseta. Õnnelik lahendus saabus alles siis, kui ema konsulteeris lastearst Sirje Saarega. Tohter oletas, et lapsel võib olla allergia piimavalgu vastu, ja kirjutas välja retseptiga saadava toidusegu.

Uue toiduseguga oli muutust näha juba ühe päevaga: lapse kõht ei olnud enam nii pinges ja ta sõi paremini. Gaasitrall kestis siiski edasi, kuid leebemal kujul. Markus sai igal toidukorral gaasiravimit seni, kuni muutus kolme ja poole kuuselt aktiivsemaks ja tuli ka seedimisega toime.

Pole sama mis laktoositalumatus

Randvere perearstikeskuse perearst Kati Paal ütleb Kerli lugu kommenteerides, et imikutel esineb tõesti üsna sageli allergiat piimavalgu vastu. ‟Sageli aetakse piimavalguallergia segi laktoositalumatusega. Neil kahel asjal on oluline vahet teha, sest piimavalguallergiast kasvab valdav osa lapsi aasta-paariga välja. Seevastu laktoositalumatus on ainevahetushäire, mille korral organism ei omasta piimasuhkrut ehk laktoosi ja mis vallandub reeglina alles pärast väikelapseiga või täiskasvanuna.ˮ

Imiku lehmapiimaallergia vallandub tavaliselt juba esimestel elukuudel ja on immunoloogiline reaktsioon piimavalkudele. ‟Ainus või esmane tunnus võibki olla vastsündinueas tekkiv äge kõhupuhitus ja -valu. Sageli on lapsel ka kuiv ja kare nahk, nahalööve, vedelam (vahel limane, rohekas) väljaheide.ˮ

Perearst ütleb, et kui lapsel esinevad ainult gaasivalud, siis on alguses võimatu vahet teha, kas neid põhjustab piimavalk või on need beebi tavalised gaasivalud, mis esinevad kolmandikul imikutel ning mööduvad ajaga ise. 

Jälgi ja katseta

Gaasivalude puhul aitavadki katsetused, lapse jälgimine ja ajapikku välistamine. ‟Rinnapiima saava lapse emadel soovitan menüüst esmalt välja jätta herned, oad, kapsad, õunad, tsitruselised ja šokolaadi,” ütleb perearst. “Pudelitoitu saava lapse ema võiks proovida anda teist piimasegu.

Kui need võtted kõhugaase ei leevenda, langebki kahtlus allergiale. Sagedamini põhjustavad imikutel ülitundlikkust histamiini vabastavad toidud (mesi, šokolaad, kakao, maasikad, pähklid, tsitrused). Kui lapse kaebused ikka püsivad, siis tavatoiduainetest on imikueas kõige sagedasem allergia põhjustaja tõesti lehmapiim.ˮ

Lehmapiimaallergiaga rinnalapse ema peaks oma menüüst välja jätma kõik piimatooted. Kui aga laps on pudelitoidul, tuleb arstiga koostöös vahetada senine rinnapiimaasendaja sellise vastu, mis põhineb täielikult hüdrolüüsitud valgul – selle allergeensed omadused on minimaalsed. Hüdrolüüsitud valke sisaldava piimasegu maitse on kibedavõitu, kuid lapsed harjuvad sellega ajapikku.

Õnneks kasvab laps lehmapiimaallergiast välja. Suur osa aastavanuseid ja peaaegu kõik kaheaastased saavad juba probleemideta piimatooteid süüa. Samas võib (aga ei pruugi) piimavalguallergia ennustada muid allergiaid tulevikus.

Kati Paal lisab, et kuna piimavalk ja laktoos on eri asjad, siis ei tähenda piimavalguallergia seda, et lapsele peaks andma laktoosivabu tooteid.

Ema, lohutamisekspert

Neil kuudel, kui Markus alustas iga õhtut kriiskava nutuhooga, sai Kerlist tõeline lohutamisekspert. Kõik prooviti ära: nahakontakt, kussutamine, laulmine, tiger in the tree asend, vannitamine, massaaž, võimlemine, pallil hüpitamine, turvahällis ja vankris kiigutamine, erinevad gaasirohud. Vahel oli tunne, et last ei rahusta miski. ‟Kui olukord väga hulluks läks, pistsin lapse turvatooliga autosse ja sõitsin temaga ringi, kuni ta magama jäi,ˮ kirjeldab ema. Juhtus aga sedagi, et 40 minuti pärast beebi ärkas ja kriiskas edasi.

Veel praegugi tuleb ette, et laps tõstab õhtuti tuttavat kisa. Nüüd seostab ema seda tahkema toiduga, mis samuti teinekord gaase põhjustab. Peamiselt meenutab kunagist gaasitralli aga sügavale lapsemällu sööbinud teadmine, et piim toob kaasa kõhuvalu. Seetõttu läheb ka allergikute piimasegu poisile sisse suurte raskustega. ‟Üks põhjusi on ilmselt ka selle piima kehv maitse. Ei jää muud üle, kui oodata aega, mil piim enam põhitoiduks pole,ˮ ohkab ema.

