Jaga:     
Koolieelik

Laps lasteaias: nädal kohal, kolm haigena kodus. Sest mõned emad ei saa aru, et ka nohu ja köha on haigus! (25)

"Loomulikult tekitas see stressi. Kellel ei tekitaks? Terveks ravitud laps läheb lasteaeda, saab heal juhul paar päeva kohal käia ja korjab endale taas midagi külge," kirjeldab nelja lapse ema.

Aivi (28) – Kristofer Jevgeni (8), Kristjan Georgi (6), Kassandra Maria(2) ja Kristina Viktoria (1) ema – hakkas kord oma kuuesele pojale, keda vaevas nii köha-nohu kui ka lasteaia-igatsus, argumente tooma, miks haiged lapsed lasteaias pole. Poiss aga teatas, et tema aiasõbra emme annab lapsele lihtsalt hommikul palju rohtu, torkab veel tableti taskusse ja nii saab ikka lasteaeda minna. “See teema ajab mind keema! Tean, millest räägin – olen nelja lapse ema ja oi-oi kui palju olen ülemuselt vastu päid-jalgu saanud, et töölt puudun, aga m i n u laps on haige ja m i n u töö on sellega tegeleda!” kinnitab Aivi tuliselt. “Aga eks see ole tuuleveskitega võitlemine...”

Ülemus ei luba?

Praegu on ta küll noorima lapsega kodune, kuid varem on naine sageli töölt haiguslehti võtnud ja sellesse aega jääb ka pooleaastane periood, kui Aivi oli haiguslehel lausa iga kuu. ”Loomulikult tekitas see stressi. Kellel ei tekitaks? Terveks ravitud laps läks lasteaeda, sai heal juhul paar päeva kohal käia ja korjas endale taas midagi külge,” kirjeldab ema. “Minu vanim poeg on südamepuudulikkusega ja võtab südame­rohtusid. Muude ravimite osas – ka nende, millega köha-nohu ravitakse – peame perearstiga konsulteerima, kas ja mida üldse võtta tohib.”

Naist teeb kurjaks, kuidas vanemad ei saa aru, et see on ju nende enda pooltõbine laps, kes kannatab. “Miks küll oma lapsele nii teha? Rühmas jookseb ringi punaste silmade ja tilkuva ninaga põngerjas, kes pingutab kogu hingest, et olla teistega samaväärselt ergas. Tegelikult ­tunneb ta end halvasti ja parema meelega magaks kodus oma voodis. Selleks, et paar inimest saaksid rahulikult tööl käia, peavad teised oma lastega kodus istuma.”

Juttu teemal “ülemus ei luba haiguslehte võtta” on Aivil keeruline mõista. Ise ta selles olukorras kohkuma pole löönud. Kuigi viimases töökohas olid naisel haiguslehtede pärast ­probleemid, sest osal kolleegidel tekkis mulje, et ta ei viitsi tööl käia. Ometi olid kõrgemad ülemused naist tööle võttes teadlikud, et tegemist on väikelaste emaga.

“Issand jumal, minu lapse tervis on ju kaalul! Püstijalu põetud haigused põhjustavad uusi tervisehädasid. Niipea kui laps jäi tatiseks või köhaseks, jäin temaga kohe koju. Punkt. Ei mingit uimasena lasteaeda vedamist – miks last niimoodi piinata?! Nohu on kohati hullem haigus kui palavik,” seletab ta. “Suurem preili käib praegu lasteaias rütmiga nädal kohal, kolm kodus. Ja ainult sellepärast, et mõned emad ei saa aru, et ka nohu ja köha on haigus ning siis ei tooda oma lapsi lasteaeda!”

Tuli töölt ära

Lisandra (8) ja Marelle (4) ema Kadi (27) ohkab, et kahjuks on see lõputu ja lahenduseta teema. “Kui mu teine laps aeda läks, siis esimese poole aastaga pidin ma lausa seitse hoolduslehte võtma. Ja enamasti just köha-nohu pärast,” nendib ta. “Lõpuks loobusin tööst, sest mehele pakuti paremat kohta ja see võimaldas minul koduseks jääda. Varem keegi tööl otseselt midagi ei öelnud, aga lahkudes tuli ülemus mult küll isiklikult uurima, kas mu lapsed on ikka tõesti nii tihti haiged.”

Nüüdseks on väiksem juba paar aastat aias käinud ja tervis on tugevam, kuid ikka jätab Kadi lapse kohe koju, kui tundub, et nohu või köha hakkab tulema. “Ja kui siis pärast seda oma terve lapse aeda viid ning kuuled, kuidas keegi tatistab või köhib nagu hobune – tekib ikka masendus ja pahameel küll.”

Hiljuti oli nende lasteaias olukord, kus aeda toodi lausa kõritursega laps. “Selle tunneb hääle järgi ära juba kilomeetri kauguselt,” väidab Kadi. “Õpetaja ütles ka, et laps ei ole terve. Vanem aga vastu, et käisime arstil ja kõik on korras. Õpetajal ei jäänudki muud üle, kui lasta lapsel aeda jääda. Teine juhtum oli okseviirusega, kui õpetaja ütles hommikul ühele vanemale, et okseviirus levib ohtralt – ning too ema vastas, et ahah, mu laps ka täna öösel just oksendas… Õnneks viidi too laps siiski pika veenmise peale koju tagasi.”

Kadi tütre lasteaias ei tohi mitte ühtegi rohtu lapsel kapis olla, sest ollakse seisukohal, et haige lapse koht on kodus. “Meil on hetkel tütrel kapis ravihuulepulk ja sellegi puhul oli õpetaja kahtlev. Mu lapsel on talvel õrn nahk ja käed pidevalt karedad või lausa katki. Aga kreemitame neid loomulikult kodus.”

9 kommentaari

K
Kati  /   12:21, 29. apr 2017
Paljud kasvatavad lapsi vati sees,nende immuunsus on nõrk kuna ei puutu kokku eriti viirustega ja kui lasteaias ongi mõni nohune siis jääbki laps kohe haigeks. Minu laps on ka tihti haige aga ma ei süüdista selles ,et teiste lapsed lasteaias tõbised. Ise võid ju samamoodi viirusi koju tuua. Haiguslehe võtmine pole ka nii lihtne ,kuna jah kahjuks ülemustele ei meeldi ja palgas kaotad ka väga palju ,lisaks põhipalgale on ju paljudes asutustes boonused ja lisatasud,milles samuti ilma jääd.
U
Urmas  /   21:04, 29. apr 2017
Mis jutt see nüüd on???
"lisaks põhipalgale on ju paljudes asutustes boonused ja lisatasud,milles samuti ilma jääd."
Kuidas ilma jääd? Ei jää ju ilma! Mõtle loogiliselt, haigekassa maksab sissetuleku järgi ja boonused ja lisatasud arvestatakse samuti sissetuleku sisse. Haigushüvitist makstakse ikka, mitte kokkulepitud töötasu pealt, vaid selle sissetuleku pealt mida reaalselt oled saanud. Lisatasude ja boonuste pealt on ju samuti sotsiaalmaks makstud! Haigekassa arvutab sinu päevahüvitise Maksu- ja Tolliametist saadud eelmisel aastal arvestatud või makstud sotsiaalmaksu alusel.
U
Urmas  /   21:14, 29. apr 2017
Kes see ülemus on? Tööandja? Ta ei ole mitte ülemus, vaid sinu lepingupartner. Tööandja on samasugune inimene nagu sina ja ta ei ole mingi "ülemus". Enamikele tööandjatele ei meeldi just, kui töötaja tuleb haigena tööle ja nakatab teisi. Meil on aastas tasustatud haiguspäevad ette nähtud, et töötaja haigena tööle ei tuleks. Lihtsam on maksta ühele töötajale aastas paar haiguspäeva kinni, kui see tõbine töötaja tuleb haigena tööle ja nakatab veel kümmet töötajat ja hiljem on ise ka palju raskemalt haigena kolm nädalat kodus.
N
näiteks  /   13:46, 30. apr 2017
ma pole 20 aastat haiguslehel olnud.Hangi endale immuunsus, mitte ära istu kodus vati sees.
  /   17:20, 30. apr 2017
Nohu ei ole haigus, nohu on kaitseteaktsioon
N
no algab  /   12:41, 29. apr 2017
no algab jälle see vingumine.
V
Vello  /   14:31, 29. apr 2017
Kas ta ütles midagi valesti?
Üks tegeleb ja ravib, teisel poffik-naffik ja tassib tõbise lapse kohale.
Üks investeerib aega ja raha ise selleks, et laps saaks terveks ja ei nakataks teisi, teine käib tööl ja tassib tõbise lapse lasteada, kus see siis ka teisi nakatab. Nii et ka teised lapsevanemad saaksid kodus omi lapsi ravida. Jagatud rõõm pidigi vist suurim olema? Viimasel ajal ongi kuidagi see süüdimatuse õigustamine au sees.
Ja neilt pooletoobistelt, kes hakkavad seda jama õigustama, küsiksin seda, et kas teie oleksite vabatahtlikult näiteks nõus katkuhaigega ühes ruumis viibima?
Ei arva, et lapsed peaksid vatis elama, kuid siin on jutt osade inimeste mitteadekvaatses käitumises. Ei usu ka seda, et suur osa lapsevanemaid oma haigeid lapsi teadlikult lasteada viivad. Ent artiklis on viide ühele inimtüübile.
Äkki julgeb mõni kõrgelt haritud "spetsialist" siin veel väita, et teeb oma haiget last lasteada tuues mulle teene, kuna minu lapse immuunsus paraneb? Lisaks muidugi ka see, et mina või minu naine saavad siis veel boonusena haige lapsega kodus toredasti aega veeta. Vaat sellisele "spetsialistile" lööksin küll hea meelega tasuta labidaga pähe...
Ennetades juba mitmete teiste "ekspertide" sõnavõtte, julgen ka mina väita, et ka minul on vaja tööl käia ja et ka minul on kohustused jne. Aga üldiselt selle liini ajajad võrdsustuvad kuidagi oma vaimse tasemega Evelin Ilvese (meil on jube politseiriik!) ja selle mootorratturiga, kellel hoolimata rikkumistest hiljem veel õigust ülegi jäi. Muidugi tema puhul oli juba asi ka kliiniliselt diagnoositav. Kui sul on ikka 20 + ning sa ikka ilma lubadeta ringi sõidad, siis peab antud indiviidi puhul olema tegemist ülimalt rumala inimega, kes liikluseksameid lihtsalt ära teha ei suuda.
K
kanaemakestele  /   16:37, 29. apr 2017
Nohu ja köha pole haigused vaid sümptomid. Millel on palju põhjuseid ja kõik need põhjused ei ole nakkavad.
V
Vellole  /   16:47, 29. apr 2017
Labidaga pähe? Katkuhaigega ühes ruumis? Pooletoobised? Nohu ja köha pole haigused, ei võta ise nende tõttu haiguslehtede ja ei jäta ka oma last koju ! Kui tegemist viirusega , siis loomulikult laps kodus. Ma ei karda lasteaias köhivad ja nuuskavaid lapsi, kuid pelgan Vello taolise suhtumise ja kõnepruugiga vanemaid , kuigi ega lapsi saa vati sees kasvatada , las näevad, et meie seas on ka Vellosid.
  /   17:22, 30. apr 2017
Ravimise asemel alusta karastamisega,
H
Huviline  /   17:24, 30. apr 2017
Oot oot, millised on sinu investeeringud laste tervise nimel?
A
Aibolit  /   17:25, 30. apr 2017
Katku võrrelda nohuga? Noh on küll imelikud inimesed
P
Psühiaater  /   17:28, 30. apr 2017
Kuidas lubatakse tööle inimest, kes lubab teistele labidaga vastu pead andma. Nohu võrreldes sellega on olematu probleem
M
Merlis  /   12:55, 29. apr 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
T
tiia  /   13:05, 29. apr 2017
Nüüd on siis eesti riigis idioot tavaline sõna. Kuidas teie lapsed räägivad, kui vanemad ütlevad teise lapse vanema kohta idioot..Häbenege natuke! Te olete ju noored naised, emad,
V
vähemalt  /   14:13, 29. apr 2017
minu laps teab mis tähendab sõna idioot ja millal ning kellele seda öelda
H
Huvitav  /   17:29, 30. apr 2017
Aga kas ta oskab ka vastava diagoosi panna?
K
Kusti to Kati  /   13:01, 29. apr 2017
See on eriti tobe argument, et last kasvatatakse kodus vati sees ja seetõttu on immuunsus nõrk. Vastupidi, kui laps pidevalt erinevate viiruste käes kannatab, teeb hoopis see tema immuunsust nõrgemaks ja lisaks on ka tõsiste tüsistuste oht. On eriti ülbe tuua on tõbist last teiste sekka mingi rumala vabandusega, et töölt ei saa kodus olla. Mida paganat on vaja siis neid lapsi endale hankida, kui kohe on nälg majas kui nädalake töölt puududa! Hoolimatu on see muidugi ka eriti enda lapse vastu, kui köhane-nohune laps lasteaia uksest sisse lükata. Kuidas tema end haigena aktiivses seltskonnas tundma peab! Hoolige oma lastest ja teistest lastest ning nende vanematest ja jätke oma tõbised lapsed koju ravile!!
N
Nimm  /   14:35, 29. apr 2017
Ise käid ka ju nohu ja kõhaga tööl või jooksed hoopis kohe arstile, et nädal haiguslehega kodus istuda?
M
maali  /   12:04, 30. apr 2017
Àra siis ise ka nohu kòhaga koju tule
  /   17:30, 30. apr 2017
Pulli kaja
S
see artikkel  /   13:07, 29. apr 2017
on vähmalt 1x kord juba ilmunud. Kuivõrd eetiline on ikkagi sama teemat käiata. Käivad aias haiged lapsed, käivad ka haiged õpetajad. Ja tõepoolest polegi head lahendust. Ei saa ju teise lapse vanem kindlaks teha kuivõrd tõsine see nohu või kõha on, lapsed on erinevad, ning nohul-kõhal võib olla mitu erinevat põhjust.
Iimelik on lugeda veel kaeblemist, et tita on rohkem kodus kui aias. Kulla mammad, aga kõik titad on pidevalt haiged, teate ju ise paremini et seal sõimes-aias tavaliselt on kohal vähem lapsi kui kodus olijaid.
E
ema  /   14:56, 29. apr 2017
Probleem algab ikka seadustest! Pole ju normaalne kui 3 esimest päeva haigena ei saa sentigi(haigekassale maksame küll),siin
riigis tuleb ju kuidagi hakkama saada...haige ebainimlik värk ikka siin eestis.
M
mees  /   15:30, 29. apr 2017
"Nädal kohal, kolm haigena kodus" - Ja siis räägime, et miks naised ei saa samapalju palka ...
Kas köha pärast on nüüd õige haigusleht võtta? hmm ok Aga kas peavalu pärast ka? Või kui hammas valutab? Lihtsalt huvitab et kust see joon läheb.
M
Mall   /   01:18, 30. apr 2017
Saage ometi aru- viirused hakkavad enne levima kui nohu valja ilmub. Mul on sudamest hea meel, et minu lapsed on Inglismaal aias kainud. Nohust ja kohast ei teinud keegi mingit probleemi (see on meie laiuskraadil loomulik). Puruhaiget last ei viinud keegi aeda aga samas on ruhma max number kah 15. See mis Eestis toimub EI ole normaalne! Emad on kuude viisi kodus selleks et tunnis korra lapsel nina puhkida. Pole ime, et koik on jube narvilised; kasvatajad peavad lapsi ukselt tagasi saatma, vanemad ei saa rahulikult tool kaia ning laps peab kodus konutama. Millleks see koik?! Kuuene laps ei tohi aeda nohuga minna kuid seitsmeselt kaivad ka tosiste haigustega koolis- siis ju ei jaeta last kuudeks koju. Kallid eestlased- teie valik, kas stressata ennast asjaga millega voidelda pole voimalik (nohu seda on) voi votta vabalt nagu seda inglased teevad.
5
5 lapse ema  /   07:28, 1. mai 2017
Järsku need emad küsiks endalt, mida nad valesti teevad et neil kõik lapsed olematu immuunsusega on? Ebanormaalne ju süüdistada teisi selles, et enda lapsele iga viirus külge hakkab. Vaataks äkki oma elustiilivalikud üle.

Loe ka neid lugusid