Jaga:     
Blogid | Triini blogi

Murelik ema: "Miks lasteaias õpetajad aina vahetuvad?" (9)

Lugesin et Eesti riik läheb Gruusiat aitama muutumaks õpilasesõbralikumaks, tutvustades uusi meetodeid ja vahendades kogemusi. Ilus ja armas mõte, aga enne palun likvideerige probleemid siinmaal ära kui kellegi juurde targutama lähete.

See, et viimased Pisa uuringud nii ilusad ja toredad olid, ei anna tegelikult veel eeldust arvata, et meil kodumaal haridusega kõik asjad korras on. Tegelikult ikka ei ole ja millegipärast pigistatakse silm kõvasti kinni. Kindlasti leidub kusagil lapsevanemaid, kes on oma kooliga väga rahul. Kindlasti leidub lapsevanemaid, kes on oma lapse lasteaiaga väga rahul, aga kahjuks mina nii Piiga lasteaia kohta öelda otseselt ei saa.

Menüü tekitab küsimusi

Alles hiljuti oli meedias teema, et lasteaias on menüü ühekülgne ja sisaldab palju konserveeritud asju. Menüü ei ole sageli tasakaalus ega arvesta lapsele vajalike ainete saamisega või sisaldab liigselt suhkrut. Ma siis seisin ja lugesin oma lapse lasteaia menüüd ja pean tunnistama, et ka mina leidsin menüüst kalapulgad üles, samuti kissellid, ja silma hakkas ka see, et sageli pakutakse igasuguseid piimasuppe.

Samas õpetajad on seletanud, et toidud on maitsvad ja lapsed saavad vahepaladena rohkelt köögivilju või puuvilju. Kuna ma ise ei ole õppinud toitumisspetsialist, siis ei oska sel teemal suurelt kaasa rääkida, aga nii mõnigi asi menüüs hämmastas ja rõõmustas. Esiteks pakutakse lastele laia valikut toite ja paljuski roogi, mida ma kodus teen väga harva kui üldse nagu näiteks hapukapsasupp. Mul on vist sellega seoses mingi trauma, aga meie pere menüüs seda üldse ei leidu. Samas laps pidi seda mul suure isuga sööma.

Õpetajad aina vahetuvad

Mis mind aga hämmastusse ajab, on lasteaia personalipoliitika. Nimelt kui kevadel läksime lasteaiaga tutvuma ja direktor luges sõnad peale, et ikka pestud ja puhta lapse lasteaeda tooks ning juuksed tal ka ära kammiks, siis saadeti meid õpetajate saatel rühmaruumidega tutvuma. Saime tuttavaks õpetajatega, kelle hoolde oma lapsed usaldama pidime. Tundusid toredad inimesed ja jäigi vaid oodata sügist, et laps lasteaeda viia.

Sügisel lasteaeda minnes oli ehmatus suur: tutvustatud inimeste asemel võtsid meid vastu hoopis teised inimesed. Kujutate ilmselt ette ehmatust: inimesed, keda ma ei olnud kordagi näinud ja pean nendele oma lapse usaldama. Jätsin Piiga sinna pooleks päevaks kohanema ja arutasime Mehega asja üle. Nüüd õppeaasta lõpus oleme õnnelikud, et meile just need pedagoogid sattusid. Fantastilised inimesed ja lapsed on ka neisse kiindunud. Lihtsalt see, et lasteaia juhtkond ei vaevunud isegi meili saatma muudatustest, ajas marru.

Nüüd siis saabus postkasti kiri, kus anti teada, et sügisest vahetuvad välja terve rühma õpetajad. Ma sain tol hetkel vist justkui puuga pähe: meile lubati alguses, et inimesed, kes võtavad lapsed vastu saadavad nad ka kooli ära. Nüüd siis lausa kolm uut nägu! Lapse arengule on kõige parem, kui tal on turvaline ja tuttav keskkond ja inimesed ümber. Sügisel aga kolivad lapsed teisele poole maja uutesse ruumidesse ja puuduvad kõik tuttavad näod.

Kõrgharidus vajalik

Muudatusi põhjendati seaduse muudatusega: inimesed, kel ei ole kõrgharidust ei või õpetada, kui neil ei ole juures kõrgharidusega inimest. Maakeeli tähendab see seda, et pedagoog, kes toona sai keskeri hariduse, aga on töötanud lasteaias 30 aastat ja läbinud sel ajal hulganisti täiendkoolitusi, on vähem väärtuslik kui värskelt ülikoolist välja astunud tudeng. Meie lapse rühmas aga puudub kõrgharidusega inimene, mis tähendab ju seda, et oleks vaja välja vahetada vaid üks inimene. Aga juhtkonda ei huvita lapsesõbralikkus ja enamus rühmad saavad vähemalt ühe uue inimese.

Kuulates teiste rühmade emade kogemusi, siis selles ja ka teistes lasteaedades on sageli tavaks, et keeratakse rühma dünaamikat tagurpidi. Sageli vahetuvad õpetajad ja mitte vaid seetõttu, et minnakse dekreeti. Lihtsalt sügiseks antakse lapsele ette uued inimesed ja nii igal aastal. Samuti leidub koole, kus ühe eriala peal on aasta jooksul kolm-neli inimest. Selline ebastabiilsus tekitab väikestes inimestes segadust ja stressi, mis kandub üle ka minule kui emale. Mind ootab sügisel taas ees lasteaeda harjutamise periood. Hakka või poole päeva kaupa taas last kohale viima.

