Jaga:     
Beebi | Toitmine

“Nii suured lapsed, juba kõnnivad, ja ikka annad tissi?” (25)

Imetamine on ainulaadne side ühe, miks mitte ka kahe lapse ja ema vahel. Miks me siis pidevalt vaidleme, kui kaua rinda anda tuleb või tohib, tekitades sellega ühes leeris süütunnet ja teises agressiivset võitlusvalmidust?

Kerstin Jakobsoni (34) ja Henry (36) peres kasvavad Karl-Erik (3 a 2 k) ning kaksikud Hendrik ja Katriin (1,5 a). Rinnapiima saavad kaks pisemat. Kerstin mäletab, et kunagi tundus üle aastase lapse rinnaga toitmine talle väga kummaline. Toona palus ta sõbrannal end lausa korrale kutsuda, kui ta kunagi peaks hulluks minema ja ise last väga kaua imetama. Nüüd ajab see Kerstini muigama – kuidas ta sai nii rumalat juttu ajada! Kui kasvas huvi raseduse, sünnituse ja imetamisega seotud teemade vastu, haris ta ennast selles vallas ning muutusid ka hoiakud.

Kerstin tõdeb, et kaksikute imetamine pole alati lihtne. On olnud hetki, kus ta nutab ja mõtleb: kõik, enam ei taha, ei suuda! Aga see on alati üle läinud. Naisele tundub loomulik imetada vähemalt aasta aega, sest kui laps peaks seejärel ise rinnast loobuma, ei tule talle enam asenduseks kunstpiima pakkuda. Vanem poeg Karl-Erik sai rinda aasta ja kaks kuud. “Oleksin andnud kindlasti pikemalt, aga uus rasedus ja samaaegne imetamine said mu kehale liiga kurnavaks. Peale põhjalikku kaalumist lõpetasin rinna andmise, olgugi et olin plaaninud vajadusel ka tandemimetamist.”

Ajab muigama

Kerstinit ajab naerma, kui keegi imestab: “Sul ju nii suured lapsed, juba kõnnivad, ja ikka tahavad tissi?” - “Mõni laps hakkab kõndima juba üheksa­kuuselt, kas siis tema ei tohiks ka enam rinda saada?! Olen kuulnud veel, et üle aastane laps ei vaja enam rinnapiima ja imelik on imetada, kui lapsel juba hambad suus.”

Naine arvab, et see, kui kaua keegi imetab, on iga ema sügavalt isiklik otsus ega peaks olema kellegi kommenteerida. “Mulle ei olegi ülioluline kaksikuid praegu imetada, aga ma näen, et nad ei ole veel valmis lõpetama ja hammaste tuleku ajal on rind väga hea lohutus. Kindlasti ei hakka ma ise neid praegu võõrutama. Mingit täpset aega lõpetamiseks pole ka paika pannud. Usun ja loodan, et see käib koostöös lastega. Lõpetan siis, kui me kõik selleks valmis oleme.”

Pealesurutud arvamus

Naine möönab, et talle on silma jäänud, et osa naisi on küll rinnapiima vajalikkusest väga teadlikud ja veendunud imetamise pooldajad, kuid kipuvad seda suruma teistele emadele peale. “Olukorrad on nii erinevad ja iga ema taluvuspiir samuti. Kui ema ei toida rinnaga, siis see ei tee temast halvemat ema.” 

Tolerantsus on inimeses kinni: kes on salliv, see on, ja kes mitte, seda on üsna raske sallivaks muuta. “Väikelapsi ja avalikult imetavaid emasid aitaks ehk mõista ja aktsepteerida see, kui jagataks jätkuvalt infot rinnapiima tähtsuse kohta: et see on hea ja kasulik ka üle aastasele lapsele.”

Arstid koolitusele

Kerstin ütleb, et talle on korduvalt silma jäänud, et arst ise vajaks koolitust rinnapiima ja imetamise teemal. Samas leiab ta, et imetamisnõustamine võiks rohkem ema toetada: et kohe alguses küsitaks emalt eesmärki: kas laps iga hinna eest rinnale saada või talle kasvõi osaliselt rinnapiima anda. “Austada tuleks ka ema taluvuse piire,” lisab Kerstin. “Kui ema ütleb, et ta enam ei jaksa, siis tuleb seda aktsepteerida ja toetada. Olen küll nõus, et rinnapiim on beebile ülivajalik, aga minu enda kunagised raskused imetamisel on aidanud mul mõista, et ka see on okei, kui ema ei jaksa enam pingutada.”

