Jaga:     
Blogid

Lapse sünnipäevapidu: "Eelarve 500 eurot!" (31)

FB-s on palju silma jäänud ja Insta on täis uhkeid pilte - miks noored emmed peavad oma pisikeste igakuiseid sünnipäevasid ja 1-aastaseks saamist nii priiskavalt, arutab Aune oma blogis.

No esiteks, kas on ikka vaja iga kuu lapsele tellida tort, panna torbikud pähe ja osta kingitusi? Tule taevas appi ja palun andestage mulle, kui ma kedagi solvan aga kas see ei ole too much või? 

Mina panen Annale iga kuu minisünnal puhtad riided selga ja vaatan köögist mõne puuvilja, köögivilja või muud, mida on piisav arv ja teen pildi, et aastaseks saamisel meenutada lapse arengut ja hiljem pildid kokku monteerida ja ära raamida. Ma ei kujutaks ette ka, et ma telliks või spetsiaalselt meisterdaks tordi kodus ja läheks ostaks torbikud, õhupallid ja muud pudi-padi ning kutsust selle sündmuse jaoks veel külalised. Loomulikult on äge, kui pilt on visuaalselt ilus nii endal kui ka teistel vaadata.

Fotograaf, tort, mängutoa rent, näomaalija

Aastaseks saamise puhul renditakse mängutubasid, tellitakse fotograafe, kingitakse kalleid asju, mille väärtusest laps midagi ei tea, kutsutakse pool sugukonda kokku. Ühe näitena kutsus üks neiu oma 1-aastaseks saava lapse sünnale 50 inimest kohale, 50?? Miks? Rentis koha ja kõigil neil vaja ju kõhud täis toita ja torti pakkuda. See kõik vajab planeerimist, raha ja mitte vähe. Toon näiteks Nipi mängutoa, kus nädalavahetuselt maksab ruumide rent kolmeks tunniks 140 eurot. Avatavasti see summa varieerub olenevalt mängutoast ja asukohast. Järgmiseks on vaja fotograafi, leidsin Kadri Foto, kes pildistab lapsi esimese sünnipäeva puhul ja seda 155 euro eest, hind koos vanematega on 205 eurtsi lausa.

Tort vaja tellida, Violia teeb sulle martsipanitordi keskestläbi hinnaga 40 eur. Siis vaja veel soolast toitu, kui ise teed, saad vast 100 euroga hakkama ja kui tellid siis kindlasti rohkem. Näomaalija on 35 eur tund ja 3 tundi teeb 105 eur. Siis vaja veel ise lapsele kingitus teha, umbes 30 eurot, sest ega sa ju ei taha mingit odavat nänni oma lapsele kinkida, eks? Lõpuks hüppad läbi Tiimarist ja ostad kokku õhupalle ja torbikuid umbes 20 eurtsi eest ja VOILAA! Lapse sünna eelarve on umbkaudselt 500 eurot ja mis kõige ägedam, ta isegi ei mäleta seda sünnipäeva, sest ta on selleks veel liiga noor! 

Isegi, kui see summa oleks 250 eurot, siis seda on ikkagi palju. See on kõigest minu isiklik arvamus. Mina hakkaksin lapsele sünnat pidama kuskil 2-3. aastast või isegi hiljem ja esialgu kindlasti mitte nii priiskavalt. Algul esimesed aastad on see sünnipäev ju pigem emme üritus kui lapse, kas pole? Sellised sünnad on lahedad siis, kui laps juba adub, mis toimub, tal on välja kujunenud mängusõbrad ja ta oskab nendega ka suhelda. Siis on äge lapsel sünnal pallimeres ujuda, kiikuda, klotse kokku panna, kulli mängida jne.

Kõige lähedasematega

Mina kutsun Anna esimese sünna puhul üks päev külla enda ja Kristjani vanemad ja koos sööme kooki, joome kohvi ning teisel päeval kutsun oma paar tähtsat titemammit ja kuna mul kodus oma lapsele on ka olemas mängunurk siis saavad nad seal mängida ja emmed omavahel jutustada ja kringlit süüa. Ehk leiaks mõne fotograafi, kes paar ilusamat pilti teeks stuudios, et raami panna või tegelikult, kuna ma olen ise fotograafiast huvitatud siis prooviks kätt ja teeks üldse ise need pildid. 

