Jaga:     
Koolieelik | Toitumine

Ahastuses: "Saage ometi aru, mu laps läheb hüperaktiivseks, palun ärge andke talle kommi!" (35)

Külalised tulevad – kommid. Lähme külla, kaasa võtame – loomulikult kommipaki. Vanaema ja vanaisa juurde maale – mida muud, ikka kommi sööma!

Tundub, et laulu­salmi “täna sööme kommi, homme sööme kommi, kommi sööme ülehomme” võetakse kohati suisa piinliku täpsusega. Et kui oled laps, siis pead magusat saama, muidu on lapsepõlv nukker ja rikutud.

Aga ei ole! Näiteks kolme lapse ema Eleri (33) teab omast käest, et ka ilma kommita saab elada – tema äsja üheksa-aastaseks saanud tütrel Ilonal oli aastaid šokolaadiallergia. “Juba kaheaastaselt avaldus Ilona allergia väga tugeva lööbena,” räägib ema. Kiirelt leiti ka põhjus ning peres lepiti kokku, et šokolaadikomme kodus enam käeulatuses ei hoita. 

Hiljem lasteaias püüdis ema teiste vanematega kokku leppida, et jõulukingiks võiks teha midagi muud kui kommipaki, aga tema ettepanekut ei võetud kuulda. 

Hoopis tõsisem jant oli aga vanavanematega, kes ei tahtnud uskuda, et lapsel on tõepoolest allergia, ja kippusid talle suurest armastusest ikka salaja šokolaadi pakkuma.Laps tuli koju, üleni laiguline. “Lõpuks ütlesin neile, et mina oma last sinna enam ei vii ja lubasin arstitõendi esitada.”

“Mina ei luba oma lapsele kommi pakkuda,” teatab nelja-aastase tütre ema Kaisa (28), olles oma meele­kindlusega külvanud palju pahameelt nii omade kui võõraste seas. Kõige enam on Kaisa otsusest häiritud isapoolne vanaisa, kes arvab, et “noored on oma ökondusega puhta lolliks läinud, laps peab ikka kommi saama”. Iga kord külla minnes lehvitab ta juba kaugelt suure Nurri ja paki kummikommidega. Ka võõrad inimesed on tulnud Kaisale moraali lugema, et miks küll naine on otsustanud oma last sedavõrd karmilt piinata. 

“Otsustasime hakata abikaasaga suhkru­tarbimist piirama, kui märkasime, et meie lapsel on mõned hüperaktiivsuse märgid. Ta ei suutnud paigal püsida, oli kärsitu ja muutus aeg-ajalt suisa sõjakaks,” meenutab Kaisa.

Loe, kas komm on ikka lapse inimõigus, värskest numbrist! 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