Sest rinnapiim pole ainuke, mida beebi vajab. Laps vajab ka ema, kes pole väsimusest aru kaotanud.

Loe pikemat artiklit - ämmaemanda soovitusi tandemimetamise ja rinnapiima vajalikkuse kohta pärast esimest eluaastat, värskest numbrist! 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

16 kommentaari

M
Meil omal juba lapsed  /   07:39, 9. mai 2017
aga naisele annan vahel ikka tissi.
J
juuli  /   11:23, 9. mai 2017
minu laps sai vahest veel 3 aastasena.ehk siis nii kaua kui hakkas käima lasteaias
  /   11:39, 9. mai 2017
Minule ütles perearst ,et aitab nüüd.Laps oli siis pooleteisene.Mina pole talle kunagi lutti andnud.Ajad olid teised.Poeg saab sel aastal 42 ja tervis on minu teada normis .Kui ongi mingi viga siis juba oma eluviisist.
H
Hammas  /   12:01, 9. mai 2017
Kui lapsel on juba hambad suus, siis tuleks pisut mõtiskleda sellel teemal, et hamabad peavad saama puhkust. Loodetavasti selleel mõeldakse ja peetakse ka rinnapiimaga sarnasedi pause nagu päristoiduga (eriti öösel). Hoolitsege oma laste hammaste eest ja pidage meeles, et kaariesevaba elu on võimalik, kui vanemad õigesti oma lapsi toidavad. Lisaks muidugi ka suuhügieen.
H
hambale  /   12:34, 9. mai 2017
Hammaste tulek on väga erinev ja ei saa kuidagi olla seotud imetamise lõpetamisega. Mõnel 5kuisel rohkem hambaid kui teisel 1aastaselt. Hammaste hoidmine ja hügieen muidugi õige ning vajalik.
  /   12:26, 10. mai 2017
No halloo. Minu lastel tulid kõigil väga vara hambad. Viimasel 5-kuuselt. Oleks pidanud rinnapiimast võõrutama? Kõigi laste hambad on väga terved.
K
Karin  /   12:06, 9. mai 2017
Minul endal poja kohe 1,6, ja saab ka veel rinda.
Kuulen mõnegi tuttava poolt pilkavaid kommentaare, et ikka annad rinda nii suurele mehele. Tihti on tekkinud ka häbitunne. Aga , kuidas ma saakski lapsele rinda mitte anda, kui näen, et see tema jaoks vajalik, Eks ikka on tekkinud ka väsimust ja tunnet, et ma ei suuda, aga see ka mööda läinud. Kui mu lapsele sobib, siis sobib mulle ka nii, ta ju 1kord nii väike. :)
M
Maali  /   07:58, 10. mai 2017
Miks vajalik? On avaldatud seisukohad, et rinnapiim minetab oma olulisuse ega ole lapsele vajalik alates 1.eluaastast. Pigem on asi ikka harjumuses, mitte vajaduses, Päris piinlik on olnud paaril korral vaadata, kui mõni suurem laps avalikus kohas algul ringi jookseb ja siis ema juurde "tissi-tissi" põue ronib.
A
aga  /   13:16, 10. mai 2017
mine häbene siis ning hoidu avalikest kohtadest!
M
Merle  /   14:21, 9. mai 2017
Aitäh väljatoomast valuisamat punkti, et arstid ei oma sageli teadmisi kuidas imetamist toetada. Vâga paljud beebid ei saa peale 3 elukuud rinnapiima, sest kui on rinnapiima tellimis pâevad, mil laps ongi nutune ning tahab palju rinnal olla ( see on ainuke viis rinnapiima koguse suurendamiseks) suunatakse sageli just arstide poolt kunsttoidule. Kuigi ema soovib väga oma last rinnaga toitta. Vastava koolituse on saanud ikka konkreetsed imetamis nõustajad. Ainult nendel on pädevus sel teemal piisav. Vaadata üle imetamis võte ning vaadata, kui kuskil on mingi mure, kust see tulla võib ning kuidas seda lahendada, et beebil ja emmel hea oleks. Siet on imeline ning emmed saavad sealt palju tuge. Infot ja teadmisi.
J
jaanika  /   16:50, 9. mai 2017
