Jaga:     
Uudised

Hendrik Toompere jr: "Vanemad üritasid end võimalikult palju distantseerida sellest, millise erialavaliku ma teen." (25)

Toomperede teatriperekonna puhul tundub olevat justkui ilmselge, et edukust kannavad edasi geenid. Kuidas muidu selgitada, et ühest perest on sündinud kolm põlvkonda Hendrikuid, kõik väga andekad näitlejad-lavastajad.

Hendrik Toompere juunior (30) ise on aga täiesti teist meelt, uskudes, et edu aluseks on pigem tegelemine meelepärase valdkonnaga. „Juudi perekondades üritavad lapsevanemad suunata oma lapsi tegelema võimalikult erinevate aladega. Nad tutvustavad neile sporti, muusikat, kunsti, kirjandust ja sealt koorub tasapisi välja lapsele kõige enam huvi pakkuv tegevus ja ühtlasi see, milles ta kõige tugevam on,” räägib Hendrik. Ta on kindel, et võimaluste baasi loomine on ääretult oluline selleks, et lapsel tekiks võimalus üht tegevust teisele eelistada.

Hendrik teab, et lapsed jäljendavad oma vanemaid kõiges ja seetõttu on üsna tõenäoline, et ühel hetkel tekib ka neil huvi valdkonna vastu, milles nende vanemad igapäevaselt toimetavad. „Kuna mina olen näiteks lapsest peale teatris viibinud, siis tekkis mul varakult selle vastu ka huvi, kuid ometi oli see puhtalt minu enda valik, kui ma hiljem oma elu teatrimaailmaga sidusin,” ütleb Hendrik. Ta pole kunagi tundnud, et vanemad oleksid suunanud teda teadlikult mingit suunda elus valima. „Vanemad on ise hiljem öelnud, et nad üritasid end võimalikult palju distantseerida sellest, millise erialavaliku ma teen. Neile oli oluline, et otsus, mille ma langetan, tuleks minu enda seest ja oleks hoolega läbi mõeldud.”

Hendrik ise soovib, et ka tema laps suudaks ühel ilusal päeval olulisi otsuseid iseseisvalt vastu võtta. Ta püüab pakkuda oma tütrele võimalikult palju võimalusi ja tööriistu, mille abil elus hakkama saada. Kindlasti ei tohiks ükski lapsevanem püüda tema arvates iseennast lapse kaudu teostada. „Ma mäletan, et nägin kunagi ühte filmi, kus ema, kes polnud ise males läbi löönud, üritas lapsest iga hinna eest kasvatada tšempionit. Tulemuseks oli õnnetu, depressiivne laps,” tõdeb Hendrik.

Hendriku arvates on kõige olulisem jälgida, et lapsel oleks huvitav ja talle enesele meeldiv harrastus. „Kui toetuda vanemlikult tarkusele, on huvi omakorda võimalik ja ka ääretult vajalik tekitada,” rõhutab ta siiski ema-isa rolli lapse huvide kujunemisel. Üks hea viis huvi tekitamiseks on tema sõnul näiteks see, kui lapsele selgitada olulisi asju põnevalt. Ehk teisisõnu: tähtis pole mitte niivõrd see, milliseid huvialasid lapsele tutvustada, vaid see, kuidas seda tehakse.

Ta usub, et edu saavutamisel on kõige aluseks lapse enda sisemine suur soov mingi valdkonnaga tegeleda ja selleks, et ühest väikesest inimesest kasvaks kunagi suur tegija, on pigem vaja teha kõvasti tööd ning loota vähem andekusele. „Voldemar Panso on väga täpselt öelnud: talent on 99% tööd ja 1% annet. Sageli pannakse töökus ühte ja andekus teise patta, kuid mina usun, et töövõime on suurimaid andeid, mis saab olla, sest just töökusega on elus võimalik edu saavutada.”

Mõned teadlased usuvad, et edukaks saamine on meie geenidesse kodeeritud. Paraku pole aga kõik lapsed, kes andekatelt vanematelt suurepärased geenid pärinud, alati edukad. Kas edugeen on siiski olemas või mis on üldse edu võti?

