Jaga:     
Blogid

Emad magamatuse vangis: "Kas on võimalik, et mehed öösel laste nuttu ei kuule?" (33)

Tahaks ka nii magada nagu mees, kes ei kuule last öösel. Mina kuulen vanemat last isegi siis teisest toast, kui ta külge keerab. Rääkimata siis beebist samas toas, kirjutab oma blogis kahe lapse ema.

Mina värske emana olen alati kartnud, et ma ei saa magada no nii 5 aastat kindlasti. Veel enne Stefani sündi olin ma kindel, et minu uneajaga on lõpp ja järgmised aastad saavad olema unetud: gaasid, hambad, kasvuspurdid, kollid kapis ja muu selline. Minu arvamus oli veidi muutunud peale esimese lapse sündi. Nimelt, Stefan oli ikka ülihea magaja võrreldes Keviniga nüüd. 5-6h jutti magamist polnud mingi probleem ja ka päeval oli mul piisavalt vaba aega, et süüa valmistada, ise ära süüa, käia pesemas ja teha muid kodutöid. Mul oli isegi nii palju aega, et ma jõudsin värskelt pestud pesu ära triikida.

Minu õnn oli üürike

Peale aastaseks saamist Stefan hakkas öösiti ärkama iga tunni tagant, algas hammaste tuleku periood. Tal tulid esimesed hambad 1a2k ehk üpris hilja. Peale seda olidki kõik ööd sellised, ehk suurt rolli mängis ka lutisõltuvus, millest saime lahti alles 2,5-aastaselt. Peale seda kui ämma koer oli luti oma hammaste vahele saanud, ei hakkanud ma uut soetama ja tegin Stefanile selgeks, et enam lutti pole. Sellest ajast läksid meie ööd jälle rahulikuks. Jumal tänatud. Isegi kui poiss ärkas hommikul meist varem, toimetas ta rahulikult meie kõrval voodis oma mänguasjadega seni kuni me Markoga edasi unenägusid vaatasime.

No ja nüüd sündis Kevin. Uni? Mis see on? Söögi tegemine ? Unustage ära, emme ei pea sööma, WC-s käima, veel vähem peab ta duši all käima või riidesse panema. 24/7 peab poiss süles olema. Ei, ma ei harrasta seda “sporti” üldse, aga kuhu sa pääsed, kui laps muudkui nutab, kui teda maha panna. Tõeliseks abiliseks on meil välja kujunenud mängumatt ja kiik, siis ma saan endale kasvõi 10-15 minutit vabu käsi.

Öösel oli meil alguses nii 4-6 ärkamist

Vahest ka tihemini. Nüüd ärkab 2-3 korda öö jooksul, enamasti viimane ärkamine on hommikul 5-6 ajal, siis on pikemalt üleval ka ja jääb uuesti magama umbes 7 ajal. No ja minul siis enam und ei tulegi. Nt täna ärkasime kl 6, kl 7 jäi poiss uuesti magama ja mina kukkusin postitust kirjutama blogis. No ei olnud und. Samuti ei suuda minu organism uinuda, kui väljas on valge. Bioloogiline kell tunneb väga hästi, et on päev ja ei saa magama jääda. See mul juba lasteaiast probleem, mina ei ole seal kunagi lõunaund maganud, silmad lihtsalt koguaeg lahti. See-eest kl 10 õhtul ma olen nüüd nagu laip, tahaks magama keerata, aga ei. 

Minu poisid lähevad ööunne 23 ajal. Kell 23 vajub Stefan ära ja veits hiljem uinub ka Kevin. Ja just siis kui kõik magavad, kaob mul uni nagu võluväel. Ja siis kui see hakkab tekkima, tuleb Kevinil esimene ärkamine juba. Praegu olen juba ära harjunud sellise unerütmiga (pigem unepuudusega), eks paari aasta pärast saan uuesti magada.

15 kommentaari

  /   21:12, 20. juuni 2017
Andke Marianne Mikkole teada! Ta teeb triibulised vahetused.
N
naine  /   22:14, 20. juuni 2017
uskumatu, et ema võib nii hädavares olla, et kas tõesti mees peab siis päeval tööl käima ja öösel lapsega üleval olema, ehk peaks isa siis ära tegema ka kõik kodutööd - milleks seda ema siis üldse koju vaja on
L
Liina  /   22:51, 20. juuni 2017
Laps on ühine otsus ja ühine raskus mõlemale kanda. Argipäev 2 lapsega on oluliselt kurnavam, kui mingi tööpäev kusagil kontoris. Tavaliselt kiirustavad emad laste kõrvalt tööle, sest tahavad puhata. Minu abikaasale polnud mingi probeelm varahommikust alates ise titte kussutada, et ma pool ööd ikkagi kätte saada. Sai väga hästi aru, et unetu zombi pole ei endale ega lastele hea. Ma kohe ei salli neid naisi, kes ise oma meestest äparditest lumehelbekesed teevad. Küll ja küllalt näen neid peresid, kus naine algusest peale on mehe lapse juurest ära ajanud ja siis hiljem muudkui kaklevad, et miks ma küll nii üksi kõiges olen ja miks see mees nii möku on. Suhtes on nii, et kuis külvad, nõnda lõikad. Minu filosoofia on, et lase mehel ennast aidata ja õpeta teda end aitama, sest tegelikult on mehe üks põhivajadus tunda ennast vajaliku ja tähtsana. See titetamise periood on nii lühike ja tõesti, asi see on kahel täiskasvanul inimesel ühiselt raskuse järgi mugavduda. Väike kompromiss edaspidise terve suhte tarvis.
O
Oh Liina  /   11:25, 21. juuni 2017
Kulla naine, paljud emad lausa paluvad ja soovivad, et isad lastega tegeleks ja emale veidigi puhkust annaksid. Paljud isad seevastu on osavad põhjendama, miks nad seda teha ei saa- nt. "isad tegelevad lastega, kui lapsed on suured" jne. Enne abielu on sama mees kinnitanud enesekindlalt lastega tegelemise ja kasvatamise suurt kogemust ja huvi. Nii, ja tulemusena sellepärast emad üle 1-2 lapse ei sünnita. Ikka just nii palju, kui naine üksinda üles kasvatada jõuab.
T
teine naine  /   16:13, 25. juuni 2017
laps on raskus????
M
marianne  /   08:23, 21. juuni 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
T
To marianne  /   02:28, 22. juuni 2017
Rinnapiima annab väga edukalt ka pudelisse panna, nii et ei mingeid vabandusi.
N
n 32  /   08:43, 21. juuni 2017
mul laps magas nagu kott kuni 2 eluaastani, siis hakka pull pihta öösiti ja kuni praeguseni....laps on 6. käin täiskohaga vastustusrikkal ametikohal tool ja saan pidevalt magada öösel vaid mõned tunnid. tervis hakkab juba vaikselt lõivu võtma aga no mis teha....jab vaid lootus"Kuna maksad memme vaeva?" :)
  /   09:45, 21. juuni 2017
kui kuueaastane ei maga ja öösiti trianglit teeb, see on su oma viga. mida asja. kui tahab üleval olla, olgu omaette, miks pead sabas käima? täiskasvanud inimene ja lapsevanem ei saa nii rumal olla. lapsel lasta
J
jah  /   11:08, 25. juuni 2017
Laps on ärinaise üks äriprojektidest. Laps pole rahul larjäärinaisest (n 32) emaga ja siis kisba öö otsa. Ilmselt on emme ise ka hüsteeriline.
*
****  /   12:06, 21. juuni 2017
Kui laps saaks õues tramburaitada ja õhtul nagu kott magama vajuks, huvitav, kas ta siis ka öösel üleval oleks.
H
hädaldajatest n.ö. EMADELE  /   22:44, 22. juuni 2017
