Jaga:     
Teismeline | Alkohol ja ohud

Anne Kleinberg: "Vanem peab oskama seletada, kuidas kanep mõjub ja miks see kahjulik on." (61)

Tallinna lastehaigla psühhiaatria­kliiniku juha­taja Anne Kleinberg tõdeb, et näeb oma töös nii rikaste kui ka kitsikuses perede, nii haritud kui ka vähem haritud vanemate lapsi, kes kimpus kanepi­tarvitamise tagajärgedega.

Mis vanuses lapsed Eestis kanepit tarbivad?

15aastastest on neljandik kanepit proovinud. Kogenud ja regulaarseid kasutajaid on 16–18aastaste seas üsna rohkelt. Proovitakse juba 12–13aastaselt ja nooremaltki.

Kuidas noored tüüpiliselt uimastivõrku langevad?

Enamasti pakub kanepit hea tuttav või sõbra sõber kuskil seltskonnas. Lahedal olengul on noorel raske ära öelda, kogu õhustik loob sobiva olukorra uute asjade proovimiseks. Sinna juurde käib enamasti alkohol.

Kergemini proovivad need, kes vajavad enam stimulatsiooni, kes on impulsiivsed, kel hakkab kergesti igav. Erilise riskigrupi moodustavad aktiivsus- ja tähelepanuhäirega noored.

Kui kiirelt sõltuvusse langemine käib?

Oleneb, milleks noor kanepit vajab. Kui ta püüab sellega stressi või pinget leevendada või olla seltskonnas aktsepteeritud, kujuneb sõltuvus kiiremini ja süsteem­semalt. Kui seda tarvitatakse ainult teatud olukorras, ei pruugi süvenemismustrit kohe olla.

Millistele märkidele lapse käitu­mises peaks vanem kindlasti tähelepanu pöörama?

Kindlasti peaks olema valvel, kui laps saabub veidras seisundis ja punetavate silma­valgetega (ka pupillid on suurenenud). Pärast kanepitarvitamist võib esineda uimasust ja unisust, tahtetust midagi teha. Mõnikord põhjustab kanepisuits kurgu­ärritust ja suukuivust, mistõttu võib noorukil olla suur janu.

Ohu märgiks on teadmata sisuga käigud ja tasapisi hälbiv käitumine, mistõttu vanem kaotab ülevaate, kus ja kellega nooruk aega veedab. Võib ka juhtuda, et lapsel on tekkinud hunnik suitsetamis­tarbeid – minigrip-kotid, torud, rullimispaberid, välgumihklid, piibud.

Mismoodi mõjub kanep vara­teismelise ajule?

Kanepi negatiivne toime avaldub aju piirkondades, mis juhivad liigutusi, keha tasakaalu ja koordinatsiooni, mälu, õppimist, stressi ja impulsikontrolli. Samuti piirkondadele, mis vastutavad emotsionaalse reaktsiooni ja hirmude eest.

Inimene ise ei saa sageli arugi, et ta vaimne võimekus on vähenenud: ta peab õõnsaid vaidlusi, kuid sageli valgub mõte laiali ja argumendid on piiratud. Et närvirakkude ühendused aju piirkondade vahel kahjustuvad, väheneb ka võime uut infot vastu võtta, süstematiseerida ja seoseid luua, ülesandeid lahendada, plaane teha ja neid ellu viia. Noorel on keskendumis­häired, pahur meeleolu ja ta ärritub kergesti. Enamik alaealisi kanepi­suitsetajaid ei suuda piiri pidada ka alkoholiga.

Mil viisil võiks vanem käituda, kui kahtlustab, et laps tarvitab kanepit?

Lapsega tuleb pidada maha siiras, kuid konkreetne vestlus, et saada­ aru olukorrast ja teda toetades asuda probleemi lahendama. Edasi võib pöörduda nii oma perearsti kui ka teiste arstide poole, kes aitavad olukorda selgitada. Kiirabisse pöördumine on asjakohane, kui nooruk on ebaadekvaatne ja narkojoobes. Nõu saamiseks on võimalik helistada meie vaimse tervise keskuse nõuande­telefonile (E–R kl 9–10 tel 678 7422).

Koolist eemale jäänud ja seni iga­sugusest abist keeldunud noorukitega töötab meie väljasõidumeeskond. Alguses antakse nõu ja abi vanemale, kuni siis ükskord ka laps nõustub abi vastu võtma.

Mida lapsevanem peale “see on kahjulik, ära tee” rääkida võiks?

Vanem peab oskama sealt ka edasi­ seletada. Kuidas aine mõjub ja kui kahjulik see on. Millest laps seda teed minnes ilma jääb: tervisest, haridusest ja elu­kvaliteedist. Kusjuures vestluste ajal peab säilima dialoog, kus mõlemal osapoolel on võimalus oma seisukohti põhjendada. Kui ­nooruk tajub, et talle lihtsalt jõuga pähe istutakse, trotsib ta vanemat või ütleb pailt “jajah”, aga jätkab vanaviisi.
Väga oluline on tagada, et laps tegeleks spordiga, ja piirata ta sihitut oleskelu kahtlaste huvidega selts­konnas, ka kodus üksinda ja mahajäetuna olemist. Samuti ohjata arvutis veedetavat aega.

20 kommentaari

T
tibu  /   10:51, 26. veebr 2017
huvitav, miks loo autor väidab,et kanep kahjulik on...sest väga paljudele haigustele mõjub ta positiivselt...
V
vana kana  /   11:14, 26. veebr 2017
mõjub positiivselt jah, paneb haigused mühinal arenema
  /   11:30, 26. veebr 2017
Oleks tore kui vanad kanad ja kuked ükskord aru saaks, et kanepiga haigusi ravides ei pea kanepit suitsetama. Võiks ju ennast pisut kanepitaime asjus harida, enne kui poolt või vastu olla.
  /   21:10, 26. veebr 2017
noortele teismelistele lastele mõttetult kasutada on ikka kahjulik küll.
  /   13:55, 27. veebr 2017
vahet eri ti pole, kuidas end mürgiga kahjustad, ja ei ravi, vaid teeb segaseks. muide valuvaigisteetelgi pidi selline mõju olema.
A
ajad segamini  /   11:16, 26. veebr 2017
ravikanepiga, kaks ise asja
kanep soodustab skisofreeniat
  /   21:12, 26. veebr 2017
ravikanep on täpselt seesama kanep. mille poolest see sinu arust teistsugune on? ravikanepiks teeb selle ainult arsti ettekirjutus teatud haiguste leevendamiseks.
T
tüüpiline valeteadmine  /   21:17, 26. veebr 2017
Kanep ei soodusta skisofreeniat, vaid toob peidetud skisofreeniakalduvuse varem välja, mis võimaldab ravi varem alustada. Paljud inimesed on tänu sellele õigel ajal abi saanud.
A
ak.  /   01:50, 27. veebr 2017
Hästi paned!
Skisofreenia oled pigem ise.
T
tegelikult  /   09:59, 27. veebr 2017
Vale. Tegelikkus on esiteks selline, et mida varasemas eas skisofreenia avaldub, seda raskem on selle kulg. Teiseks, skisofreenia avaldub siis, kui seda stimuleerida, olgu siis selleks sisemised faktorid, nagu näiteks vaimsed üleelamised või välised, nagu kanep. Kordann, juhul, kui sa ikka aru ei saanud: skisofreenia ei pruugi üleüldse avalduda, kui sa seda ise ei torgi.
  /   13:59, 27. veebr 2017
arenuruumi on sul palju, ... toob esile ? põhjustab raske ja ravimatu häda kaela kõigile.
M
Margine  /   20:25, 23. märts 2017
Pole olemas ravikanepit !! Kanep on kanep, liike palju nagu teisigi taimi.
Kanep on nagu piim või gluteeni tooted, igaleühele ei sobi, igatühte ei saa see aidata.. Aga tabletid ei soodusta skisofreeniat ? :D :D Tehke silmad lahti :D
,
,,  /   06:04, 27. veebr 2017
No kuule --- selle yle !, kui kasulik see kanep haigustele on ja millises vormis - peab ikka arst otsustama. Sina täiskasvanud inimene kes nii arvab, oled vist ise juba täiesti kanepi kyysis :(
Siin maakeral on igal asjal oma tähendus ja seda tähendust ei saa kurjasti kasutada. Alaealisele on kanep ohtlik. Kui lapsevanem ise ei tea kanepist midagi siis tuleb end harida.
A
ATamm  /   17:42, 27. veebr 2017
Arst laulab selle pilli järgi, kes talle palka maksab, pean silma ravifirmasid.
T
To ,,  /   20:28, 23. märts 2017
Alaealistele kanep ohtlik ?? Palun tee selgeks endale et seda ei pea suitsetama et abi saada. Alaealistele tabletid ja ohtlikud ained erinevates ravimites pole ohtlikud ? Arst ei tule sulle küll tänapäeva Eestis kanepit soovitama, umbes sama mis keskajal nõid olla, aga õnneks ajad muutuvad :D :D
T
tibukene   /   09:23, 27. veebr 2017
nimeta mõni haigus,kiirituse ravi järel iiveldusele ehk mõjub ,annab vähihaigele hea tuju ja söögiisu.
  /   14:03, 27. veebr 2017
sama nüme on heroiinigi süstimine kuna siis narkomaania aina süveneb ja tuleb kiirem surm. hullemgi, kui muidu.
H
Hus  /   10:56, 26. veebr 2017
V
Vanem  /   11:13, 26. veebr 2017
Ma põle ise rohtu suitsetanud, kudas ma pean oskama seletada, mismoodi see mõjub?
P
pead siis  /   21:51, 26. veebr 2017
proovima.
O
oik  /   10:04, 27. veebr 2017
Ei peagi ise proovima. Näitad lastele neid kampsunistes töötuid tuima hauginäoga märsilohistajast lõnguseid ja seletad, et kui sa tahad tulevikus samasugune välja näha siis anna aga tuld.
T
to tibu  /   11:19, 26. veebr 2017
Ära tule siia narkootikumide tarvitamist õigustama. On isegi täiskasvanuid, kes on läinud mingi valge pulbri õnge ja sellise vänge haisuga mürgitavad ka oma töökaaslasi. Lahendage oma "energiakriis" mujal, sest töökaaslased on võimetud tarvitaja vastu võitlemast, kuna firmajuhile endale on täiesti ükskõik.
http://www.narko.ee/kanep/
http://www.narko.ee/sissehingatavad-ained/
K
körvalt vaataja ...  /   06:14, 27. veebr 2017
kohvis ja tees on ka narkootilisi aineid, kui narkootilisi körvalnähte otsida siis peavalurohuski on neid - kui liiga palju vötta. selleks ju ongi inimesel pea mis mötleb - enne mida teeb --- kövad narkootikumide asjatundjad :)))
T
tegelikult  /   10:35, 27. veebr 2017
Pole mina veel näinud, et kohvi või tee joomise järel kellelgi on tekkinud probleeme auto juhtimisega. Inimene jääb adekvaatseks, erinevalt kanepitarvitajast, aga "kõrvalt vaatajad" on oma aju juba nii ära suitsetanud, et pole võimelised sellist piiisikest nüanssi nägema. Pole ka ime, tsiteerin artiklit: "närvirakkude ühendused aju piirkondade vahel kahjustuvad, väheneb ka võime uut infot vastu võtta, süstematiseerida ja seoseid luua"
A
ATamm  /   17:44, 27. veebr 2017
Kuulge, noored lenilased, lähete oma "narkoharidusega rappa", jutt on ikka kanepist, mitte valgest pulbrist. Kohe näha, kui haritud olete, võiks vähemalt moka maas hoida.
