Jaga:     
Pere | Emale

Ema pihtimus: "Enne öist uinumist soovisin olla surnud – siis ei peakski ärkama ja saaks lõpuks puhata." (40)

"Käisin tööl, tõttasin koju, vaevu jõudnud riidest lahti võtta, kui tormasin kööki perele süüa tegema. Mäletan ennast õhtust õhtusse kartuleid koorimas."

Katrin (35) on kolme lapse ema. Tal on tore pere ja näiliselt kõik justkui parimas korras, kuid ometi maandus ta tõsisesse depressiooni, millele andis hoogu kodune tipsutamine. Kuuleme ta enda suust, kuidas asi niikaugele jõudis...

Mulle ja mu mehele oli esiklapse sünd kümme aastat tagasi senise elu kõrgpunkt. Tohutu emotsionaalne laeng, mida võiks võrrelda mõne narkootilise aine mitmeid kuid kestva mõjuga. Kui Johannes oli umbes kahene, hakkas uim haihtuma.

Mõlemad mehega tundsime, et meie ellu oleks vaja uuesti värskendust, narkootilist hoogu. Sündis teinegi laps, kes kinnitas meile taas, et beebid on ühed imelised tegelased. Väike Luukas magas hästi ja sõi tublisti, ent millalgi kolmanda elukuu paiku tekkis ta põsele leemendav atoopilise dermatiidi laiguke – nagu lahtine haav, mis vastu patja hõõrudes valu teeb. Varsti oli tal karedaid sügelevaid piirkondi kogu kehal.

Kolmas laps sündis pisut enneaegsena ja üsnagi väikse sünnikaaluga, kuid õnneks füüsiliselt tervena. Konnapojake vajas minu lähedust. Tütreke magas öösiti sageli minu rinnal.

Minus idanes sünnitusjärgne depressioon. Ma ei nutnud, ei tülitsenud mehega, kuid öösiti vahetult enne uinumist, järgmise äratuse hirmus, soovinuks, et oleksin surnud – siis ei peakski ärkama ja saaks lõpuks puhata. Mõned korrad püüdsin mehele rääkida, et olen väga väsinud. Tema vaid naeratas ja ütles, et pea vastu. Minus polnud jõudu, et mingit tööjaotuse või puhkamise plaani välja mõelda. Liina aga oli väga klammerduv, isegi pooleteiseaastasena vedasin teda seljas igale poole kaasa.

Hiljem, kui lapsed lasteaias käisid, mängisin justkui kuulimängu, kus kolm ringiveerevat tegelast on vaja saada pessa ehk autosse. Töölt koju tulles vahetasin jooksu pealt riided, panin õhtusöögi potid-pannid tulele ning kamandasin Johannese koolitööd tegema. Mööda­minnes valasin endale esimese klaasi valget veini...

Loe pikka ja siirast pihtimust värskest numbrist!