Ma ei tea, ma ei saa sellest fenomenist aru, et nüüd ma peaksin kah ilgelt raha raiskama ja oma lapse esimest sünnat pidama kuskil restos või rentima selleks mängumaa. Juba küsitakse kus ja kuidas mina Annabeli essat sünnat pean. Kui ma vastan, et kodus ja tagasihoidlikult, siis tuleb selline kaastundlik: “Aaaa, okeii.” (Eks sul rasked ajad ka praegu - stiilis ohe).  Kas ma olen siis kehvem ema, kui ma ei ei taha sellist “uhket” ent mõttetult kallist asja korraldada oma lapsele, kes niikuinii seda sünnat ei mäletaks? 

Mis ma ikka heietan. Mina olen mina ja mina teen teisiti. Mina ei plaani oma lapse sünnat nii priiskavalt pidada, pigem pean tagasihoidlikult kodus ja oma kõige kallimatega. Tahan maast ja madalast õpetada ja näidata oma lapsele, et asjad ei ole kõikse tähtsamad siin ilmas ja alati ei pea kukrus massiivne auk olema selleks, et lõbus ja tore oleks.

Arvatavasti teen oma lapsele ägeda sünnipäevapeo Lottemaal või Vembutembumaal siis, kui ta lasteaias käib ja tal on välja kujunenud omad sõbrad ja seda ka mitte iga aasta. Ei tahaks ju lapsele muljet jätte, et me olemegi rikkurid ja korraldamegi igal aastal 30+ inimestega suure ja kalli sünnipäevapeo ja siis sööme kaks kuud makarone. Ikka vastavalt oma võimalustele ja üleüldse pooldan mina sünnipäevadel lapsele “oma” päeva kinkida.. A la me läheme veekeskusesse, sööma kuskile ja lubame tal jäätist süüa niipalju kui hing ihaldab, minna poniga ratsutama vms laps parasjagu soovib. Kui 364 päeva aastast peab laps niikuinii vanemaid kuulama ja nende järgi kõike tegema siis see üks päev aastast võib ju olla vastupidi. See oleks omamoodi fun.