‟Gaasivalude puhul on kõige kindlam abimees aeg,ˮ rõhutab perearst Kati Paal. ‟Esiteks on teada, et gaasivalud mööduvad enamasti pärast lapse kolmekuuseks saamist (vahel veidi varem või hiljem), teiseks selgub aja jooksul, kas nende taga võib olla midagi muud, näiteks allergia.ˮ

Perearstile tundub, et tänapäeval on vanematele omaette koormaks infoküllus: rohked soovitused on kohati vasturääkivad ja tekitavad segadust. Gaasivalude põhjused ei ole arstidelegi üheselt selged ja ilmselt on tegu mitme faktori koosmõjuga: ema toitumine, lapse soolestiku ebaküpsus, häiritud koordinatsioon imiku kõhupressi ja vaagnapõhjalihaste lõõgastumise vahel.

Arst ei soovita rinnalaste emadel ka enda toitumist ülemäära piirata. ‟Olen näinud emasid, kes söövad lõpuks ainult veega keedetud tatart, kuid lapse gaasivalud ei kao siiski kadunud. Spetsiifilisemad piirangud peaksid olema põhjendatud ja arstiga läbi räägitud,ˮ lisab ta.

See läheb üle!

Neil kuudel, kui Kerli õhtuti koos lapsega nutta tihkus, oli tal raske ette kujutada, et ühel päeval on elu hoopis teist nägu. Praegu, viiekuusena, sööb poiss aga kõike peale piima väga hea isuga ja toob emale kuhjaga rõõmu. ‟Tunnen ennast justkui Ameerika mägedel, kord on tõusud ja kord mõõnad, aga nii see elu on,ˮ võtab Kerli oma emakogemuse filosoofiliselt kokku.

Hingeliselt aitas tal seda rasket aega üle elada kolm asja. Esiteks oma mure jagamine. ‟Meil on Facebooki beebigrupp, kus saame üksteiselt tuge. Samuti avati ööpäevaringne ämmaemandaliin 12252. Just siis, kui Markus sündis, helistasin sinna mitu korda. Vastanud ämmaemandad olid alati toredad ja püüdsid igati aidata. See rahustab, kui kordad kellegi teisega koos üle kõik, millest võiks abi olla, ja saad kinnitust, et oled õigel teel.ˮ

Teiseks sai Kerli tuge usust sellesse, et iga päevaga läheb kasvõi grammike kergemaks, sest laps kasvab ja organism saab tugevamaks.

Kolmas nipp oli hetkes elamine: ‟Nautisin neid hetki, kui beebi tundis end hästi ja naeratas mulle. Kui päeva jooksul sain temalt vähemalt ühe naeratuse, andis see jõudu, et õhtune trall üle elada.ˮ

Ka perearst soovitab eelkõige uskuda, et see kõik möödub, ja säilitada rahu. ‟On tõestatud, et gaasivalud ei kahjusta kuidagi lapse edasist arengut. Gaasivalusid ei saa päriselt ravida, neid saab leevendada. Tasub proovida üht nippi korraga ja kui õige leitud, siis selle juurde jäädagi. Samuti soovitan apteegi käsimüügis leiduvaid ravimeid – kui efekt ei ole ka sajaprotsendiline, saavad paljud neist siiski leevendust.ˮ

Samas paneb arst südamele, et ohutute gaasivalude varjus ei magaks vanemad maha mõnda tõsist ja sekkumist nõudvat haigust: ‟Kui beebi käitumine muutub, nutt kõlab isemoodi, ilmnevad palavik, oksendamine, kõhulahtisus või on väljaheites verd, tuleb kindlasti arstiga ühendust võtta.ˮ

Leia oma ravim

* Apteegi käsimüügis on saadaval simetikooni (Espumisan, Sab Simplex, Cuplaton) või probiootikume sisaldavad ravimid või nende kombinatsioonid. Ravimid hõlbustavad kõhugaaside väljutamist ja/või taastavad sooles normaalse bakterite tasakaalu ning on imikutele ohutud, sest ei imendu seedetraktist. Imeravimit nende seas kahjuks pole – mis toob kergendust ühele beebile, ei pruugi teisele toimida.

* Anna ravimit täpselt ettenähtud annustes.

* Kui nädala jooksul mõju ei teki, proovi mõnda muud preparaati.

* Kui ravim leevendab lapse vaevusi, jätka selle tarvitamist pidevalt, kuni kõhugaasid enam probleeme ei põhjusta. “Ainult vajadusel” antud ravim ei avalda soovitud toimet.

* Kui varem tõhusana tundunud ravim enam ei toimi, tasub mõelda, kas valu ägenemisel võib olla ka mõni muu põhjus.

Allikas: perearst Kati Paal, Randvere perearstikeskus

Tiiger puu otsas

Asend gaasivalude leevendamiseks ja beebi rahustamiseks. Laps on kõhuli ema käsivarrel: lapse nägu on ema küünarnuki poole, selg toetab vastu ema kõhtu ja ema hoiab sama käe sõrmedega lapsel reiest. Ema teine käsi on vaba lapse kõhu masseerimiseks või seljale pai tegemiseks.

1 kommentaar

  /   07:44, 17. juuli 2017
Народ нас убивают, выяснилось что 97% граждан заражены паразитами и токсинами, а они прямо или косвенно вызывают большинство наших болезней, даже такие как рак и ожирение, проблемы сердца и остальные. Но теперь есть спасение и можно за неделю очиститься. Очистка кардинально улучшила мое здоровье и самочувствие, советую всем попробовать. Вот почитайте чем грозит пренебрежение очищением -- http://flyt.it/4DZL0N

Loe ka neid lugusid