Jaga:     
Koolieelik | Tervis

Reaalsus lasteaias: "Emme andis mulle hommikul palavikualandajat ja torkas tableti taskusse." (28)

Laias laastus jagunevad väikelaste vanemad kaheks: ühed, kes arvavad, et nohused-köhased lapsed võivad vabalt laste­aias käia, ja teised, kes on rangelt selle vastu. Tüli nende kahe leeri vahel kestab septembrist maini.

Nelja lapse ema Aivi (28) oli ebameeldivalt üllatunud, kui hakkas kord oma kuuesele pojale, keda vaevas kodus nii köha-nohu kui ka lasteaia-igatsus, argumente tooma, miks haiged lapsed lasteaias pole. Poiss aga teatas, et tema aiasõbra emme annab lapsele lihtsalt hommikul rohtu, torkab veel tableti taskusse ja nii saab ikka lasteaeda minna.

“See teema ajab mind keema! Tean, millest räägin – olen nelja lapse ema ja oi-oi kui palju olen ülemuselt vastu päid-jalgu saanud, et töölt puudun, aga m i n u laps on haige ja m i n u töö on sellega tegeleda!” kinnitab Aivi tuliselt. “Aga eks see ole tuuleveskitega võitlemine...”

Praegu on ta küll noorima lapsega kodune, kuid varem on naine sageli töölt haiguslehti võtnud ja sellesse aega jääb ka pooleaastane periood, kui Aivi oli haiguslehel lausa iga kuu. ”Loomulikult tekitas see stressi. Kellel ei tekitaks? Terveks ravitud laps läks lasteaeda, sai heal juhul paar päeva kohal käia ja korjas endale taas midagi külge,” kirjeldab ema. “Minu vanim poeg on südamepuudulikkusega ja võtab südame­rohtusid. Muude ravimite osas – ka nende, millega köha-nohu ravitakse – peame perearstiga konsulteerima, kas ja mida üldse võtta tohib.”

Naist teeb kurjaks, kuidas vanemad ei saa aru, et see on ju nende enda pooltõbine laps, kes kannatab. “Miks küll oma lapsele nii teha? Rühmas jookseb ringi punaste silmade ja tilkuva ninaga põngerjas, kes pingutab kogu hingest, et olla teistega samaväärselt ergas. Tegelikult ­tunneb ta end halvasti ja parema meelega magaks kodus oma voodis. Selleks, et paar inimest saaksid rahulikult tööl käia, peavad teised oma lastega kodus istuma.”

Juttu teemal “ülemus ei luba haiguslehte võtta” on Aivil keeruline mõista. Ise ta selles olukorras kohkuma pole löönud. Kuigi viimases töökohas olid naisel haiguslehtede pärast ­probleemid, sest osal kolleegidel tekkis mulje, et ta ei viitsi tööl käia. Ometi olid kõrgemad ülemused naist tööle võttes teadlikud, et tegemist on väikelaste emaga.

“Issand jumal, minu lapse tervis on ju kaalul! Püstijalu põetud haigused põhjustavad uusi tervisehädasid. Niipea kui laps jäi tatiseks või köhaseks, jäin temaga kohe koju. Punkt. Ei mingit uimasena lasteaeda vedamist – miks last niimoodi piinata?! Nohu on kohati hullem haigus kui palavik,” seletab ta. “Suurem preili käib praegu lasteaias rütmiga nädal kohal, kolm kodus. Ja ainult sellepärast, et mõned emad ei saa aru, et ka nohu ja köha on haigus ning siis ei tooda oma lapsi lasteaeda!”

Loe, mida arvavad teema kohta arstid ja millised kogemused on meie lähiriikide lasteaedades! 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