18 kommentaari

S
Sama meelt  /   11:17, 11. juuni 2017
Olen ammu juba arusaanyd sellest..et mingi moeröögatus.mtuleb ju üksteisele ära panna..kellel uhkem pidu jne. Mõttetu. Aga autoriga olen 100 prossa nõus. Las lambad jooksevad ja maksavad- raha tegijad saavad vaid kasu , irvitavad pihku..kui loll mass ikka rahvas on!😄😄
L
Liis  /   11:23, 11. juuni 2017
See on igaühe enda asi, kuidas ta oma või oma lapse sünnipäeva peab. Hukka mõista on palju lihtsam kui mõista. Me elame vabal maal (veel) ja võime teha, mida tahame.
N
naine  /   11:40, 11. juuni 2017
Just, kui on võimalus või tahe lapse tähtpäevi tähistada, siis pole kellelgi miskit kobiseda, eriti mingil Anna emal.
  /   15:18, 11. juuni 2017
Ja pärast virised, et näe, raha lapse huviringide, ekskursioonide jms jaoks ei jätku. Pane seda raha juba nüüd lapse arvele mitte larista.
H
Hmm  /   11:34, 11. juuni 2017
Tiimari on varsti 4 aastat suletud.
V
Vanaema  /   11:58, 11. juuni 2017
Vahest tundub, et me rahvas hulluks läinud! No kuhu veel edasi? Varsti upute laste sünnipäevapidudeks võetud võlgadesse.
O
Optimist!  /   12:23, 11. juuni 2017
Kui raha on, las käia! Pole minu mure! Meie pere sai hakkama 20 euroga , pidu oli äge ja tita ka rahul!
  /   15:19, 11. juuni 2017
selles iva ongi, et ei ole, elatakse üle oma võimetele
K
küsimus  /   22:49, 11. juuni 2017
20 euri eest ei saa tortigi, noh 1,5 kilose saab või kui teha ise. Aga ülejäänu? Külalistele süüa ei antagi? Või ainult kartulikrõpse ja viinereid?
  /   09:29, 12. juuni 2017
Ega ei tuldagi juu sööma. Lapsed saavad kokku, mängivad müravad, käivad ampsavad tordi jupi ja lonks mahla. Mis loll komme see on, et lapse sünnipäeval peab lastel ja lastevanematel kõhu punni täis söötma ?
H
Hanno  /   12:42, 11. juuni 2017
Kui tuleb 50 inimest ja igaüks kingib 15€, siis on tulud 750€ ja kulud 500€. Kokku saab ilusad pildid, sõbrad kokku ja jääb veel plussi ka. Miks mitte teha? Lapse pärast ei tee seda keegi, neil ükskõik. Tähtis, et sõbrad ja pere oleks koos, see on väärtus
S
See  /   12:45, 11. juuni 2017
250 puhast on ikka see, mis hinge laulma paneb, muu on lihtsalt taust.
L
Lihtsalt  /   21:21, 11. juuni 2017
Ei no aga loomulikult toovad kõik 50 inimest aastasele lapsele 15€ ümbrikus, kes siis hiljem kõik arved selle saadud 750€ eest tasub, ning ülejäägi 250€ oma järgmise sünnipäeva fondi lisab.
A
aga  /   01:48, 16. juuni 2017
Mind huvitab üldse, kes läheb tite sünnipäevale RAHAGA? ikka viiakse mänguasju jms nänni - kasumist vms võid ainult unistada. Saad vaid hunniku nässakaid, mida siis suuremas osas paari aasta pärast hävitama hakata.
M
mina, mina, mina......  /   13:00, 11. juuni 2017
Pole meeldiv lugeda, kui inimene kirjutab, et mina teen nii ja mina teen naa. Vaevalt, et väga paljud titeemad just 50 inimest kohale kutsub, aga ma ei näe ka midagi halba selles, kui kodune ema tahab vahelduseks mingit seltskondliku üritust organiseerida, olgu selleks kasvõi lapse sünnipäev. Mis rahasse puutub, kellel seda pole, ei saagi pidu pidada, aga kellel on, pole mõtet hukka mõista.
  /   15:20, 11. juuni 2017
emal peab ikka väga palju vaba aega olema
K
Kahe poja emme  /   13:15, 11. juuni 2017
Aga Eestis käibki ju k6ik niimoodi üle v6lli keeratult kahjuks. Ja muudkui jätkub... Lasteaia l6pupeod, kooli l6pupeod ... Natuke kurb hakkab neid üritusi/ pilte vaadates. Esiteks lapsed ju kasvavad k6ige selle sees ja 6pivad, et sellised suured ja uhked peod ongi norm ja nii peabki ja teiseks vaesed pered, kus pole v6imalik k6ige selle toreduse eest maksta ... Miks mitte kuulata, kuidas laps tahab? Hakkasime laste sünnipäeva koos nende s6pradega pidama alles alates 4a, siis kui nad ise selleks soovi avaldasid ja oskasid ka oelda, keda nad kutsuda tahtsid. Enne seda pidasime lihtsalt pere ringis pidulikuma 6una ja koogi-kingitusega. Enamik s6pradega sünnipäevi oleme pidanud 6ues, metsas. Kuna tegmist on väga vihmase maanurgaga, siis enamasti on vihma sadanud, korra ka lund :). Lastel on alati väga l6bus olnud! Noorem laps on ka soovinud kodus pidada paar korda, siis oleme ka kodus olnud. Lasteaia l6pupeod on suvepidudena 6ues tervele lasteaiale korraga (kui pole just väga suur lasteaed), grillitakse, emmed küpsetavad koogid-saiakesed, lilled kaunistuseks v6tavad need kaasa, kellel aiast v6tta on jne. Lapsevanemad ja ka kasvatajad teevad ise pilte jne. K6igil on väga tore ja suvepidu oodatakse väga. Ma ei tee sugugi suuremalt ja uhkemalt tähistamist maha, vaid püüan näidata et ka teistmoodi on tore ja v6imalik :). Eks igaüks valib, nii nagu tahab, aga kui sünnist saadik lastele sisse kodeerida suuri mastaape, siis nende jaoks saabki see normiks ...