14 kommentaari

L
loogiline  /   11:18, 1. apr 2017
tuleb ära õppida kahjulikud lisaained , kommidel on need värvained väljaarvatud karamell ja peet, vorstis maitsetugevdaja ja soja, limonaadides magusained aspartaam ja sahhariin
kõik nad põhjustavad allergiat, aspartaam ka nägemishäireid sest laguneb organismis puupiirituseks
M
muideks  /   11:56, 1. apr 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
T
to muideks  /   12:16, 1. apr 2017
Ameerika sõjaväe lenduritel on keelatud juua coca-colat mis sisaldas suhkru asendusainet aspartaami, mingi aeg enne lendu. Põhjuseks pidi olema nägemishäired.
Lugesin sellest mõned aastad tagasi mingist ajakirjast.
N
nõustuja  /   12:17, 1. apr 2017
Aspartaamist on palju teaduslikku lugemist,olen minagi peale trehvanud.
S
Suhkrust  /   16:19, 1. apr 2017
Eelkooliealiste päevane norm on 5 teelusikat suhkrut- sinna hulka kuulub kogu suhkur, mis on leivas, saias, piimas, puu ja juurviljades, töödeldud toitudes jms kokku. Just oli uuring, et reaalsus on 3-4 korda rohkem. Seega pole suhkru avalik promomine ok. Suhkur on ka alkoholile sarnane sõltuvust tekitav aine. Kes ei usu, vaadake youtubest dokumentaali: Sugher, the bitter trouth.
J
jalkafänn  /   11:32, 1. apr 2017
Teadlased on tõestanud, et sellist asja nagu suhkrutarbimisest põhjustatud hüperaktiivsus ei ole lihtsalt olemas. Allergia on üks asi, aga suhkrust põhjustatud hüperaktiivsus- see on lauslollus. Pigem on asi siinkohal kasvatamises ja lapse enda iseloomus.
Heaks näiteks on 1994 aastal korraldatud uuring kus uuriti 35-t last, kelle vanemad väitsid, et lapsed muutuvad peale suhkru söömist aktiivsemaks ja isegi vägivaldsemaks. Ühele osale vanematele öeldi, et nende lastele anti suurtes kogustes suhkrut ja teistele et nende lastele anti platseebot. Tegelikkuses anti kõigile platseebot. Tulemuseks oli, et vanemad kes arvasid et nende lastele anti suhkrut, nägid oma lastel tugevat aktiivsuse tõusu.
Ehk teisisõnu, kõik on vanemate peas kinni.
E
ei ole alati  /   11:59, 1. apr 2017
ühe pere lapsi ühtmoodi kasvatatud, ühtmoodi koheldud, üks on rahulik, teine hüperaktiivne ja ühe lapspereliikme pealt on täiesti näha, kui saab magusat, muutub kui tornaadoks, see ei ole ettekujutus.
A
Asi ainevahetuses  /   12:37, 1. apr 2017
Mina võin olla 48 tundi söömata ja ei juhtu midagi, mõni peab näksima kogu aeg, et veresuhkur normis oleks.
Tean ka taimetoitlast, kes 100 km maratoni ajal praktiliselt midagi ei söö, mina nii ei saa- 7000- 8000kCal päevaga ja söömata kulutada on siiski minule raske, kuigi arvatavasti saaks hakkama, kuid põeks pärast kaks päeva.
Üks laps sööb suhkrut, ehk süsivesikuid ja ei saa energialaksu, teisel käib asi aeglasemalt ja ta on rahulik.
Nt seisvale, tööd mittetegevale hobusele kaeru ei antud ega anta, sest kui on liiga palju energiat, pöörab hobune ära, see avaldub mõttetus liikumises, jalaga bosi tagumises, mõnel ka agressiivsuses.
Et siis see hobune on ka "hüperaktiivne"?
Uurige kestvusalade harrastajate toidulauda ja saate asjust paremini aru. Kõik jookseb vastavalt distantsi raskusastmele, lõikude eripärale jms. Enne suuremat pingutust valitakse hoopis teine menüü, mis sisaldab kiiresti vabanevat energiat, süsivesikuid põhiliselt.