20 kommentaari

J
Juss27  /   11:40, 31. märts 2017
Mul laps Soomes ja koguaeg haige. Lapsed on mähkmetest ja kõhugripis, teatised ja kohased. Need kes terved on nendega koos ja siit tuleb kohe ahel. 2 korda perega kòhuhaigetes olnud ja palavikus ja kui laps haige, siis vanemad ka peale seda. Ei tohiks viia. Soomes õnneks 4 päeva on tasuline, kui laps haige, peale seda haigekassaga kokkulepe. Muidu palk väike kohe.
N
Nohust  /   13:27, 31. märts 2017
Kahjuks ei tea ka paljud täiskasvanud, et nohu ei ole külmetushaigus. Põhjuseks on ikka alati viirused. Seega kui keegi põhjendab oma nohust tilkuvat nina sellega, et sai külma, siis hoidke parem eemale.
L
Lapsevanem  /   16:25, 31. märts 2017
Alati ei tähenda et lapsed viiakse tatisena lasteaeda!!!Endalgi laps ja pole see ikka nii, haigusepisikud lendlevad õhus ringi, ukselinkidel, poes, jne jne. Esmalt tuleks selgeks teha nii endale kui lapsele, et alati kui tulla poest, lasteaiast, külast tuleb koheselt käsi pesta tuppa jõudes ja ka ennem sööma hakkamist. Teiseks tuleb üle vaadata toitumine ja korrapärane söömine, ja ka vitamiinide tarvitamine. Kui need asjad on paigas ei jää laps iga kuu haigeks, olenematta kas lasteaias on tatiseid lapsi või mitte. Kohe teisi siin mustama ja tatti pritsima.
L
lapsevanem  /   09:41, 1. apr 2017
olen oma kahe lapsega ehk3x haiguslehel olnud. õige, et peab ennekõike lapse toitma õigesti, veidi karastama ja immuunsüsteemi tugeva hoidma. küll siis ka pisikud, tatt, köha ja palavik ka kaugel on.
J
jah selliseid vanemaid oli ka varem  /   18:41, 31. märts 2017
ja ei kao kuhugi. Töötasin ise lasteaias ja seni kuni pole üldist nõuet kehtestatud, et ka nohu ja köha on haigused ja nende nähtude on keelatud lapsi lasteaeda tuua, seni see see asi ka ei muutu.
  /   09:37, 1. apr 2017
Üldime nõue on, et vanemad kaotavad töö, kui nad pidevalt töölt puuduvad.
K
kui  /   10:06, 3. apr 2017
haigeid lapsi pidevalt aeda ei veeta, siis ei olegi vaja pidevalt haiguslehel olla, sest nakkused levivad hoopis vähem.
S
simo  /   01:52, 1. apr 2017
see on miinu õde ja tall on õigus
K
k  /   09:21, 1. apr 2017
Kahjuks on nii jah, meil lasteaias lausa kuulda hommikul kuidas need pisikesed 2-3 aastased tuuakse hommikul lasteaeda ja köhivad täiesti rögaselt,ma ei saa aru kas nende emmed,issid tõesti ei kuule või lihtsalt ei hooli oma laste tervisest :-\
  /   09:36, 1. apr 2017
Räägi seda neile, kes meil seadusi teevad. Lapsed kuuluvad uue seaduse järgi riigile ja riik ravigu, kasvõi lasteaias!
R
ravimi toime  /   09:22, 1. apr 2017
Ravim nagu iga teine, mis tekitab sõltuvuse. Selleks nad maasika, vaarika ja meemaitselised on ja organism ootab uut annust ja viskab palaviku üles.
M
Mai  /   11:55, 1. apr 2017
Olen soomes lasteaias tööl, lapsed vanuses 1-3 , on seal peaaegu kõik tatised, lapsed jäetakse koju, kui on palavik ja neid lapsi on vähe, nädalas 1-3 last vaid puudub.
M
Mul on ka 4 last  /   12:02, 1. apr 2017
Miks need lapsed teil koguaeg tatised on ? Meie lastel pole nohu olnud juba 2 aastat. Paremal juhul kunagi sai ikkagi üks laps perest nohu. Vaadake oma rõivad ja toitumine üle.
C
CV  /   12:54, 1. apr 2017
