Jaga:     
Uudised

Merle Liivak: "Etikett mu lapsi ei kammitse." (27)

Kujuta ette, et oled kolme pisikese lapse ema, kelle elu on viimasel ajal kulgenud väiksema ja suurema meeleheite kaskaadis. Saaks selle päeva ja öö mööda saata, nii et kõik oleks hoitud ja toidetud...

Endal ülekoormusest pooled juuksed välja langenud – ja siis kutsub hea sõber mind lõbusasse koguperesaatesse. Koos võsukesega. Pöörane mõte, aga ma ütlen endalegi ootamatult jah, sest kes ei tahaks pärast sõgedat unevaest talve end pisut komejandi valguses soojendada! Hing lausa karjub sillerdava naeru järele!

Saate avanguna tuleb vaadata klippi, kus mu viieaastaselt pojalt küsitakse: “Kuidas lõhnab sinu ema?” Vastuseks kostab: “Täiskasvanud inimese higilõhna järele.” Teada värk, et väikeste inimestega kaasneb kaose ja ettearvamatuse faktor. Protokoll ja etikett neid ei kammitse.

Pärast mitmeaastast karastamist, tundub päris naljakas, kui poeg palistab poti prill-laua hügieenisidemetega ja esitleb mu sõpradele: nii on pehmem ja mugavam istuda! Või kui mu koomikute gäng arvab, et on huumori kõrgpilotaaž, kui tulistad järjest “kaka, pissi, pepu, noku”. Aega, kohta ja seltskonda valimata.  

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

19 kommentaari

M
Mitme lapse väsinud ema  /   16:13, 2. mai 2017
Palun uskuge, et inimestel on totaalne tüdimus ennast ja oma lapsi pidevalt esitlevate nn kuulsate maammade juttudest. Tõsiselt.
H
Huvitun  /   23:20, 3. mai 2017
Milliseid jutte eelistaksite lugeda? Mis teemal? Kes võiks rääkida? Millest te ei ole tüdinud? Või siis selline küsimus, et kui nii tüdinud olete, siis kas teil on kellegi poolt kohustus antud mittehuvitavaid jutte lugeda? Siiralt tahaksin teada. Usun, et ka ajakirjandusväljaanded oleksid tänulikud kui saaksid teada, mis lugejat huvitab.
T
to Huvitun  /   05:25, 4. mai 2017
Istu maha ja mõtle natuke.
M
Mina ei tea üldse, kes see M.Liivak on  /   11:24, 6. mai 2017
Autor ka ei kirjuta päisisse, kellega tegemist.
Nüüd pean guugeldama hakkama - ehk on selline inimene, kelle elu ja saavutused mulla huvi pakuvad.
WIKIPEDIAST saan teada, et "Merle Liivak (sündinud 2. septembril 1978) on eesti ajakirjanik. Tema elukaaslane on Hannes Praks." Ja kogu lugu.
Ei huvita.
.
..  /   18:10, 2. mai 2017
Nõus.Jääb arvamus,et need "kuulsused" on ainsad emad,kellel lastega tegemist.Et pildile saada ,tehakse mida iganes, kes koorib end alasti j.n.e.
A
Aga millega  /   00:52, 4. mai 2017
see tädi, siis kuulus on, kas sellega, et ajab mingit kammi suust välja, et tema lapsed ei jälgi etiketti, aga palju me matsirahvas sellest ültsegi teame, aga võib-olla tõesti on mingi nn kiht kadaka saksasi tekkinud meie armsal kodumaal või vähemalt nad nii arvavad.
J
jaah  /   20:15, 2. mai 2017
mammi rabab enda sõnul nagu orav rattas, aga lastekari käitub nagu loomaaed. mida sellest arvata. täiskasvanud inimestel on lapsed nagu inimeselapsed üsnagi loomulikult ja suurema vaevata, ole parem vait, merle ja ära demonstreeri kogu ilmale oma saamatust ja rumalust. aga nüüd kõik vanad .... näevad hirmsat vaeva (mis suht kasutu siiski) ja nõuavad aasta emaks. aasta emal on tubli tulemus, mitte suur vaev ilmaasjata.
O
Olge nüüd viisakad!  /   22:49, 3. mai 2017
Teeks nii, et kolme lapse ema kallal võivad mögiseda need, kel endal ka vähemalt kolm last.
A
Aga  /   00:58, 4. mai 2017
ka presidendi, ministri, bandiidi jne kallal võivad mögiseda need, kes on president, minister, bandiit jne.
Ü
üx mögiseja  /   15:18, 4. mai 2017
rohkem on kui kolm.
O
Oh  /   23:30, 3. mai 2017
Vaesed õpetajad, kes peavad pärast lapsi ümber kasvatama, kui ema sellega tegeleda ei taha.
V
vot just  /   22:44, 7. mai 2017
sellega on tegemist jah ja mitte vähe.Iga päev on üks vastu vaidlemine ja jonn nende lastega,kellega pole viitsitud eriti tegeleda.Teie lapsed on ise on kõige parem näide sellest,kas ja kuipalju te viitsite nendega tegeleda .Laua ääres käitumine söögi ajal on täiesti ebaviisakas,on näha.et kodus lastelt üldse korda ei nõuta.
O
oh seda otsatut rumaIust  /   23:41, 3. mai 2017
ja ise veel uhke ka, et tal lapsed puhta vabakasvatusega ehk maakeeli kasvatamatud. üritab veel muljet jätta nagu oleks etiketist lugu pidavad lapsed ja nende vanemad kuidagi madalam klass kui tema ja tema puped, kes loomulikult, oh mis udupeen, ju etiketti millekski ei pea. kas ikka peab nii rumalat esitlema kõigile? palju meelsamini vaatan ema ja lapsi, kui lapsed peavad lugu etiketist ja neil on kodus piirid - teavad, mis on lubatud ja mis on sobiv ja kohane. siin keegi juba ütleski, et vaesed õpetajad, kes pärast peavad nendega vaeva nägema, tunnen kaasa. kindel see, et siis veel käib emme lärmamas, et miks tema vabakasvatuse viljale liiga tehakse. nagu need pooletoobised seal c-komandos koos karmeniga oigasid, endal lapsed ei oska pottigi kasutada.
N
Nojah  /   00:01, 4. mai 2017
Kui kasvatada lapsi ei viitsi siis ei kammitse.
D
dzomolungma  /   00:20, 4. mai 2017
Kaerajaani kaerajaani, rukkirein, odraole, odraolev
K
Kahju  /   00:25, 4. mai 2017
Et kaob selline lihtne asi nigu kasvatamine..., hiljem on nigu raske hakata seletama sellele lapsele et lase uksest enne valja siis lahed ise sisse!, kahju!
H
Horros  /   02:35, 4. mai 2017
Kes k ur a t on keegi Liivak ja miks sellust jura on vaja eraldi eile tõsta?
.
Ons düsgraafilise ÕL pooltohlaketel tibidel miski probleem?
M
mari  /   06:14, 4. mai 2017
Pole probleemi. Küllap ka teisi lapsi ei kammitse. Vaadake, et siis tulevikus hakkama saate selle kambaga.
V
Vanaema  /   08:41, 4. mai 2017
Aemas Merle, Teil on väga ilusad lapsed. Kui ilma piirideta ja ilma etiketita neid edasi kasvatate, siis , uskuge mind, ees ootavad väga keerulised ajad. Saate palju pisaraid valada. Igal asjal on omad piirid, on kirjutamata ja kirjutatud reeglid. Nii ka inimesteks kasvamises.
.
....  /   08:53, 4. mai 2017
Kõik on maailmas juba olnud. Las lapsed olla lapsed, tunne neist rõõmu, kannata ära kui viltu veab.
Luba lastele privaatsust maailma ees ja promo neid, kui nad on jõudnud pensioniikka.
M
Mina  /   09:26, 4. mai 2017
Ei huvita.
M
möhh  /   10:00, 4. mai 2017
Sorri Merle et söna vötan, endal ainult 2 last AGA vöin öelda et lastel on väga vaja piire sest see loob turvalisust, et teada mis on öige ja mis ei. Aga önne, ootame kuni need etiketitud saavad teismelisteks, sinu nahas kyll ei tahaks siis olla, edu!
T
täitsa jabur  /   10:11, 4. mai 2017
Lollisti käituda oskab iga laps, aga selleks on lapsevanemad, kes piire seavad. Eriti nõme on see, et ema nagu uhkeldaks sellega, et lapsed on halvasti kasvatatud.
K
Kes viitsib kannatada,  /   11:01, 4. mai 2017
näeb viie aasta pärast, mida kõike need "nunnud" ette oskavad võtta.
M
mees metsast  /   15:35, 4. mai 2017
Huvitav on see, et kui inimesed ei viitsi oma lapsi kasvatada, siis peaks see teiste meelest ka väga äge olema. Olen ise kasvanud maal, peres, kus vanematel oli neli last ja laudatäis loomi ning lisaks käidi ka igapäevaselt riigitööl, aga meile tambiti küll viisakusreegleid igapäevaselt ning isegi "kurat" oli sõna, mida ei tohtinud öelda - liiga ropp! Samas vaimus olen kasvatanud ka oma lapsi, kes praeguseks on juba täiskasvanud ning pean ütlema, et neilgi viisakusega probleeme pole. See, et inimesed naeratavad võõraste laste lolluste peale, ei tähenda, et neil nalja saab - inimesed püüavad lihtsalt viisakaks jääda, et mitte teiste lapsi keelama hakata - see jäägu ikka oma vanemate teha. Kahjuks paljud lapsevanemad ei saa sellest aru!
D
Džonn  /   19:09, 5. mai 2017
Muidugi, etikett on nõrkadele.
Kedagi ei tohiks kammitseda ka lihtne, elementaarne viisakus. Naabreid ärgu kammitsegu öörahu aeg, liiklejaid ei või ometi piirata liiklusseadus. Mõrtsukat ärgu omakorda kammitsegu süüdi- ja vangimõistmise võimalus. Ärge laske end kammitseda loodusseadustel ega raskusjõul! Moodne inimene peab üldiselt saama ilma kriitikat kartmata teha ja suust välja ajada, mida tahab, olgu see või omaenese padulolluse veenev demonstratsioon?
Ilma piire panemata kasvatame endale kirstunaelu!  /   08:17, 6. mai 2017
Ma hoian vahel 5 aastast poissi ,kellele ema pole sisendanud sõnu "peab" ja "tohib". Ema on on nii pehme ,et poiss teeb ,mis tahab.Ema tehtud tervislikku toitu ei puudugi,ainult kolab külmkapi kallal ja otsib sealt head-paremat.Juba parandatu narkoosiga 7 hambaauku.Arvutimänge mängib ohjeldamatult,kuigi olen soovitanud panna salasõna,et piirata kasutamis-Keelamine kutsub esile sellise skandaali,et ema annab ikka järele.Külla teda kaasa võtta ei saa,sest hakkab ringi kollama ja võõrastes kappides sobrama,korrale kutsumisele järgneb vastik ving ja nutt.Emaga vestelda ka ei saa,sest laps segab oma nõudmistega kogu aeg vahele-sõbrad ongi loobunud neid külastamast,sest poisi tõttu ainult ebameeldivad emotsioonid.

Loe ka neid lugusid