Mis nendel tänapäeva emadel viga on? Kas te tõesti mõtlesite, et istutate oma lapsukese, nagu mingi taime, potti ja uskusite, et küll ta kasvab seal. Kui see kõik teile, emad, nii raske ja vastumeelne on, et kogu aeg aina vingute, siis oleks pidanud enne mõtlema, kas tahate seda (neid) last (lapsi). Isa roll selles lapse kasvatamises ja abistamises peab kindlasti olema, kuid mitte "rinnaga" toitmises ega selle väljalüpstud piima soojendamises ja lapse öösistel toitmistel. Teadke seda, et laps vajab rohkem ema lähedust, sest ema ju on see, kes lapse sünnitas. Vaielge vastu, kuid oma karjääri pärast ei tohi lapse kasvatamisel küll meest nii maha teha. Kui ema on lapsega kodus, siis peab ta laskma ka mehel puhata, sest lapsega tegelemist kuuleb kindlasti ka mees. Selle pika jutuga ei kaitse ma mehi, kuid olen ka ise lapsed pidanud üles kasvatama.
K
Kahe ema   /   08:58, 21. juuni 2017
Huvitaval kombel ei kuule ma öösel kui 4aastane ärkab nutuga, mees aga kuuleb ja tegutseb. Kui laps oli beebi siis ärkasin kohe, nüüd enam ei kuule. Magan nii sügavalt.
  /   10:44, 21. juuni 2017
kuna ema istub lastega kodus ja ta saab päeval magada nagu karu,siis on loomulik,et just tema öösiti pupelappidega möllab.isa peabki magama,et jaksaks tööd teha ja peret toita.
L
Liisu  /   12:10, 21. juuni 2017
Istub kodus ja magab päeval? Esiteks pole väikse lapsega kodusolek mingi istumine ja teiseks - kui lapsi on mitu, siis on neil peaaegu alati erinev unerežiim, ehk kui üht magama sätid, siis teine ärkab ja vastupidi. Pole võimalik seal kõrval magada. Ja kui öösiti ka magada ei saa, siis tekibki krooniline üleväsimus ja zombistumine, hiljem ka terviseprobleemid. Kui ametlik tööpäev on 8/5, siis lapsevanema tööaeg on 24/7. Iibeprobleemid lahenevad siis, kui mõlemad vanemad hoolitsevad laste eest ühiselt, st mees panustab samuti oma aega, kasvõi tunnikese argipäeviti, kus laseb naisel puhata. Nädalavahetustel muidugi rohkem kui tunnikese.
O
oik  /   13:28, 21. juuni 2017
Kui lapsi on mitu siis vanem käib üldjuhul lasteaias. Kui emad saavad päeval ikka uinakuid lapse kõrvalt teha siis mehed tööjuures ei saa. Ei ole ju loogiline, et mees käib päeval tööl (on üleval) ja öösel kanseldab lapsega (on üleval)?
L
Liisu  /   14:58, 21. juuni 2017
On palju variante, miks mitu last on kodus emaga, esiteks on meil lasteaiakohtadega lood, nagu on. Minu vanem laps läks enne kooli, kui lasteaia koht vabanes, jah, oleks saanud viia teise linna otsa, kuhu oleks pidanud sõitma kolme bussiga, polnud lihtsalt reaalne. Teiseks on lasteaias käivad lapsed pidevalt haiged, seega kodusel ravil, kolmandaks on nt kaksikud, nagu mu sõbrannal, aga loomult täiesti erinevad ja erinevad ka unerežiimilt. Jutt oli, et mees annaks naisele nt tunni-poolteist argipäeva õhtuti puhkamiseks, st et ta näiteks telekavaatamise ja õllelibistamise asemel lastega tegeleks. Pole ju palju tahetud, või on?
  /   12:37, 22. juuni 2017
vanasti oli laste eest hoolitsemine ainult naiste mure ja nad käisid tööl veel ka.äpud olete,tänapäeva naised,sina liisu kaasa arvatud.
*
****  /   16:05, 25. juuni 2017
Ära jaura siin oma vanastiga. Vanasti talupere tegi kodus tööd ja keegi ikka aitas lapsi hoida kui lapse ema talutööd tegi.
