Jaga:     
Blogid

Blogija küsib: "Kas klaas veini raseduse ajal on siis lubatud või mitte?" (31)

Nii halb on vaadata neid naisi, kel suur punukene ees ning siis võtab ta taskust suitsupaki, topib sigari ette, süütab põlema ning süüditamatult lihtsalt kimub seda, kirjutab Leanika oma blogis.

Minult küsis ämmaemand kohe esimesel visiidil, ega ma ei suitseta ja alkoholi tarbi? Uhkusega sain öelda EI, aga mida need regulaarsed joojad ja suitsetajad siis ütlevad? Kas nad julgevad tunnistada, et suitsetavad ning neil on plaanis ka raseduse ajal edasi suitsetada või vaikivad nad selle maha? Paljud toovad raseduse ajal suitsetamise põhjuseks selle, et ei tohi kohe maha jätta, vaid aega mööda, aga miks te seda siis ei tee, vaid kimute täpselt sama palju (mõni isegi rohkemgi) kui enne rasedust? Minu arust, kui muidu on raske suitsetamist maha jätta, siis lapse saamine peaks olema piisavaks motivatsiooniks seda teha.  

Juua veini või ei?

Rasedusega kaasnevad mitmed kohustused - seal hulgas mitte suitsetada ja mitte alkoholi tarbida. Minul pole õnneks kummagagi probleeme, mina ju ei suitseta ning alkoholi tarbisin ka niikuinii viimati detsembri alguses, ehk siis üldse kuu enne seda kui üldse rasedaks jäin. Üldse selle kahe aasta jooksul, mil ma juba teist korda rase olen, tarbisin ma alkoholi vaid eelmise aasta novembris-detsembris ja seda ka mõnel üksikul nädalavahetusel. Detsembris tekkis plaan, et teen 2017. aasta alkoholivaba aasta ning nüüd kui ma olen veel rase kah, siis 100% tõenäoliselt see mul ju ka õnnestub. 

Aga siiamaani pole ma nagu kindel, kuidas üldse selle veini joomisega on raseduse ajal? Paljud ütlevad, et võib juua natukene, samas arstid vist ju ütlevad, et ei tohi. Mitte et ma tahaks veini juua - ma pole tegelikult üldse veinisõber, aga mind rohkem nagu huvitaks, kas sel on tõepõhi all või on see vaid müüt, et raseduse ajal tohib veini juua?
 
Lapse nimel
 
Ise olen arvamusel, et kui oled rase, siis 9 kuud võiks ju end talitseda ja alkoholist oma näpud eemale hoida, kõik siiski selle nimel, et KINDLASTI sünniks terve laps. Täpselt nagu on lood suitsetamisega. Kui tahad, siis mürgita ennast, aga jäta laps asjast välja, ehk siis kui oled juba kord rasedaks jäänud, siis tegele ka sellega, et Sa ei mürgitaks enda sees kasvavat pisikest elu. Olen ikka õnneseen enda arvates küll, et ma ei suitseta,  vaadates neid, kes on igapäevased suitsetajad ja kui raske on suitsetamist maha jätta. Aga lapse nimel ju tasuks?

Minu perekonnas mõned suitsetajad siiski on, kuid kõige tihedamalt puutun ma siiski kokku ju Henriga. Ja ikka ja jälle lähme me riidu selletõttu, kui tal on autosõidu ajal nii suur suitsunälg, et ta tahab akna lahti teha ja koni põlema panna. Ma ei jõua ära karjuda, kui vastik ja nõme see suitsuhais on. Ma tõsiselt vihkan suitsuhaisu, see ajab mind köhima ja on minu arust jube rõve. Respekt kõigile rasedatele suitsetajatele, kes on vähemalt raseduse ajaks loobunud suitsetamisest! 
 
Kas raseduse ajal veini joomine on müüt või on sel ka mingi tõepõhi all? Mida arvate suitsetamisest raseduse ajal? Küsimus neile, kes suitsetavad, aga pole rasedad: kui jääksite rasedaks, kas oleksite valmis oma veel sündimata lapse nimel suitsetamise maha jätma või jätkaksite suitsetamist kuni raseudse lõpuni?

