Jaga:     
Blogid

Riisitera blogi: "Mis siis, kui perevägivalla ohver ei julgegi nüüd lahutada, sest siis pole ta hea ema?!" (14)

Ma ei taha varajata ja häbeneda seda, et olen üksinda oma lapsi kasvatanud. See on minust teinud iseseisva, ettevõtliku ja tugeva naise. Ja ma tahan, et tunnustatakse naisi, kes julgevat suhet lõpetada, kui nad selles ennast hoituna ja turvalisena ei tunne, kirjutab oma blogis Riisitera

Teeme parasjagu grupiga rühmatööd ja kasutame suhtlemiseks Facebooki grupivestlust. Mitme lehe vahel pendeldades aga ei jäänud märkamata Facebooki uudistevoos ette tulnud artikkel “Merle Klandorf nõustub Siiri Oviiriga: esile tõstetud saabki olla vaid abielus ema”. Tsitaat: “Kui soovitakse väikeses Eesti ühiskonnas tõsta esile ühte olulist indiviidi, ema, väärtustatakse perekonda. Mina näen, et see saabki olla ainult abielus ema.”

Mul on üsna savi, et Naisteliit on Aasta emaks saamisel sellise kriteeriumi pannud, et tiitli saab ainult abielus naine. Ju neile tundub see ainuke viis, kuidas halbu emasid kandideerimast takistada aga nende põhjused sellise kriteeriumi jaoks on niivõrd…  Need Oviirid ja teised tema pooldajad ei saa aru, et te tõsiselt SOLVATE. Mind ja kõiki teisi emasid, kes pole mingil põhjusel abiellunud.'

Mismoodi ma teistest kehvem vanem olen?

Minu endine kihlatu otsustas uue naisega kokku kolida…Mis ma siis nüüd tegema pean? Uue mehe otsima… ups… ei saa, sest siis olen samasugune nagu kõik teised üksikvanemad, kes igal jõuluajal uue mehe koju toovad. Ei, ma pole enda lastele igal aastal uut isa tutvustanud. Nad ei tunne ühtegi teist isa peale enda päris isa. Olen näinud kõvasti vaeva, et nende elus oleksid vaatamata olukorrale olemas mõlemad vanemad.

Kõige enam olen ma pettunud, et ainuke perekond, mida tunnustatakse ja väärtustatakse on abielus perekond, kus on ühised lapsed. I´m sorry, WHAT!!??? Mille poolest minu perekond halvem on?? Jah, ka üksikvanem saab perekonda väärtustada!!

Perekond on isikute kooslus, keda ühendab abielu või PÕLVEMINE või ka lapsendamine. Perekonna liikmed jagavad kodu, ühiseid eesmärke ja väärtusi. Nad vastutavad üksteise eest. Abielu on juriidiline vorm perekonna moodustamiseks. Tõsiselt, niimoodi põhjendate oma kriteeriumi?? Inimesi solvates? No las olla, et aasta emaks saab abielus naine, aga kurat, see pole küll kuidagi seotud perekonna väärtustamise ja ammugi - mis õigusega te solvate üksikvanemaid või üldse mitte abiellunud inimesi? Tõsiselt ajab hinge täis selliste väärarusaamade jagamine.

Perekond kui selline moodustakse juba põlvnemise käigus. Seega kui mina olen lapse sünnitanud, pole abielus ja elamegi lapsega kahekesi. SIIS ME OLEME PEREKOND. Väärtustatakse perekonda?? Ei kallis Klandorf, Oviir ja muu seltskond, teie väärtustate juriidilist vormi pere loomisel ja panete häbisse selle, et perevägivalla ohver võiks lahutada ja elada üksikvanema elu. Kas te tõesti tahate luua olukorda, kus perevägivalla ohver ei julge TEIE pärast lahutada, jäädes mehe/naise juurde, kellega tal ei ole turvaline, sest teie arvates poleks ta siis õige ema? Miks me ei võiks esile tõsta just sellist vanemat, kes julges vägivaldsest perekonnast põgeneda? Või see nagu pole mingi eriline julgustükk? Või kas puudega lapse üksinda kasvatamine pole väärt tunnustamist?

Ühte hoidmine

Perekonna väärtustamine, minu jaoks, on see kui väärtutatakse koos elavaid inimesi, kes üksteise eest vastutavad, pakuvad tuge ning turvalisust. Nad on loonud ühiselt kodu, elavad koos, jagavad ressursse ja muud eluks vajaliku. Ja kui keegi tuleb rääkima, et ainult abielus olles on lastel hea kasvada. Siis mine p..e! Jah, vot täna nii ütlengi! Niimoodi, ebaviisakalt ja solvunult.

Lastel on hea kasvada turvalises keskkonnas, mis toetab tema arengut ja kasvamist. Enamus arvab, et sellise keskonna suudavad luua ainult ema ja isa koos (olles veel abielus), kuid mina nii ei arva. Pere võib olla ka täiesti erinevad inimesed, kes mingil põhjusel elavad koos…enamasti siiski sellepärast, et nad tahavad ühte hoida.

Minu pereks on veel palju teisi inimesi, kellega ma isegi koos ei ela. Mõni elab isegi teises riigis. Aga miks nad on minu pere? Sest me hoolime üksteisest, me toetame üksteist ja me oleme teineteisele toeks igas olukorras. Aga tundub, et mõned lihtsalt ei taha minuga samasse perekonda kuuluda… ainult jagada solvanguid, et minu pere pole midagi väärt, toon jõuludeks aga uusi mehi koju, rüvetame perekonna väärtust jne.

Mul pigem tekib suur vastumeelsus abiellumise osas, sest mina ei taha varajata ja häbeneda seda, et ma olen üksinda oma lapsi kasvatanud. See on minust teinud iseseisva, ettevõtliku ja tugeva naise. 

10 kommentaari

M
mul tekkis kohe alguses kpsimus  /   08:23, 29. apr 2017
Peale esimest küsimust oli lause - Minu endine kihlatu otsustas uue naisega kokku kolida...
Kuidas see võimalik on, et kohe nii üleöö otsustas? Kuidas muutus suhe üleöö kehvaks? Naisel ei olnud mingisugust mõju suhte hapuks minemisel? Tõesti - ÜLEÖÖ OTSUSTAS?
Palun vaadake vahel ka ise peeglisse! Muud ei kuulegi, kui et mehed on halvad, pahad, laisad, lollid, vägivaldsed jne. Vaesed naised muudkui kannatavad.
Kui ei oska ise KA suhet hoida, ei ole ise KA suurem asi, siis olge vait ja õppige paremaks.
A
Ar  /   08:41, 29. apr 2017
Mis teha,kui mehed on nõrgemad ja otsustavad hiljem,kui lapsed planeeritud,et nad pole ikkagi pereeluks valmis ja jooksevad järgmise juurde..mitte küll kohe..aga vastutustest ja kohustustest eemale.Ning siis peab ema topelt tubli olema.
T
Tule mõistus koju  /   09:17, 29. apr 2017
Elan kirminaaliga ega julge lahutada, äkki pole siis hea ema. ..
T
tule koju jah  /   14:07, 29. apr 2017
Kui ei julge, siis järelikult on maailma tähtsaim asi tahta Aasta Emaks?
K
Kris  /   12:02, 3. mai 2017
Sa kaotasid juba siis hea ema staaatuse kui kriminaaliga elama hakkasid, halloo.
V
ving  /   11:46, 29. apr 2017
paraku tundub, et ei ole ikka päris tugev ja iseseisev naine, kui kuidagigi kotib, mis mingi naistepunt on otsustanud.
kas see teeb minu emast kehvema ema, et teda ei ole aasta naiseks või emaks valitud?
head iseseisvumist!
J
JJ  /   12:18, 29. apr 2017
sinu valik. Valisid või võtsid huupi, kuna oli seksikas?
Pole siin kaevelda midagi, elu läheb nagu läheb ja ükskord mõistab iga üksinda last kasvatav ema, et on elus petta saanud. Ta on küll hea ema, võib autasugi välja võidelda. Kuid mis elu see on Tööhobuse elu. Ja millal tunned end naisena, kas sa pole väärt olema ema ja samal ajal ka naine. Elu on karm, lärma pajlu tahad, see ei lahenda midagi.
J
just  /   17:16, 29. apr 2017
isegi aasta ema tiitel ei lahenda seda.
M
mäletan seda blogi  /   14:06, 29. apr 2017
Riisitera on see Gätlin,kes Roaldi saates viimati oli,alimentide jutu saates! Vanasti oli ta blogi avalik, huvitavad kommentaarid olid all...
J
Jallo  /   17:04, 29. apr 2017
Naise asi on lapsi kasvatada ja meest ülal pidada. See pole naine, kes ei oska orjata.
E
ei no,  /   01:08, 30. apr 2017
naine ikka vast, lihtsalt mitte ori. Teisi sõnu juba inime, või siis misogüünide sõnutsi põlastusväärne feminist või kibestunud kole naine.
F
Fakt  /   12:20, 30. apr 2017
Minu arust pole üldse nendel tiitlitel mõtet. küsin siis, mida kuradit ma selle tiitliga peale hakkan. Keegi loll mõtles välja ja nüüd on lehed leili täis, kes saab ja kes ei saa aasta emaks. No jube probleem ka ju?! Kah asi millest kirjutada ja rääkida, savi pole v? Keegi kuskil kommenteeris midagi ja kohe on kisa lahti. Omg, ma lihtsalt ei või!!! Lõpetage see poleemika ära, igav hakkab juba!!! Tõsiselt, nagu täiesti mõttetu.
V
varsti...  /   12:27, 30. apr 2017
tulevad veel aasta vanaema ja aasta vanaisa ja siis aasta kass ja aasta koer jne jne. Phahahahahahaha, seda pulli tahaks ma näha kui see asi nii läheks.
M
M.   /   23:45, 2. mai 2017
Minu vanemad on olnud alates 1975. aastast abielus. Eraldi elama kolisid nad kusagil 1991. aasta paiku ning mina koos vennaga läksime ema juurde elama. Vanemad ei ole siiani lahutanud (üle 25 aasta hiljem). Nad olnud veerandsajand paberi peal abielus. Nad on selle aja jooksul suhelnud vaevalt ehk 5 korda. Ma pole kunagi näinud ei isal ega emal ühtegi kallimat, rääkimata vanemakandidaadist. St. nad jäidki mõlemad üksikuks. Huvitav, kas mu ema võiks abielunaisena, kahe lapse emana, head karjääri teinuna kandideerida Aasta emaks? Proua Oviiri jutu järgi jah. Mismoodi peaksid kooselus olevad emad või üksikemad vastama enda lapsele, kui laps sooviks enda emal kandideerida Aasta emaks? "Kullake, ma ei sobi sellele kohale, ma pole ideaalne"? Pea lapse jaoks on ema üks ja kordumatu, eriline, parim. Seda ei saa kitsendada mingite juriidiliste tehingutega (abielu sõlmimine) või hiilga karjääriga (mismoodi see emadusse puutub?). Naisliit võiks anda välja tiitlit: Aasta abielunaine! Ema on palju enamat, kui abielupaberile allakirjutanud naine. Emadus ise on midagi nii ürgset ja evolutsioonilist, et seda kitsendada mingite kriteeriumitega on tõesti solvamine. Ja näitab Naisliidu piiratust ja eelarvamusi (igal aastal uus isakandidaat?).

Loe ka neid lugusid