Olin 18 aastat Eestis lasteaias õpetaja, nüüd juba aastaid Norras koristaja. Minu viimane rühm oli 3-aastaste oma, kõik tulnud otse kodust, mitte sõimest ning loomulikult haigustele väga vastuvõtlikud. Ma lihtsalt väsisin olemast selle kahe lapsevanemate grupi vahel ja mis seal salata, kogusin ka mõned vaenlased-emmed. Lastevanemate koosolekud kujunesidki sõdadeks selle kahe leeri vahel. Ja oligi nii - laps tuleb mitu päeva järjest kõbusana lasteaeda, kuid päeva peale tekib suur palavik ja põhjuseks ongi hommikune rohtusid täis toppimine. Kas see on normaalne, et 3 aastane käib ise kapist köharohtu võtmas, sest emme on selle salaja lapsele kaasa pannud? Õpetaja EI TOHI lapsele oma käega rohtu anda.
E
Ema  /   13:04, 1. apr 2017
Igal aastal sama jama. Samad artiklid. Aitab juba ehk?
Mul kolm last lasteaias. Ja jah, mina olen üks nendest, kes viib köhase nohuse lapse lasteaeda, ja seda juhul KUI laps tunneb end silmnähtavalt hästi. Nohul ja nohul on vahe, samuti köhal ja köhal. On viiruslikke, on bakteriaalseid, on allergilisi ja astmaatilisi. Kõik ei ole nakkav. Lisaks kestab mõnikord köha nohu nii pikalt, et nakkusoht on ammu möödas. Endalgi nii olnud, et paar kolm päeva on hullumaja, kuid lõplik tervenemine võtab pikalt aega.
Tõsi, palavikus last ei vii lasteaeda.
Kõik oleneb sümptomitest.
Alles oli, kus noorim laps käis lasteaias pool aastat kestnud köhga, eriarstile minek võttis aega, analüüsid võtsid arga, viimaks tuli välja et köha on tekitatud kahe mittenakkava bakteri poolt.
Nohu korral, kui näen et hakkab midagi tekkima lspsel, võtan õhtul jooditinktuuri, määrin talla alt ja varbavahed kokku, sokid jslga, hommikul kordan, lssteaias ütlen et jalad joodised mitte mustad ja nohu läinud paari päevaga.
Ärge virisege iga jama peale. Tänapäeval osatakse ainult kaevelda.
  /   18:23, 2. apr 2017
Aga tervete laste peale ei suutnud mõelda!
E
Ema  /   21:06, 2. apr 2017
Mida siin mõelda, kui tegelikkuses on meie lasteaed täis lapsi, kes on nohused, köhased. Pole minu omad ainsad. Rohkem on erandid need, kes on alati aasta läbi silmini terved. Meil on igal aastal lasteaias koosolek, kus räägivad nii kasteaia juhataja, kui ka vastava ala meditsiinitöötaja sellest, kuna ja millal ja miks peaks üldse lapse koju jätma.
Näiteks,, kui ühes rühmas tuleb kõhuviirus, hoiatatakse kõiki.
Kui tuleb nohu-köha, lapsed tunnevad end hästi, pannakse rühmadesse küüslauk, lisadesifintseerimised, õue rohkem ja kauemaks, kasvatajad ise panevad lapsi õhemalt riidesse, sest tihtipeale on vanemad lapsi riietanud kui kubujusse.
Jah, leidub ka vanemaid kes jätavad väikse köksu ja tatitilga pärast lapse koju. See on nende valik. Ja teate mis on nende valik ka veel tihtipeale? Pumbata lapsed täis vitamiine,kangeid ravimeid, panna nad silmini riidesse. Keegi ei vaata toidusedeli, karastamist, füüsilist aktiivsust. Kohutavalt palju on nn autolapsi, kes viiakse autoga lasteaia värava ette, õhtul kodu ukse ette. Pikki maid ei osata läbida. Ei jõutagi. Kopsumaht on olematu. Treenimata kopsud tähendavad rohkemaid haigestumisi ülemiste hingamisteede haigustesse. D-vitamiini puudus nõrgestab immuunsüsteemi, samuti omega-3 puudus. Inimesed ei saa tervet elu elada süües võikusid, kiirtoitu, rasva, komme, küpsiseid jms. Vitamiine ja füüsilist aktiivsust on vaja, kuid kõike mõistlikkuse piires.