Esimene laps sai rinda ligi 2 aastat ja lõpetamine oli raske meile mõlemile. Teine laps 1,6 aastat ja loobus ise. See on eriline kogemus, tunne, mida üks ema saab tunda! Nii mõnus on last samal ajal paitada, musida ja emmata. Samas hea puhkehetk emale.
M
Maali  /   07:53, 10. mai 2017
Selliste ninnu-nännu tekstide peale jääb alati mulje, et ema on ajud ka välja imetanud. Lisa veel see ka juurde, et imetad lapse "lohutamiseks".
K
ka imetaja  /   14:26, 10. mai 2017
sa pole vist asjaga ise kunagi kokku puutunud ega ju?
M
Maali  /   21:48, 10. mai 2017
Eriti tõesti ei ole, mul kõigest neli last ja kõik nad on imikud olnud ikka mõistliku aja jooksul, mitte nii, et jalad ammu all ja sõnad suus, aga pea ikka põues.
  /   18:31, 9. mai 2017
Omad tissid, ise tean, mis ma nendega teen.
T
tühja sellest piimast  /   19:36, 9. mai 2017
pereisa võiks hoopis oma tervisele tõsisemalt mõelda ning kaalus alla võtta.
E
ehh  /   20:01, 9. mai 2017
palju vaeva näinud, raseduse- imetamise teemade selgekstegemisega, tubli. aga nüüd võtke rasvumise teema käsile!
  /   20:12, 9. mai 2017
Kohe varsti kuulutatakse imetamise propageerimine sugude põhjendamatuks rõhutamiseks. mingeid emasid pole olemas ja kerigu sünnitusmajast otse ööpingi taha.
A
alma  /   21:12, 9. mai 2017
andsin oma lapsele peaaegu 2 aastat rinda-laps õnnelik mina rahul.5 kuuselt tulid hambad mida ta armastas aeg ajalt rinna peal proovida,esimesest päevast kuni imetamise lõpuni olin nagu kõrgetoodanguline sest tõusin igal hommikul piimaloigus .lõpetasin järsku kuna olin käinud matustel ja lahkunu mälestuseks võtnud pitsi viina ja ei tahtnud lapsele seetõttu enam rinda anda ja selle tulemusena sain rinnapõletiku ning olen kindel ,et oleks saanud veel vähemalt aasta anda aga eks ta väsitav oli aga mõlemad olime rahul ja õnnelikud.
A
agni  /   23:17, 9. mai 2017
Tubli ema oled-see ju kvaliteetaeg nii sulle kui lastele. Meie suguvõsa naised on ka hea piimaanniga olnud ja lapsed igati terved ja rõõmsad.
S
Septik  /   10:42, 10. mai 2017
Appi, miks see laste isa nii paks on? Saab ka tissi või?
S
Sallikas  /   13:30, 10. mai 2017
See ka mingi uudis. Tiskres on in , et noored emad annavad juba varakult lapsele õlut ja amfekat. Gruuvivad täiega. On vaja ajaga kaasas käija.
M
Margit  /   16:54, 10. mai 2017
Minul on kolm last saanud tissi 5, 4, 4 aastat. Lõpetamine on läinud ladusalt, varem oleks nende puhul lõpetamine tulnud läbi röögitamise. ! 3-5a laps muidugi enam nii sageli tissi ei võta kui nt 1aastaselt.
Emad, kes soovivad lapsele tissi anda - saatke kõik pilkajad pikalt. Alati on võimalik mitte liikuda sellises seltskonnas ja sellistes paikades.
Arstide ja teaduse arvamus mind ei huvita, öelge mis tahate. See teiste kõrvalolijate nõuanne on rohkem plikade jaoks, naine ja ema teavad ise paremini, mis lapsele vaja. Muuseas, lapsed on mul kõik hiljem iseseisvad olnud selle pika tissitamise juures, mingit memmekust ei eksisteeri ja ütleks, et koolis tuuakse alati välja seda, et tervema närvikavaga ja keskendumisvõimelised.
M
Maali  /   21:51, 10. mai 2017
4-5-aastaste laste imetamine näitab, et emal on mingi vaimne häire. Kiida ennast ja oma lapsi palju kulub, aga see ei ole normaalne.
I
imestan  /   18:58, 10. mai 2017
Ega sealt tissist enam midagi toiteväärtuslikku ei saa, lastel lihtsalt imemise rõõm. Mis tervisesse puutub, siis soovitaks pereemal rohkem pöörata tähelepanu abikaasa menüüle, nii noor mees ja lausa haiglaslikult paks.

Loe ka neid lugusid