27 kommentaari

I
Igasugune  /   19:53, 22. juuni 2017
alkohol ja narkootikum ka sigaretid mõjutavad tulevase ilmakodaniku tervist.
O
Oi.  /   08:55, 26. juuni 2017
Ei ole lubatud. Tita hakkab laulma.
A
A  /   20:03, 22. juuni 2017
Oleneb klaasi suurusest.
R
rolf  /   20:21, 22. juuni 2017
mis hullumaja siin toimub. kus on teemad Eesti mahamüümisest ja sellest,et riigikogu ütles rõõmsaltRail balticale jah. nannipunnid.
M
Mugija  /   21:04, 22. juuni 2017
Klaas veini pole lubatud, küll aga on rangel soovitatav pudel viina ja seda kolm korda päevas. Proosit!
  /   21:07, 22. juuni 2017
kui mees joob, siis see on pool õnnetust - aga kui naine joob, siis see on päris õnnetus.
H
Hus   /   22:27, 22. juuni 2017
Raseduse ajal ei tee see üks klaasike veini enam midagi, kuid seda oleks pidanud eneselt küsima enne rasestumist...
M
mhh  /   14:09, 23. juuni 2017
Mis arvad, kust tulevad vigased tited???
E
E  /   12:22, 30. juuni 2017
uhest klaasist veinist kohe kindlasti mitte.
D
dr. Mõngel  /   23:19, 22. juuni 2017
Lubatud ikka! Kui isutama hakkab, siis pane õlut ja viina segamini Vana Tallinna ja vahuveiniga.
I
ise ema  /   00:58, 23. juuni 2017
aga no lihtsalt ei suuda mõista, kuidas saab kellelgi olla nii vajadus selle klaasi veini järele, et ei suuda siis ilma olla ja peab otsima ikka võimalusi, et saaks kuidagigi alkot libistada. õudne. milleks üldse lapsi sünnitada, kui alko nii tähtis elus on?
Z
zum  /   01:03, 23. juuni 2017
Kui inimene elab selle järgi, mida lubatakse või keelatakse, siis pole ju vahet. Kui vanematel pole mõtlemisvõimet, ei saa seda ka järglastel olema.
R
Raivo  /   06:16, 23. juuni 2017
Loomulikult lubatud,eriti pudel kanget õlut päevas ja suits ka kindlasti.
R
Rups  /   06:32, 23. juuni 2017
Muidugi kui peast rase oleellista.
K
KO  /   07:35, 23. juuni 2017
Klaas või paar tuleb kasuks raseduse tekkeks, aga edaspidi tuleb kaine mõistus säilitada ja mitte lollide blogijate mõtetega kaasa minna.
M
mari  /   07:45, 23. juuni 2017
Ehk on abi teadmisest, et enamus veine ongi lihtsalt üks hapu, vastik lake. Pealegi sisaldavad säilitusainet. Kust see veinivaimustus üldse pärit on? Meie laiuskraadil...
K
Kahtleja  /   08:58, 23. juuni 2017
Miks see sind nii väga huvitab? Kas tahad sellepärast teada , et neelud juba käivad ?
A
Aramis  /   09:57, 23. juuni 2017
Paljud ilmakodanikud on valmis treitud kerges alkouimas, Alko on närvimürk, Meeste kohta teataksel et spermatosoidid uuenevad iga 2 kuu takka nii et kui teadlikult eostada soovitakse, siis tuleks 2 kuud alkost hoiduda . Naiste munarakud ei uuene, nii on neid kergem kahjustada. Üldiselt ei tee paar klaasi šampust või veini-õlut midagi halba, pigem head (lõõgastab, annab vitamiine ja antioksüdante), kuid alkoga on alati oht liiale minna. Seega pigem nulltolerants. Ega meditsiingi tea, mis täpselt ja kuidas lootele mõjub. Olen nelja lapse ema ja võin kinnitada, et mul hakkas juba alkolõhnast iiveldama. Organism teeb kõik, et kahjulikke aineid vältida. Ma ei talunud alkot ega suitsuhaisu ammugi.
O
Olin suitsetaja  /   12:08, 23. juuni 2017
Aga niipea kui sain teada et olen rase jätsin päevapealt maha ja kuni imetamise viimade päevani ei teinud suitsu ja alkoholi suhtes on nulltolerants olnud raseduse aeg koguaeg.. Suits, narkootikumid ja alkohol ei ole raseduse sünonüümid ja nii lihtne see ongi.
M
minumeelest  /   14:08, 23. juuni 2017
Kes on see lubaja või keelaja. Ise pead aru saama, et vastutad su sees aksvava elu eest ja tema tervis on sulle olulisim või ei olegi. Kuidas saab üldse naisel, kes on planeerinud perekonda ja järelkasvu tulla pähe selline küsimus.
2
2 kuud  /   12:48, 24. juuni 2017
Kindlasti tuleb hoiduda kõigist kahjustavatest faktoritest (alkohol, tubakas, röntgen, antibiootikumid jne) esimese kahe raseduskuu jooksul. Sel ajal toimub loote organite ja kudede moodustumine ja seetõttu on igasugune kahjustav tegur kõige suurema mõjuga. (Eriti ohtlik aeg on kaks esimest rasedusnädalat, paraku siis veel enamasti rase ei tea oma rasedusest.) Loodus praagib vigased looted sageli välja varaste katkemiste näol. Hiljem on kahjustavate tegurite mõjud lootele väiksemad, aga mitte olematud. Väike klaas veini vahel harva raseduse teises pooles ei ole väärarengute põhjus.
M
Miks nii rumal küsimus?  /   16:55, 24. juuni 2017
Loomulikult ei tohi. Issand kas siis tulevase lapse peale üldse ei mõelda v? Muidugi, kimuge suitsu, pange narkotsi, jooge viina, mürgitage enda last kuis jõuate, siis on kindel et laps on terve. IRW!! Rumal küsimus küsija suhu tagasi
M
Mare  /   22:44, 24. juuni 2017
Kas tõesti peab sellist asja kelleltki küsima? Kas tulevasel emal tõesti endal mingit sisetunnet pole,? Kuidas ta küll lapse kasvatamisega hakkama saab? Hakkab lugejatelt küsima, kas tohib imikule suitsuvorsti anda?
  /   17:03, 25. juuni 2017
ikka on lubatud,mis see väike naps ikka titele teeb.
E
ema  /   08:42, 26. juuni 2017
Kui autos on suitsetaja, suitsetavad kõik passiivselt kaasa, muuhulgas ka rase.
Kui tulevane isa ei suuda ennast niipalju kokku võtta, et vähemalt raseda lähedal ei suitseta, siis kuidas mõtleb ta lapse üles kasvatada? Uue inimesega koos kasvamine on pidev olemine mugavustsoonist väljas , nii et ka isa peaks suitsetamise piiramist harjutama lisaks raseda nulltolerantsile.
J
joo  /   08:52, 26. juuni 2017
palju tahad aga iga tilk alkoholi on raseduse ajal kahjulik.
O
oh issand  /   09:04, 26. juuni 2017
Kuidas saab nii lolli küsimust üldse kellelegi pähe tulla? Selge see, et kui oled rase, siis ei saagi sulle olla lubatud paljud asjad, mis teistele. Peab lihtsalt valima, kas laps või miski muu. Ja üleüldse on kogu lapsesaamise ja kasvatamise aeg üks suur loobumine. Normaalse mõistusega ema saab muidugi aru, et see pole probleem ja et rasedaks jäädes oled teinud valiku, kus lapse tervis ja heaolu on kõige tähtsam. Kes ei suuda lapse nimel loobuda isegi alkoholist, see võiks jääda ilma lasteta. Kahjuks tänapäeval ongi juba liiga palju tibiemmesid, kes küll tahavad lapse kõrvalt nautida elu kõiki hüvesid ja lõbustusi, aga emaksolemine tuleb meelde vaid siis, kui tekib tahtmine mingit oma õigust taga ajada ehk "minu laps on maailma keskpunkt ja teie kõik peate seda tunda saama". No sotsiaalmeedias titapiltidega eputamisest ma parem ei hakka rääkimagi. Justkui kellelgi poleks maailmas enne kunagi lapsi olnud.
K
katrin  /   09:39, 26. juuni 2017