M
Mees  /   11:16, 21. juuni 2017
Kui väike laps läheb ööunne õhtul 23, siis on ilmselgelt midagi valesti. 20,30-21,00 peaks need asjad tehtud olema, et laps saaks hommikuks ennast välja puhata. Ka lapsel on pidev väsimus ja jonn kui ei saa und täis magada.
M
minna  /   11:25, 21. juuni 2017
Minu laps beebina läks ka ööunne 23.00 ajal ja magas ärkamta 7-8.00 ärkamata. Kui nahistas, siis läbi poolune kiigutasin voodit ja uni jätkus. Päeval sai rinna otsa nii tihti, kui soovis. Päevased uned olid ka ikka paaritunnised. Ärkamised algasi lasteaeda minekuga, aga see oli ajutine.
Õ
õied alles  /   18:17, 21. juuni 2017
väikelapsega öine mässamine on ainult väike probleem- probleemid alles hakkavad siis, kui dementse inimesega ühe katuse all elad ja igal hommikul peale õhtust ja öist sebimist tööle pead minema. See pole enam titt, kes paigal püsib- see võtab oma titearuga jalad alla ja asub tegutsema ei tea millega ja kui kõrv kikkis ei maga, siis korista ja kraami pool ööd seda jama, mille maha magasid. Iga väiksemgi heli kõrvaltoast on nagu alarm, millele tuleb reageerida. Väikelapsega kasvab, areneb ja õpib, aga dementseltoimub asi vastupidisel suunal.
Elukaaslasel(naisterahval) oli natuke lihtsam valik- see kõndis mõne aja pärast lihtsalt minema peale jama saabumist elamisse.
J
Jah  /   07:52, 22. juuni 2017
Vinguda on kõige lihtsam. Vanuriga on tõesti jube. Ei taha mäletadagi seda. Lapsed on õied!
1
1234  /   12:27, 22. juuni 2017
Naine pole kunagi mehe moodi rasket füüsilist tööd teinud ega kogenud seda une koomat millesse kurnatud mees uinudes langeb. Puhkuse ajal kuulen ka mina lapse nuttu, aga peale tööd küll mitte. Mul võib olla põis lõhkemas hommikul ärgates, aga öösel ma häda peale ärgata küll ei suuda. Suitsuandur võib laes karjuda, aga mul läheb tubli 5 minutit aru saamiseks, et midagi toimub.
V
vanaisa  /   13:22, 22. juuni 2017
ega vist ei kuulnud küll
V
vanaema  /   09:23, 25. juuni 2017
Loodus annab emadele mitmekordse jõu laste kasvamise ajaks., mis aitab neil vastu pidada. Pole vaja viriseda, aegade algusest peale on pidanud emad oma maimukesi ka öösiti kussutama ja päeval valvama.
Miks tänapäevaemmed nii hädised tahavad olla? Pange oma pea tööle ja mõelge oma laste päevarežiim läbi ning tehke korrektuure harjumustes, et leiate ka endale päeva jooksul puhkemomente. Kui juba asi nii hull, et uni ei tule ka siis, kui selleks võimalus oleks, siis on närvid korrast ära ja tuleb arstilt abi küsida.
Olen ka 4 last üles kasvatanud, kes suht väikeste vahedega sündinud. Vanavanemaid ega koduabilist polnud. Mees loomulikult aitas õhtuti, vannitamisel näiteks, aga öösel oli tal vaja puhata, et hommikul tööle minna.
Magamatuse üle ma ei kurtnud, harjutasin lapsed kindlale režiimile. Kui mõni maimukestest haigeks jäi, siis tuli teda muidugi öösiti valvata. Aga see kõik käis loomuliku osana emaks olemise juurde ja ei tulnud pähegi kellelegi kurtma hakata. Lapsed on väikesed meie elus ainult ühel perioodil, tundkem sellest ajast rohkem rõõmu, ärgem virisegem !
M
mäletan,  /   20:42, 26. juuni 2017
