Jaga:     
Uudised

Toitumisnõustaja: "Eelarve mõjutab menüü mitmekesisust ja tervislikkust vähe." (3)

Kõige rohkem mõjutavad lasteaedades menüüd ühiskondlikult väljakujunenud toitumisharjumused, mis kahjuks ei ühti enamasti tervist toetavate toidusoovitustega, möönab toitumisnõustaja Reelika Õigemeel.

"Sealiha osakaalu vähendamise, samuti valmis- ja pooltoodete väljajätmisega on võimalik saavutada märkimisväärne kokkuhoid. Selle arvelt saab soetada kvaliteetsemat toiduõli (külmpress-oliiviõli), pähkleid ja seemneid, marju, puuvilju, kvaliteetset kala ja täisteravilju. Köögiviljad, kaunviljad ja eestimaised täisteraviljad on soodsa hinnaga," loetleb Õigemeel. Mõningast abi lasteaedade toidueelarvele annavad PRIA puu- ja köögiviljatoetused.

Mugavad vabandused

"Peamised vastuväited menüü muutmiseks on: nad ju ei söö teisi asju; harjumused tulevad kodust; kõige tähtsam, et kõht saaks täis; meil pole raha, et tervislikku toitumist juurutada. Tegelikult on kõige lihtsam laste harjumusi muuta lasteaias, kus lapsed viibivad suurema osa oma ärkveloleku ajast. Kui toit üleöö teistsuguseks muuta, tekib tõenäoliselt vastuseis. Seega tuleb muuta sammhaaval ja kõiki osapooli eelnevalt teavitades," räägib Õigemeel.

Menüü analüüs

"Minu poole on pöördunud mitmed lapsevanemad, et tellida lasteaiatoidu menüü analüüs, enne kui nad juhtkonna või hoolekogu poole pöörduvad. Analüüsi alusel saab juba konkreetseid ettepanekuid teha. Osa lasteasutusi on tellinud ka ise menüüanalüüsi koos muudatussoovitustega või spetsiaalselt neile kohandatud valmismenüüd retseptidega," jutustab Õigemeel.

Reelika Õigemeel, “Toitu targalt – menüü koostamise käsiraamat” on abiks neile, kel vaja igapäevaselt tervislikku tasakaalustatud menüüd planeerida. Käsiraamat koosneb lihtsatest juhenditest mitmekesise menüü koostamiseks ning mahukast retseptipangast.

3 kommentaari

A
Ants  /   12:38, 27. juuni 2017
Tädi on kukkunud kuskilt? Eelarve mõjutab VÄGA PALJU seda, mida ja kui palju süüakse. Kui ikka pole raha, et osta seasisefileed, siis ostetakse odavam-rasvasem praetükk. Kui pole raha, et osta kallist kookosrasva, ostetakse odavat päevalilleõli.
M
mari  /   08:52, 28. juuni 2017
Kodudes ei tehta enam süüa või siis selliseid makaronil ja pitsal põhinevaid sööke. Teisalt jälle on pered, kes on süsteemsusega lolliks läinud. Veganid jne. Lapsed tõepoolest söövad kehvasti ja need soovitajad võiksid veeta mingi aja kuskil koolis ja laagris ning ennast reaalse eluga kurssi viia.
H
Hmmm kui hea  /   23:46, 28. juuni 2017
Hmm tahaks selle pildi ära süüa... nii maitsev näeb välja!

Loe ka neid lugusid