Jaga:     
Koolieelik | Tervis

Lasteaiaõpetaja: saan kohe aru, kui laps on haiglane. (21)

Pärnu lasteaia Trall vanemõpetaja ja kaheaastase tütre ema Kristi Pihlak tõdeb, et nohuseid ja köhivaid lapsi näeb lasteaias palju.

“Eks see ole tingitud esmalt meie kliimast: kolm kuud soojemat aega ja ülejäänud aeg niiske ja külm. Kui ma üksteist aastat tagasi lasteaias tööd alustasin, kehtis kord, et kui laps haigestus, sai ta aeda tagasi tulla ainult arstitõendi alusel. Tõendiga kinnitas arst, et laps on terve. Nüüd juba mitu aastat seda korda pole ja minu meelest on nüüd rühmas ka rohkem haigeid lapsi.”

Lasteaia­õpetaja nendib, et selle üle, kui nohust last lasteaeda tuua, on ajast aega vaieldud, aga üksmeelt ei leita ilmselt kunagi. “Hommikul, kui laps saabub ja teda koridori tervitama lähen, saan kohe aru, kas tegu on haige või terve lapsega. Nii palju õpetajad oma rühma lapsi ikka tunnevad,” räägib Pihlak. “Ikka on ette tulnud ka olukordi, kui olen pidanud lapsevanemalt küsima: kas teie laps on haigeks jäänud? Sest lapse silmad on punased, nina jookseb, ta on tusane, väsinud näoga ja loid. Olen saanud erinevaid vastuseid. Mõni vanem ütleb järele mõeldes, et jah, hakkab vist tõesti jääma – magas öösel halvasti. Kuid et asi pole kiita, seda märkas ta alles sealsamas lasteaias. Sel juhul on mõni lapsevanem ka minult küsinud, kas peaks last paar päeva kodus hoidma ja jälgima, mis suuna haigus võtab. Olen alati nõustunud, et tõesti oleks parem koju tagasi minna.

Mõni vanem on aga öelnud, et lapsel on lihtsalt allergiline nohu. Ja mõni ema tunnistanud, et ei saa end kuidagi töölt vabaks võtta. Või siis tõrjunud, et nohu pole ju haigus. Väikelapse jaoks on nohu aga väga ebameeldiv haigus, eriti kui ta korralikult nuusata ei oska. Kui laps oskab nina nuusata, on tal tunduvalt lihtsam oma enesetunnet parandada.”

Lasteaias reguleerib kõike tervisesse puutuvat kodukord, milles on eraldi punktid haiguste kohta. Kui laps poole päeva pealt haigestub, viiakse ta tervishoiutöötaja ­kabinetti, kus tema seisund üle vaadatakse. Ideaalis helistabki tervishoiutöötaja lapsevanemale ja kui ema-isa kohe järele ei saa tulla, võib laps seni olla rahulikult tervishoiutöötaja kabinetis, kus on voodi, padi, tekk, mõned mänguasjad ja lasteraamatud.

