Jaga:     
Uudised

Lasteaialapse ema: "Lasteaias pakutakse magustoitu vahel kolm korda päevas!" (35)

Ohtra suhkruga kohukesed, jogurtid, kohupiimakreemid ja mahlajoogid võiksid lasteialapse ema hinnangul menüüst puududa. Rääkimata pulgakommidest!

Kool ja koolieelne lasteasutus on ideaalseks kohaks, et mõjutada laste toitumiskäitumist ning muuta teadmisi ja suhtumist selle kohta, seisab sotsiaalministeeriumi mahukas rahvatervise seaduse eelnõus. Selle sätte eesmärk on välistada koolieelsetes lasteasutustes ja üldhariduskoolides selliste toitude müümine, mis ei ole laste tervist toetavad. Kuid alustada tuleks lasteaiast.

Anne (29) peres kasvavad lasteaialaps Joosep (4) ja Elias (1,5), kes on praegu veel kodune. Joosepi lasteaeda minnes oli Anne üllatunud: “Lasteaias pakutakse magustoitu vahel kolm korda päevas. Samas räägivad terviseedendajad, et suhkrut tarbitakse liiga palju ja lastel on ebatervislikud toitumisharjumused.” Naisel on raske mõista, miks peab iga lõunasöögi järel olema magustoit. Miks tekitada lapses harjumus, et kui korralikust toitvast söögist on kõht täis, siis peab midagi magusat otsa tulema?

Küsitavusi palju

Ohtra suhkruga kohukesed, jogurtid, kohupiimakreemid ja mahlajoogid võiksid tema hinnangul samuti menüüst puududa. Samas ei ole Anne põhimõtteline magusavastane – sünni­päevadel maiustuste pakkumine on tema arvates tore traditsioon.

Küsimusi tekitavad ka sellised toidud nagu pelmeenid ja hommiku­söögihelbed piimaga. ”Samuti on nukker, kui menüüs on kirjas “makaronid hakklihaga” ning siis pakutaksegi puhtalt makarone ja hakkliha,” arutleb ta. “Kodus on meil just need ime­lihtsad toidud, kuhu saan väga edukalt kuhjaga köögi- ja aedvilju lisada. Lapsed söövad, ise märkamatagi, suure isuga riivitud porgandit, suvikõrvitsat, porrut ja peeti.”

Anne tunnustab, et lasteaia menüüs on palju ka tervislikku: hommiku­söögiks pakutakse helveste ja piimasupi kõrval õnneks ka sooja putru, lõunaks suppi või praadi. Samas kuulub toidukorra juurde sageli joogiks piim, mis Anne silmis pole vajalik. Joogiks olgu ikka vesi. Hea on aga see, et lapsele endale söök maitseb.

Kodune toit erinev

Nende pere kodune toit erineb paljuski lasteaias pakutavast. “Hommikueineks on palju munatoite, lõunaooteks tihti smuutid, sooja lõuna- või õhtueine järel ei ole enamasti magustoitu ja joogiks on ikka vesi. Pea kõikides toitudes on alati köögivilju. Lastele maitsevad väga supid ja pastatoidud, isetehtud lihapallid,” kirjeldab Anne.

Anne ei süüdista kedagi, lihtsalt usub, et enne ei saagi lasteaiaköökides midagi muutuda, kui inimesed oma eelistustest ei räägi. “Lasteaia menüüd võiks tänapäevasemaks teha – rohkem smuutisid ja muud värsket. Välja tuleks juurida harjumus, et peale tugevat lõunasööki peab olema magustoit,” soovitab ta. “Samuti annaks vanematele kindlustunde täpsem menüükirjeldus: kui vahepalaks on värsked köögi- ja puuviljaampsud, võiks need välja tuua. Menüüs kirjas oleva “Tervisesupi” juures peaks olema märgitud, mida see sisaldab.”

Soe toit – konservid

Leila (29) ütleb, et kuigi tema poeg Oliver Jacob (6) ise on lasteaiatoiduga rahul, siis tema, olles ühtaegu nii lasteaiatöötaja kui lapsevanem, on üllatunud, mida kõike lastele pakutakse. “Väga palju on toidus konserveeritud aineid, alates seentest ja lõpetades lihaga. Reedesed õhtuooted on enamjaolt saiakesed või koogikesed ning omletis on rohkem jahu kui muna,” loetleb ta eredamaid näiteid. “Menüü on üksluine ja meenutab mulle toite, mida isegi kunagi lasteaias käies sõin. Toiduvalik võiks olla tänapäevasem, pakkuda võiks näiteks köögiviljaga vrappe.”

