Jaga:     
Uudised

Heidit Kaio: "Lasteaedade menüü koostamise põhimõtted on pärit eelmisest sajandist." (16)

Kindlas rütmis vahelduvad mannavaht, makaronivorm, piimakissell, jahukaste, sai keeduvorstiga, sekka pelmeenid, viinerid ja kalapulgad – palju valget jahu ja suhkrut.

Hiiglaslikuks on paisunud erinevus selle vahel, mida me kodus peame tervislikuks ning mida pakutakse lasteaedades. Jah, lasteaedade toit vastab nõuetele ja nõuded võivadki korras olla, aga lapsed ei söö ju nõudeid.

Mõistan, et lasteaiatoit tehakse säästurežiimil, kuid arvan, et imelike menüüde taga pole niivõrd raha­nappus, kuivõrd ideede puudus. Vahest võiks hakkajamad lapsevanemad minna nädalaks lasteaia kööki, et leida etteantud summa piires võimalusi menüü uuendamiseks? Just oli veebruari Peres ja Kodus lugu, kuidas varem logistikuametit pidanud isa rokib Keilas Lätte kooli kokana. Sinna kööki tasub kiigata – lapsed niutsuvad rõõmust, kui lauale tuuakse ahjukala või magustoiduks on mustikakissell. Mõned aastad tagasi aga käisin Rootsis Malmös, kus linnavalitsus uhkeldas, et nad ostavad lasteaedadele ja koolidele ühishankega kohalike tootjate mahetoodangut.

Seekordses ajakirjas alustame uue sarjaga: ootame teilt toredaid reisilugusid! Andke nõu parimate reisi­sihtkohtade osas. Rääkige, millega peab arvestama lastega reisides ja missuguseks rahakuluks võiks olla valmis. Saatke oma reisilood aadressil perekodu@kirjastus.ee. Kingituseks on Eckerö Line välja pannud neli pere­paketti Soome.

Mais ootab ees emadepäev. Olge siis enda vastu heatahtlikud, just nii, nagu soovitab Kaire Talviste oma kolumnis. “On aeg loobuda olemast täiuslik ema. Luba endal olla lihtsalt inimene,” soovitab ta. Ka mina olen täiuslikuks emaks olemisest palju mõelnud, eks ametki – Pere ja Kodu peatoimetaja – kihuta seda unelmat takka. Olen mõistnud, et täiuseihalus on põhjatu kaev, mida täita. Seda päeva ei tule, mil öelda, et nüüd olengi parim ema. Sama reha otsa võib komistada ka lastelt järjest rohkem ja rohkem nõudes ning latte aina kõrgemale nihutades. Sõlmige rahu iseenda ja oma ootuste vahel ning nautige elu!

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

13 kommentaari

L
lasteaednik  /   20:16, 2. mai 2017
Ei maksa lasteaiatoidust nii mustades värvides kirjutada. Nõuded lasteaiatoidule leiate järgnevast kohast: https://www.riigiteataja.ee/akt/13360799?leiaKehtiv Nagu siit näha ei saa makarone kogu aeg siiski pakkuda.
Arusaam tervislikust toidust on lasteaias ja lasteaedades on tõesti erinev. Paraku kodusid on palju ja iga pere arusaam tervislikust toidust on väga erinev. Mõni lapsevanema tahab lapsele ainult taimetoitu, mõni keelab piima, mõni pere toitub ainult kiirnuudlitest. Lasteaed peab arvestama erinevate allergikutega, mõnes kohas ka usuliste põhimõtetega (moslem sealiha ju ei söö).
Enamus lasteaedu ei paku viinereid, kalapulki ja muud jura, aga guugeldades võib kahjuks leida lasteaedu, kus menüüs leiab ka eelmainitud toite. Kurb! Kui teie laps käib sellises lasteaias, on aeg sõna võtta toitumise teemal.
I
Indrek2  /   06:41, 3. mai 2017
Kui kaltspea ei taha sealiha siis olgu nälgas või veel parem - kasigu kodumaale.
"
"lapsed niutsuvad rõõmust"  /   21:54, 2. mai 2017
Loomad niutsuvad, kas lapsi võrreldakse loomadega???
K
kusti  /   22:23, 2. mai 2017
Järgmine tark! Õpetagu Priitu kodus, kuidas üks diktor saadet peab läbiviima.
M
muhkel  /   22:50, 2. mai 2017
On kodusid, kus ei tehtagi sooja sööki.
Seega olgu õnnelikud, et laps lasteaiaski saab sooja toitu ning magustoitu.
Lasteaiamenüü pole kindlasti sugugi ühekülgne nagu kardetakse.
Ei olnud need eelmise sajandi toidud ka sugugi tapvad, kasvasid tugevad ja elujõulised noored.
Tänapäevanoorus hoopis mannetum ja tõbisem nagu pidevalt kurdetakse - luud-kondid haprad, rühivead ja pidevalt stressis, allergiad kallal.
M
muhkel  /   22:50, 2. mai 2017
On kodusid, kus ei tehtagi sooja sööki.
Seega olgu õnnelikud, et laps lasteaiaski saab sooja toitu ning magustoitu.
Lasteaiamenüü pole kindlasti sugugi ühekülgne nagu kardetakse.
Ei olnud need eelmise sajandi toidud ka sugugi tapvad, kasvasid tugevad ja elujõulised noored.
Tänapäevanoorus hoopis mannetum ja tõbisem nagu pidevalt kurdetakse - luud-kondid haprad, rühivead ja pidevalt stressis, allergiad kallal.
P
pig  /   23:04, 2. mai 2017
Eelmisel sajandil oli igasugu allergiaid vähem seega ei maksaks seda söömist väga maha teha. Eelmisel sajandil sõid enamus inimesi mahetoitu nüüd selge vähemus. Kas ei peaks enne mõtlema .... .
M
Mingi mantra  /   23:32, 2. mai 2017
... on see, et varem oli kõik halvasti. Üsna kindlati söödi 20. saj neil aegadel, kui just sõja ja kommunsmiehitamise präast nälga või poolnälga ei olnud, tervislikumalt kui praegu suuremas osas peredest. Samuti ei pea lasteaed toetama laste toiduga pirtsutamist . Aga mis toitu oskabki tahta laps, kes kodus külmiku pitsat ja sügavkülma friikaid sööb.
E
Eelmine sajand  /   06:29, 3. mai 2017
Kaio on ise ka eelmise sajandi laps! Kas tal on tervis korrast ära? Lasteaia ja koolisöögid olid kehvad ja mitmesuguste lisaainetega, et nüüd peab eelmise sajandi toidumenüüd maha tegema?!
M
ma  /   08:16, 3. mai 2017
ei arva, et laste toidulaud nii ühekülgne on. Ettekirjutused ka väga karmid. Kala peale niutsuvad lapsed tõesti kui pakutakse, aga mitte rõõmust.
  /   08:43, 3. mai 2017
Ma ei saa aru mis sel eelmise sajandi toidul siis viga on. kogu aeg tahetakse ikka midagi uut,toit uus.töötegemise meetodid uued,kuigi vanadel pole häda ju midagi ja mõnedel juhtudel isegi tõhusamad,aga on ju möödunud ajast,see meile mitte ei sobi. Olen ka ise katsetanud palju uusi toiduretsepte aga minu pere ütleb ikka,ema jää ikka vana ja kindla juurde on maitsvam. Ja kas lasteaed ikka on see koht kus katsetada kallist toitu ja siis solgiämbrisse visata kuna lastele ei maitse.Ja ka see jutt ei vasta tõele ,et lasteaia- ja koolitoidus on palju suhkrut,samuti jääb arusaamatuks mis klapperjaht selle nisujahu ümber käib . Inimese organism peab ju kõiki aineid saama. Edu kokkadele.
T
Tütrik  /   11:40, 3. mai 2017
Aga mis mannavahul, kissellil, frikadellisupil, kastmel-kartulitel siis häda on? Lihtsad klassikalised eesti toidud, mida minu lapsed lasteaias sõid küll hea meelega. Kõiksugu pipstükid on kallid ja teiseks ei pruugi suur osa lastest nendest vaimustuda. Minu lapsed näiteks keelduvad söömast hetke moeröögatust nimega avokaado. Jah, reklaamitakse toda vilja küll absoluutselt igal pool kui maailma õigeimat toiduainet - et kui sina ei söö avokaadot siis sured kohe maha. Usu jah :) Toitude puhul sõltub palju valmistusviisist - üks kokk oskab hakklihakastmest teha tõelise ja tervisliku hõrgutise, teisel tuleb välja jube hall plöga. Mõnel on mannavaht tükkis, teisel sulab suus. Ning isegi ülisupermoodsat n.ö tervislikku toorsalatit parimast mahetoorainest on vägagi hõlpus ära lörtsida, kallates selle üle liigse õli ja pipraga.
  /   16:33, 3. mai 2017
Eh, seda mannavahtu saab üks kokkaja ka mitmel viisil nässu keerata, st. kõik oleneb millisest mahlast, marjadest või moosist teed ja kas läheb 1 teelusikatäis mannat rohkem või vähem antud vedelikukogusesse. Suhkruga saab õnneks hiljem hapusust parandada.
T
tahad, et vigisen?  /   18:57, 3. mai 2017
Mannavahul on tappev manna sees. Kissellil on tappev suhkur ja tärklis sees. Frikadellisupil on tappev soolane ja kahtlane poolfabrikaat sees (vaevalt kokatädi ise kvaliteetlihast frikadelle voolib) ja liha on ju saatanast. kastmel on tappev valge jahu ja paha rasvaine sees, ja paha piima kah veel, kartul on tärklise plönn jne jne jne. Ausalt öeldes ei teagi, mida inimene võiks süüa, ilma et kellelgi selle peale kobinat poleks. Ehk täisterarukkiteri naadisalatiga ?
  /   12:34, 3. mai 2017
Eelmisel sajandil elasid ja toitusidki inimesed tervislikult. Rasvunud lapsi polnud kusagil näha! Nüüdseks oleme jõudnud sinnamaale, et juba sündimisest saati on lapsed allergilised, haiged, rasvunud.
Mis mantrat sa, Kaio, taod? Tule maa peale!
K
Ka lasteaednik  /   22:37, 3. mai 2017
Hull targutaja küll! Kui ei meeldi, siis võta seadus ette ja tee kaloraazi järgi kõigile maitsev toit nii kaheks kuuks. Kui see on valmis ja lapsed söövad, siis alles hakka sellist artiklit kirjutama.

Loe ka neid lugusid