Jaga:     
Uudised

Heidy Purga: "Laps ei ole aksessuaar ega minu omand." (4)

Heidy poeg Villiam (4) on sageli tööl kaasas. Emme töötab riigikogus ja issi (Jaanus Rohumaa) töötab riigikantseleis, teab poiss. Aga mõnikord töötab issi ka teatris. Ja teatris meeldib Villiamile rohkem tööl käia.

Samas on ka parlamendilossi mängutuba väga ilus. "Suur ja avar ning ilusate mänguasjadega. Ja kõigil lastel, kes seal oma ema-isa töö tõttu käivad, meeldib tõesti väga selles toas olla. Nad on leidnud mängukaaslasi ka üle erakonna piiride, näiteks mängib Villiam meeleldi Mailis Repsi laste ja Viktoria Ladõnskaja tütrega," naerab Heidy.

Kuidas aga seletada pisarais nelja-aastasele, et “vaata, maailmas elab igasuguseid inimesi…”? "See juhtus eelmisel suvel. Korraga tuli Villiam suure häälega nuttes tuppa: “Emme, sa ei tea, mis juhtus!” Ehmusin muidugi, vaatasin kohe, kust laps verine on – aga ei midagi. Istusime siis maha ja tema räägib läbi pisarate: “Seal väljas oli üks tüdruk, aga ta ei olnud meie maja tüdruk. Ta rebis põõsastelt oksi ja lehti. Ütlesin talle, et ta ei tohi seda teha, sest mõtle, kui keegi tõmbab sinul niimoodi käsi ja jalgu küljest ära… Aga tead, seal kõrval seisis tema ema, kes ütles siis mulle, et see lehtede rebimine on okei...” jutustab Heidy.

"See puudutab mind siiani, see oli nii südantlõhestav. See oli emana tõsine mõttekoht. Seisin oma lapse ees ja kogusin end. Sain ju aru, mida ta ootab. Mõistsin, et väike inimene otsib piire ja tahab selgust, otsib ei-d ja jaa-d, vaatab musta-valget. Kaalub, mis on halb, mis hea. Muidugi oleksin võinud kogu loole kiirelt joone alla tõmmata, öeldes, et see ema ja tüdruk ei tea, kuidas asjad päriselt käivad, sul oli õigus. Ma ei teinud seda, sest see ei vii mitte kuhugi."

P.S Loa artikli tegemiseks andis Villiam!

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

3 kommentaari

H
hm  /   16:02, 6. mai 2017
miks need lapsed lasteaias ei ole sellises vanuses, kas haiged vahepeal?
C
CV  /   17:20, 13. mai 2017
Riigikogu mängutuppa saab lapsi tasuta saata
M
minu meelest  /   09:08, 7. mai 2017
kui on võimalus olla emmega koos lapsel, siis on ju hea. lasteaias, kus on väike ruum täis 24 last ja üks õpetaja ja abiõpetaja, kelle tööülesanded on natuke aidata, aga ikkagi rohkem köögis ja söögiga ja koristamisega. teate, kui raske lastel oli, neil endil oli raske ja kurtsid mulle. sain vaid neid lohutada. kui mul olnuks võimalus, oleksin ka oma lapse endaga tööle kaasa võtnud, aga ei olnud. aga Heidil on õigus - laps ei ole aksessuaar kohe kindlasti mitte ega ka omand. õnneks on mu laps nüüd juba koolilaps, sest lasteaed oli ikka hirmus asi, olla päevast päeva 24 lapsega väikses ruumis, kuigi ka õues, ikkagi. see on nii õudne, millised meie lasteaiad on. ühe aasta lasteaias töötasin, ei suutnud enam. valus oli seda kõike näha. kuidas nad ootasid oma vanemaid, et sealt lärmist ära saada. teisalt, lapse elu ongi ju mäng, mille kaudu ta õpib, ei saa teda piiritleda, et istuge sirgelt ja olge lihtsalt vait. nii ei saa.
N
No mis sa räägid  /   04:33, 9. mai 2017
Ei ole ka või, huvitav kelle oma see laps on siis? ega riik ei sünnitanud last. Laps on ema oma. Laps ei kuulu riigile. Kellele sa siis sünnitad lapse?

Loe ka neid lugusid