Leila on konsulteerinud toitumisnõustaja Erik Orguga, et lasteaia menüüd pisut parandada. Nende lasteaias on vanemad toidu osas päris kõvasti sõna võtnud – näiteks tänu ühe lapsevanema pidevale murele suhkru liigtarbimise pärast on vähendatud magustoitude arvu nädalas. Kui varem oli magustoit iga päev, siis nüüd kaks korda nädalas pärast suppi. Samuti soovis üks lapsevanem, et laps jooks toidu kõrvale vett, mitte morssi. Seosed suhkrurikka toidu ja laste käitumise vahel on selgesti nähtavad, eriti õhtupoolsel ajal – arutu ringijooksmine on sellistel puhkudel tavaline.

Leila sõnul on lapsevanemal siiski võimalus lasteaia menüüd mõjutada, kui olla järjepidev. Kui lasteaial on oma köök, on muutusi kergem läbi viia. Sageli tellitakse aga söök toitlustusettevõttelt, kus valmistatakse suuri koguseid mitmele lasteasutusele. “Menüü tervislikumaks muutmiseks on vaja teha koostööd lastevanemate, mõistva lasteaiajuhtkonna ning terviseteadliku menüükoostaja vahel.”

Pulgakommid meeleheaks

Pauli (3,5) ja Katariina (1 a 10 k) ema Malle (28) ei soovi praegu oma perenime avaldada, sest tal on plaanis enne oma lapse lasteaia poole pöörduda, et toitumist puudutavaid küsimusi arutada. “Tahan teada, kas tõesti mitte ükski teine vanem pole sellest probleemi teinud või on see, mida seal näen, tõesti ka kodudes normaalne söömismuster?”

Poeg Paul oli just kaks nädalat haigena kodus ja rääkis muudkui: “Kui suureks saan, lähen traktoriga põllule tööle ja ostan teenitud raha eest kalapulki.” Mõnikord lasteaeda söögi ajaks kohale minnes on naine märganud, et osal lastel jääb soe toit peaaegu puutumata, kuid see ei sega neil magustoidu juurde asumist. ”See on vastuolus minu põhimõtetega,” tunnistab ema. “Sageli olen menüüs näinud kalapulki – täiesti imelik toit laste­aias! Seal veedab enamik lapsi terve päeva ja eeldaksin, et nad õpivad seal ka tervislikku toitumist. Minu laps polnud hommikusöögihelbeid enne lasteaeda näinudki. Alalõpmata on õhtuooteks sai moosiga või saiakattega – mis asi see saiakate on? Sageli ei ole laual ka see toit, mis menüüs kirjas.”

Mallet paneb imestama, et lastele antakse vanematega konsulteerimata kommi. “Absurdi tipp oli minu jaoks see, kui nägin, et jagati pulgakomme ja sealhulgas ka rühma noorimale, aasta ja kaheksakuusele mähkmetes lapsele.”

Naise sõnul toituvad nad kodus tervislikult: hommikuti puder, lõunaks või õhtuks praad või supp, vahepeal puu- ja juurvili. “Toiduks on see, mis laual, ja kui laps ei taha, siis midagi muud ei pakuta. Magustoitu iga päev ei ole, aga kui vahel on, süüakse seda pärast soolast. Kui põhitoitu ei söö, siis magusat ei saa.”

KAS LAPSELE VÕIB TOIDU KAASA PANNA?

Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) toiduosakonna peaspetsialist Kairi Sisask

Kui lapsevanem soovib ise toidu lapsele lasteaeda kaasa panna, siis VTA seda ei keela. Toiduohutuse eest vastutab käitleja ehk antud olukorras lasteaed. Kui lasteaed annab oma nõusoleku, siis peab ta ka arvestama, kus kaasapandud toitu hoiustatakse ja kuidas serveeritakse, et toidu­ohutus oleks tagatud.

