Jaga:     
Blogid

Hirmutav ja hoiatav kogemus: tuul lükkas vankri beebiga ümber! (52)

Kuulsin ühel hetkel suurt karjumist läbi beebimonitori. Murdosasekund vaatasin kella - hmm, ta on ainult 20 minutit maganud! - ja teine sekund jõudsin mõelda: miks ta küll nii kõvasti karjub?!

Mõtlesin pikalt, kas kirjutan meie ehmatusest või mitte. Samas usun, et ka väike hoiatus võib nii mõnegi mõtlema panna ja ehk ära hoida hullema. Meie saime igatahes hirmutava kogemuse ja usun, et ehk see oli mingisugune märk/meeldetuletus, et ära hoida tulevikus hullemat.

Rõdule tuttu

Otsustasime teha mõnusa puhkepäeva ning kolisime kogu kambaga ämma juurde külla. Plaan oli nagu igal korral, et sätime laste uneajad ühte graafikusse ning siis saame rahus 2-3-4 tundi saunatada, süüa jms.  Erik läks Lennat magama panema ning mina kärutasin Noraga rõõmsalt poodi. Ämma juures koosneb terrass nö kolmest osast, mis jaotuvad ümber maja. Kahel neist on lapsed lugematuid kordi maganud ning need on rohkem sellised tuulevaiksed nurgakesed, kuid millegi pärast panin ma vankri just sinna kolmandale osale, mis on üsna lage.

Saun soe, lapsed magavad, Erik oli just jõudnud saunaukse avada, kui kuulen ühel hetkel suurt karjumist läbi monitori. Murdosasekund vaatasin kella (hmm, ainult 20 minutit maganud) ja teine murdosasekund jõudsin mõelda, et miks ta nii kõvasti küll karjub?! Jalutan kiirelt ümber nurga ukse poole, kui juba lööb häirekell tööle: „KUS ON VANKER?“ ja järgmine hüüatus: „VANKER ON ÜMBER KUKKUNUD“. Just nimelt, vanker, millel oli pidur peal, oli terrassi pealt maha ja külili lennanud. Jalutamisest sai jooks ja kohale jõudes tahtsin esimese hooga vankrit püsti tõsta, kuid ei jaksanud. Erikule vist ei jõudnud esialgu kohe kohale, kui hüüdsin, et TULGU KIIRELT, ma ei jaksa seda ise tõsta.

Sisse vaadates nägin, et Nora oli seal kägaras, pea rinnale surutud ja mu esimene mõte oli, kas ta kukkus kaelale ja võis tõsiselt viga saada!? Tõstsime kiirelt vankri püsti, Erik haaras Nora ja esiti läksime varju ning hakkasime teda rahustama. Nora röökis oma valu-ehmatuse nuttu, mis on eriliselt vali. Seda tüüpi nutu tunneme kohe ära, aga eristada ei suutnud, kas on valus või asi ehmatuses. Koorisime ta kiirelt lahti ja püüdsime edasi rahustada. Mitte midagi ei aidanud, olin juba oma mõtetes kuskil EMO-s.

Kas ehmatus või vigastus?

Lõpuks sain ta sellisesse seisu, et ta ainult nuuksus, aga võttis juba toone vaiksemaks. Ta oli küll just söönud, kuid kuna rind ega kussutamine ei rahustanud, siis Erik tõi sooja piima pudeliga ja siis jäi lõpuks tasa. Mul endiselt käed värisesid ja ma ei julgenud teda pärast söömist tõstagi. Vaikselt siis hakkasin keha läbi kompama ning jumal tänatud, ei ühtki piiksu enam! Riietasin ta uuesti siis sisse ja kui viimast trukki kinni panin, kinkis ta mulle oma imearmsa naeratuse. Siis teadsin, et kõik on korras! Meil mõlemil oli halb tunne sees ja terve saunasoleku aja ainult rääkisime sellest.