R
rp  /   11:36, 26. veebr 2017
Järjest keerulisem on selgitada, et kanepit tõmmata kahjulik, homod on ebanormaalsed jne. Taustamüra on väga tugev.
  /   12:26, 26. veebr 2017
Taustamüraks on multikulti propageerimine, saamata aru et nendest paljud ujutavad Eesti üle oma HIV haigustega ning narkootikumide tarbimisega, nakatades üha uusi selle haigusse ja sõltuvusse .
I
inimestele  /   11:38, 26. veebr 2017
on veel kahjulikumad rumalad arvamusliidrid
  /   13:13, 26. veebr 2017
Ja sina kanepitarbija arvad ennast targaks inimeseks? Kust sa neid haigusi oled omale korjanud?
  /   16:56, 26. veebr 2017
Loomulikult on nad sinusugustele kahjulikud, sest küll igasuguste rastapatsidega homode, kanepitõmbajate ja muidu kiiksudega tegelaste elu keeruliseks tehakse. Eriti nende oma, kellele meeldib lausa ka vastasoo tualetis käia või peita ennast kuhugi trepikotta, kus nad oma vängust sisse tõmbavad..
  /   21:03, 26. veebr 2017
Mõnes riigis teine kanep mis ei mõju halvasti. Keelaks palju halbasid asju, like kanep, alko, riigikogu, ravimid, lollus jne
E
enne ei usu  /   21:42, 26. veebr 2017
Kust see neljandik on proovinud uuring on?
A
aiku  /   21:57, 26. veebr 2017
lastele tuleb tõtt rääkida.kanepi kasulikusest nimelt.mina seda teen.
L
Lauri  /   22:12, 26. veebr 2017
Noh jah, Mõned aastad tagasi ülikoolis oli ikka nii, et kui kanep oli saadaval, popsutasime seda ja kõkutasime ühikas naerda. Ja edasi kõik läksid magama ja järgmisel hommikul sai ilusti loengutes käidud.
Kui kanepit ei saanud kätte, panime tina, läksime linnapeale lällama, järgmine päev keegi loengusse ei jõudnud :)
  /   14:13, 27. veebr 2017
palju teuld ajuhälvikuid kooli lõpetas, v sa isegi ?
  /   14:13, 27. veebr 2017
palju teuld ajuhälvikuid kooli lõpetas, v sa isegi ?
M
Michelle  /   23:41, 26. veebr 2017
Kanep on sama kahjulik kui praekartulit või piimasuppi õhtusõõgiks süüa ega see muidu ei oleks legaalne mõnedes riikides.
  /   14:15, 27. veebr 2017
kui hollandis mingi neeger mind lastega ülekäigurajal alla tahtis ajada, oi, kui kahjuut u ? siingi aetakse isegi mentide poolt ülekäiguradadel rahvast surnuks, nagu isise poisid.
M
mall123  /   00:27, 27. veebr 2017
alkoholist juuakse ennast surnuks igapäev .aga kanepist kahjuks pole veel kuulnud et keegi oleks ennast surnuks suitsetanud.miks alkoholi ära ei keelata huvitav.pole muidugi mingi kanepi pooldaja ega tarbija.kas seda ka lastele räägitakse kui ohtlik on alkohol,mis on veel kergemini kättesaadav.et kus on nagu asjal loogika.kumb siis ohutum on kas alkohol või kanep?
T
tegelikult  /   10:05, 27. veebr 2017
Lõpetage ometi see jama jutt, et kanep ei tapa. Üledoosi väidetavalt ei saa ja seetõttu üledoosi ei surda, nagu alkoga juhtub. Kanepi tarvitajad surevad südame-veresoonkonna häirete kätte.
A
ATamm  /   17:48, 27. veebr 2017
Mine ja hari ennast, kanepist pole võimalik üledoosi saada. Aga selles suhtes sul oli õigus, lõpeta ometi see jama jutt ära, kui ei tea asjast midagi.