22 kommentaari

  /   00:24, 27. juuni 2017
Omleti sees ei käi jahu. Kui munale lisatakse jahu, on see munakaste vms, aga mitte omlett,
K
khm  /   08:56, 27. juuni 2017
Et sinu arvates on asja nii, et kui jahu+piim/vesi teeb jahukastme siis jahu+muna teeb automaatselt munakastme? :D Tard much ?
  /   21:51, 28. juuni 2017
Ikka pannakse, aga nt.4 muna kohta 1/4 tl.
H
heh  /   09:46, 31. aug 2017
Ma pole eales isegi selle peale tulnud, et kaaluda omletti sisse jahu panemist. Milleks?
-
-  /   16:32, 1. sept 2017
Võiks üks kord proovida, siis saab teada milleks ( kui õigesti teha, tuleb äärmiselt kohev omlett )
L
lihapall  /   00:44, 27. juuni 2017
Kas lihapallide kooslus erineb kuidagi hakklihast, mis makaronid hakklihaga sisse pannakse? Rasvane hakkliha, aga teises vormis :)
H
Hus  /   01:43, 27. juuni 2017
Kõik on ok kui see rabarberitesse mässida ning kanasitaga läbi immutada.
  /   21:53, 28. juuni 2017
Kust tänapäeval RASVAST hakkliha saab?
O
Oioi  /   05:31, 27. juuni 2017
Loll jutt suhu tagasi. Iga inimene on erinev ja vajab erinevat toitu,. Last naljutada ei ole uhelgi lapse sunnitanul oigust
.
N
naine  /   06:11, 27. juuni 2017
Õige jutt. Ei ole vaja süüa igapäevaselt magustoitu. Pelmeenid, saiad, kalapulgad, küpsised, kohukesed jne. ei tohiks kuuluda lasteaia ja kooli toidukaardi hulka. Kommide pakkumine igal tähtpäeval on ka taunitav. Kohati läheb see ka liiale ka koolis.
Kiidan Ossinovskit nende probleemide tõstatamise eest.
A
asz  /   06:11, 27. juuni 2017
Pane siis lapsele omad võileivad kaasa,ära virise.
M
Mis  /   06:24, 27. juuni 2017
sellel piimal siis viga on?
N
no  /   07:19, 27. juuni 2017
Piimal pole viga midagi, mõni emme ei tea, et lapsel on luude kasvamiseks vaja juua piima. Muidugi mõistlikus koguses. Nii võib ka rinnaga toitmise keelata-piim juu.
K
kiku  /   09:00, 27. juuni 2017
Pastöriseeritud, homogeniseeritud. Kui pakutaks mahedat toorpiima, oleks kõik korras.
A
arvan  /   06:39, 27. juuni 2017
Viriseda on tore, aga vaadates fotol seda ülekaalulist noort naist, arvan, et ka kodus ei sööda eriti tervislikult.
N
naljakas jah,  /   07:24, 27. juuni 2017
et selline viriseb, et lasteaia toit ei ole tervislik. tema ju ise seda ei söö, aga ikka "daam nagu aam".
  /   08:45, 27. juuni 2017
Mul tekkis ka pilti vaadates mõte, et kas emme käib ise lasteaias neid nn magustoite söömas. Igal inimesel on omad toitumisalased põhimõtted, lasteaed ei saa igale lapsele eri menüüd võimaldada. kui ei sobi, pangu ise lapsele toit kaasa.
A
Albert1  /   07:06, 27. juuni 2017
Keelame lasteaia ka ära. Ossinovski , sul on mõtlemisainet .
  /   07:27, 27. juuni 2017
tundub, et emme ise sööb ka lasteaiatoitu. kust see kehakaal muidu tuleb.
K
Kai  /   07:34, 27. juuni 2017
Olen Annega nõus! Kui saaks veel sellegi võõrutatud, et koolis ei pakutaks kommi ja külalised tooksid maiustuste asemel hoopis puuvilju.
H
hhi  /   07:35, 27. juuni 2017
kas ainult lasteaias? Me sööme iga päev kolm korda magustoitu. Millised tooted ei ole suhkruga maitsvaks tehtud? Olen pärit veel sellest ajast, kui kodus leiba küpsetati ja suhkrut ei pandud sinna mitte. Kas vorst, pasteet, marineeritud räim, rääkimata jogurtitest, konservidest, on suhrustatud.
Kelle jaoks on marketites need sajad meetrid maiustuste , kookide, pirukate riiulid? Et ellu jääda, peaks kodus tegema kõik toidud ise, mitte ostma suhkrupomme.
Kui teed salatit, siis on ikka õpetuses, et lisa salatikastet ja suhkrut.
Piim ja leib on maitsev. Ma ei saanud kaua aru, miks see mulle maitseb. Peaks ju tervislik olema.
Aga võta näpust , leib on ju lausa magus. Magustoit. Ja kellele ei meeldiks magustoit!
T
to hii  /   08:18, 27. juuni 2017
Sul on õigus. Näiteks muhu leivas on 12% suhkurt, s.t et 100g. leivas on 12g magusat 2.5 teelusikatäit!? Jube hirmus.
*
****  /   11:41, 28. juuni 2017
Muhu leib ostetakse ära ja jääb puudugi. Pole hullu kui mõni seda suhkrupommiks peab ja ostmata jätab.
  /   16:38, 30. juuni 2017
Uuri kuidas arvutada % !
E
ei ole vaja jamada  /   08:25, 27. juuni 2017
Ei tea, kus need lapsed lasteaias käivad. Olen töötanud mitmeid aastaid kahes erinevas lasteaias, nii oma köögi kui toitlustusettevõtte poolt toodava toiduga. Mitte kummaski ei pakuta nii palju magustoite, mingitest kohukestest ja helvestest rääkimata. Pidevalt käivad nii Terviseamet kui Veterinaar- ja toiduamet menüüsid ja kaloraaži kontrollimas. Nii on see vähemalt Tallinnas
I
Imestaja  /   08:26, 27. juuni 2017
Küll on tore viriseda, eriti siis, kui endal on aasta kaheksakuune mähkmetes laps, mähkmed on ju eriti
"kasulikud", mõned lapsed tuuakse lasteaeda veel 3 aastasena mähkmetega!!! Hoidku taevas selle eest, et hakkame lastele võileibu lasteaeda kaasa panema, nii nagu Norras ja veel mõnes teises riigis, kõiges võtame eeskuju välismaalt, aga ei tea miks seal nii palju pakse inimesi on?
K
Ketser  /   08:42, 27. juuni 2017
Lasteaia "magustoidud" on magusast sisust kaugel. Pigem on tegu maitsetute ja ilmetute plönnidega mis tihti peale täiskasvanutelgi hakkab lõpuks suus ringi käima.
M
magus aitab  /   08:46, 27. juuni 2017
aju tööle kaasa.Andke ikka lapsele magusat,aga muidugi mõõdukalt.
N
Nõus  /   08:49, 27. juuni 2017
Täitsa nõus. Laps õppis lasteaias selgeks mis on komm. Õnneks helbeid ei pakuta aga magustoit on küll lõunaks.
M
mis juhtub  /   09:38, 27. juuni 2017
Lapsele on hea mõõdukus, paar kommi päevas on ei riku veel lapse tervist.
J
ja kes õpetaks  /   08:50, 27. juuni 2017
tema lapsi kruusist jooma, suured poisid, aga kõrred suus, mähe püksis, nii need abitud mehed kasvavad.
N
No  /   10:20, 27. juuni 2017
aasta ja kaheksakuise lapse probleem ei ole pulgakomm,vaid potilkäimise oskamatus!Loodetavasti ei ole pulgakomm seda põhjustanud!Samuti on kummaline,et piima võiks lapse laualt veega asendada.See vee ja juurikate jutt võib ehk ületoitunud emmele ahvatlev olla.
T
To Kai  /   15:11, 27. juuni 2017
Mis puuvilju?Kas need keemiapommid,mis poolvalminult meie poodidesse jõuavad,on üldse lapsele sobivad?Ikka vihma käest räästa alla?
!
!?  /   12:01, 28. juuni 2017
Pastatoidud on tõesti tervislikud!!!
H
hmm  /   13:23, 28. juuni 2017
Kahjuks olen nôus, et lasteaia menüü on väga ebatervislik. Lapsel on lasteaias igapäev magustoit ning vahest on ka ôhtuoode magus(johurt, pannkoogid, kohupiimavorn). Suheldes juhatajaga sellel teemal, et lasteaias võiks vähem magustoitu pakkuda(ma isegi mitte ei öelnud, et üldse ei tohika) arvas ta lõpuks, et kas mu laps on haige.. Ühesônaga kui ei tahetaks, et laps magustoitu igapäev sööb, on laps ilmselgelt haige ja tal on midagi viga.Nõukoguaegsed toitumissoovitused ruulivad!

Loe ka neid lugusid