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

22 kommentaari

M
murueit  /   13:09, 31. märts 2017
No ma usun, Aga siiski meenutan o m a aegu: nõukogude naine,oli see vast raudpolt!
A
Ann  /   13:40, 31. märts 2017
Ka nõukogude naine jõi nagu loom!
V
vana maakas  /   18:13, 2. apr 2017
jah olin laps, kui anti 3.l. purk ja pidin karjalaudast piima minema ostma. vist maksis 15 kopikat. kolhooside aegu kõik karjanaised jõid. raudsed naised olid siis, mehed- traktoristid ja põllutöölised ka jõid. jumal tänatud, et lapsed( mõned) ikka normaalsed sündisid.
O
olime  /   13:42, 31. märts 2017
muidugi. iseasi . kas naine PEAB olema rauast . nii ja naa ... äkki siiski ei pea .... ? ehk võiks olla elu rohkem head pakkuv. kui vaid raudpoldiks / 10 küünega rabavaks robotiks olemist ...
A
A   /   14:35, 31. märts 2017
Kuulsin ,kui viieaastane ütles emale ,kes kurtis kui raske tütrega on -` emme , ega lastekasvatamine ei olegi kerge `
V
väga paljud soovivad tõesti  /   14:39, 31. märts 2017
kuid seda soovivad ainult kolmandik naistest .
  /   14:51, 2. apr 2017
nälgivate laste emad ja neid väga palju
M
Minu pihtimus:  /   14:44, 31. märts 2017
igal ohtul magama jaades loodan, et ehk ei arkagi enam. Pole joudu ja tahtmist elada.Koik on siin elus ara nahtud.
  /   14:52, 2. apr 2017
nii loodavad 45 %
V
vaesus ja mure teevad ka oma töö  /   18:15, 2. apr 2017
kui sa oleksid rikas, käiksid 4 x aastas mööda maailma ringi, oleks kõik mured möödas.
E
emaväsimusest  /   14:47, 31. märts 2017
Pole midagi imestada, kõik naised lihtsalt ei pea vastu, kes nõrgema karakteriga.
Polnud need nõuka-aegsed naised mingid joodikud. Annel (13:40) on ilmselt mingid halvad kogemused selle joomisega. Naised tollal olid lihtsalt töökamad ja vastupidavamad, talusid igapäevarutiini paremini kui tänapäevaemmed. Polnud ju siis ka mingeid internetiahvatlusi ega kehakummardamisvajadust, mis naisel laste kõrvalt tänapäeval aega ja energiat röövib. Naised käisid samamoodi tööl ja keetsid õhtuks kartuleid ning aitasid lapsi koolitöödes, selles polnud midagi niisugust, et tahaks surnud olla nagu see ema siin mainib. Laste kasvatamine ja pere eest hoolitsemine ongi emade ülesanne, see ei tohiks küll tervele naisele masendust ja stressi tekitada. Emaks olemine peaks ikka rohkem rõõmu kui masendust tooma. Sain aru, et lapsi ainult 3, seda pole ju liiga palju. Äkki on lihtsalt tervis nõrk? Tohtri poole siis vaja pöörduda ja leida koos lähedastega lahendusi, kuidas aeg-ajalt puhata saaks ja ennast säästa.
M
Mingid laengud  /   14:47, 31. märts 2017
jutt mingist narkoaine laengust paneb mind kummastama - polegi midagi imestada kui teatakse kuidas need asjad mõjuvad, järelikult on kokkupuuteid ja juba see ütleb kõik ära: narkoainetega kokkupuutunud naisterahvast enam ema ei saa, inimest temast nagunii ei ole!
Ä
Ära soiu!  /   03:06, 1. apr 2017
Alkoholi oled tarbinud? Kohvi oled joonud? Äkki oled suitsetanud?
Kui oled- siis oled ju ka ise sinu kriteeriumide alusel täiesti kõlbmatu inimene.
E
Eks need kaanepildid  /   14:49, 31. märts 2017
ajavad noored naised depressiooni
K
kaanepilt  /   03:41, 2. apr 2017
Jutt täiesti õige. Kõik on ju nii ilusad, rikkad, puhanud. Muudkui seiklevad, reisivad, puhkavad, armastavad, kallistavad, naeratavad..
Aga hea uudis on see, et tegelikult on see suuremalt jaolt kõik fassaad ja mida rohkem inimene ennast sotsiaalmeedias presenteerib, seda õnnetum ta elu on. Õnnelik inimene ei vaja enda eksponeerimist, ta on pühendunud oma perele - ja pere ongi suurim õnne allikas. Ole õnnelik, et sa oled naine, ema ja armastatud.
O
olen 100 % nõus  /   09:45, 2. apr 2017
need kes end ajakirjadesse sätivad on tegelikult õnnetud ja elus pettunud.
Kui olen eluga rahul ja õnnelik , siis milleks mulle liigne tähelepanu, liigsed ja võõrad inimesed, fotograafid ja laimavad artikklid.
N
Naistest  /   15:00, 31. märts 2017
saab kergemini alkohoolikud kui meestest. Tipsutamine viibk alkoholismi. Parem kuus üks korralik peatäis.
K
keegi  /   15:00, 31. märts 2017
Olen see nõukogude naine, pole kunagi joonud ja üles olen kasvatanud kolm last. Tol ajal tuli mähkmeid pesta ja keeta, isegi pesu sai mingi aeg käsitsi pestud, masinat polnud. Aiasaadused tulid oma peenramaalt. Riided lastele ja perele õmblesin ise. Pluss veel töölkäimine. Kõigega sai hakkama. Veel, et siis lapsed oskasi ise ja omavahel mängida. Vanemad ei pidanud olema põlvili maas ja lastega pidevalt ninapidi koos.
M
murueit  /   15:29, 31. märts 2017
Seda minagi. no ei kannata neid uusaegseid mämmerdisi oma halamistega.Autod tagumiku all, pesumasinad nurgas, mähkmed prügikasti, poed iga nurga peal,mikrolaineahjud, soe vesi. Ja ikka ainult üks hala!
M
ma arvan sama  /   16:30, 31. märts 2017
olen mõelnud, et miks see nii on. Ju ikka see elukorraldus ja uued võimalused teevad naised nõrgaks ja hädiseks. Sel ajal tõesti lapsed mängisid, Mu poeg koguaeg ehitas midagi, terve toanurk oli legodest täis ehitatud, õuest ei saanud tuppa, Tütar ja ta sõbranna mängisid nukkudega , õues mängiti igasuguseid keksumänge, luuremänge jne. Tänapäeval ei saa lapsi õuegi. Praegustel lasteaia lastel telefonid käes, näpivad nuppe , isegi õues olles.
Käisin tuttava juures, koguaeg kuulsin 6 a. lapse juttu, et on igav, tahan seda ja tahn sinna minna jne. Mänguasju tuba täis.
N
nii on  /   15:13, 31. märts 2017
Emaks olemine ongi täiskohaga töö. Aga naised ju ise nõuavad võrdset ametlikku tööd - võrdõiguslikkus, feminism ja mis kõik.
  /   15:52, 2. apr 2017
Tehku siis tööd ja ärgu sigigu, kui laste jaoks energiat ei jätku. Kogu maalimas on see naiste tööle suunamine lõppenud madala sündivusega, aga ikka peab mööda samu rehasid käima. Kahjuks ei saa meil rääkidagi valikutest, kuna ainult töötamine annab õiguse normaalsemale pensionile, aga lapsed seda ka ei anna. Vanemapalk on inimeste mõnitamiseks, nagu kõik need seadused, mida IRL-iga koostöös tehtud.
O
olen ka nn. nõukaegne naine  /   15:46, 31. märts 2017
võtsin siis paar pitsi ja võtan ka paregu. Pole kunagi joodik olnud. Olen kaks last peale mehe üles kasvatanud. Just nimelt peale mehe. Selle aegsed mehed enamus ei hoolinud ega teinud kodutöid. Kõik oli minu teha. Tema käis lihtsalt oma tööl, maksid maksud . Mina askeldasin lasteaia vahet, Käisin ka siis lastel järel kui omal 39 -ne palavaik-angiin. Mees ütles, et tema ei saa varem ära minna, et lapsed kella viiest ära tuua, kuna peale seda olid kasvatajate näod vingus peas. Otsisin endale laste kõravalt sobiva töö, kus sain ilma haiguleheta olla. Kuna kaubanuses ei oleks olnud võimalik, et nädal tööl ja kaks kodus haigete laste juures. Seega vahetasin tööd ja mitte parema vastu.
Keegi mainis, et siis olid naised tugevamad-olen nõus, vaatan praeguseid noori naisi. On vähe, kes vaevad ennast kodu ja lasteg nii palju kui meie omal ajal.
T
to olen...  /   16:45, 31. märts 2017
Aga ütle, mis mõtet sel jamal on, kas aega liiga palju või inimesi liiga vähe, kellel seda lastekarja vaja on?
M
millist lastekarja?  /   19:59, 31. märts 2017
Kolm pole normaalses peres palju. Mul on 2 last, mitte kari lapsi.
Kui suudetakse lapsed inimesteks kasvatada , siis olgu 3 või 5 . Kuid kes jahivad ainult seda emapalka, siis tõesti pole mõtet.
K
Kai  /   15:53, 31. märts 2017
Miks ei opetata lapsed iseseisvalt magama?! Unekooli tegin oma lapsega 6-kuuselt labi. Nuttis kaks ood ja parast seda on uinunud ISE ja magab nuudseks juba 7ndat aastat terved ood. Soovitan seda koikidele teistelegi kuid ikka kuulen vastuseks; ei saa lapse nuttu kuulata, ootan veel. Tulemuseks on omadega labi emad/ isad ja lapsed kes oositi ulesse tousevad ega oska uksi magada. Kohutavalt kahju lastest, kelle emadel pole piisavalt tarkust oma laps magama opetada.
E
Evi  /   18:09, 31. märts 2017
Olen ka nõukogude aegne naine ja viie lapse ema, kes küll ei joonud...kui oli sünnipäev, istusin terve õhtu pisikese napsiklaasi taga, milles oli maasika nalivka...selline hästi magus. Ja oli vaja ka iga päev keeta ,pesta, ja aias teha...kõik sai tehtud. Ja ei olnud autot, millega lapsi sõidutada...arstl käik oli bussiga ...kõik jubinad kaasas, või jala väiksemad kärus ja teised kõrval lippamas....Pidage vastu ja paluge ikka mehelt ka natuke abi...!!!
I
Inimene  /   19:22, 31. märts 2017
Tere naised. Olgem üksteise vastu solidaarsemad. Nii nagu mehed on. Ma pole veel lugenud kommentaare kus mehed üksteist maha teevad niimoodi nagu naised. Pole ime kui mehed naisi ei austa kui me ju ei austa ise ka teisi naisi. Kui teisel on mure siis ole toeks või ära parem ütle midagi. Kõige imelikum on kui hakatakse oma sangaritegusid esile tooma et teine tunneks ennast kehvemana.
S
see ei ole sangarliktegu  /   14:04, 1. apr 2017
vaid elu ongi muutunud ja koos eluga ka tänapäeva naised . Tõesti 30 a. tagasi ei ohkinud ükski naine, et raske. Majanduslik olukord oli kümme korda raskem kui praegu. Midagi polnud poes eriti saada. Ja oligi hea , sest inimesed tegid ise hoidiseid ,-keemiavabasid. Ka tehti palju kodus süüa. paregu ostavad paljud emad toidud poest kuna nii on lihtsalt mugav. Vaatamat selelle mis sinna sisse on topitud. Tänapäeva apsed ei tea enam mis on manna vaht, kuna keegi ei tee seda.Kui vanasti tegi 90% peresid kodus süüa, siis tänapäeval ehk 40% sajast.
S
siiski, siiski  /   14:46, 2. apr 2017
tean, et ohiti ka vanasti. Kuid need ohkimised jäid koduseinte vahele.
  /   20:21, 31. märts 2017
Hei Tidrik helista mulle , Me vist olemeastunud sama reha otsa
M
Mari  /   12:43, 1. apr 2017
Mõtlen, kas mõni naine peab meest ainult lastetegemiseks või et mehe hais majas oleks? Meestele tuleb selgeks teha,et (tänapäeva) naine ei ole mehele lihtsalt tasuta majateenijaks. Vanadel aegadel kui naised väljaspool kodu tööl ei käinud, siis olid enamus tubaseid töid tõesti naiste õlgadel. Mehed ootavad aga siiani, et tubased tööd + laste hooldamine + meeste hooldamine oleks kõik naiste õlgadel. Aga naised enamuses teevad tänapäeval väljaspool kodu sama pikki tööpäevi kui nende mehed. Kes peab olema või siis on tugevam pool? Mees pikutab diivanil sel ajal kui naine rahmeldab magamamineku ajani? Ja oh häda kui naine ei taha (ei jõua) voodis enam mehele rõõmsaid elamusi pakkuda! Naised, ärge olge nii allaheitlikud ja orjalikud! Heitke ka vahel (kordamööda mehega) õhtul diivanile pikali,lugege,vaadake telekat ja las mees toimetab. Ja kui ühel päeval mees teise seeliku järel minema jookseb, siis ei pea te ennast süüdistama, et talle aastaid tasuta majateenijaks olite ning selle eest teile aitähhki ei öeldud.
R
Rain  /   13:55, 2. apr 2017
Naised on kodu hoidmiseks, meeste ümmardamiseks ja laste kasvatamiseks. Nii oli, on ja peab jääma. Kui mingil põhjusel peaks aega üle jääma, siis võib ju õppida või osalise ajaga tööl käia.
N
No  /   14:43, 2. apr 2017
see peab olema kõrgepalgaline mees, kes üksi suudab peret ülal pidada, nii et naisel poleks tööl vajagi käia. Paraku kõik ei pääse marjamaale ja 2 palka kuluvad hädasti ära või ei jätku neistki. Miks muidu nii paljud koos peredega välismaale tööle(elama) lähevad.
M
Mia  /   21:07, 1. apr 2017
Kummaline on lugeda, et Nõuka aja naised ikka nii ja Nõuka aja naised naa .... aga ÜLLATUUUS!!!! ... me oleme juba ammu Nõuka ajast väljas.
Et Nõuka ajal naised ei joonud? Jõid ikka, nii nagu ka paljud praegu. Ei virisenud, virisesid küll, mäletan hästi :P Et Nõuka aja naine oli nagu raudpolt? Raudpolte leidub ka praegu aga naine peab olema NAINE, mitte raudpolt. Mees olgu raudpolt.
L
lugeja  /   15:01, 2. apr 2017
Inimesed, nii mehed kui naised on erinevad. Erinevad tervise, füüsilise jõu, iseloomu, rutiini- ja stressitaluvuse jne. poolest. Lihtsalt ühele inimesele on antud palju rohkem energiat kui teisele. Energiline ja vitaalne naine ei väsi nii kiiresti ja jõuab palju nii tööl kui kodus. Kes kiiremini väsib, ei peaks omale väga suurt koormat kanda võtma ja ka lapsi võiks vähem olla. Hukka ei tasu kedagi mõista, iga inimene on erinev.
T
Tuli ära!  /   23:39, 2. apr 2017
Lõpuks ka üks inimlik kommentaar! Päikest! ;)
J
Juura  /   19:15, 2. apr 2017
Need kaasaegsed,väljamõeldud haigused.
Aga töökaotuse depressioon
aga raha ja dokumentide kaotamise depressioon
aga kehva töökoha depressioon
Ja millegipärast tabavad need kõik õhtesi ja samasi inimesi.
osad inimesed on lihtsalt depressiivsemad.
I
Ingrid  /   21:16, 2. apr 2017
Oh teid, nõukogude kangelasnaisi! Kuula ja imesta! Minu ema ja tädi olid internaadis, kuigi kool oli kodust vaid 3km kaugusel. Lastesõime saadeti imikud, lasteaedades olid öörühmad. Vaheajad veetsid kõik lapsed vanavanemate juures, kes läksid 50aastaselt eelpensionile. Rääkige ausalt, mitte ärge mõelge endale olematuid imetegusid külge. Küsige parem oma lastelt, kui heaks emaks nad teid oma lapsepõlves pidasid või millest nad puudust tundsid.
I
Ingridile  /   08:19, 3. apr 2017
Minu kolm last ei käinud lasteaias, nad ei olnud ka internaatkoolis, ei olnud vanavanemate juures hoida, sulle tundub selline elu tuttav olema, aga enamus ei elanud nii. Tehti tööd, kasvatati lapsed töö kõrvalt, oli ka pisike aiamaa ja kilehoone- kõik sai tehtud ja mingit depressiooni ka polnud. Joomisest niipaljum tänased emad joovad ja istuvad aega surnuks palju rohkem kui nõukogude ajal seda ette tuli. Olid joodikutest naiskarjakud ,aga teistel töödel küll joodikuid polnud. Miks te kõik arvate, et nõukogude ajal oli kõik halb, ei olnud, inimesed olid sõbralikumad, tööd jätkus kõikidele ja lapsed käisid koolivormis ning mingit erilist kiusamist koolis küll ei olnud- see kõik on tulnud meie ellu uuel kapitalistlikul Eesti Vabariigi ajal.

Loe ka neid lugusid