Jaga:     
Blogid

Raha paneb kolmandat last tegema? (11)

Kui sa saad kolmanda lapse, siis ilmselgelt teed sa seda raha pärast. Sest mille pärast siis veel – ega mitte ometi sellepärast, et sa lapsi armastad ja neid juurde tahad.

Mulle saadeti eile ühe perekooli teema link, kus tõmmati jälle see ”kolmas laps ainult raha pärast” saag käima. Millegipärast oli seal välja toodud nagu ka mina oleksin juba 3. lapse ootel. Et jahh. Tore, et ma end ise ei guugelda või midagi. Nii võiks ju lausa targaks saada!

Et oleks selge, siis ei, mina ei ole rase.Vähemalt ma loodan. Aga ega ma pead pakule ka panna ei saa, sest mul kukkus täna hommikul spiraal välja. See on see spiraal+tampoon kombo kasutamine. Deem, ma ütlen. Oleks ikka pidanud oma moon cup’iga rohkem jändama ja ühe tampooni haaval maailma prügist päästma. :D

Tegelikult saan ma aru, kust see "Lipsuke on kolmanda lapse ootel" arvamus tulla võib. Olen sellest ju ikka pii-iidevalt igalpool rääkinud. Nagu üks lugeja tabavalt ütles, siis see kolmanda lapse teema on mul ikka hingel küll.

See 500 eurot

Sellest postitusest ja neist kommentaaridest seal aga võib vägagi selgelt välja lugeda tüüpilist arvamust, et kui sa saad kolmanda lapse, siis ilmselgelt teed sa seda raha pärast. Sest mille pärast siis veel – ega mitte ometi sellepärast, et sa lapsi armastad ja neid juurde tahad. Vanasti, enne seda ”üüratut” toetust, saadi ju ka lapsi ainult raha pärast. Millise raha pärast, seda ma ainult ei tea. Siis oli see toetus küll naeruväärne. Aga noh, parem see, kui mitte midagi ja tegelikult pole meil siin Eestis selle koha pealt ikka kohe mitte midagi ulguda. Välismaal saad sa oma beebiga kodus olla kuskil paar kuud ja siis vaat ise kuhu sa ta jätad, sest töö ootab – istuta ta kasvõi omale sisse tagasi. Eestis saad sa aga 1,5 aastat kodus olla ja saad veel raha kah. Ka need, kes pole oma elus päevagi tööl käinud!

See 500, justkui sülle kukkunud lisaeurot kuus, on ahvatlev küll, sest kellel siis raha mööda külgi maha jookseb, eksole? Aga kas selle pärast nüüd just väikseid inimesi vorpima hakata… Ei tasu nagu ära lõppkokkuvõttes ja raha pärast lapsi saada pole ka nagu väga minu teema. Või noh, mis ma siin ikka keerutan. Ütlen otse välja, et see 500 euri paneb mul küll munasarjad kihelema. AGA point on selles, et me niikuinii sooviksime tulevikus veel lapsi saada ja tänu sellele toetusele on see võimalus ka suurem. Kas seda võib siis nimetada laste raha pärast saamiseks?

Kui mul oleks ainult üks laps, siis ma ei saaks selle viie soti pärast veel kahte põngerjat ju. Aga kuna mul on juba kaks tükki olemas ja kolmanda saamine jääb põhimõtteliselt ainult raha taha, on see toetus ju vägagi suureks abiks. Aga see ei tähenda, et ma kohe täna neid triipe püüdma kukuks. Hetkel olen ma küll sellest titendusest väsinud. Tahaks veidi magada, süüa köögis, kus pole söögitooli, minna õue nii, et igaüks riietab end ise ja ma ei pea kedagi ümber diivani taga ajama, et talle mütsi pähe saada.

Kui me saaksimegi praegu kolmanda lapse, peaksime siis ka neljanda kohe jutti tegema, sest minu unistus on ju neli last. Kuidas ma siis selle ühe pesamuna kuskile üksinda jätan, kui õed-vennad kõik juba pubekad on. Aga mõte kolmest, veel vähem neljast, jutti tehtud lapsest ajab mul kõik ihukarvad püsti – see oleks ju enesetapp! Kes ja mis raha eest mulle siis närvirakke siirdama hakkab lõpuks?