et ei raatsinud meest äratada,sest mees läks hommikul tööle..kuidas seda mitte mõista ? Kuidas ta suudab terve päeva tööd teha,olgu füüsiline või vaimne töö.
L
luttidest  /   11:17, 25. juuni 2017
tahaks mainida. minu vanim laps tõmbas 4 aastani. keskmine poeg 7 a-ni ( salajas tegid nad seda ! hahahhaaaa ! ) ja nüüd pole paremaid lapsi maa muna peal ! vanimal mitu kõrgharidust ja ülikõva karjäär . kõige noorem ei teinud aga hetkekski lutti . mitte hetkeski. ja ehkki on täisealine . titt mis titt . ehk et lutt ei tähenda tingimata halba. see vist ei tähendagi midagi . mitte midagi . seos hambumusega ... ? unustage ära !
teema oli tegelt teine. aga kuivõrd ise ammu vanaema. siis need vaevad ammu ununenud. aga luti teema kuidagi ikka meeles :-)
jaksu aga noortele emmedele ! ja et oleks abilisi ! need on sel ajal kallimad kui kuld ! : )
U
Urrr  /   12:23, 25. juuni 2017
Kas on siis parem kui on kaks magamata inimest.
Võtame näite - mees on rekkajuht. Välja magada ei saa kuna ema arvates peaks mees last öösel kussutama. Hommikul istub mitmekümne tonnise rekka rooli - välja magamata. Suht ohtlik.
E
ei istu  /   13:32, 25. juuni 2017
rekkamees ka 24/7 roolis. abitöidki võid ise teha, et olemist kergemaks saada. pole vaja nii hädavares olla. tissitada sa ehk ei saa, kuid emale 1,5 tundi magamist saad ikka võimaldada kui võtad lapse ja kasvõi toidupoes ise käid. pole ju raske?
eks hoidnud siis lapsed tulemata kui tahet aidata nii vähe on. seda ju ikka oleks osanud, või mitte? jumal saatis?
S
siiri  /   13:29, 25. juuni 2017
Lihtsalt EI TAHA kuulda. Peavad enda heaolu tähtsamaks isegi siis kui ema juba murdumise äärel on. Kui naine enam ei jaksa ja väsimusest ning närvipingest tigedaks ja närviliseks muutub, vinguvad mehed kuidas naisest vastik mõrd saanud on. Appi aga ei tule. Pigem kolivad elutuppa või armukese juurde "närve puhkama".
Väga üksikud mehed kes aitavad koormat kanda ja on tublid. On neid kes ise taipavad, on neid kellele peab ütlema ja siis nad aitavad. Üldiselt aga arvavad, et kodusolemine on meeste moodi :on kodus teleka ees, sööb kere täis või magab. Ei kodutöid, poeskäiku, laste toomist-viimist ega reomonti. Puha magamine, salongid ja sõbrannatamine. Kapid täituvad ise, pesu pesevad ise, kodu koristab ise ja laps teeb ise omad toimingud, Kõige hullem veel juhul kui mees elab naise kulul ka. Mees teenib aga elamine toimub naise arvel. Mehel kulub kõik "remondiks" vm mida kunagi kuskilt ei paista aga üle ka ei jää.
Ü
Üks variant on veel, siiri!  /   14:54, 25. juuni 2017
Kui tead, et ei tule mingi asjaga toime, ära võta ettegi!
E
eelmisele  /   19:35, 25. juuni 2017
kelle jaoks siis mehed pisarsilmil peret luua tahavad? ja nüüdki nutate, et naised ei sünnita? et natuke kodu mängida aga mitte päriselt vastutada?
H
Hmm  /   10:58, 26. juuni 2017
See oli ikka lahe aeg kui väikelastega kodus olin - elamises oli kõik tiptop, söök mehe töölt tulekuks valmis, meel rõõmus. Kui juba töö hakkasin käima ja lapsed lasteaias käima, läks päevakava tükimaad kirjumaks. Muideks lapsed olid mul aastase vahega. Ma ei saa aru, mida on tänapäeval nii hirmsasti vinguda kui "raske töö lapsekasvatamine" on, osake ometi oma elu nautida

Loe ka neid lugusid