Olles töötanud apteegis, olen näinud mida lapsevanemad oma lastele teevad. Kord tullakse täiskasva ute kanget köharohtu mõneaastasele lapsele ostma, järgmisel päeval on sama ema tagasi et osta probiootikume, sest lapsel on kõht lahti. Tuleb järgmine ema kes ostab iga kuu lapsele värvainetega immutatud kummikommilaadseid vitamiine, kuid laps on ikka tihti nohus. Tõsi, see võib tunduda odavam, kuid osaliselt ka mõtetum. Kui tahta tõepoolest vitamiine anda, siis puhast D vitamiini tilgana, puhast greibiseemneekstrakti.
Lisaks selleks et lapse organism saaks tugevamaks, peab laskma haigusi põdeda omasoodu.
L
Latsevanem  /   15:12, 1. apr 2017
Sellele komentaarile paneks kohe LIKE ! Kuulun ise ka samasse leeri, kes ka nohuse lapse lastehoidu viib, sest NOHUL JA NOHUL , KÕHAL JA KOHAL ON VAHE.... ja suur vahe. Eestis loetakse temperatuuri alates 37 *c palavikuks mujal alles alates 38*c . Kui laps on siiski rõõmus ja rõõsa siis ei ole ju mingit põhjust kohe karantiini kehtestada. Tõsiasi on, et kõik "jamad", mis tegelikult imuunsüsteemi tugevdavad on üsna koledad sellel hetkel kui organism nendega tegeleb. Võibolla peaks vanemad äkki oma toitainete\vitamiinide tarbimise ülevaatama. Tugev ja terve laps ei ole igasugustele pahalutikatele kerge saak. Aga kui hoida laps 2 nädalat kodus ja kõigest kolme päevaga ollekse suure draamaga jälle kodureziimil, ei olnud ju tegelikult tegu terve lapsega. Või on põhjus lausa psühholoogiline???? Olgu kuidas on aga kõige suuremad kisajad ja teiste süüdistajad tunduvad olema kodused emmed, aga kullakesed, saage ka palun teistest aru: Kui on valida, kas viia laps nohuhooajal kord kaks nohusena lastehoidu ja kuulõpus on ka sissetulek kontol või jätame lapse paariks nädalaks koju ja elame sotsiaalabist, mhmm , huvitav valik. Paljudel meist ei ole seda luksust, et saaks valida. Lõpetaks äkki selle poriloopimise ja laseme kõigil elada ! Täname, parimat
Õ
Õu mai gaad  /   20:16, 1. apr 2017
No kaua võib selle ühe ja sama teema kallal jahuda??? Kui lasteaed nii paha-paha, ärge viige oma nõrgukesi sinna siis! Mul on kolm last täiskasvanuks kasvatatud ja pole nende ajal küll probleeme olnud, ei enda ega teistega. Nüüd ainult mingi nutt ja hala käib nohuste laste pärast lasteaias. Kui palavikku pole ja muid haigustunnuseid ka mitte, siis nohu ise ei ole mingi haigus, mille pärast peaks puuduma. Seda enam, et kui tatt juba voolab, siis pole nagunii muret - nakkusoht oli juba paar päeva tagasi.
L
Liis  /   23:18, 1. apr 2017
Võiks olla kaks lasteaaeda või samas lasteaias kaks rühma - üks haigetele ja teine tervetele lastele. Tervete lastega rühmas on nulltolerants igasuguste nohude vastu. Kui on tilkuv nina või muu tõbi, läheb kohe haigete rühma.
L
Liis  /   23:18, 1. apr 2017
Võiks olla kaks lasteaaeda või samas lasteaias kaks rühma - üks haigetele ja teine tervetele lastele. Tervete lastega rühmas on nulltolerants igasuguste nohude vastu. Kui on tilkuv nina või muu tõbi, läheb kohe haigete rühma.
P
Pisik  /   01:04, 2. apr 2017
See on see et paljud tööandjad lihtsalt ei taha aru saada ja ei taha vastu tulla emadele kellel laps on haige. Nad pigem laseks lahti selle inimese. Ülemused lihtsalt nussivad teid ja kõik. Järelikult ei ole tööandjad mingid inimesed vaid ahvid. Vat nii. Kui laps on tõbine siis peab ta kodus terveks ravima mitte vedama sinna kus on teisigi ja nakatavad teisi.
L
lugeja  /   13:20, 6. apr 2017