Neli last jutti

Kui ma mõtlen neljast jutti saadud lapsest, siis tuleb mulle esimese asjana silmade ette paar kuud vana pilt. Viisin ühele naisele Joeli mängumati koju kätte, sest tal on neli last, kaheaastaste vahedega ja ta ei saa väga kodust liikuma. Ta tuli mulle uksele vastu seljas vaid T-särk ja aluspüksid, endal selline nägu ees, et heidab end kohe viienda korruse aknast alla. Vot see ongi siis neli jutti tehtud last, jah? Ja mina tunnen vahel kahegagi, et upun tittede alla. :D

Kuigi kui mõelda hetkeks ainult rahalisele poolele, oleks meie perel tõesti kolmanda lapse hakkama panemine palju kasulikum, kui ootamine ja siis uuesti kahe väikse vanusevahega lapse saamine. Sest seda toetust saab ju kuni selle ajani, mil sul on kolm alaealist last. Kui me järgiks hetkelist nö plaani, saaksime me kaks järgmist last alles ala 10 aasta pärast. Aga selleks hetkeks on Annu juba pubekas ja "hea raha saamise" aeg kohe möödas. Teine ja ilmselt kõige suurem argument on aga hoopis see, et me elame väikses kohas, kus puuduvad head töökohad. Mis kuramuse mõttega ma oma 1,5aastase Joeli lasteaeda panen, et veel vähema raha eest Maximasse pinki nühkima minna ja olla üks neist mornidest kassapidajatest, kes kogu hingest oma tööd vihkavad.

Selle asemel saaksin ma oma pärdikutega kodus olla ja teha midagi, millest olen lapsest saadik unistanud. Juba 5-aastasena teadsin ma täpselt, kes minust saab ja ma pole mitte kunagi mõnest muust ametist mõelnudki. Kõik need suured karjääri tegemised ja baka-maka püüdlused… see ei kutsu mind absoluutselt. Uuesti kooli minemine tekitab minus pigem kabuhirmu. Jah, mõne arvates ilmselt olengi mõttetu, hariduse ja harituseta eit, kes vaid sünnitada oskab, aga so what? Keegi peab ju Eestile iivet ka tegema ja meid elus hoidma. Pealegi pole ma mingi narkar, kes saab kaheksa last ja viskab nad keldrisse hängima, ajaks mil ise uue doosi järele kooserdab. Ma julgen siiski väita, et mu lastel on üpriski hea elu ja suurepärane kodu.

Unistuste elu

See, et mul mingeid erilisi saavutusi ette näidata ei ole, ei tähenda, et ma ka oma lastele sisendaks, et ongi okei olla puuduliku haridusega. Antud lugu on lihtsalt see, mis meile hetkel sobib ja millest mina olen unistanud. Muidugi pean ma ütlema, et 5-aastasena või ka 19-aastasena, mil mul Annu sündis, ei kujutanud ma endale ette, mida lapse saamine tegelikult tähendab. Kõik need nutud ja gaasid ja magamata ööd, lõputuna näiv mähkmete hunnik ja oksesed pluusid… See ei kõla ju väga ilusa unistusena? Aga kui jätta kõrvale kõik see, on lapsevanemaks olemine maailma parim asi.

Sa saad kõrvalt näha ja tunnistajaks olla millelegi imelisele. Maailmas pole vist mitte midagi vingemat, kui näha kuidas ühest abitust ja krimpsus junnist saab rääkiv, kõndiv ja täitsa asjalik junsu. Ja kui see junsu veel ühel heal päeval oma käed ümber su kaela asetab ja sulle kõrva sisse sosistab, et ta sind armastab – see on taevas, see on õnn, see kaalub kõik muu üles. Mis siis, et järgmisel hetkel ta sulle tõenäoliselt juba sellise stseeni korraldab, et sa mõtled mille pärast sa ometi neid veel KAKS said ja vahel mõtled neid lausa VEEL saada, oled sa hull? Aga siis oled sa jälle tunnistajaks millelegi imelisele. Näiteks sellele, kuidas õde vennale niisama, möödaminnes, ühe suure ja matsuva musi teeb, ning ütleb, et venna on talle väga kallis. Selliste momentide pärast ma neid rohkem tahangi, selliste momentide nimel ma elangi!