muidugi ei maksa raseduse ajal alkot pruukida, aga ega see veel garanteeri, et KINDLASTI terve lapse saad. kahjuks. nagu ütlevad tohtrid, iga rase peab ALATI olema valmis selleks, et sünnib haige või väärarengutega laps. need geenitestid, mis tehakse, suudavad kindlaks määrata vaid mõned enam levinud kromosoomi- ja geenivead. ülejäänud selguvad siis, kui laps juba käes.
M
mari  /   10:26, 26. juuni 2017
Geenivead on ainult üks oht. Tegelikult ei teatagi täpselt, mis võib loodet kahjustada. Kahjustada võib mis iganes- toidule lisatud lisaained, igapäevane kosmeetika -kodukeemia, saastunud õhk jne. Ei teata ka miks osadele see mõjub ja osadele mitte. Sünnib ju alkohoolikutel täiesti terveid ja tugevaid lapsi, samas teadlikel tervise hoidjatel sünnib samuti haigeid ja väärarenguga lapsi.
N
Nojah  /   20:08, 26. juuni 2017
Kuna ligi pooled rasedused on planeerimata, siis ei saa naine sugugi kindel olla, et ta esimese raseduskuu ajal veini ei joo vms. Mina nt sain alles 7ndal rasedusnädalal enda rasedusest teada ning olin sel ajal suur suitsetaja. Jätsin peale testi tegemist kohe maha, täiesti loomulik ju. Ja just oli olnud ka mitmenädalane puhkusreis, mille jooksul sai ka veini jms joodud. Kas oleks siis pidanud abordile minema, et näe mismoodi juhtus? Selge see, et teades enda rasedusest peaks naine proovima võimalikult tervislikult elada.
Minul nt oli tohutu masendus, stress (mitte lapse pärast) ja ka see kahjustab loodet (stressihormoonid kehas). Olen kuulnud, kuidas üks ämmakas olevat öelnud, et parem see klaas veini, kui tohutu pinge. No võta siis kinni. Teaduslikke uuringuid pole ju nii põhjalikult tehtud, sest mismoodi hakkaks raseduse ajal teadusuuringu jaoks alkoholi jooma, et leida piir, millest edasi saab loode kahjustatud? Arvata võib, et selliseid uuringud pole juba ka õiguslikust aspektist võimalik teha.
Mõelda, mismoodi elas maailm alles 60ndatel, kus inimesed suitsetasid kontorites töölaua taga jne. Ka rasedad. Aastatuhandeid on naised rasedad olnud ja sünnitanud väga erinevates olukordades. Ei tea, et mingi väärarengute generatsioon oleks tulnud. Va. Tsernobõl jms.
E
E  /   12:29, 30. juuni 2017
selle asemel, et siin oma "arvamusi" pilduda voiks inimesed tapsemalt jargi uurida, kas ja miks midagi toesti on keelatud. Ytlen sudamerahuga, et olen tarbinud raseduse ajal klaasi veini siin ja seal tapselt nii nagu mulle sobis. Miks? Sest UK's on haigekassa juhtjooned sellised, et rase naine voib tarrbida kuni 4 alkoholiuhikut nadalas, aga loomikult mitte koik korraga. Vaike klaas veini on 1.5 yhikut.
Ja miks annab UK tervisehoiuamet sellised juhtn66rid? Selleparast, et ei ole mitte mingeid toendeid, et vahene alkoholitarrbimine raseduse ajal tekitab lapsele tysistusi. FAS ja FADS tekkib enamasi imikutel, kelle vanemad on toesti joodikud. Enamus suuri uurimusi sellesse teemasse, kaasa arvatud 2013. aasta Taani uurimus, mis holvas 20,000 naist, leidis, et vahese alkoholitarbimise (vahem kui 7 yhikut nadalas) ja FAS'i voi FADS'i vahel pole mingit seost. Pigem on nende lapsed, kes on moodukalt alkoholi tarbinud kognitiivselt paremate naitajatega kui nende naiste lapsed, kes alkoholi yldse ei tarbinud.

Loe ka neid lugusid