Tööandja peab eelkõige vaatama, et töö ka tehtud saaks. Kust on kohe võtta asendajad? Üheski firmas ega asutuses pole varutöötajaid juhuks, kui keegi päris töötajatest haiguslehe võtab ja seega on tööandja vastumeelsus haiguslehe võtjate suhtes täiesti arusaadav.
M
Mann  /   10:29, 2. apr 2017
Ainult viriseks ja vinguks. Tegelikult ei ole asi sugugi nii hull. Vaadake ennem kui tatised on teil lasteaias kasvatajad(õpetajad). Hääled ära ja rögisevad, köhivad. Te siin vaidlete laste nohu pärast.
K
Kuulge  /   13:55, 2. apr 2017
Laseaeda ei ole vaja kutsuda voimlemisopehtajaid, portselanlaali opetajaid ega ammugi mitte naitlejaid ega kloune isegi kui need ilma eradication tasuta tuleksid.
Lasteaias saab palka nii palju korgharidisega inimesi, et nad Voiksid ise laste eest hoolitseda.
M
Meno  /   11:50, 2. apr 2017
Kommentaator LIIS, noh mõttel on ju jumet. Aga siis peaks ju olema lasteaial vähemalt kaks, kui mitte rohkem, sissekäiku. Miks? Kuidas muidu saaksid terved lapsed ilma pisikukontaktita hoonesse sisse,sest piisb ühest aevastusest ja terve ruum on pisikuid täis. Ja tegelikult peaks lapsed siis kohale toodama sellise kummipalli sees või siis pooleks päevaks üksik isolatsiooni pistma, et garanteerida, et ühelgi pisikesel siiski patsilli kaasas pole. Kuidas oleks 😒 , mitte just kõige rõõmustavam väljavaade. Huvitav on see,et inimesed kes on kasvanud samas kodus omavad selles teemas drastiliselt erinevaid seisukohti: Mina leian, et nohu-kõha pole surmahaigused , kuigi olen nende samade tõttu eluks märgistatud, ja minu nooremad õed on draamakuningannad. Neile on nohu ja ka koha maailmalõpp ja lapsevanemad, kes julgevad sellise lapse hoidu tuua kuuluvad elektritoolile. ...ja mina vist oleksin juba üsna kärssand. 😆 Ei ole ju võimalik, et kui paar päeva tagasi sai lastega ujums käidud või lihtsalt poes, sealt mõni pisik külge hakkas. Sellist asja nagu inkubatsiooni aeg selle leeri inimeste peas ei eksisteeri. Vaid laps näeb kaugel eemal aevastajat ja on kolm sekundit hullult haige. Ja kõige hullem selle loo juures on asjaolu, et mõlemad on kodused emmed- mitte, et see midagi halba oleks, tore kui finants seda lubab, .....aga palun, kui lasteaed nii kole patsillipesa on, miks Sa tood oma võsukese siis sinna, samahästi võiks ju laps kodus mängida. Jääb tunne, et süüdi on alati kõik teised. Aga äkki on lapsel vitamiini voi teatud toitainete puudus, aga ei ülihoolitsevate emmede lastel selliseid asju ei esine. Kuigi alles korrigeeriti teatud vitamiinide soovituslikke koguseid Eesti kliimas.... ......või on lapsel lihtsalt vastumeelt sellesse seltskonda minna???? SELLEASEMEL, ET FOORUMITES ISTUDA JA TEISI SIUNATA VÕIKS MIDAGI PRODUKTIIVSET TEHA!!!! MAAILM EI OLE MUST-VALGE, et teisi porigaloopida ja ainutõde kuulutada 😉
L
Lasteaiaõpetaja abi  /   18:21, 2. apr 2017
Reeglina tulevad need lapsed haigetena lasteaeda,kelle emad on kodused!Ja hoidku jumal ,kui julged märkuse teha!Ülbust ikka jätkub!
L
Liisa  /   11:02, 3. apr 2017
Ving, ving, ving.... Mul käib 2 last lasteaias, ma ei mäleta millal nad viimati haiged olid. Ei nohu, ei köha, rääkimata muudest haigustest. Kui lapsevanem pidevalt stressab nende haiguste pärast ja võõraste tatiste laste pärast, siis ta kutsubki ise haigused ligi. Meil ka rühmas nii mõnigi tatine laps, no las ta olla, kui laps ennast ise hästi tunneb.

Loe ka neid lugusid