Hiljem jõudis mulle kohale, mis juhtus ja kuidas see asi oleks võinud ka teisiti lõppeda. Lenna juba magas ja Erik läks veel töölt läbi, kui toimetasin Noraga ja ühel hetkel lihtsalt nutma hakkasin. See on nii kohutav tunne, et ma ei oska seda kirjeldada. Ma ausalt ei kujuta ette hetke, kui see vaene ema oma lapse basseinist leidis. Seda pole lihtsalt võimalik sõnadesse panna! Ma tänan Nora kaitseinglit, kes teda valvas ja jumal tänatud, et see õnnetus juhtus praegusel ajal, mil õues on külm ja Nora oli oma paksus kombekas/mütsis ja kahekordse kapuutsiga, omakorda soojakotti topitud, see päästis väga palju. Ma ei taha sellele mõeldagi, et suvisel ajal oleks ta sealt vankrist lihtsalt vastu maad lennanud.

Selline ehmatus paneb nii tugevalt mõtlema selle üle, kui habras on üks pisikene elu. Kui lugesin, et Soomes oli ühel emal analoogne olukord juhtunud ning laps selle tagajärjel suri, siis hakkab seest lihtsalt keerama! Omakorda paneb see mõtlema, et kunagi ei tasu selliseid uudiseid lugedes kedagi kritiseerima kukkuda. Mulle meenub, kui kohutavad kommentaarid ilmusid pärast beebi veesurma. Mul on sellest emast nii kahju, sest olen enam kui veendunud, et ta nägi neid tekste. Väga vastik! Ja mõelda vaid, et ta pani oma lapse samamoodi südamerahus lõunaund magama ning ei osanud aimata ka, et midagi sellist juhtuda võiks. Mul ämm ütleb ikka mõtlemapanevaid asju, millest täna oli üks selline – mis ka ei juhtuks, lastega või täiskasvanueas, mitte kunagi ära hakka teist süüdistama, sest nii läheb kõik ainult allamäge.

Andsin oma Norale enne magamaminekut suured musid ja ütlesin talle, kui väga ma teda armastan! Katsun oma pisikesi pärleid nüüd hoolsamini jälgida!

Loe ka: http://www.nautigehetke.com/

19 kommentaari

Etsiis  /   21:47, 29. apr 2017
Tuul võttis beebi ja lükkas vankri sellega ümber?
Jälle vana väljakaevatud lugu. Miks?
K
karit  /   15:32, 30. apr 2017
see pole vana ja väljakaevatud, vaid täiesti natuke aega tagasi juhtunud
M
maimu  /   22:39, 29. apr 2017
Elasin ka kunagi 5 korrusel.Aga ma ei pandund kordagi oma last sinna magama.no kärusse.Isegi kortermajas rödul vöib see jutuda.Palun hoitke oma lapsi.
  /   00:34, 30. apr 2017
Julgen oma tibu panna rõdule ainult selle pärast et rõdul klaasid ees
K
Kyss  /   04:26, 30. apr 2017
Tibu? Äkki laps ikka? Või oled kana(ema)? öäkk ..
I
Inimene  /   12:22, 30. apr 2017
Kohe näha,et sul lapsi ei ole
K
karit  /   15:31, 30. apr 2017
väga mõtekas kommentaar, öäkkk
Õ
Õde  /   19:40, 30. apr 2017
Mul hakkab ka vastu see tibude teema. Inimesel on laps ja kanal on tibu :-)
L
Lastetu naine  /   10:04, 1. mai 2017
Mis see teie asi on, kuidas keegi oma last nimetab?
V
väike hoiatus  /   05:02, 30. apr 2017
paneb mõnegi mõtlema???? kas alles hiljuti juhtunud õnnetus, kus tuul vankri tiiki tõukas ja laps hukkus ei pannud antud kirjatüki autorit mõtlema. ise ei õpi, aga tuleb teisi õpetama. irooniline.
J
Juuli  /   07:20, 30. apr 2017
Mille kuradima pärast te viite tuulega lapse õue magama? Kas on veel vähe juhtunud õnnetusi.
M
Mina!  /   07:24, 30. apr 2017
Siit jälle järeldus ja õnnetus taga,lööme lapsed magama ja hakkame ise jooma ja saunatama,tüüpilised eestlased,nii need lapsevankritega õnnetused juhtuvad ja siis kogu rahvas ulub ja nutab!
M
Mari  /   08:04, 30. apr 2017
Paneb mõtlema, kust sinusugustel küll niisugune õelus ja ülbus tulevad? Kas oled oma eluga nii põhjas, et aitab ainult teiste kallal ilkumine? Tunnen kaasa neil, kes sinuga peavad koos elama.
M
Mari `le  /   09:08, 30. apr 2017
aga elu on ju selline... ja hullemaks ta veel läheb.. nii et pole vaja klaasa tunda... kui palju on selliseid vanemaid, kes nii käituivad nagu Mina! kirjutas.
K
Kuule mari  /   13:18, 30. apr 2017
sinusugused inimesed on probleem, rumalad ja nn heatahtlikud, kes vaatavad elu läbi roosade prillide, kes ei ole võimelised vigadest õppima ja oma naiivsuses õigustavad kõiki ja kõike.
M
Mari  /   14:17, 30. apr 2017
Labasuse ja õelutsemise mittesallimine ei tähenda, et ollakse naiivne ja tahetakse kõike õigustada. Mind paneb vaid imestama, kas tõesti keegi saab rahuldust sellest. kui saab teistele, neid üldse tundmata, inetult ja halvasti öelda nagu "...lööme lapsed magama ja hakkame ise jooma ja saunatama".
Õnneks mina taoliste inimestega ei suhtle. Ei "joojate ja saunatajatega" ega ka õelutsejatega . Ega ka sinutaolistega. Kõik tänaseks., sul ei tasu vastata.
K
Kadri  /   13:10, 30. apr 2017
Piinlik lugeda.
K
karit  /   15:35, 30. apr 2017
vahet ei ole mida vanemad toas sel ajal t eevad kui laps magab, õnnetus ei juhtunud seepärast, vaid tuule tõttu ja kuna valiti vale koht vankri jaoks. pole vaja labaseks muutuda ja eestlaste mainet mustata, ise oled samuti eestlane ju,häbi peaks olema, tüüpiline eestlane=negatiivsus
S
sass  /   07:52, 30. apr 2017
Rumal hüsteeriline ema.
K
karit  /   15:36, 30. apr 2017
rumal haige inimene, kes teiste õnnetuse peale tänitab siin.
L
Lobo  /   09:04, 30. apr 2017
Milleks lapsed?.. Et monitorid kylge.. ja las elavad oma elu.. Öösel oma tuppa ..monitor lähedale.. ja las magab yksi beebi Lapsega peab jalutama, mitte jätta kuhugi yksi vankrisse jätma. Lapsed tahavad vanemate lähedust... ja kui seda ei suuda anda? jäetakse yksi... lihtsalt nad on peres... andeks. voibolla jõhker, kuid milleks siis neid... Et tulevikus uhkeldada, kui saavutavad midagi.... või siis kiruda, miks ta selliseks kasvas--- kuigi ta kasvas yksi, kuna oli mingi beebi monitori kasvatada.. ja pärast kasvas tänaval hulkudes. Jõhgker
K
kosmosemutt  /   11:31, 30. apr 2017
Päris nii must-valge see asi pole. Minu laps magas rahumeeli 2,5-aastaseni oma lõunauned vankris ja seda ainult seisvas vankris. Liikuvas vankris ei sobinud talle juba üsna varases eas (kahjuks, sest mulle meeldis kärutada). Nii 1,5-aastaselt keeldus ta üldse vankris olemisest, samal ajal kahjuks ka toas lõunaune magamisest. Nii ma aasta otsa sõitsin autoga kuni ta uinus ja tõstsin ümber vankrisse. Ma tõesti ei kujuta ette, et peaksin valvet päevast-päeva paar tundi vankri kõrval. Juba kaua aega on lapsed õues und maganud ja monitor on selle juures suureks abiliseks. See annab emal mõne üksiku tunni päevast, kui saab rahulikult koduseid toimetusi teha või kasvõi sooja kohvi lõpuni juua.
L
Lobo  /   13:35, 30. apr 2017
no meil ylesse kasvatatud 4 last.. ei mingeid beebi monitore pole olnud... ja väikestel lastel oma tuas magamist( (mõtlen 0-1,5 aastani... ) ikka kaisus ja vanker ees jalutatud, või pingil istudes... Samas, pole muret nyyd kui juba suuremad... poevad ikka kaissu... ja me kui vanemad tunneme sellest rõõmu. Muidugi.. see on tyytav, päevast päeva nii, kuid nad on lapsed ja vajavad lähedust.. nad ju armastusest siin ilmas, mitte pole nukud... Loodan, et mu lapsed annavad oma lastele sama helluse, kui meie... kahju tundmata magamatta öödest ja nendega koos jalutatud kilomeetritest. m.is sai läbi kõnnitud
I
Ilusnimi  /   10:08, 30. apr 2017
Tuul jõudis vankri ümber lükata, aga lapse ema, kes peaks ju täiskasvanud olema, ei jaksanud vankrit püsti tõsta??! Väga tahaks teada mis vankriga oli tegu
O
on  /   23:38, 30. apr 2017
kahehobuse vanker mida minu naine ei jõua nihutada, ühega saab hakkama ja lastelastega ka, muidugi noori vaja õpetada, sest kogemusi napib aga iga ema teab kuidas oma last kasvatada, meie asi on täiendada ja nendega tegeleda traditsioonide vaimus.
M
Mall  /   10:14, 30. apr 2017
Sa mu meie! Väljas on suur tuul, aga mingit mõtlemisvõimet seoses sellega ei ole? Aga jah, on olukordi, kus võid oma väikse lapse sooritusvõimet alahinnata ja ta paneb ennast niimoodi ohtlikku olukorda,kuigi ise oled julgestusabinõusid rakendanud. Siin ei teinud laps ise midagi, aga kummalgi vanemal ei olnud oidu lapsevankrit tuule vastu kaitsta. Aga eks ta ole õige, et last kunagi järelvalveta mitte jätta. Ka näiteks kass on hüpanud kärusse ja väikelapse lämmatanud. Ja siis ei tule sealt beebimonitorist midagi...
M
Merike  /   11:11, 30. apr 2017
Miks panna laps üksinda õue magama, eriti lagedale ja tuulise ilmaga??? Kas vanemate peas sellise stenaariumi peale ükski häirekell ei hakanud lööma? Või mis siis kui mõni loom või lind hakkab vankri vastu huvi tundma? Tuulehoog lükkab vankri ümber? Ja laps võib ka vaatamata soojale riietusele külma saada. Kui keegi on juures, siis ei juhtu midagi, kuid üksik beebi on sellises olukorras täiesti kaitsetu...
S
S.   /   13:13, 30. apr 2017
Kulla inimene, kus maailmas sa elad? Lapsed magavadki iga ilmaga vankris! Minu kõik lapsed on vankris magades kasvanud ja sooja hoidmiseks on välja mõeldud soojakott. Ja seda iga ilmaga, vihma, tuule ja päiksega.
T
to s.  /   13:21, 30. apr 2017
siis olen kindel, et sinu lapsed ajavad ka sama pläma suust välja.
K
karit  /   15:38, 30. apr 2017
kas õigem on siis lapsi kasvatada roosa mulli sees 24/7 ema süles? et jumala eest midagi ei juhtuks.,
E
Ei õigem  /   18:44, 30. apr 2017
on lükata lapsvankris tugevas tuules mõne veekogu kõrvale ja loota, et järsku kõik läheb hästi.
O
On naisi,  /   11:27, 30. apr 2017
kes ei ole võimelised elementaarseid ohtusi ettenäha, nagu see tädi kelle laps uppus vankriga basseini.
P
pubede iba  /   12:32, 30. apr 2017
juba teine juhus , alles sõitis vanker minema . ega tutiga ja sardelliga ainult lapsi ei tehta , ka peas ja peades peab olema mõistus
K
kas sa ei tea  /   03:12, 4. mai 2017
miks baabasid kutsutakse kanaajudega olevaiks:) ? no kirjatükkide alusel kui ka tegevus, millega nad ennast reklaamivad (lollus:)!)
K
Kelli  /   13:10, 30. apr 2017
Teistele hoiatuseks? Olid ise lugenud kahte jubedat tragöödiat ja kirjutad, et ei osanud aimata? Kas Sulle endale ei olnud need lood hoiatuseks või ei tekkinud mingitki aimdust, et väljas on väga vali tuul? Ilmselt mitte, kui mingil põhjusel otsustasid lapse panna just lagedale terrassile magama.
Sry, et kritiseerin, aga mõnikord on väga vaja seda teha. Enda pisikesi pärleid peab koguaeg hoolsasti hoidma, mitte alles siis kui mõni õnnetus on juhtunud.
Mul on siiralt hea meel, et pisikese Noraga kõik hästi on :)
.
..  /   13:18, 30. apr 2017
See ema vastas facebookis et tegu oli päikselise ilmaga ja ta ei osanudki aimata, sest jalutamas käies oli ilm ilus olnud.
F
facebook on suupärasemalt wcbook  /   03:22, 4. mai 2017
nüüd on uus nimetus - wcbook ja tuleneb selllest, et enamus käib äpiga peldikus ja kasutabki seal mõnuledes lõustaraamatut ja nii ongi suupärane nimi , panin= wcbook
J
Jh..  /   14:48, 30. apr 2017
Endal kolm last ja kunagi pole keegi rõdul maganud. Väga debiilne asi eriti kui elatakse 5.-8. korrusel kust kindlasti laps surnuks kukub. Neid õnnetusi on olnud sadu ja millegipärast keegi ikka ei õpi. Lapsed ka külmuvad surnuks seal. Kas te ise läheks väliriiete ja tekiga talvel õue magama? Kui ei siis miks lapsi viite? Äkki on tahtlik see? See et last isegi EMOsse kontrolli ei viitsitud viia ütleb ka kõik. Hoolimatud.
J
Jh.  /   15:53, 30. apr 2017
Tõsiselt debiilne jutt. Lapsed külmuvad surnuks? Minu laps magab ka -5ga talvel soojakotis ja tal on seal 25 kraadi sooja, mis on monitorilt nähtav. Vahtlikult pani lapse õue, et tuul ümber puhuks? Lolle leidub ikka iga nurga peal!
K
Koidu  /   15:43, 30. apr 2017
Küll ikka inimestes on õelust.... Julge ema, kes kirjutas oma õnnetusest, et teised sellest õppust võtaksid. Olen ise olnud nagu kanaema, kogu aeg last jälginud ja kaitsnud ja hoidnud, kuid ka minu elus on selline ehmatav kogemus olnud. Ka minu poja magas lõunaund alati vanrkris, kuni mahtus... Ka mina kasutasin seda aega kodutoimetuste tegemiseks, sest katsuge koos väikelapsega tube koristada, lõputu protsess. Ka minul on tuul tõstnud lapse trepimademelt maha, kuid väga õnnelikult - laps magas ja vaid vankriosa oli läinud - rattad olit trepimademeli. Mismoodi see juhtus, ei saa siiani aru, tuul polnudki eriti tugev ei last magama pannes ega leides, ratastel pidurid peal.. Ilmselt mitte hästi kinnitatud vankriosa? Seega ka kõige parematel võib juhtuda, milleks siis raisata oma aega õelatele kommentaaridele.
Seega palun ilkujatel ja õelatel oma vaevaja aega säästa ja mitte kommenteerida
O
on  /   23:32, 30. apr 2017
nüüdsel ajal tuuled järjest tõusmas ja süüdi süüdimatu metsade lageraided-oh kui palju on suvel rüüstatud metsi ja linnupesi jne., sest suvel on harvesteril väike küttekulu ja ...mis punased jooned tulevad harvesteri alla, mingi kala sees siin...kuid ikka peab vaatama tuule suunda ja suurust enne beebi uinakut, parem kui kuuri all, siis ei puhu pikali ja otsene päike ka ei sega.
H
halleluuja   /   03:15, 4. mai 2017
eha ja koit tõstsid käed üles, ja nii viis kotid minema - eh, Odessa !
K
karit  /   16:18, 30. apr 2017
kahju tõesti, et ükskõik kui kurb lugu või mis iganes artikkel, siis pole häbi raasugi igasugu õelutsejatel ja targutajatel ja no osad lausa lähevad matsiks ära ja labaseks, kus me elame, kas mingit etiketti meie riigis enam ei kehti, võõrale inimesele haugutakse vastu ja solvatakse avalikult, see ei loe, et pole fb taggitud ja nägu näha, aga siin on ikkagi inimesed koos, mitte loomad ja inimestel on tunded siiski veel. häbi lugeda. on küll sõnavabadus, aga oma arvamust saab ka viisakalt väljendada, ilma labasuse ja solvanduteta!
M
Mari  /   16:52, 30. apr 2017
Need inimesed ei oskagi teistmoodi ennast väljendada, kuna nad ongi sellised - labased ja ilma kommeteta. Sellistest tuleb eemale hoida.
S
Sirts  /   17:19, 30. apr 2017
5+++++!
M
Margit  /   14:07, 1. mai 2017
EESTIS PEAKSID OLEMA Üldse KOMMENTAARIUMID KEELATUD! Liiga palju mõttetut halvustavat õelat ja kadedat arvamust, mis mitte midagi ei anna.
M
määä Margit   /   03:17, 4. mai 2017
just , siin lollusest artikklis tunnevad kõik kadedust ...
ega sa äkki pole Jämejalast või Taageperast vmt. kohast nüüd demokraatlik vabajalutaja ?
K
Kuule mari  /   18:39, 30. apr 2017
seda otsustan juba ise, kas vastan või mitte, sinusuguseid roosas mullis sallijaid on üpris palju urgudest väljaroninud, kes võltsilt naeratavad ja nagu oleks heatahtlikud, aga tihtipeale on nad eluvõõrad, rumalad ja paljud sigadused toimuvad nende nn tolerantsete tegelaste pärast.
T
to kuule mari  /   21:17, 30. apr 2017
ilmselt kuulud nende tuleharkide parteisse , kellel päev ilma korraliku söimu vöi kakeluseta on mahavisatud päev . Raske on ilmselt olla kui köik su ümber on võltsid , eluvöörad , rumalad ja ...näädsa , läks meelest ära mis veel...
J
Jah  /   23:04, 30. apr 2017
ei kannata idi..te, kes oma rumalust veel õigustavad, eriti veel selliseid l.rjuseid, kelle pärast kannatavad ja hukuvad süütud hinged.
K
kakelus  /   18:27, 1. mai 2017
Eesti keeles kaklus.
J
Jaak  /   16:27, 3. mai 2017
Aastakümneid tagasi oli tavaline, et emad jätsid poodi minnes vankri lapsega poe juurde. Umbes pool sajandit tagasi oli lehes lugu, et üks vanker hakkas tuulega liikuma - otse suure veoauto ette. Tulid mehed poest, kabiinist ei paistnud midagi. Juht lükkas käigu sisse. Miski ragises. Pidur peale! Leidsid vankri rusud ja lapse - elusa ja tervena. Veel veerand rattapööret... See juhtus Eestis.

Loe ka neid lugusid