O
oh,   /   07:11, 28. veebr 2017
südame-veresoonkonna haigustesse surevad ka need, kes on kanepit ainult pildil näinud
E
ee  /   04:36, 27. veebr 2017
tõmbab alkoholi müügi veel alla.
V
villi  /   06:15, 27. veebr 2017
lugege Rick Simpsonist kes on kanepiõliga ravinud terveks vähihaigeid.viimasel ajal käib jutt ainult millegipärast kanepist .miks eiräägita amfetamiinist,kokaiinist ,heroiinist jt narkootikumidest..järjekordne farmaatsia tellimus
T
tegelikult  /   10:24, 27. veebr 2017
Vähist on terveks ravitud ka palvetega, dieetide ja elustiili täieliku muutmisega, aga need on alati olnud üksikjuhtumid. Seega ei saa öelda, et palved, dieedid ja elustiili muutused ravivad vähki. Kanepiga sama lugu.
A
ATamm  /   17:49, 27. veebr 2017
Palvetega vähi vastu!!!! Hullaris taas neti päev.
U
Urmo Karusoo   /   09:20, 27. veebr 2017
Olles ise kanepi pikaaegne tarvitaja ja ka legaliseerimise pooldaja, olen nõus, et kanepi ohtudest tuleks noortele rääkida... Seda aga peaks tegema keegi, kes asjast ka midagi teab- näiteks Siim Siimut, Mart Kalvet, Elver Loho.
T
tegelikult  /   10:20, 27. veebr 2017
Einoh, muidugi, kitsed kärneriteks. Kanepisuitsetajatel, tsiteerin: "närvirakkude ühendused aju piirkondade vahel kahjustuvad, väheneb ka võime uut infot vastu võtta, süstematiseerida ja seoseid luua,..."
Seda on selgelt näha ka nimetatud isikute sõnavõttudes. Näiteks uurimistöödes nähakse vaid omale meelepärast infot.
Kanepi ohtudest peaks rääkima psühhiaatrid, kes igapäevaselt selle tagajärgedega tegelevad.
U
Urmo Karusoo   /   10:41, 27. veebr 2017
Õnneks pole veel suudetud ära keelata kogu muud informatsiooni peale peavoolumeedia propaganda ja noored pääsevad niikuinii ligi tõestele uuringutele, statistikale ja informatsioonile... Propagandahäma neile enam ei mõju. Samas psühhiaater, kes puutub oma töös kokku vaid marginaalse osaga tarvitajatest, kes on problemaatilised, ei pruugi näha tõest pilti sest temal olev info, et peobleemid on tingitud naturaalsest kanepist põhineb vaid patsiendi sõnal.
T
tegelikult  /   11:36, 27. veebr 2017
Õnneks jah, pääsevad noored ligi uuringutele ja tõesele infole. Kahjuks aga on tekkinud liiga palju kanepisuitsetajate loodud lehekülgi, kus tõese info asemel on loosungid a´la kanep ei tapa, kanep ravib vähki jne. Kanepisuitsetajad ei ole võimelised ka uuringutes olevat infot tõeselt võtma.
Näiteks on laialt levinud arusaam, et kanepi suitsetamise tagajärjel skisofreenia avaldumine on hea, sest saab varem ravima hakata. Tõde aga on selline, et mida nooremas eas skisofreenia avaldub, seda raskem on seda ravida ja et skisofreenia ei pruugigi avalduda elu jooksul.
Veel kurioossem näide: ühes uuringus oli mainitud, et kanepi suitsetamise eripära toimel suureneb kopsumaht. Kanepisuitsetajad pöörasid info enda kasuks väites, et kanep suurendab kopsumahtu.
U
Urmo Karusoo   /   13:42, 27. veebr 2017
Mina näen pigem alkotarbijaid olevat ühiskonnale ohtlikud, vägivaldsed, riigi ülalpeetavad ja psüühikahäiretega aga selle üle saab otsustada igaüks ise, kes uudiseid loeb ja silmad lahti elab. Olen aga sunnitud nõustuma, et olen ka ise sattunud kanepikiidu artiklite peale, mis on koostatud mõne uuringu valikulisest positiivsetest väljanopetest nagu meile peavoolumeedia poolt esitletu koostatud on koostatud negatiivsetest. Vahel on mõnwl teemal tegelikkusele lähemale jõudmine võtnud päevi või nädalaid uuringute lugemist... Artikleid ei usalda ma enam üldse, ainult uuringuid ja statistikat...
U
Urmo Karusoo   /   13:42, 27. veebr 2017
Mina näen pigem alkotarbijaid olevat ühiskonnale ohtlikud, vägivaldsed, riigi ülalpeetavad ja psüühikahäiretega aga selle üle saab otsustada igaüks ise, kes uudiseid loeb ja silmad lahti elab. Olen aga sunnitud nõustuma, et olen ka ise sattunud kanepikiidu artiklite peale, mis on koostatud mõne uuringu valikulisest positiivsetest väljanopetest nagu meile peavoolumeedia poolt esitletu koostatud on koostatud negatiivsetest. Vahel on mõnwl teemal tegelikkusele lähemale jõudmine võtnud päevi või nädalaid uuringute lugemist... Artikleid ei usalda ma enam üldse, ainult uuringuid ja statistikat...
V
Võlurohi kanep, nagu kunagi tubakas?  /   18:34, 27. veebr 2017
Isand Ossinovski asus aktiivselt alkoholi vastu võitlema - võib-olla oled sa üks nendest kes teda sellepärast süüdistavad?
Tõsi küll, et alkohol teeb suuremat kurja aga mõtle sa inmene, et kas ühe suure kurja kõrvale on meile vaja trobikond väiksemaid kurjusi. Tubakapruukimisega oli ka kord kunagi nii, et seda peeti lausa soovitavaks, et rahustavat närve, tõstab töövõimet, soodustab mõtlemisvõimet ja mis kõik veel? Nüüd on suitsupakile luukere trükitud, et võib ää tappa, sinder. - ?
U
Urmo Karusoo   /   11:42, 28. veebr 2017
Suure kurja aemele lubada kordades väiksemat kurjust... ?
M
mees38  /   09:39, 27. veebr 2017
Dr. Kleinbergil on õigus. Tundub, et tänases Eestis kisuvad paljud vanemad pigem võsukestega koos suitsu, viskavad viina, pruugivad narkotsi kui kõnelevad lastega tervislikust eluviisist ja paljude jamade ennetamisest.
A
asdf  /   10:01, 27. veebr 2017
Kõigepealt võiks seletada mida joomine teeb.
O
oik  /   10:03, 27. veebr 2017
Selgitustööd ei peaks ainult kanepi osas tegema vaid ka kohvi, tubaka, alkoholi, liigsöömise, rämpsu söömise jms osas. Kahjuks on vanemaid, kes oma teismelistele ise ostavad siidrit, õlut ja suitsu koju ning siis imestavad et miks tekib probleem kui nende pesamuna ka veidi kangemaid asju proovida tahab.
M
Mis selle kanepiga jahute?  /   13:36, 27. veebr 2017
Pange kohe "valget hiinlast"! Tegelikult on üks ravim, arsti leiutatud, giljotiin. Võtab murdosa sekundiga kõik valud.
R
Roman  /   15:08, 27. veebr 2017
Lase seda endale välja kirjutada.
O
oh,   /   07:06, 28. veebr 2017
Just nägin videot, kus raskes seisundis parkinsonihaige sai ravikanepi toimel praktiliselt terveks.

Loe ka neid lugusid