Rääkides koolidest, kus ühes aines mitu õpetajat läbi jookseb, siis kas kooli juhtkond suudab tagada üldse hariduse kvaliteedi? Seega enne kui minna kusagile kedagi õpetama tuleks meie haridusinimestel üle vaadata siinsed probleemid!

Minu nimi on Triin (31): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (31) ja Piiga (2a 11k), lisaks neile veel deegud, kassid Caesar ja George. Selles blogis räägin argielust ja mõtetest.

8 kommentaari

M
Miks  /   10:49, 16. mai 2017
ma usun, et sisekliima ehk siis juhtkonnad teevad kõik selleks, et kasvataja-õpetajal ei oleks grammigi sõnaõigust ega oma arvamist ja teeksid kõik seda mida mis ülevalt tuleks. Ehk teisisõnu oleksid vaikivad orjad. Seadustest ma ei hakkagi rääkima, sest need on ainult paberil.
S
Sellepärast, et  /   11:30, 16. mai 2017
meie juhid ei oska ja ei taha oma töötajatega suhelda inimlikult rääkimata meeskonna loomisest. Kohale pannakse inimesed kes ei oska ja ei taha suhelda. Näited viimase aja umbusaldustest Otsa koolis, Ida-Viru Kutseõppekeskusest jne
L
Lasteaia juht  /   16:45, 16. mai 2017
Loo autorile.
Aga tundke huvi, mis haridus on uutel õpetajatel? Keskeriga sobib väga hästi rühma õpetajaks. Ja veel: vaadake vahel, emad, ka ennast, kuidas suhtlete õpetajatega või mida sunnite tegema? Õpetaja töö on niigi raske, nii et olgem vastastikku lugupidavad!
E
E.  /   23:08, 21. mai 2017
Väga hästi vast keskeriharidusega ikka lasteaiaõpetajaks ei saa. Keskeriharidusega õpetajaga võib korraga äiult üheks aastaks lepingu teha. Juba millaski 200ndate alguses, kui kasvataja ametinimetus asendati lasteaiaõpetaja nimetusega, pidi neil töötajatel kõrgharidus olema. Tartus on paljud lasteaiaõpetajad üldse magistrikraadiga. Vahepeal on päris palju aastaid olnud aega kõrgharidust omandada. Lasteaiaõpetajatele kutsekõrghariduse andmine lõpetati millalgi 1999 või 2000. Elementaarne, et lasteaiaõpetajal peab olema kõrgharidus.
  /   18:55, 16. mai 2017
Huv
  /   20:04, 16. mai 2017
miks vahetuvad? raske töö ja k sine palk,mis muud.
R
Room  /   10:14, 17. mai 2017
See juhtus aastaid tagasi, kui üks (ilmselt) ministeeriumi Taibu tegi ettepaneku, et lasteaiaõpetajaks sobivad vaid kõrgharidusega spetsialistid. Taibu mõttekesest tehti kohustus. Kena mõte, aga läbinisti vale. Piisab, kui vaadata millist palka kõrghariduse eest pakuti. Rääkimata sellest, et ülikooli lõpetaja ootab oma pingutuste eest natuke huvitavamat tööd. Aga käsulauad saadeti alla, paljud väga kogenud õpetajad lasti lihtsalt lahti. Ja tulemus? Täna võetakse kahe käega vastu kõik õpetaja kandidaadid, kes uksest sisse astuvad. Tean halenaljakat praktikat, kus kunagi hariduse puudumise tõttu vallandatud õpetaja käib täna samas lasteaias topelttasu eest "auke lappimas". Ja kas see ministeeriumi Taibu vastutas oma lolluse eest? Vaevalt küll.
Aga Taibu ei maga. Eelmisest sügisest alates peavad õpetajad täitma peale käsikirjalise aruandluse ka plaane ja aruandeid internetis. Tean konkreetset (mitte rühma-)õpetajat, kes kulutab selleks kuus kokku mitu päeva. Ma väidan, et kui tööd lisati, tuleks selle eest ka maksta. Aga sellest pole juttugi. Sisuliselt tähendab palgalangust! Lasteaiakasvatajate kaitseks on loodud 3 ühingut, aga ükski neist pole piiksatanudki ei Taibu esimese ega teise lolluse peale!
T
Tegelikult  /   14:08, 17. mai 2017
o see töö väga, väga raske. Kõik lapsed tulevad erinevatest kodudest. Osad lapsed on täiesti kasvatamatud ja nad ei kuulagi heatahtlikku juttu. Nad on harjunud karmis suhtumisega- käratamine, õiendamine, alla surumine, löömine. Nendega läheb kaua kuni joonele saad. Õpetajad aga väsivad ja enamuik noori ei hakka küll sellistega jändama. Hästi kahju on kõigist, ühiskond on sassis, vanemad ise väsinud ja laped seetõttu närvilisemad. See kõik mõjutab õpetajate tööd lasteaias.
I
Indi  /   14:38, 19. mai 2017
Ma saan aru veel, et töötajad vahetuvad jne, aga see, et pidevalt jälgitakse menüüd ja vingutakse iga kommi ja kalapulga peale, siis see on natuke lapsik. Kas te tehate terve elu oma lapsel sabas joosta ja ta ei tohi süüa ühtegi kommi ega kirgi kütnud kohvi peale, mis on tegelikult sama nagu piimast ja teraviljast tehtud. Kui laps saab üks kord nädalas kalapulka, siis on see tõesti nii kohutav.

Loe ka neid lugusid