Jaga:     
Uudised

Tõnis Sildaru: "Lapsevanem ei tohiks teadlikult suunata last mingi kindla valdkonnaga tegelema."

Eesti kuulsaim noorsportlane, tänaseks maailmakuulus vigursuusataja Kelly Sildaru (15) on paljude silmis imelaps, kellel on õnnestunud sündida siia ilma mingi müstilise edugeeniga.

Tema isa Tõnis (35) sootuks teist meelt, pidades oma tütart täiesti tavaliseks normaalseks teismeliseks tüdrukuks, mitte ülemäära edukaks suusastaariks. „Ma arvan, et ei mina ega Kelly ema pole spordis eriliselt andekad ning ma ei usu, et edugeen kui selline üldse eksisteeriks,“ ütleb Tõnis. „Üleüldse on keeruline öelda, mis asi on edu, ja veelgi keerukam on seda mõõta. Ma arvan, et selle üle, kui edukas üks või teine inimene on, peaks otsustamagi iga inimene ise. See on pigem enesehinnang oma tegemistele kui mõõdetav suurus.“

Ta leiab ka, et lapsevanem ei tohiks teadlikult suunata last mingi kindla valdkonnaga tegelema. „Meil ei olnud eraldi eesmärgiks koolitada Kellyst freestyle-suusatajat. Pigem oli asi puhtas juhuses – nägime hooaja lõpus kevadmüügis hästi väikseid soodsaid mäesaapaid ja mõtlesime, et proovime. Nii saigi Kelly juba kaheaastaselt oma esimesed kahepoolsed suusad, millega ta prooviski juba mõned aastad hiljem ka tagurpidi ukerdada. Kuid kindlasti ei saa öelda, et see oleks olnud algus sellele, kuhu Kelly tänaseks jõudnud on. Pigem oli see lihtsalt mäe peal suusatamine,“ meenutab Tõnis.

Ta on kindel, et noores vanuses nii heade tulemuste tegemiseks lihtsalt peabki palju õnne olema. „Ju me oleme teinud õigeid valikuid ja vajutanud õigetel hetkedel õigeid nuppe.“

Tõnis arvab, et tegelikult on iga inimene millegi peale andekas. Olgu see siis muusika, kunst, mõttetöö või sport. Lähtuma peaks ikka eelkõige just sellest, mida lapsele endale teha meeldib. „Kui lapsevanem sellele tegevusele kaasa aitab, saabki kõik võimalikuks,“ usub Tõnis. 

Loe põhjalikku lugu sellest, kas last on võimalik edukaks kasvatada Pere ja Kodu psühholoogia-erist 

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid