Jaga:     
Blogid | Triini blogi

Küsi enne luba, kui mu lapsele kommi jagad! (3)

Minu arvates tuleks teha suhkrumaks igale tootele, mis sisaldab peamiselt suhkrut ja seadus, mis sunnib lapsele kommi jagajat lapsevanemalt enne nõusolekut küsima!

Kahjuks on ka meil peres ka selline kommiusku seltskond, kes ei saa aru kui öelda, et lapsel ei ole kommi vaja. On erinevaid uuringuid, mis tõestavad, et lapsed võivad suhkrut süüa vahetult enne ööund ja see ei tohiks nende käitumist üldse mõjutada! Ja siis on sama palju uuringuid, mis ütlevad, et suhkur on saatanast ja lapsed muutuvad selle mõjul vedrujänesteks.

Sai siin ühel ilusal päeval minna lapsega sõbrannale külla. Ilus oli see päev, kuna nii minu laps kui sõbranna lapsed juhtusid ime läbi olema kõik korraga terved. Sealt kerkis päevakorda uus teema, millega suurt oma pead siiani vaevanud ei ole. Suhkur! 

Kommihunnikud

Jaanuari alguses sai Piigaga käidud ema juures ja külla mindud puruvanadele (Piiga vanavanaema ja vanavanaisa on selle hellitusnime all peidus). Uksest sisse astudes justkui oleks astunud Hansu ja Grete nõiamajja, kus laps võis endale kommi piiramatult sisse vohmida. Loomulikult olin mina see halb emme, kes lapsel kommi käest tiris ja kellele siis sekund hiljem puruvanade poolt veel suurem komm pihku anti. Asi lõppes sellega, et Piiga röökis poole ööni ja vähkres voodis nii, mis kole.

Järgmisel päeval oli õelapse sünnipäev ning kui magus oli laste poolt nahka pandud, siis hingasin kergendatult: paar tundi on aega end tühjaks rassida ja siis saab koju minna. Järgmisel hetkel tühjendas mu ema maailma suurima kommikoti laste nina alla. Lapsed justkui viskusid kommihunnikusse ja sama kiirelt viskusid emmed laste peale, et siis päästa, mis päästa annab. Mul oli hetkel tunne, et tahaks oma ema elusast peast nahka panna. Sõbranna rääkis samamoodi, et kui tema lapsed kommi näevad, siis justkui viskuvad kommikaussi ja kõik kommid tuleb sekunditega ära hävitada.

Oma perele olen suutnud aga õnneks teha selgeks, et kommi asemel sobib värske või kuivataud puuvili ning lapsele niisama kommi ei anta. Mehe suguvõsa on aga suhkruusku: kui tädid ja vanatädid ja kõik see mant külla tuleb, siis Piiga on kahe sekundiga õnnelikult kümne kommipaki omanik ja mina olen kahe sekundiga välja nuputanud viisi, kuidas see hunnik kommi märkamatult ära nihverdada. Nad vist ei joogi vett: laual on tal pidevalt erinevad limonaadid joomiseks.

Sõltuvus

Miks on mu jaoks see nii suur probleem? Esiteks meeldivad mulle hambad- Piiga hambad on maailma ilusaimad väikesed pärlid. Mehe õelapsel tõmmati suu hammastest pooltühjaks, sest need olid liigse suhkrutarbimise tagajärjel muutunud mustaks. Hambaarst pani küll plomme ja proovis lappida, aga kui naeratades lapsel igal hambal roosa plommike vastu vahtis, siis vaatasin hirmuga oma last, kellele taaskord kommipakk kingiti.

Teiseks: suhkur tekitab sõltuvust. Taaskord heaks näiteks Mehe pere lapsed - kui suhkrut ei saada, siis on lapsed agressiivsemad. Nõutakse kogu aeg kommi, limpsi ja jäätist. Ma tean, mis tunne on olla suhkrusõltlane. Ma ausõna ei läinud paksuks kapsast süües ja seda ma oma lapsele ei soovi.

Igatahes sai Piigale pandud aeg hambaarsti juurde. Tahan, et need väikesed säravad pärlid ta suus ka tulevikus nii ilusasti säraksid ja terved oleksid.

Minu nimi on Triin (31): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (31) ja Piiga (2a 8k), lisaks neile veel deegud, isepäine kass Caesar ja kiisubeebi George. Selles blogis räägin argielust ja mõtetest.

2 kommentaari

I
Indi  /   13:07, 25. jaan 2017
Nii väikesele lapsele ei tohiks jah nii oma peaga kommi jagada. Peaks loomulikult luba küsima. Kui see laps oleks vanem, siis mõni antud komm ei ole midagi. Tean osasid, kes pakuvad paari aastasele lapsele lutsukomme. Ega oma peaga ei suudeta mõelda, et nii väike laps võib selle kurku tõmmata.
S
Sanne  /   14:20, 25. jaan 2017
Ma ei mäleta millal mu tütar esimest korda kommi sai, võibolla 2-eluaastal ja siis see oli tume shokolaad... sealt edasi mõnikord harva. Meil tegi suhkrust eemalehoidmise kergemaks see, et elame välisriigis ja et külas käimist vähem, siis ka ahvatlusi vähem. Limonaadi sai ta mekkida esimest korda 4-aastaselt. Mis on tulemus? Meie puhul oli näha seda, et kui laps on korra kommimaitse suhu saanud, siis manguma hakkab ta seda niikuinii, ka ilma suhkrusõltuvuseta. Aga, olen tähele pannud, et magusat küsib ta siis, kui tal on kõht tühi! "Emme, tahan magustoitu."... "Sul on kõht tühi, ma kohe teen sulle midagi"... Kui toit või tervislik vahepala on söödud, siis mõnikord magustoit ununeb, mõnikord on meeles ja siis piisab ühest ampsust. Positiivne on ka see, et enamus magus talle ei meeldigi. Peale läheb ainult shokolaad ja vahukomm. Enamus pulgakommid on ta prügikasti visanud ja kummikomme pole üldse mõtet pakkuda. Limonaadi võtab paar lonksu ja ülejäänud saan ise ära juua (ütleb, et kibe on). Küpsiseid sööb. Külas olles on "pidu" ja siis on talle tavapärasest rohkem lubatud, aga vajadusel on kerge piire seada. Kurb selle asja juures on see, et mul endal on suhkrusõltuvus. Kui koju ostetakse tahvel shokolaadi, siis 95% kaob sellest kõigepealt kappi peitu, ja kui teised selle olemasolu enam ei mäleta, rändab shokolaad kapist edasi minu kõhtu. :/
H
Hh  /   14:24, 25. jaan 2017
Mul on ka sõltuvus. Selle ohjamiseks tegin endale magusavaba jaanuari. Ehk siis terve kuu ei söö shokolaadi, komme, küpsiseid ega muid magusaid asju, mida süües "laksu" kätte saan. Luban endale vaid suhkrut kohvi sees ja moosi pudrul, kuna need mu magusaisu ei mõjuta. Esiteks mõjub see positiivselt kaalule ja uue kuu alguses on juba kergem kiusatustele "ei" öelda.

Loe ka neid lugusid