Jaga:     
Blogid | Triini blogi

Lasteaia jõulupeod - milleks selline staatuse sümbol? (4)

Uueks moetrendiks on saanud filmimehe ja fotograafi palkamine lasteaeda ürituste jäädvustamiseks. Puudu on vaid stsenarist, kostüümid ja grimm. Sümboolsed kingitused õpetajatele on jamad, tuleb ikka näidata, milleks me võimelised olema!

Mingi aeg tagasi kirjutasin sellest, kuidas Piiga lasteaias asjad käivad läbi salajaste listide, mis enam siis nii salajased ei ole minu jaoks, kuna mind sinna ka liideti. Lapse kingituse väljavalimises ma osaleda ei saanud, sain vaid maksta selle eest raha.

Milleks nii palju kulutada?

Mis mind aga hämmastama paneb, on see, et leidub lapsevanemaid, kes on nõus kuldama üle õpetajaid, kes nende lastega tegelevad viis päeva nädalas. Ärge saage minust valesti aru: need õpetajad on toredad inimesed ja mul on hea meel, et mu lapsega tegeletakse, aga nad teevad oma tööd. Nad teevad asja, mida nad on õppinud ja mille eest nad saavad tasu.

Ma ju isegi maksan iga kuu põhimõtteliselt teenuse eest, mida mu laps mõnel päeval kuus tarbib (ülejäänud aja on ta lihtsalt kodus haige). Seega minu mõte oli, et teeks õpetajatele sellise sümboolse kingikese jõulude puhul. Aga ei: sümboolsed kingitused on jamad. Tuleb justkui näidata, milleks kõik võimelised kulutama on ja nii ongi viimased nädalad olnud kurnav kingituste arutelu õpetajatele.

Ilma vanemateta pidu

Ja nagu sellest veel vähe oleks, siis tekkis päevakorda probleem: laste jõulupidu toimub ajal, mil enamus lapsevanemad on tööl. Miks see siis probleem on? Muidu ei olekski kui kõik emad suudaksid rahulikult oma tööpäevale keskenduda ja mitte patja nutta, et üks viiesajast miljonist jõulupeost nüüd nägemata jääb.

Nii siis tekkiski ühel emal tahtmine sinna kohale minna, mistõttu tekkis teistel jälle protestilaine, et kuidas ühele minnakse kui teistele ei minda. Asi tipnes sellega, et kui keset päeva minna lapsi lasteaeda vaatama, siis ei saa neid ju sinna enam jätta ning siis oleks ju ülejäänud tööpäev untsus ja vaevalt leiduks mõni mõistev tööandja, kes annaks lapse jõulupeo puhul vaba päeva.

Ma olen käinud kohal vaid ühel jõulupeol oma elus ja mind üldse ei morjendaks kui ma neid rohkem ei näeks. Minu jaoks on oluline see aeg, mida ma veedan koos oma lapsega, mitte see aeg, kus ma vaatan oma last midagi tegemas kohustuslikus korras. Ma ei mäleta, et oleksin viimasel jõulupeol väga heldinud olnud. Pigem vaatasin selle kava ära ja siis läksime lapsega koju õhtut veetma. Tegime sellise väikese eeljõululise istumise kolmekesi ja just see osa päevast oli ja on minu jaoks kõige paremaid mälestusi sisaldav.

Puudu vaid stsenarist, kostüümid ja grimm

Aga tuleb välja, et ma olen vist see halb-ignorantne ema, sest õige-hea ema ikka tahab näha kõike, mida ta laps teeb ja uueks moetrendiks on saanud siis filmimehe palkamine lasteaeda ürituste jäädvustamiseks. Nii ka siis minu lapse rühmas. Puudu on vaid stsenarist, kostüümid ja grimm.

Ma tükk aega mõtlesin, kas ma tahan üldse mingisugust digitaalset jäädvustust sellest jõulupeost, aga siis mõtlesin, et äkki Piiga soovib näha 20 aasta pärast seda, kuidas tema väikesena lasteaias oma kambajõmmidega isekeskis leelotas ja tantsis. Meid Mehega aga see video suurt ei huvita, vähemalt hetkel mitte ja nii panin selle küsimuse hääletusele oma tutvusringkonda, kus see ikka soovitati endale tellida.