E
ei nõustu  /   13:38, 11. juuni 2017
Lasteaia l6pupeod, kooli l6pupeod ... need on ju tähtsad sündmused meie laste elus. Kas elu peabki olema ainult hall argipäev?
A
Aune  /   14:02, 11. juuni 2017
Postituses polnud juttu ju, et ei peaks mitteühtegi pidu lastele korraldama. Jutt oli esimese aasta minisünnade pidamisest ja 1 aastaseks saamise peost üldiselt.
N
naljanumber  /   15:42, 16. juuni 2017
Ka mina käisin lasteaias, sünnipäevapidudel lapsena. Sellest tulenevalt ennast küll nüüd parema inimesena ei tunne või õnnelikuna, see on vaevu meeleski. Veel vähem meenutan seda heldimusega- nii armas lasteaiapidu oli pla pla. See on pigem tõesti lapsevanema rõõm ja lapse hetkeline rõõm. Suurim õnn on lapsele, juba omast kogemusest, see, et sa saad oma emme-issiga aega veeta ja sa oled hoitud ja armastatud EMOTSIONAALSELT mitte asjade ja üritustega üle külvatud.
H
Horros  /   14:56, 11. juuni 2017
Miks selliseid puudega inimese kirjutisi avsldatakse?
.
Kirjutada inimene ei oska, mõtteid inimesel pole.
.
Täis linnaliini bussis ei ole haisu tamine viisakas, nii ka siin.
  /   15:07, 11. juuni 2017
Miks levitad siis oma halba haisu siin? Nüüd oled juba laste teema ka enda repertuaari võtnud? Sina, puudega inimene, võid kirjutada loomulikult.
N
Nojah  /   15:19, 11. juuni 2017
Asi algab ikkagi rahast. Kui seda ei ole, ei saa ka pidu. Pole mõtet siin näpuga näidata.
M
Minisünna? - @ @?  /   16:15, 11. juuni 2017
Wf?
Y
yy  /   19:55, 11. juuni 2017
Eestis on küllalt rikkaid inimesi, kelle rikkus on olnud käes veel vähe aega. Sellepärast ei oskagi nad rahaga ümber käia. Kui raha on küllaldaselt ja aru napivõitu, siis on ju nomaalne see laamendamine rahaga. Võimalik, et nad arenevad pikkamisi ja saavad normaalseteks, ei eputa oma rahaga. Need on ju kõige primitiivsemate ajudega , oskamata midagi muud kui ennast, oma raha näidata.
Kasvata laps korralikuks inimeseks ja eputa siis oma lapsega.
M
mul pojake  /   21:21, 11. juuni 2017
ütles se on kõige tähtsam päev minu elus lastel ka tunded nad on ju ni vähe eland veel üritame kuidas keegi hakkama saab
I
Indi  /   21:56, 11. juuni 2017
Eks mõtekam on ju paigaldada omale vasika ripsmed ning meetrised rõvedad ja feigid küüned. Sinna ju ei loeta raha, mis kulub paigaldusele ja hooldusele. Olge nii kenad ja lugege enda raha. Teiste rahakott ja lapsed ei ole teie asi. Virisevad need, kellel puudub oma enesekindlus ja soov igat asja mustata. Minge peegli ette ja kobisege seal.
M
Mh  /   22:14, 11. juuni 2017
Mis komme on pidevalt teiste rahakotis surkida? Las igaüks peab oma lapse sünnipäeva täpselt nii nagu tahab ja kui tahab isegi võlgu võtta, siis on see ju täiesti tema enda asi. Mõni kulutab kogu raha markidele ja mõni lapse sünnipäevale. Igaühele pakuvad erinevad asjad rahuldust. Jumal küll, nagu kahju oleks. Kui sa ei taha lapse sünnipäeva pidada, siis ära pea, aga miks on vaja teisi halvustada või ennast meeleheitlikult õigustada? Ela ise ja lase teistel elada.
M
Mammi007  /   23:04, 11. juuni 2017
Mujal maailmas liigutakse juba ilma kinkideta sünnipäevade poole: https://www.treehugger.com/green-home/how-throw-zero-waste-birthday-party-your-kid.html
S
Solei  /   11:39, 15. juuni 2017
Tüüpilised ühepäeva liblikad.Pidu on täna ja mis homme toimub, pole tänane mure.Lumehelbekesed.
K
Kristi  /   11:37, 13. dets 2017
Olles ise väikelapse ema, saan küll aru, miks tähistatakse minisünnasid (kuni 1a saamiseni), see on ju kordumatu aeg, ühe kuuga on laps nii palju uusi oskusi omandanud, kasvanud. See on lihtsalt puhas rõõm ja soov seda ka teistega jagada. Jah, kutsusin ka perekonna kokku selleks puhuks, õhupallide ja tordiga (vahel poest, vahel isetehtud). Ilusad fotod ja emotsioonid on siiani, on, mida meenutada! Kaks esimest sünnipäeva pidasime kodus, olin ise kokk ja mängude läbiviija. Lapse sünnipäevad ongi eelkõige LAPSELE, siis pingutadki tema nimel, mängid, lõbustad ja hoiad teistegi tuju üleval. Küll seda jalg üle põlve kohvitamist saab ka siis teiste emmedega teha, kui laps suurem ja iseseisvam. Mul polnud aega endal süüagi sünnapeol ja ma ei virise selle pärast. Mulle isiklikult mängutoad ei meeldi sünnipäeva pidamiseks, kuna seal on piiratud võimalused ja pisikestel lastel võib igav hakata. Samuti ei meeldi see, kui seltskond laiali vajub eri nurkadesse või tubadesse, mis ühine pidu see siis enam on, kui ei kuulegi mis teised kuskil teevad või räägivad. Teiste valikuid maha teha pole mõtet, igaüks pidutseb oma võimaluste piires või siis ka üle oma võimete, oma valik! Küll aga saab õppida teistelt ja mõelda, millist sünnipäeva sina oma lapsele soovid.

Loe ka neid lugusid