Jaga:     
Blogid | Triini blogi

"Hambaarstilkäik = terve nädala pere söögiraha!" (37)

Ma mõistan, miks keskmine eestlane ei kipu hambaarsti juurde minema. See summa oli ikka päris korralik, mis kulus ühe augu ajutisele lappimisele, visiiditasule, röntgenile. Tavaliselt oleks see meil nädala söögiraha!

Poolteist tagasi sai käidud hambaarsti juures hammast välja tõmbamas. Vahepeal ei ole sinna asja olnud, sest midagi kusagilt ei valuta ja kuna viimased 10aastat ei ole mul ühtegi auku olnud, siis ei ole võtnud ka mitte vaevaks iga aasta kontrolli minna. Siis aga mõtlesin, et nüüd on pidu läbi ja tuleb endale hambaarsti juurde ikka aeg kirja panna.

Mulle ei meeldi hambaarsti juurde minna, kuna juba see spetsiifiline lõhn paneb mul maos keerama. Tunnen, kuidas soolikad end sassi keeravad ja pulss lakke tõuseb. Põhjuseks on see, et lapsepõlves ei ole mul just kõige roosilisemad mälestused hambaarsti juures käimisega seoses ja sellest ka selline igipõline hirm.

Istusin sinna tooli ja otsisin üht pidepunkti, millele keskenduda, sest oli teada, et kohe hakatakse puurima. Minu üllatuseks rääkis hambaarst, et mul on suus mitu auku, mille kõrval on mitu auku ja vahel ka mitu auku ning panime paika raviplaani. Ega midagi, nüüd tuleb püksirihm koomale tõmmata, sest mu suu vaid aukudest koosnebki ning raviplaan nägi päris kulukas välja. Siinkohal on vist oluline rõhutada, et ma ei läinud mingisse kallisse erakliinikusse. Läksin kõige tavalisemasse hambaravi kohta siin Tartus.

Koomiliseks tegi aga asja see, et kui oli vaja röntgenisse minna, et mu kihvad taaskord pildile jäädvustada, sest kahe aasta tagune ülesvõte ei sobinud enam, siis nägi röntgeni töötaja meeletut vatti, et mul keeleneeti lahti kangutada. Ma juba ütlesin talle alguses, et viimased aastad ei ole ma seda kruttinud ja keegi ei ole seda lahti saanud ja ainus viis selle eemaldamiseks on metall läbi lõigata, aga ta siiski proovis seda keerata ja väänata ja lõi lõpuks käega. Arsti see neet aga ei seganud ning tema sai minu hambad ja juured ja kõik muud olulised asjad (loe:augud) ülesse leitud.

Ma mõneti mõistan, miks keskmine eestlane ei kipu väga hambaarsti juurde minema. See summa oli ikka päris korralik, mis kulus ühe augu ajutisele lappimisele, visiiditasule, röntgenile. Tavaliselt oleks see meil nädala söögiraha. Ja neid visiite saab mul sel aastal ohtrasti olema. Nüüd istun järgmised paar kuud kirurgile pääsejate ootenimekirjas, sest on vaja eemaldada ka üks tarkusehammas. Kui aus olla, siis ma ei saa sellest tarkusehamba-asjast üldse aru. Tulevad nad viimasena ja valuga ja lähevad esimesena. Nende peale kulub meeletu finants. Järgmiseks ütlesin Mehele, et kui minu hambad on korras, siis on tema hammaste kord. Mees vaid muigas selle peale ja vahetas teemat. Ma tean, et ta ei ole vähemalt viimased 10 aastat hambaarsti juurde sattunud, kui enne sedagi sattus, sest tema ema kardab hambaarsti rohkem kui mina.

Piigat ootab suvel samuti ees visiit hambaarstile. Selles vanuses lapsed peavad hambaarstil käima kaks korda aastas ja eks ta õigem olegi. Harjub laps oma hammaste eest väikesena hoolt kandma ning arstil käima, siis suuremana ei tohiks see probleeme tekitada, et minekuga viivitatakse. Kui Piigale tegin õnnetusjuhtumi kindlustuse, siis lisasin sinna ka hambaravi osa. Kuni 19-aastaseks saamiseni on ju põhiline hambaravi tasuta. Saab seega hambaaugud lapitud ja võib-olla ka mõne hamba välja tõmmatud, aga kui peaks juhtuma õnnetus, et laps oma hamba kaotab, siis proteeside eest tuleb aga ise korralik kopsakas välja käia.

Minu tutvusringkonnas on nii mõnigi inimene, kes on kukkunud oma esimesed hambad suust välja ja nende asemele proteeside panek on mõne pere mitme kuu eelarve. Seega saigi kindlustus sõlmitud. Kahjuks aga ei hüvita kindlustus breketite vajadust. Minu ema südameasjaks oli omal ajal see, et tema tütarde naeratused oleksid imekenad. Kõik kolm oleme klambreid kandnud ning hambad on ilusasti reas nagu väikesed pärlid. Ka oma lapsele soovin sellist kena naeratust ning eks juba praegu pean hakkama nn sokisäärde raha koguma, sest nii mõnelgi tutvusringkonnas on lapse naeratuse korrigeerimine kuni 2000 eurot maksma läinud. Haigekassa aga selliseid asju ei kompenseeri.

Minu nimi on Triin (31): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (31) ja Piiga (2a 11k), lisaks neile veel deegud, kassid Caesar ja George. Selles blogis räägin argielust ja mõtetest.

22 kommentaari

M
Mis muud  /   19:41, 27. apr 2017
kui hambad varna?
K
Kas  /   00:15, 30. apr 2017
Husqvarna?
*
***  /   20:01, 27. apr 2017
Röntgenisse minnes ei tohi olla kehal/näol metallesemeid, mitte et see oleks lihtsalt seganud. Sama on kõrvarõngastega, need tuleb ka ära võtta.
T
Teeline  /   22:32, 28. apr 2017
Ehet ei tohi olla selle kehaosa peal-ümber, millest pilti tehakse. MRT on selline uuring, kus sul ühtegi metallehet küljes olla ei tohi.
H
hammas  /   21:47, 27. apr 2017
tavaliselt jätad sa hambaravisse terve aasta söögiraha ja poole veel peale. mul oli ühe külastuskorra eest vaja välja laduda 350 raha. kuulsin seda numbrit siis tekkis küsimus, et kas mulle pannakse kulda ja teemante suhu.
S
Sattusid lihtsalt vale arsti juurde.  /   22:04, 29. apr 2017
Said aru?
K
kõik  /   21:56, 27. apr 2017
on väga hea ja korralik, aga pagana kallis!
O
Oijah  /   22:27, 27. apr 2017
Keeleneedi jaoks on raha,ilmselt ka telefoni jm tehnika olemas. Aastas korra suuhügienisti juures profülaktilises kontrollis käia pole kallis. Kui aastaid pole tervise eest hoolitsenud,siis tulemus on selline nagu on.
K
KillaH  /   05:02, 28. apr 2017
Kuiidas võtta, mul pole keeleneeti, on olemas telefon jne tehnika ka, kuid ikkagi ei näe seost, selle kola ja aastas kord profülaktikas käia? Ok, olen nõus ,et mind on õnnistatud looduse poolt tervete hammastega, seega ei näe vajadust käia igaastaselt fakti kinnitamas kalli raha eest. Aga tagasi tulles lause juurde. Mis see keeleneet siis maksab? 15€? telefon maksab vast 50€, no ja siis? Kahju on või? Ütlen ausalt, käisin hambaarsti juures viimati möödunud aastal, maksin paarkümmend eurot, sain teada, et kõik on parimas korras, enne seda käisin arstil 25 aastat tagasi. Mis kuradi pärast ma peaksin lambist arsti vahet voorima?
E
ega siis  /   11:34, 28. apr 2017
kontrollis käimine midagi korda tee.
A
Aia-aia  /   09:42, 28. apr 2017
Väga valus teema. Oleks siis ainult nädala söögiraha. Tuttav alati imestab, et miks ma ei saa endale lubada kuskile puhkama minna või üritusi külastada või enda garderoobi uuendada - iga päev ju käin tööl. Aga vaat seetõttu, et kõik piskugi vaba raha läheb hammaste parandamisele (ca 4-5 korda aastas). Kohe-kohe on vaja välja käia veel ca 1200 euri ja see tekitab tohutu stressi. Minemata ka ei saa jätta, sest muidu olen tööst ilma, kui kena naeratust pole. Ja see ei ole raha mingite nn. iluprotseduuridele (ei implantaadid, laminaadid ega valgendamine). Siiani kahetsen vene ajal tehtud otsust käia odava hambaarsti juures, kes uue hambaarsti sõnul oleks nagu räige käsipuuri ja tsemendiga hammastest üle käinud. (Õnneks odavam ei tähenda siiski alati kehva kvaliteeti, minul lihtsalt ei vedanud aastaid tagasi).
M
Mutt.  /   14:35, 28. apr 2017
Hambaplomm ja 2 valusüsti 73 eurot tartus.
.
...  /   21:23, 28. apr 2017
Hambaplomm ja 1 valusüst 50€ Tallinnas
  /   22:07, 29. apr 2017
Minul kolm plommi ja kolme hamba glasuuri ( murenenud ) taastamine 100 eurot. Kus, ei saa rääkida.
M
maxilla  /   21:14, 29. apr 2017
1x aastas juuksuris 20€ , ca 8x aastas juuksuris 160€. Juuksuris pean käima mitu korda aastas, aga arst paneb plommi 10-ks aastaks ja ei pea iga kuuseda vahetamas käima...:))
M
Minu  /   22:08, 29. apr 2017
Juuksur maksab 3 eurot
M
Mh  /   00:16, 30. apr 2017
Kellele?
D
Dame Ali  /   08:10, 30. apr 2017
plomm ei ole 10ks aastaks, seda peab vahepeal välja vahetama ja kõpitsema.
P
Pluss  /   08:40, 30. apr 2017
veel hambaid peab iga päev pesema, vaja osta pastat ja ka paar harja aastas.
J
Juurikas  /   23:37, 28. apr 2017
ei karda asti, aga sealt saadavad haigusi (hepatiid jms) küll, veelenam käib igaühe suus riistad, mis pole korralikult puhtastatud. Muidui käiks küll. iga kord käidud, on nägu ville jms jama täis ja probleemegi veel. ja siis satud kellegi juurde kellel on vaja öelda midagi. tahtsin kõik vanad plommid eemaldada, ei las mädanevad alt ikka korralikult. eks siis varsti proteesid, või orbitid
M
Maalane  /   10:07, 29. apr 2017
30.detsember 2016 "Pärnu Postimees" on lugu "Absurdne hinnakiri jätab lubatud hüvitisest ilma" See kirjutis kõneleb sellest, kuidas hambaarstid on aetud tagajalgadele,sest haigekassa on kinnitanud riikliku hinnakirja hammaste raviks.Patsiendid saavad hambaravi kliinikutes haigekassa hüvitist siis, kui raviasutus on sõlminud lepingu haigekassaga.Näiteks:
Täidis :riiklik hind 13.80 (erakliinik võtab 40 €)
Hamba ehitus: 45 €(lihtsam materjal)(erakliinik kasutab klaasfiiber materjali ja võtab 300 €)
Hambaröntgen : 3.30(erakliinik võtab 33€)
Kui hambaarstide liit küsis Eesti hambaarstidelt,kas nad on sellise hinnakirjaga nõus,vastas 93% küsitluses osalenud 544 arstist,et nemad pole niisuguste hindadega nõus töötama. Põhjenduseks tuuakse seda,et kui hambaarst soetab seadmestiku,see on kallis ja laenu tuleb tagasi maksta kuni 10 aastat. Aga mina vastan: kui põllumees soetab endale kombaini või lüpsikarjale robotlüpsiseadmed, siis ta peab sellega arvestama,et pangale tuleb hakata tagasi maksma 40-50 aastat. Elu on selline!
Pakun välja lahenduse: Valimised on tulekul. Hakkame nõudma,et suurte raviasutuste juures oleksid ka hambaravikabinetid, mis töötavad riiklike hinnakirjade järgi. Suurtes raviasutustes on silmaarstid, neeruarstid jne. Miks ei võiks olla ka hambaarstid????
  /   21:19, 29. apr 2017
Riik pangugi oma kulude ja kirjadega kabinetid püsti ja hakaku seal oma hindu kehtestama-tehku või päris tasuta. Erakabinettidesse ärgu riik trügigu oma hindasid kehtestama ega peremeest mängima....
M
Mann  /   23:24, 29. apr 2017
Ühes riiklikus polikliinikus tehti mulle 3-4 korda tuimestavat süsti ja pidi pikalt mõjuma hakkamist ootama enne kui sai hakata tarkusehammast välja tõmbama .Samas avastati ka ,et kaks aastat varem parandatud hambas on põletik ja maksin ma päris korralikult selle parandamise eest .Vähemalt tehti garantiikorras tasuta kord..Eraarst teeb korra sutsu ära ,mõjub kohe ja lõug on veel pool päeva tundetu ,samuti kestavad ka plommid ja ei kipu lagunema.Arvake ära kumma juures käin ?
K
Kogemus  /   10:28, 30. apr 2017
TÜ stomotoloogia kliinikus Tartus on riigi rahadega soetatud seadmed. Kui aastat 10 tagasi olid seal hinnad pool erakate omast, siis nüüd enam eriti vahet pole, võid väiksema erategija juurest isegi soodsama hinna saada. Raha tahavad kõik saada ja mida rohkem seda tuleb, seda rõõmsamaks saaja nägu läheb. Tuleb meelde aeg, kui kehtestati visiiiditasu. Alul oli jutt, et maksad ainult esmase visiiidi eest, et kui arst tagasi kutsub, siis maksma enam ei pea. Mõne aja pärast hakkas aga süsteem toimima nii, et kui arst tagasi kutsus (a`la tule n. 10 päeva pärast tagasi haava paranemist näitama), siis ei määranud arst enam ise tuleku aega vaid lasi registratuuris uue aja panna, mis läks uue esmase visiidi alla ka tuli jälle visiiditasu maksta. Jutu mõte selles, et enam ei garanteeri riiklik teenus odavamat hinda, kui see pole just poliitilise otsusega paika pandud.
K
Kuuuurija  /   21:06, 29. apr 2017
See-eest ei jõua hambaarsti toolis ära kuulda seda, kuidas hambaarst ja õde omavahel oma hiljutistest puhkusereisidest räägivad ja milliseid kaugeid kohti nad varsti külastada plaanivad. Või millise sisustuse vastu on plaanis oma eramu interjöör vahetada....
X
Xxx  /   21:22, 29. apr 2017
MMees???
T
Tean  /   22:02, 29. apr 2017
kust abi saab, teegud , koer ja kass varjupaika ja kokkuhoid missugune.
P
pdf  /   22:52, 29. apr 2017
hambaarsti
A
Aga  /   23:40, 29. apr 2017
Zepteri potte pole kallis oste??
Mida tähendab  /   00:13, 30. apr 2017
"Poolteist tagasi sai käidud hambaarsti juures"?
P
Pille  /   01:00, 30. apr 2017
Pagulastele on hambaarst täiesti tasuta.
D
Dame Ali  /   08:09, 30. apr 2017
Pole pikka aega käinud ja suu auke kohe täis? Samas hambad hellad pole, st magusa-, kuuma- või külmatundlikud? Võta teise arsti arvamus kah, ütleks ma selle peale.
O
On  /   08:26, 30. apr 2017
kohti mujal kus tasub pöörduda oma kikusid ravima ja ei maksa sellist mõtetud viisiditasu tasu kui tambid niigi paranduse eest,mis viisiditasu veel vaja
M
Miisu  /   09:30, 30. apr 2017
Misasja!? 10 aastat pole käinud hambaarsti juures! Sellepärast tulebki nüüd rohkem maksta. Äkki veidi primitiivne mõtteviis, et keeleneedi jne jaoks raha jätkub, aga hambaraviks mitte?
K
Kahju  /   17:55, 1. mai 2017
Hambaarstid on erineva suhtumisega. Üks teeb normaalse hinna eest ka sellise hamba aastateks kasutuskõlbulikuks, millest arvasite, et enam asja ei saa. Teine leiab põhjusi, miks korralikult ravitud juurtega hamba peaks siiski välja tõmbama. Tõmbamise käigus sain tugeva löögi kõrvalhambale ja arvasin, et kaotan ka selle. Mitmeid kuid kohutavat lõualuu valu ja löögi saanud hammas annab siiani tunda.
V
vaene mina  /   21:13, 2. mai 2017
Vaja oli kunsthammas (kroon) teha, arst otsustas juure sisse tift panna, aga enne seda vaja teha juureravi. Tegin, Kuu aja pärast põletik juure tipus, hammas koos tiftiga kukkus ära.Hea, et alla ei neelanud. Saedeti eriti peene juureravija juurde, kes tegi tööd mikroskoobi all. Poolteist tundi nikitses. Pandi kunsthammas tagasi. Kuu aja pärast kordus kõik. Jälle kukus hakkas 'ra, ige paistes jne. Viimaks märkas arst röntgenipildilt, et mu hamba juur on otsast veidi kõver. Nüüd märkas! Jälle juureravi mikroskoobvi all, ravimi pane paar korda, viimaks pandi tugevam tift, mitte klaasfiibrist niidike. Ja nüüd - te ei aha teada - pungitab jälle miskit igeme all. Kogu see lõbu oli ilgelt kallis. Ja lõbu vist jätkub.
6
67 Sain tõelise šoki 4-5 aastaste lasteaia jõulupeol,  /   08:36, 6. mai 2017
kus 26-st lapsest ainult 1! poiss ütles "aitäh",teised rabasid sõnalausumata oma pakid .Aga pakkide sisu vastu uudishimu üles ei näidanud isegi ettekannete lõpus mitte.Ma küsisin,et kas sa ei vaatagi,mis jõuluvana sulle tõi,Kasvataja oli lapsed ära hirmutatud,et võtab paki ära,kui keegi enne lubatud aega krabistama hakkab. Selline klausel oleks võinud kehtida ka nende laste kohta ,kes TÄNADA ei oska. Situatsioon oli minu oli pehmelt öeldes masendav! Milliseid KOMBETUID metslasi me kasvatame!Ainsa tänaja puhul aplodeeriti-tähendab vanemad ja vanavanemad said ise ka aru,et asi on mäda.

Loe ka neid lugusid