Jaga:     
Lapseootel | Sünnitus

Ämmaemand: "Kodus sünnitavad ülekaalukalt kõrgharidusega naised." (5)

Ikka veel on levinud arvamus, et kodussünnituse valivad harimatud ja rumalad naised, kuid see pole nii.  70 % kodus sünnitajatest on kõrgharidusega.

Ämmaemand Ingrid Kaoküla tegi kokkuvõtte oma 2016. aastal toimunud kodusünnitustest.  Möödunud aastal sõlmis ta 35 perega lepingu ämmaemandusabi andmiseks kodusünnitusel. Neist:

 • 4 lepingut katkesid või katkestasin
 • 4 kodus alanud sünnitust lõppesid sünnitusmajas
 • 27 korral lõppes sünnitus kodus.

27-st kodusünnitusest:

 • Sündis 14 tüdrukut ja 13 poissi
 • Esmasünnitusi oli 6, teine sünnitus 10, kolmas 8 ja neljas 3 korral.
 • 20 toimus Tallinnas, 5 Harjumaal ja 2 Rakveres.
 • Vettesünnitusi oli 20 (74,1 %)
 • Peresünnitusi oli 27 (100 %)
 • 10 naise jaoks oli see teine, ühe jaoks kolmas ja ühe jaoks neljas kord kodus sünnitada. 15 naist sünnitasid kodus esmakordselt.

Üleviimisi haiglasse oli 5 (16%): neist 1 lapsepoolsel põhjusel ja 4 emapoolsetel põhjusel: kõik sünnituse ajal, neist 2 sünnituse algfaasis, 2 sünnituse avanemisperioodi lõpus kõrvalekallete tõttu sünnituse normaalsest kulust.

Lisaks ämmaemandale osales sünnitusel ka doula kümnel korral.

Sünnituse lepingute katkestamise/katkemise põhjuseks oli, et:

 • laps oli tuharseisus,
 • sünnitajal oli olnud aastaid tagasi kopsuarteri trombemboolia,
 • raseduse lõpus Hgb < 90 g/l
 • olin teisel kodusünnitusel ja pere sünnitas haiglas.

Vaatasime üle ka tehtud ämmaemandustoimingud ja diagnoosid.

Looteveepõie avamist ega lahkliha lõiget ei teinud kordagi. 2016. aastal oli 4 üleviimist haiglasse sünnituse ajal (2015. ei olnud ühtegi). Kõik esmasünnitused, sünnituse pikenemise/seiskumise ja sünnitaja väsimise tõttu. Üks nendest lastest sündis keisrilõike teel, kaks vaakumsünnitusel ja ühel puhul piisas ravimite kasutamisest.

Lahkliha oli terve 17 sünnitajal (63%), lahkliha I järgu rebend kuuel ja II järgu rebend neljal naisel. Ükski ema sünnitusjärgselt haiglasse üleviimist ei vajanud. Üks vastsündinu vajas sünnijärgselt elustamist ja intensiivravi aga on praegu hea tervise juures.