Kui laete lapse magusat täis- siis ei vallandu mitte mingi diagnoos nimega hüperaktiivsus vaid täiesti normaalne organismi käitumine- see ei tea, kuhu see energialaks panna ja laps hakkabki mõttetult möllama.
50 aastat tagasi seda ohtu polnud, sest me võisime end kurguni komme täis süüa, kuid me tegelesimegi päevad otsa nagu kestvusaladega ja õhtul oli ikka kõht tühi.
Head lapsevanemad, teie lapsed ei ole peastpõrunud ega hüperaktiivsed- neil pole lihtsalt piisavalt füüsilist tegevust ja energialaksu mahalaadimine kanaliseeritakse küllap üsna segavatesse toimingutesse, mis teile ei meeldi.
Ja nagu juba mainisin- see on individuaalne- kuidas toimub ainevahetus. Mäletan sõpra, kellega sattusime koos sõjaväkke, selline kidur ja peenike, kuid kui sööklasse jõudis, siis pööras ära. Ta õgis, sõna otseses mõttes õgis kõike, mis kätte sai. Ja ta on tänaseni peenike ;).
Mõni sööb vähe, kuid on trullakas.
Me ei saa liigitada sellist asja psüühiliste probleemida ella, kuigi seda teevad meie eest farmaatsia- ja meditsiinimaffia, kes määravad "vea" ja alustavad "ravi", mis sest, et see ravitav on täiesti korras inimene. Nii on neile lihtsalt kasulik.
Jah toit on väga solgitud, kuid ka teie saate seda valida.
Ma võin siinkohal deklareerida, et saan 60 ja suu kõrvuni teen ikka veel ka 100 km maratone. Ma ei joo peale vee, tee ja kohvi midagi, mis oleks värviline või mullitatud, ma ei tarvita ka piima. Ka värvilisi maiustusi (panen kaks suurt head šokolaadi naha vahele mis koliseb korraga) ei puuduta, ei suitseta, ei tarvita alkoholi. Kogu elu olnud kui seiklusfilm ja seiklen niikaua kui saab ;).
Ma pole kunagi haige olnud ja olen ka väga mõõdukalt laisk ;).
Emmed- mõelge, kes on ikka teie lapsed sellise veaga kui hüperaktiivsus?
Julgen arvata, et 95% ei ole, mõtlen neist, kelle osas on selline kahtlus ehk lausa diagnoos.
Laske oma lastel elada lapsepõlves, olge vajadusel ka karm ja konkreetne, et teid respekteeritaks ja tehke neile varakult selgeks, et nad solki sisse ei sööks.
Kena kevadet.
L
Lisan  /   10:45, 2. apr 2017
Kui lapsel on pidevalt suhkru üledoos ja vajadus kanaliseerida oma toitainetest kiirelt vabanev energia arulagedatele tegevustele, muutub see lõpuks iseloomuks ja me saamegi närvilise ja alalõpmata segadused indiviidi. Ei ole 100% tõenäoline, kuid tõenäosus on kordades suuerem, kui selle ülelaksuta elaval.
Head lapsevanemad- te ju ei anna oma lastele nt amfetamiini? Isegi üliväikeseid koguseid mitte?
EI anna.
Aga miks tekitate amfetamiinilaksu sarnase seisundi toitainetega?
Te teete seda tahtmatult, alludes lapse soovidele, reklaamidele ja teab millele veel. Sellest muidugi farmaatsiamaffia, toiduainetetööstus ja ärikad ei räägi. Jah, soiutakse suhkru kahjulikkusest ja muud häma, kuid selle tegelikku mehhanismi lahti ei seletata, mis sellest, et see on imelihtne ja populaarteasuslikult selgitatav ja seletatav mõne lihtsa lausega.
Teie lapsed ei ole kestvusalade sportlased ega erivägede sõdurid operatsioonidel.
Ei jää õhtul magama ja jonnib, teeb lollusi see laps? Lõpuks tarite ta arsti juurde, kes mõne liigutusega teeb teie täiesti tervest lapsest "haige", sest tal on nii kergem ja raamatust leiab ka selle maagilise sõna "hüperaktiivne".
Olete kunagi vihastanud? No nii, et pärast ise ka imestate, mis sõnad, mis teod?
Nonii! Selle kohta leiame raamatust "psühhopaat". Olete? Ei taha?
A miks lapsele diagnoos kõlbab panna?
Mu lähisugulastel on poiss, kes oli nende "värviliste" jookide lummuses. Kuid kogu aeg käis ringi, peksis kaikaga aias taimi puruks, lõhkus kõike, pildus kive nelja imakaarde ja teod polnud päris adekvaatsed, kogu aeg mingi mõttetu tegevus.
Ma ei tea, mitmendal korral ma sain vanemad selleni, et nad jäid natukenegi uskuma, et nende laps ei ole peast segi- tal on ülelaks pidevalt ja selle on korraldanud nemad ise. Sellises situatsioonis on lausa oht inimestega riidu minna.
Mõelge, inimene joob päevas ära liitreid mingit erinevat solki, mis on pilgeni täis keemiat ja suhkrut on päevas saadud kätte nädalanorm.
Pettuse ja kavala kaubaga saime asja nii kaugele, et poiss viidi sujuvalt sellest seisundist välja.
Resultaat: Normaalne, rõõmus laps, koolis hinded 4 ja 5. Ei lõhu, ei laamenda.
Tehke järeldused.
P
P.S.  /   10:52, 2. apr 2017
Lihtsa mõtlemisega vanematel on muidugi kergem, kui nt "süüdi on külaonu ja külatädi ja kuri Karma", mitte nemad ja laps on "lihtsalt haige".
Vastus alati võtta, ja tundutakse endile kohe paremate inimestena.
Selline hea ja lihtne variant.
Liiga lihtne olla on ohtlik.
S
Suhkrust jookides  /   11:37, 2. apr 2017
Oletame, et teie joogisõltlasest laps, vanuses nt 11 aastat joob suvel päevas 3L "karastusjooke".
Ta on end siis "karastanud" päevas 300 grammi suhkruga (lugege ja kirjutage "kolmsada grammi"!).
Täiskasvanud, normaalkaalus inimese suhkru normaalseks normiks loetakse 50 grammi ööpäevas.
11 aastane on temast 2x kergem, seega isegi tagasihoidlikult rehkendades, võttes tema normiks 35 grammi, saame rema tarbitud kogusena 8,6 x normi!!!
Kuhu ta selle lataka siis panema peab, tal on kiirelt vabanevaid toitaineid juba suhkru näol 4 x 300= 1200 kcal! + muud toitained, mis on 2000+ kcal.! Lisame veel paar jäätist, kommid ja oleme fakti ees, et lapsele on manustatud päevas täiskasvanu jagu energiat, mis lisaks veel vabaneb väga kiiresti. 11 aastase ööpäevane energiavajadus on ca 2200 kcal, mitte 3500!
Nädalas nuumatakse siis last üle 9100 kcal. Püha taevas... see on 150- 200 km jalgrattaga järjest mudas krossi, mitte asfaldil sõita!
Ja suhkruasendajad? Kuidas meeldib selline keemia?
Muude suhkruasendajatena
on lubatud kasutada
kaalium-atsesulfaami (E950),
aspartaami (E951),
tsüklamaate (E952),
sahhariini (E954),
sukraloosi (E955),
taumatiini (E957),
neohesperediini (EE959),
neotaami (E961) ja
polüdekstroosi (E1200)
E
E.  /   12:05, 1. apr 2017
Tegelikult on nii, et ühed lapsed tahavad suhkrut, ja teised ei taha. Osad lapsed ei ei tahagi magusat, isegi, kui see neil kogu aeg nina all on. Olen kunagi aastaid tagasi lugenud, et magusat tahavad need lapsed, kel alkohooliku geen aktiivne on. Et siis magusat armastavad lapsed saavad oma sõltuvust magusaga rahuldada, alkoholi hakkavad nad ju alles kunagi hiljem tarbima.Minu neljast lapsest on ainult üks väiksena valimatult komme süüa tahtnud, ülejäänud kolme jätsid need täiesti ükskõikseks. Minu laste mõlemad vanaisad olid alkohoolikud- ju siis ühel mu lastest ongi alkohooliku geen aktiivne, mõtlesin ma. Ja elu on näidanud, et nii on. Ja ehkki ükski mu nüüdseks täisealistest lastest pole kunagi hüperaktiivne olnud (hüperaktiivsus on iseenesest kaasasündinud ja pärilik ajukahjustus), siis mäletan, kuidas see magusast hullununa voodi peal hüppas.
K
kogemused  /   12:17, 1. apr 2017
Reaalne elu näitab aga midagi muud. Isegi vanasti räägiti, et võta tass suhkruvett, see tõstab tuju. Loomulikult teeb suhkur enamjaolt lapse aktiivseks aga mida need sajad miljonid lapsevanemad ikka teavad eksole?
R
raoul  /   13:37, 1. apr 2017
tavaliselt öeldakse, et võta tassitäis suhkruvett - rahuned maha...
M
Meile   /   13:44, 1. apr 2017
anti ikka ka suhkruvett lapsepõlves ehmatusest ülesaamiseks - rahunemiseks
I
Igaühel oma teooria  /   13:45, 1. apr 2017
Suhkruvett anti vanasti ikka rahustamiseks.
J
jalkafänn  /   14:40, 1. apr 2017
nojah... esiteks suhkruvett antakse ikka rahustamiseks, lisaks uskujate arv ei muuda fakte. Näiteks usub üsnagi arvestatav hulk inimesi siiamaani, et maakera on lapik. Paljud venelased usuvad siiamaani, et Venemaa ei ole kunagi kedagi rünnanud ega okupeerinud. Seda hoolimata sellest, et reaalne olukord on vastupidine. Inimene võib uskuda mida tahes, see on nende õigus. Iseasi on tõestamine.
S
sokolaad  /   17:10, 2. apr 2017
pidi energiat andma loogiline eks las laps mürab peab koomas olema või
S
skeptik  /   22:44, 2. apr 2017
Loe ka neid uuringuid, mis räägivad suhkru ja magusainete tootjate poolt ostetud uuringutest
A
A   /   12:04, 1. apr 2017
Hüperaktiivseks ? - Väga hea ,kevad läheneb , mullust rämpsu kõik kohad täis -ANNA LAPSELE REHA KÄTTE !
M
Moekas  /   12:13, 1. apr 2017
Hüperaktiivne,allergia...
/
/ 12:13, 1. apr 2017-le  /   12:20, 1. apr 2017
Küllap see hüperaktiivsus tuleneb ka sellest,et lapsi ei keelata ega kamandata,teevad mis tahavad,kargavad ja röögivad,millal isu tuleb.Vanasti oli ikka mingi kasvatus taga,sestap ei olnud ka seda moehaigust "hüperaktiivsust" kuskilt näha.
M
murueit  /   12:16, 1. apr 2017
Nägin ükspäev ema kahe väikese lapsega mööda Pärnu mnt-d minemas,näpu otsas kilekott selliste värviliste nööpkommidega. Kuidas küll leidub emasid,kes neid komme tillukestele ostavad,kas tõesti on nad nii võhikud? Kui palju meditsiini- ja muud lugemist on olnud nendest kommidest!
N
Nõus  /   12:36, 1. apr 2017
Häirib ennast ka täiskasvanute poolt tööl peetavate sünnipäevade koogi, kringli ja kommiralli. Ma tõesti ei taha, pigem eelistaks puuvilju vms tervislikku.
S
Sünnipäevaline  /   12:52, 1. apr 2017
Seda, et sa tahad puuvilju, saab ju väga kenasti öelda sünnipäeva laua katjale. Minu tutvusringkonnas õeldakse lihtsalt: too midagi toorest ka näksimiseks. Samas võib ju hädaldada, et miks pakutskse teed või kohvi, tahan jõhvikamahla. Egas alati sünnipäevalaps selle peale tule, sest tema on võib-olla terve aasta taimetoitlane olnud ja tahaks nüüd midagi põnevamat ka.
S
Sööge tervuiseks  /   14:04, 1. apr 2017
Ka õunad on hirsa myrgiga kasvatatud-omaaia õuna sa ilma ussita vaevalt leiad kuna myrki ei kasuta.Poeubinas aga uheski pole veel röövikut leidnud.Ka kurk ju puhas keemia-vatis kasvab ja keemia tilgub koguaeg mulla asemel.
V
vanaema  /   12:55, 1. apr 2017
tänapäeva emad on üles kasvanud nii, et neile pole toitu keelatud, kuid kutsuti käitumises korrale. Nüüd keelatakse toitu ja EI kutsuta käitumises korrale. Miks nendest emadest on saanud mürgiotsijad ja kui laps näeb, et ta ei saa, siis lähebki just närviliseks. Loom sööb ka seda, mis talle maitseb ja millest on puudus. Laps ise teab, kas ta tahab või ei. Kasvavad ja ikka söövad, seniks lastele kannatust ja arusaamist, et ema on lihtsalt selline imelik.
K
Kulla vanaema!  /   13:38, 1. apr 2017
Kas te leiate veel tänapäeval poest toitu, nii nagu vanasti? Ma ei usu, aga toidulaadset keemiat leiate küll!
N
naine1  /   13:26, 1. apr 2017
Mulle "väga meeldivad" sellise suhtumisega vanemad, et kui enda laps kommi ei saa, siis jõulukingiks peaks ju teisedki vahetama ära otsuse kõigile rühma lastele kommipakk kinkida. Nagu ei oleks olemas võimalust, et teised saavad oma kommid ja see konkreetne laps midagi muud. Ikka teised joondugu mamma soovide järgi.
V
Väntorel  /   13:57, 1. apr 2017
Keelame suitsuliha aga muud tervistrikkuvat keemiat lìsame labidaga.nõme euroliit
K
K  /   14:08, 1. apr 2017
Mina näen küll oma väikesel lapsel selget vahet, kui ta ei söö suhkrut sisaldavaid asju, on stabiilse närvikavaga, kui põhjust jonnida, siis jonnib vähe ja saab aru, põhjendustest, miks seda-teist ei saa. Siis, kui sööb kommi vm suhkrut sisaldavat, siis on kohe näha nö suhkrulaks - kõrgem aktiivsushetk sihipäratuma käitumisega ning pärast seda madalseis paha tujuga. Usun, et suhkur on hüperaktiivsusele, tujukusele jms kaasa aitav sõltuvusaine. Normaalne oleks läbi saada ilma selleta.
I
Indi  /   13:00, 2. apr 2017
Lapsele on vaja kasvamiseks ka magusat. Kui ei usu, siis küsige arstide käest. Kasvamiseks on vaja ka soola. Kogust võite valida ise. Aga magusast sootuks ilma jätmine on ikka lollus.
S
Selgita siis  /   13:16, 2. apr 2017
Millest loed välja, et keegi soovib üldse keelata!?
Jutt ikka päevas terve nädala normi lapsele oma raha eest kätteulatamisest ja tema sandistamisest.
K
kommionu  /   18:21, 2. apr 2017
hüperaktiivsus ei tulene kommide söömisest.
minul on laps hüperakriivne ja see on psüholoogiline probleem, mille vastu saab võidelda vaid teatud rohtutega. Ja laps ei söö igapäev kommi ja muid maiusi.
L
Lii  /   16:11, 2. mai 2017
Minu õde on lasteaias kasvataja. Ja on tekkinud olukord, etpeab nüüd kaaluma kas - minna samas lasateaias teise rühma või hoopis lahkuma töölt selles lasteaias. Nimelt on selles rühmas üks suurt kasvu vanemate poisslaps, samuti suurt kasvu, kohe palju suurem ja tugevam kui teised temaealised. Sellele lapsele ei anta kodus mitte mingit magusat, isegi kaupluses vaadatakse kõigepealt saia-leiva suhkrusisaldust mitte hinda. See laps on väga hästi aru saanud, et on teistet tugevam ja võtab ära lastelt söögiajal jogurti, kohukesed, küpsised, puuviljad, kommidest rääkimata. On olnud isegi juhus, kui kõnealune laps hammustas teise lapse põske kui see karamellkommi kõvasti peopesasse surus ja ei tahtnud sellest loobuda. Teiste laste vanemate nurina peale vastavad probleemse lapse vanemad nõnda - jah, palun andke meie lapsele magusat nii palju kui soovite, tingimusel kui maksate tulevikus kinni meie lapse hambaravi. Ja ongi lasteaia rühmas oma kohalik terrorist olemas, polegi kusagilt vaja sõjapõgenikke sisse tuua. Kusjuures selle poisslapse ema sööb iga kord lasteaia värava taga enne autost väljumist terve śokolaadi(!!!) ja alles siis läheb lapsele järele. Kus tegijaid, seal ka nägijaid. Mida siis teha selleise lapsega? Kas peaks siis oma lapsi piinama ühe probleemse lapse pärast? Ja milliseks kasvab siis see suur ja tugev poiss, kui ta juba 3-aastasena teab, et kõikeihaldatut saab kätte jõudu kasutades?

Loe ka neid lugusid