Mind paneb imestama see, et miks on vaja kõik asjad nii keeruliseks ajada? Kas on siis tõesti nii raske leppida mõttega, et jääb nägemata üks jõulupidu? Või on see justkui mingi staatuse küsimus kui rühma palgatakse filmimees?

Minu nimi on Triin (31): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (31) ja Piiga (2a 6k), lisaks neile veel deegud, isepäine kass Caesar ja kiisubeebi George. Selles blogis räägin argielust ja mõtetest.

4 kommentaari

T
Trall jätkub  /   11:28, 13. dets 2016
Paraku jätkub selline trall ka algkoolis. Tunnen siirast kergendust, et minu noorim laps on juba neljandas klassis ja ma ei pea enam osalema selles iga-aastases n-ö külmkapiostus, kus jõulukingi hind (kui kõik osaleksid) küündiks ligi 300 euro kanti.
M
mann  /   11:31, 13. dets 2016
Nii mõtleb noor ema ja mõtleb ainult enda seisukohast. Tegelikult see lasteaia video jääbki ju lapsele, mitte emmele. Laps vaatab paarikümne aasta pärast seda videot ja talle pakub see huvi, milline oli tema ja milliseks on sirgunud tema lasteaiakaaslased. Samuti on lapse jaoks oluline, et ema või isa oleksid temaga koos lasteaiapeol. Loomulikult selline asi ei pruugigi huvi pakkuda mõnele kaasaegsele emmele, mõelda milline tillu-lillutamine. Peale kasvabki eneseteadlik ja ainult endale mõtlev põlvkond. Kuid rohkem võiks siiski olla empaatia võimet.
M
Mis te  /   12:19, 13. dets 2016
vingute? Kui tahate laste rõõmust ilma jätta, siis ärge tehke lapsi. Ja miks see jõuluteema negatiivselt paljudel hambus on? Paistab olema moe asi jõulude üle praegu viriseda. Kiired ajad on ka lõpetamised (rühma, lasteaia, klassi jne), kas siis ka vingute?
K
Katariina  /   10:59, 14. dets 2016
Meil on lasteaias kõik päevased peod olnud ilma vanemateta, ilma eranditeta. Sest kõigil tõesti pole võimalik päeval paar tundi vabaks võtta (selline privileeg on ikka enamasti iseenda peremeestel või kontoritöötajatel aga mitte näiteks lihttöölistel). Väga kurb oleks kui mõnel lapsel on ema-isa kohal ja teistel mitte. Meil on olnud kombeks rühmas teha väike koosistumine mõnel õhtul, kus lapsed saavad ka oma õpitud laulud-salmid esitada. Lapsed saavad linna poolt väikese kommipaki ja mingeid muid kingitusi me rühmas-koolis lastele ei tee. Õpetajate kingiks oleme kogunud paar-kolm eurot lapse kohta ja sellest piisab. Õpetajatel on hea meel, et neid üldse vanemate poolt märgatakse ja tunnustatakse, mitte ei pea külvama neid kingitustega üle. Pealegi on lapsi meie peres mitu ja igale õpetajale ei suudaks ju kalleid kingitusi teha. Näiteks vanima lapse klassijuhataja ei tahtnud üldse kingitust vastu võtta, sõnades, et kulutagu me see raha kuskil vajalikumas kohas, temale piisab ka heast sõnast ja laste kallistustest. Ma ka ei saa aru, miks jõuludest peab sellise hullu kalli kingiralli korraldama. Seda tehtagu omas kodus kui soovi on, mitte kollektiivis. Me peaks lastele ikka õpetama et tähtsam on koosveedetud aeg ja head sõnad mitte see, kes kõige kallima kingituse teeb. Pildistamise teema on lahendatud nii, et lasteaia õppealajuhataja teeb tavaliselt pildid päevastest üritustest ja neid saab hiljem vanem lastaia kodulehelt endale salvestada. Ka rühma õpetajad teevad pilte ja jagavad vanematega.

Loe ka neid lugusid