Loe lähemalt http://kodusynnitus.ee/

5 kommentaari

O
Oliver  /   11:38, 24. juuni 2017
See, et inimene on kõrgharidusega ei välista asjaolu, et ta on rumal.On isegi rahvatarkus, et ega ülikool lolli ei riku.Näiteid on piisavalt meie poliit - ja ärieliidist.Mõni aast tagasi Kalle Muuli ütles väga tabalt ETV saate Foorum kohta - Vahe Võsareprteri ja Foorumi vahel on selles, et viimases on esinejatel kalimad ülikonnad.Kunagi sünnitati ka laudas - ja rehetares.
U
uu   /   07:33, 25. juuni 2017
ole kui haritud tahes, lase teha kasvõi iga päev ultraheli uuringut, sünnitus on loomulik asi, kuid iial ei tohiks riskida sellega, et midagi jääks juhuse hooleks. Kasvõi see, et vajadusel mingi olukord ei võimalda õigel ajal jõuda haiglasse. Mida siis selle kodusünnitusega soovitakse tõestada? Milliseid mugavusi see pakub?
Olen ise läbi teinud üliraske sünnituse ja iga päev , juba aastaid tänan saatust, et lapsed jäid ellu ja terveks. See oli tõeline ime. Ometi olin ma väga püüdlik arsti juures käija terve raseduse aja ja alati ise terve olnud.
M
Merle  /   14:03, 25. juuni 2017
Kui mu hea sõber esimest last hakkas kodus sünnitama, arvasin ka, et ta on täiesti hull ning seab end ning last ohtu jne see tavapärane hoiakute ning maha tegemise muster nagu ikka meile lapsest peale on sisestatud kõige vasru, mis pole täitsa tavapärane. Olles aga teemasse päriselt süvenenud kadusid igasugused hinnangud ning hirmud. Just hirmud on need, mis teadmatusega käsikäes käivad ning sunnivad teise valikuid kohati isegi ründama. Vo sealt ka see, et kõrgharidus on paljudel, sest ei kuulata vaid faktivigadega propagandat vaid uuritakse asju päriselt. Siis selgub, et eu on riike, kus tavapârast sünnitust riiklikul tasemel ei soovitata haiglasse pöördumist ning, et kodusünnitus tüsistusi on kordades vähem, kui haiglas. Siin ju on ka faktid selgelt välja toodud. Seda ei anna võrreldagi haiglasünnituse näitajatega. Rääkides hiljem paljude kodussünnitanud naistega oli super kogeda, et sünnitus on inimeste jaoks äge ning lihtne. ( Eriti kuna enda haiglasünnitus kogemus oli tavapäraselt suht kohutav) Palju esmasünnitajaid tuleb haiglast välja ilma shokita ning ebameeldivyseta või veel enam eufoorias, et sünnitus on âge. Beebigrupis selliseid ei ole kohanud. Kodusünnituse inimeste seas on aga enamus hea kogemusega. Ma ei arva, et kõik peaks kodus sünnitama, kindlasti mitte. Inimesed on erinevad ja tunnevad end hâsti erinevas olukorras. Ühte aga soovitaks küll - emmajunga käru asemel investeerida heasse sünnitus kogemusse ja palgata sünnitoetaja või ämmaemand, kes oskab ilma instrumentideta jälgida, loodyslikke valuvaigistesid kasutada ning päriselt toetada. Veneruletti mängima minna sünnitusel kas veab ämmaemandaga ja kas tal on üldse aega tegeleda, pole mõtet. Mees sünnitab koos naisega ning enamasti on veel suuremas segaduses, kui naine ning vajab ka toetust, kuidas naist ja last toetada. Nii onnvähem komplikatsioone, sekkumisi ning beebid on rahulikumad ja tervemad. Raske sünnitus mõjutab ka last ning siis ongi nn normaalne pidevalt nuttev beebi. See ei peaks nii olema. :) Soovin, et kõik eesti naised saaks kogeda ilusaid ja vägevaid, ilma komplikatsioonideta sünnitusi. Hea, oskaja toetajaga kulgeb sünnitus hâsti ükskõik kus naisel mõnusam on ;)
O
Okei...  /   16:46, 26. juuni 2017
Et kui ma sünnitan haiglas siis olen ma rumal ja harimatu???
P
Piret  /   10:56, 11. okt 2017
Olen ka kõrgharidusega naine. Minu jaoks on sünnituse ülim eesmärk, et sünniks terve ja tubli laps. Artiklis kiidetakse kodusünnituse kogemust. Aga vaadakem asja objektiivsest vaatepunktist ning võrrelgem siis ka vastsündinute suremusnäitajaid Eestis ja Hollandis, kus kodusünnitus on väga levinud. Hollandi näitajad on oluliselt kõrgemad (allikas eurostat). Kodusünnitust see eriti heas valguses küll ei näita. On ju teada, et sünnituse käigus võib tekkida olukordi, kus reageerimiseks on minutid mitte tunnid. Ning neid olukordi ette näha kahjuks ei ole võimalik. Seega ma isegi ei kaalu kodusünnitust.

Loe ka neid lugusid