Jaga:     
Blogid

Kuidas beebi kätte saada, kui tähtaeg on möödas? (8)

Keegi vist arvas, et ma nii kaua vait olnud, ehk olen nüüd kahe lapse ema. Ei, ma ikka veel ühes tükis ja ametlikult siiski ühe lapse ema.

Kõigepealt … mida ilma??? Just jalutasime, oli väljas +14 sooja ja siis järgmine päev ärkad ülesse ja väljas sajab lund. What? Why? Kuradi detsember ka soojem olnud kui tänavu aprill. Selle kõige taustal on Stefan jälle haigeks jäänud, 3-päeva palavik, nohu, köha – kogu komplekt nagu tellitud. Super.

Teiseks: meie aprilli beebide grupis on näha iga päev uudiseid, et kellelgil veel on ime sündinud. Nii kadedaks teeb kohe, et minu ime istub seal kõhus rahulikult ja absoluutselt ei plaani välja tulla. Palun-palun-palun, tule, me kõik nii ootame juba ja magasid juba issi juuresoleku ka maha, sest Marko sõitsi täna just tagasi Norrasse. Tore, onju…

Ma tegelikult tükk aega mõtlesin, millise postituse ma teen: infoga selle kohta, kuidas hakata sünnitama või infoga selle kohta, mida vastsündinule kindlasti vaja oleks kodus kohe haiglast tulemisest. Ja arvasin, et teen kaks postitust.

Esimene on siis enne sünnitust.

f178185e1b282fe8340bd2c47e66ebef

Punkt 1.

Nii 2 nädalat enne tähtaega tunneb peaaegu iga naine ennast väga suurena emalaevana: kõhust alla poole mitte midagi ei näe, riidesse panemine (eriti jalanõud) on suur ettevõtmine, magada öösel ei mõista, käid iga 30min tagant WC-s, kõrvetised on valmis sind sees maha põletada, teha midagi ei viitsi ega jaksa, võhm saab päris ruttu otsa. Natuke kergemaks läheb, kui on kõht alla vajunud, siis kaovad kõrvetised. Eksole tore?

Punkt 2.

Et kui arst on rohelise tule andnud ja ütleb, et nüüd võib iga hetk asjaks minna, võib siis kodus hakata veidi intensiivsemalt ringi liikuda. Nt teha suure koristuse, pesta ära põrandad, aknad, vaadata beebi asju üle. Mina tegin seda korduvalt ja korduvalt ja korduvalt ja isegi kontorituba korda teinud ja riidekapi ära korrastanud. Keegi ütleb, et see võiks olla see tõukamine, mis alustab sünnitegevust. Aga ei pruugi olla. Pluss: kodu on puhas enne beebi tulekut.

Punkt 3.

Kui koristamine ei aita, võtta mees appi. Kolme S-i reegel siiani toimib hästi: seks, saun ja šampus. Ei mõjunud. Aga ei proovinud šampust, kuna ei taha seda absoluutselt. Sobib ükskõik mis teine gaseeritud jook. Sauna ma ka ei armasta, aga oleme siin ujumas käinud ja nii ma siis mõtlesin, et miks mitte koos mehega sauna minna. Kuna ta mind seal veel näeb? Mitte kunagi, arvatavasti. Pluss: oled rahuldatud ja puhas.

Punkt 4.

Jaluta, jaluta, jaluta. Hinga värsket õhku. Jaluta veel. Iga päev paar tundi oleks väga kasulik, tervislik ja … mõnikord aitab nt emakakaela avamisele kaasa. Pluss: oled tervisliku eluviisi valinud.

Punkt 5.

Kasuta treppe. Igasuguseid treppe. Mina elan 5-ndal korrusel ilma liftita, käin iga päev vähemalt 2x üles-alla. Ei mõju. Käin ka teistel trepidel, nt Jõgeval Kaubahalli pääsemiseks on lai trepp + veel teisele korrusele pääsemiseks suur ja pikk trepp, lisaks Tartus igasuguseid treppe siin ja seal. Meie grupist just hiljuti neiu läks sünnitama peale Toomemäe trepide vallutamist. Pluss: isegi kui oled veel ühes tükis, treenid veidi oma jalgu.

Punkt 6.