Loe põhjalikku lugu värskest Pere ja Kodu psühholoogia-erist

11 kommentaari

O
Oh komejandi  /   20:02, 6. mai 2017
teesklus teesklus.
I
isegi nii  /   22:33, 6. mai 2017
süütus pildis ja loos on teil mahti ja tahtmist mürki pilduda,häbi teile inetu inimene.
S
Süütu lugu haha,  /   23:12, 6. mai 2017
üdini silmakirjalik artikkel, tihtipeale kuuled kuidas papad mamad komejantid väidavad, et nad ei tahtnud ja ei aidanud oma võsukesi lavale, aga millegipärast on nad seal ja kõik nad on järsku nii andekad, et enamus tähtsamad rollid teatris ja filmis on nende päralt.See on lihtne banaania, kus ei tähtis andekus ja töökus, aga tutvused ja sugulassidemed.
N
no  /   06:03, 7. mai 2017
Miks pritsid mürki, õel inimene?
K
Kas  /   09:24, 7. mai 2017
tõde on valus kuulata, tahate edasi valetada ja varastada, üksteist kiita ja preemiaid, auhindu jagada.
  /   12:08, 7. mai 2017
Kellega sa nüüd räägid siin? Mina endateada ei valeta, varasta ja ammugi ei jaga kellegagi preemiaid ega auhindu. Sina otsi abi kui juba kujuteldavate inimestega räägid.
K
Kui Hamlet  /   18:31, 7. mai 2017
rääkis isa vaimuga, siis mina sinu näos, kratistunud nn kultuuri susserdajatega.
K
kool  /   21:32, 6. mai 2017
See noormees õppis ju Reaalkoolis ja juba reaalainete süvendatud õppimine võib anda hiljem erinevaid valikuvõimalusi. Jõudu igatahes.
O
Oli  /   15:51, 10. mai 2017
täiesti nutt poiss.
V
Väga armas noormees  /   22:32, 6. mai 2017
hea nägu ja head silmad.Olgu ta õnnelik selles elus.
H
heh  /   00:30, 7. mai 2017
jajah, ega jah oma võsukesi ei saada tutvuse kaudu teatrikooli :D nimi maksab, anne pole oluline, kahjuks väga paljude puhul, kel kõlav nimi, on anne ka olematu.
aga silmakirjatsemine on tänapäeval in. ja et ise ikka usuks seda, tuleb sellest rääkida, lihtne ju.
V
vv  /   01:14, 7. mai 2017
niisiis, milles ise andekas olete?
T
to heh  /   06:05, 7. mai 2017
Mis probleem sind piinab,?
L
liisu  /   07:49, 7. mai 2017
Päris nii see kindlasti pole. See Vaariku tütar ju mitu aastat proovis lavakasse saada, lõpuks läks Moskvasse..
E
Erand  /   09:17, 7. mai 2017
kinnitab reeglit ja ikkagi oli see vaariku tots koguaeg pildil, kuigi ei olnud tegu ega nägu.
A
Aivar  /   07:25, 7. mai 2017
Rollid on kõik ühesugused nagu Hannes Kaljujärv kes suudab mängida vaid käreda häälega "machosid".
Toompere aga tossikesi, ENSV, Seenelkäik, mingi film veel. Sorry see ei ole näitlemine vaid enda mängimine, ei suudeta karakterit luua.
S
Soovitan "Väljaheitmine ehk ühe õuna kroonika"  /   10:57, 9. mai 2017
Toomepere jr jr esimene suure saali lavastus, väga õnnestunud. Rahva ja kriitikute poolt heaks kiidetud ja kaks hooaega jooksnud tükk!
A
aga  /   08:04, 7. mai 2017
Mulle ta meeldib. Toomperede klannist kõige rohkem. Temas on see miski, mis köidab!
A
aga kui ikka meeldib  /   09:59, 7. mai 2017
siis otsi üles ka see müstiline "miski ".
Ehk hakkas peale pikki otsinguid aru saama, et igas inimeses on see miski olemas.Avaldub ara erinaval moel.
  /   12:12, 7. mai 2017
Õelusekott
M
Marii  /   09:05, 7. mai 2017
HENDRIKULE !
Oled väga hea näitleja!
Lisaks professionaalsusele on sinus eriline sarm, see miski- miski.
Inimesena tundud sõbralik ja soe.
Soovin Sulle palju edu ja kõike ainult head!!!
S
selles inimeses  /   11:23, 7. mai 2017
on tõesti miski. avastamata . lihtsalt tuleb aeg kus saab seda rakendada. küll ta üles leitakse. see peab olema hea kvaliteediga film. ma arvan nii.
M
MIS MIS  /   14:16, 7. mai 2017
Näitlemine näitlemiseks, aga minge vaadake Väljaheitmine draamas ära ja siis saata andekusest aru. HEA TÖÖ!
N
No jah  /   17:56, 7. mai 2017
Sest sulle meeldib PUIT.Kas lõpetasid tislerikooli ära või
T
teadja  /   21:07, 7. mai 2017
Selles poisis viskab vanemat Taskat.

Loe ka neid lugusid