Loe ka http://lipsuke.com/

9 kommentaari

R
Raha paneb rattad käima  /   13:04, 21. apr 2017
ja miks peakski lapsevankri rattad miskiks erandiks olema? Loodusseadus.
P
Panomees  /   23:37, 23. apr 2017
Olen nõus ilma rahata tegema kena neiuga.
M
Mees  /   07:03, 24. apr 2017
Ma ei saa aru kas riik või ajakirjanik on loll?
R
A
abc  /   07:46, 24. apr 2017
Sina ehk ei tee lapsi raha pärast, kuid väga paljud teevad. Töötan koolis ning näen tõelist elu iga päev. Lapsi tehakse isegi selleks, et pääseda vanglakaristusest. Tehaksegi tempos üks laps aastas. Reaalselt on sellised inimesed olemas.
Tegelikult lasterahasid maksta ei tohiks ning ega ei ole vajagi. Lõppeks see raha eest paljunemine ära. Pambud visatakse pärast lasteaeda või kooli ning eeldatakse, et seal siis tegeletakse ning kasvatatakse. Mamma kulutab lasterahasid parasjagu küünetehniku juures või papa kallab toetust kõrist alla.
A
arutleja  /   07:52, 24. apr 2017
Käib kõva promo et maksumaksjaid juurde saada.Normaalne elu lastele algab siis kui selline rahva raha ga sahkerdamibe lõpeb ja raha läheb ikka inimeste hüvanguks mitte v'hestele laristamiseks. Ka õigusemõistjatel tuleks oma leebetele otsustele kriitilisemalt suhtuda sest inimeste õiglustunnet on riivatud .kõvasti
.
.  /   08:01, 24. apr 2017
Olen 5 lapse ema.ja pole ükski laps raha pärast tehtud.Olen ise kasvanud väga suures peres ja lapsed mulle meeldivad.Olen ônnelik et mul on 5 ilusat,armsat.tervet last.Suudan laste kõrvalt ka tööl käia.Kodu korras hoida.lastega tegeleda jne.Seega väga vale arvamus et lapsi tehakse raha pärast.vb teevad need kes ei viitsi ega tahagi tööl käija vaid loodavad riigi rahale
O
on  /   20:06, 25. apr 2017
mu minija ka öelnud, et ei taha lastele sellist lapsepõlve nagu temal oli üksi, üksi igav ja pole kellegagi mängida ja vanematel pole kogu aeg lapsega tegelda ka aega sest tööd-tegemised nõuavad oma- minijal on ka 5 last ja pole vigagi, kolm käivad koolis ja kaks on väiksemad, meil kõigil on rõõmu aga raha eest rõõm tunduks kohustusliku tööna igal tunnil.
H
Hg  /   09:08, 25. apr 2017
Ma ei saa aru miks vaja lapsi teha raha pärast. Ma ei hakka ju iga aasta lapsi tegema, et riigilt raha saada. Mul on üks laps ja olen rahul. Vahet ei ole kas riigi toetus on 50€ või 500€. Lapsevanemad peaksid oma laste jaoks ikka ise tööl käima ja raha teenima. Ega ei saa siis riik kõik ette taha ära teha.
O
on  /   20:00, 25. apr 2017
üks laps riiki vähendava toimega teguviis ja siis pole meil 50 aasta pärast enam riiki olemas, samas peab üks siis üleval pidama kahte vanemat, kes pensionieas enam ei jõua arstile ega poodi ja sel kombel mõelda on kuritegu selle ühe suhtes.
A
aga  /   14:27, 25. apr 2017
Mika eo räägita neist peredest, kus lapsed on sündinud armastusest? Kas teie arvates selliseid peresid polegi? On planeeritud 4 last ja ongi neli last? Mida arvates neist ,kel juba on 4 last? 3 last? Tegid ette, et äkki hakatakse maksma? Krooniajal ju maksti suurepere toetust, päris kopsakas summa oli ka. Äkki mõtleks, enne kui sildistama hakata? Tegelikult peaks riik ja sotsiaaltöötajad välja mõtlema sellise seaduse, millega keelatakse varastel, vangidel, petturitel ja joodikutel ning narkomaanidel lapse saamine ära. See peaks käima koostöös arstidega. Kuidagi peab pere uuesti ausse saama ja nii ,et mingi süvaline töll seda ära ei riku. See on meeletu töö, ma kujutan ette, kuid see peaks olema täiesti võimalik. Olgus siis politseiriik juba asja eest.

Loe ka neid lugusid