See juba päris ekstreemne – riitsinusõli. Apteekides seda müüakse, kuid mainitakse et ainult välispidiseks kasutamiseks. Viimati apteekriga suheldes mainis ta mokavahelt, et varem oli pakendi peal kirjas et nii sees- kui välispidiseks kasutamiseks, aga paar aastat tagasi muudeti see ära ja nüüd on see ainult välispidiseks kasutamiseks. Aga võib sisse ka võtta. Mina ei julge sellist asja sisse võtta. Kui mulle torkab pähe WC-sse minna kõhulahtisusega, siis ma teen seda millegi mõistliku abil, nt kasutan Microlax’i. Pluss: soolestik puhastub. Miinus: võib olla lapsele ohtlik, tõsiselt kohe. Ärge sellega küll jamage. Vanasti oli see ämmaemandate soovitus, aga on palju lapsi sündinud hapnikupuudusega ja roheliste vete saatel. Mina ei riskiks. Parem vallutan treppe.

Punkt 7.

Massaaž. Jalgade massaaž, millele võib lisada kuuma jalavanni. Super asi... mida ma ei katsetanud ja ei kavatse katsetada. Käivad kuuldused, et ämmaemandad oskavad sellist massaaži teha, mis sünnituse esile kutsuvad. Mm... nojah.

Punkt 8.

Haiglas esilekutsumine. Kui juba midagi ei aita ja TA on kõvasti üle, saab saatekirja haiglasse, kus on siis erinevad variandid sünnituse esile kutsumiseks ja arsti valve all.

Mul pühapäeval olid päris valusad kokkutõmbed, no mõtlesin et nüüd on minek. Läksin magama ja  … noh, teate küll, ära läksid. Täitsa väsinud juba nendest kokkutõmmetest. Selle asemel et ilusti sünnitegevuse käima saada, vaevlen toonuses emaka käes, selja- ja kõhuvalude käes. Õnneks, nüüd olen tähele pannud, et mu kõht ON alla vajunud, kohe tõsiselt. Naba enam ei näe, rinna ja kõhu vahel mahub kaks kätt ühe asemel, kõrvetistest ei ole midagi kuulnud juba nii 4-5 päeva. Viimane TA on sel pühapäeval. Üks oli 14.04 reedel, teine on homme 20.04 ja kolmas pühapäeval 23.04 . Panustan homse peale. Stefan sündis päev enne TA nii, et pidi sündima 17.08 , haiglasse tulin 15.08 hilisõhtul ja 16.08 hommikul sündis.

Ah jah, eks neid punkte on veel, kuidas aidata sünnitegevusele kaasa. Aga nad juba päris jaburad ja vaevalt aitavad.

Loe ka: https://eestivenelane.wordpress.com

8 kommentaari

E
eh  /   15:09, 23. apr 2017
Mõtlen seda lugedes, et miks peab eesti keelt inglise keelega segama. Jõudu edaspidiseks!
V
vanakoolimees  /   17:32, 23. apr 2017
no mis siin nii keerulist? Kui aeg käes ja üle hakkab minema, siis paned naise siguli tahaistme peale, kihutad veerand tundi mööda auklikke külateid ja siis põle enam muud kui sirgelt sünnitusmajja! Simpel.
U
Uno Prostamol  /   17:43, 23. apr 2017
Tuleb teine hakkama panna. Küll see esimese välja pressib, kui kitsaks läheb.
K
kuidas kätte saada?  /   21:08, 23. apr 2017
Kas beebit peaks kätte saama v? Minu teada sünnivad lapsed ise kui aeg sealmaal on, ega ta mingi asi pole mis on kuhugi kinni jääänud ja nyyd on vaja kätte saada. Isver kui veider pealkiri.
K
kuidas kätte saada?  /   21:08, 23. apr 2017
Kas beebit peaks kätte saama v? Minu teada sünnivad lapsed ise kui aeg sealmaal on, ega ta mingi asi pole mis on kuhugi kinni jääänud ja nyyd on vaja kätte saada. Isver kui veider pealkiri.
S
Seadus  /   21:28, 23. apr 2017
Avaldus tarbijakaitsele, lihtmenetlus, trahvid ja võid saada mitmikud lohutuseks.
N
Nõuanne.  /   22:30, 23. apr 2017
Ju Õhtaleht aitab!
R
riitsinusõli  /   23:07, 23. apr 2017
nõuka ajal anti haiglas riitsinusõli,et soolestik sünnitades oleks tühi.Kas see ka sünnitegevust kiirendas,pole kuulnud.Veel vähem selle tagajärjel lapse hapniku puudusest või rohelisest looteveest.

Loe ka neid lugusid