8 kommentaari

E
ema  /   12:32, 30. apr 2017
ja mis siis? tööl on vaja käia. kui laps on hommikul haige, siis tablet põske ja lasteaeda,
A
Aga kui laps hommikul lasteaeda tuuakse ,siis võiks ju nn kasvataja   /   13:10, 30. apr 2017
lapsed vastu võtma tulles ,kui tuleb , kohe viia vanemate tähelepanu sellele ,et laps on haiglane ??? kui ta niii väga kohe tunneb ära , nagu väitis teadvat - tundvat ... koos asi läbi harutada ja nõu andma...
I
iga ema   /   17:33, 30. apr 2017
peaks ikka ise oma lapse hommikul üle vaatama ,kas on haige või mitte.Sellist haigustunnustega last ei tohiks kodunt väljagi tuua.
  /   17:54, 30. apr 2017
Nohuga võib vabalt käia väljas
  /   21:22, 1. mai 2017
elutark.delfi.ee/tervis/perearst-oues-kaimine-ei-tee-kedagi-haigeks-ning-varske-ohk-mojub-nohu-korral-hasti?id=73248347
L
Leevike35  /   13:44, 30. apr 2017
Eelkõige on haigel lapsel endal ebemugav tunne, kui tal on nohu, köha, kurgu- või kõhuvalu. Väikelaps ei oska ju täpselt enda olukorda kirjeldad. Mõelgem kuidas me ise ennast tunneme. Täiskasvanuna manustame medikamendi mis leevendab ja püüame kuidagi päeva üle elada aga laps ei saa ju endaga toimetada. Kõige parem ravim on puhkus turvalises paigas ja kalli inimesega. Hoidkem oma kallimat vara!
K
kiirabiautojuht  /   14:33, 30. apr 2017
selle puhkusega on selline lugu,et seda puhkust leivapeale ei määri igaüks.
K
kiirabiautojuhina   /   17:38, 30. apr 2017
peaksite teie kui meditsiiniga kokku puutuv inimene veel eriti soosima haiglase lapse kodushoidmist.
T
to Leevike  /   15:27, 30. apr 2017
On kurb kui ei ole mingitki võimalust laps koju jätta. Lapsel pole päeva jooksul momenti kus ta saaks olla vaikselt -rahulikultomaette toimetades nii kuidas tervis lubab.Üks rühmatuba ju. Aga on kahjuks emmesid, kes ei jäta last kunagi koju väites, et lapsel on kodus igav.
N
no muidugi--  /   17:40, 30. apr 2017
laps ju segab,temaga peab tegelema,silma peal hoidma.Ei saa sõbrannadega vabalt jutustada ega maniküüris-pediküüris käia jms.
E
Ei   /   13:58, 30. apr 2017
nõustu päris selle kasvatajaga.Laps võib jonnaks, väsinud ka lihtsalt muudel põhjustel olla.Ka paar korda nuuskamist ja mõned korrad köhimist ei saa haiguseks lugeda.Ikka iga lapsevanem tunneb oma last kõige paremini , millal laps on haiglane.
K
kogemused   /   17:42, 30. apr 2017
näitavad aga vastupidist kahjuks.
K
kahjuks  /   14:58, 30. apr 2017
suuremad lapsed juba ka õtlevad õpetajale- et ema andis hommikul tableti sisse- kraadida pole mõtet- niikuinii ei näita !!!! aga lapsevanem mõtle korra - kergel haigusel võived olla RASKED TÜSISTUSED- ehk ikka hooliks oma lapsest
K
kahjuks  /   14:58, 30. apr 2017
suuremad lapsed juba ka õtlevad õpetajale- et ema andis hommikul tableti sisse- kraadida pole mõtet- niikuinii ei näita !!!! aga lapsevanem mõtle korra - kergel haigusel võived olla RASKED TÜSISTUSED- ehk ikka hooliks oma lapsest
M
minka  /   16:34, 30. apr 2017
ei saa need kasvatajad millestki aru ,Laps lükatakse hommikul rühm aja vanemad kaovad ,töö ootab ja rahata oma silmatera ei kasvata . Kasvataja on nagu õpetajagi-hoolimatu ja ükskõikne Tiksub päeva õhtusse ja läheb koju seebikat vaatama. Lapsed on külmadel põrandatel,mõnel püksid märjad,ninad alailma tatised,õue minnes ei vaadata ka kuidas laps riides on .Kasvatajaid nagu ka õpetajaid ei hinda.
C
caff  /   16:47, 30. apr 2017
kus sinutaolised blondid kasvavad, minka? Nii rumal olla peaks olema valus.
K
kulla minka,  /   17:50, 30. apr 2017
praeguselajal ongi ainult õpetaja ametikoht,enam ei ole sellist nimetust nagu KASVATAJA.Juba mitu aastat.Ja üldse--kas sa oled päev läbi ,hommikust õhtuni iga minut õpetaja kõrval,et julged väita selliseid asju.?Sellist asja võib öelda ainult inimene,kes ise on igal sammul õpetaja kõrval ja näeb iga minut teda.Hommikust õhtuni.
MUIDU pole õigust sedasi süüdistada.
  /   17:09, 30. apr 2017
Paljude kiidetud Soomes nohu küll ei ole põhjus koju jäämiseks, ainult palavik
Õ
õpetaja  /   18:05, 30. apr 2017
Meie ei ela soomes.
  /   21:24, 1. mai 2017
Mida sellega tahad õelda, õpetaja!?
K
kuup  /   00:03, 2. mai 2017
selle pärast meil ongi palgad väiksed ja inimesed orjad

Loe ka neid lugusid