Jaga:     
Beebi

Insult ja beebil? Kahjuks võimalik.

Insult – see on ju vanade inimeste haigus! Kuid igal aastal läheb insuldi diagnoosiga Eesti sünnitusmajadest koju ka kolm-neli vastsündinut.

Perinataalse insuldi diagnoos pannatakse hiljem veel kuuele kuni seitsmele väikelapsele. Perinataalne tähendab, et insult toimus raseduse ajal, sünnihetkel või vahetult pärast sündi - 20. rasedusnädalast 28. elupäevani.

Rael Laugesaare kuus aastat tagasi kaitstud doktoritööst selgus, et riigi rahvaarvu arvestades esineb Eestis perinataalset insulti rohkem kui ühelgi teisel maal.

Milline arendusravi millise insuldi diagnoosiga lapsele kõige paremini sobib, uuris Laugesaar koos kolleegidega viimase nelja aasta vältel talle antud personaalse uurimistoetuse abil.

Taastusravi on kord insuldi diagnoosi saanutele elukestev ning peab olema regulaarne. Nii on võimalik, et saadud ajukahjustus lapse elukvaliteeti oluliselt ei häiri ning suurem osa neist jätkab õpinguid tavakoolis.

“Näiteks kui umbes neljandal elukuul näevad vanemad, et beebi haarab mänguasju vaid ühe käega või aastasena käima õppides ei aseta maha ühe jala kanda, on põhjust pöörduda lasteneuroloogi poole ja vaja võib minna täiendavaid uuringuid,” selgitab nooremteadur Laugesaar.

Kui lapsel tekib pärast esimest elukuud kuni täisealiseks saamiseni ootamatult ühe kehapoole nõrkus, kõnehäire, tasakaaluhäire või kõnetakistus võib tegemist olla lapseea insuldiga. 

ALLIKAS: ERR NOVAATOR

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid