Jaga:     
Pere | Vanemate suhtlemine

Üks kaasadest kaldub esoteerikasse - on see suhte lõpp?

“Ta keeras ära,” öeldakse sageli, kui üks kaasadest avastab vaimsed otsingud, kaldub müstikasse või esoteerikasse. Kas see ongi suhte lõpp?

Janne Heinluht (31) ja Renee Puhm (39) pidasid pulmad tänavu suvel, kuid on koos olnud juba viis aastat. Inimestena on nad nagu taevas ja maa. Janne on hariduselt homöopaat ja tegutseb ka suhtenõustajana, Renee seevastu on täiesti maine mees, hariduselt jurist, kes teenib leiba ettevõtjana.

Kelli (30) ja Kristo (34) Kiviorg on rohkem kui abikaasad. Nad moodustavad Kaksikleegi – niisugust nime kannab nende ühine, tervendavaid koolitusi ja nõustamist pakkuv firma. Oma esimest kohtumist Kristoga kirjeldab Kelli kui äratundmishetke: “Maisel tasandil teadsin, et näen seda meest esimest korda elus. Kuid hinge tasandil tahtsin talle öelda: tere, kus sa vahepeal olnud oled?”

Tagasi juurte juurde

Kristo hakkas elu sügavama mõtte üle arutlema teismelisena. Tal olid lapsena tõsised terviseprobleemid, mistõttu viibis haiglas, kus nägi inimeste kannatusi ja ka surma. Kelli oli samuti tundlik laps, kes tüütas täiskasvanuid küsimustega elu olemusest. Tihti ei jäänud ta öelduga rahule ja suuremaks saades hakkas ise vastuseid otsima. Kui ta praegu meenutab ennast enne Kristot ja koos Kristoga, tunneb, nagu oleks tegu kahe erineva inimesega.

Praegu on Kelli ja Kristo liikumas koos tagasi juurte ja looduse juurde. Nad asusid elama Kesk-Eestisse Kristo esiisade tallu ning otsustasid sellest sügisest jätta 10aastase poja ja 7aastase tütre koduõppele.

Seevastu Renee ütleb ausalt, et Jannega kohtudes ei tekkinud tal huvi mitte Janne mõttemaailma, vaid tema kui naise vastu. “Olen küll tegelenud võitluskunstidega, millel on oma filosoofia, kuid pean end siiski realistiks, kes seisab kahe jalaga maa peal ja eelistab arutleda loogiliselt.”

Suurem osa inimesi mõtleb samamoodi nagu Renee. Kristallid, kivid, mediteerimine – see kõik on üks nõiavärk, mida vahel nimetatakse peenelt esoteerikaks, aga millel pole tavalise praktilise eluga mingit seost. Kuid asju võib näha ka teisiti.

Mis on esoteerika?

Kelli: “Esoteerika tähendab sisemisi salateadmisi. Siin maailmas on mikro- ja makrokosmosed. Kui õpin tundma iseenda sisemaailma, omandan samal ajal ka elu salateadmisi – kuidas liikuda edukalt läbi elu ja luua seda, mida olen tulnud siia looma. Ka praktiline, maine elu on minu silmis esoteerika.”

Janne: “Mulle on esoteerikaga tegelemine tähendanud ärkamist. Kas sa kasutad selleks kive, õpid psühho­loogiat või mediteerid – need kõik on abimehed jõudmaks iseendani. Olen õppinud tegutsema aina rohkem eesajus ja mitte tagaajus, kus valitsevad madalad, “võitle või põgene”-instinktid. Enamik inimesi toimetab just tagaajus ja seetõttu on nende suhted õnnetud. Tänapäeval saab abielu õnnestuda ainult kahe teadliku inimese vahel.”

Renee: “Minagi loodan, et kuskil peitub õnn ja midagi peab selle saavutamiseks tegema. Kui sa teed õnne leidmiseks, mida oskad, aga ei saa õnnelikuks, proovid veel, aga ei õnnestu, siis ehk mõtled, et tuleb midagi muud proovida.”

Kristo: “Võib ka küsida, kumb on vaimsem: kas mees, kes käib tööl ja teenib raha, või naine, kes käib selle raha eest vaimse arengu kursusel? See on vaatenurga küsimus.”

Raske mõista?

Kui Janne ütles suhte alguses­ Reneele, et ta tegeleb homö­opaatiaga, siis mees isegi ei teadnud, mida see sõna tähendab. Ta kuulas Janne juttu silmaringi laiendamiseks. Nüüd on ta valmis tunnistama, et mida rohkem ta sellega kokku puutub, seda rohkem ta sellesse usub. Kuid Janne on ka hea ja haritud selgitaja.

Janne: “Meie tutvuse alguses oli Renee minu tegevusest segaduses ja küsis, kui kaugele ma kavatsen sellega minna.”

Renee: “Isegi kui mul ei ole vaimsesse maailma usku, aga näen, kuidas tekib muutus, ei saa ma seda eitada. Arvan, et enamikule inimestele on vaimse maailmaga tegelemiseks vaja tõuget, olukorda, kus näed, et elu ei anna piisavalt vastuseid – nagu Kristole tema lapseea haigus.”

Kristo: “Vaimsele teele asunud inimene peaks arvestama, et ta on algul omas mullis. Talle tundub, et kõik on hästi, aga tegelikult maised tegemised lohisevad ja on lääbakil. Välismaailmaga kohanemine saab olema väljakutse.”

Kelli: “Alguses liigub inimene pendlina maisusest täielikku vaimsusesse. Kiigub siis tagasi ja leiab oma tasakaalupunkti.”

On kooselu võimalik?

Suhtele on proovikiviks, kui uus maailm, mis ühele partnerile on tundmatu ja arusaamatu, imeb teise endasse. Eriti, kui uut maailma juhib vastassoost guru. Vestlusse sekkub fotograaf Lauri, kes toob võrdluse, et kui naine hakkab kuulama meesguru, jääb mees ilma oma muinasjutuvestja rollist peres. Mees tahab olla oma naisele ainus visionäär.

Janne: “Pole vahet, kas kokku saavad spirituaalne naine ja realistist mees või lihtsalt mees ja naine – esimesed aastad on nurkade lihvimise aeg. Kaks isiksust hakkavad võistlema, kumma maailmavaade jääb peale. Enamik paare ei ela konfliktiperioodi üle ja minnaksegi laiali. Või üks justkui võidab ja teine surub end maha.

Nõustajana kutsun alati üles mõtlema, et sinu väärtused ei ole olulisemad kui su partneri omad. Usun suhtesse, kus naisel on oma maailm ja mehel oma ja on ühine maailm. Me austame teise maailma ja erinevus tugevdab meievahelist tõmmet.”

Kelli: “Kui partner sinu väärtusi ei tunnista, võib see saada takistuseks su enda vaimse arengu teel. Sellisel juhul tuleb üle vaadata, kas see suhe toetab või töötab sulle vastu. Meie kogemus Kristoga oli, et pärast kohtumist sattusime nagu intensiivse vaimse arengu kiirteele.”

Janne: “Tänapäeval on kaks-kolm abielu elu jooksul pigem tavaline ja kärgpere hakkab saama normiks. Pikaajalises monogaamses suhtes püsimiseks pead suurendama ühisosa. Kui ühisosa kaob, siis ei ole ju enam põhjust koos olla, sest ühisosa tekib kellegi teisega.”

Kuidas suhet hoida?

Tüli on kerge tulema, kui üks kaasa ootab tavalisel kellaajal tavalist toitu, teine aga saabub koju äraseletatud tujus ja sätib lauale energeetilisi kivikesi. Dalai-laamagi on öelnud, et “õnnelikuks saamiseks ei pea te minu juurde tulema, vaid teil tuleb õppida õnnelik olema seal, kus te olete”. Spirituaalsem partner on teisest tundlikum – kas tema peaks võtma vastutuse, et suhe ei puruneks?

Kelli: “Mehe maisus pakub naisele kannatlikkuse õppetunni: kas naine ei suuda tunnistada mehe maisust samamoodi, nagu mees ei tunnista naise vaimsust?”

Renee: “Ei tohiks olla nii, et üks alati ründab ja teine peab ennast kaitsma. Kumbki pool ei taha suhtes paista süüdlasena.”

Kristo: “Kui vastaspool ei võta vedu, võiks visata õhku eri mõtteid, et ka nii võib asju näha. Uus vaatenurk hakkab inimese sees helisema. Siis aga ei hakka, kui virutad teisele oma vaatenurgaga vastu pead.”

Renee: “Spirituaalse partneriga suhtlemiseks peab ka maisem pool pingutama ja ennast arendama. Keskpärane suhe on, kui sa ei tea, mis su partner mõtleb; kui jagate katusealust, kuid ei suhtlegi õieti.”

Kelli: “Minul tavaliselt ei saagi tekkida rääkimata jätmise hetki, sest Kristo on väga sensitiivne. Ma ei saa sulguda endasse või lukku minna, sest ta haarab minu seisundi juba õhust: mis toimub, räägi?”

Kristo: “Seda ei saa ehk kõigile soovitada, aga enda jaoks olen saanud selgeks, et suppi tuleb süüa kuumalt. Kui tekib mingi olukord, on parem see kohe ära lahendada.”

Kelli: “Pigem olla hingepõhjani aus kui kanda maske.”

Kuidas käituda tormis?

Spirituaalsed inimesed on tihti tundlikumad, abielu nendega on nagu hulpimine tormisel merel. Kristo kirjeldab, et mehe ja naise tundevõnked on eri laadi: naisel võnguvad need üles-alla nagu merelained, mehel aga kaugemale ja lähemale.

Kristo: “Kui merel tekib torm, siis minu lahendus on jääda kindlaks ja seista paigal nagu kalju. Naise tormid ei teki praktilistel põhjustel ja neid ei saa mingite tegevustega rahustada ega ära võtta. Tuleb lasta tormil vaibuda.”

Janne: “Naisele on nauding, kui mees suudab jääda tema tormi ajal rahulikuks.”

Kristo: “Mehed ei kannata naiste tugevaid tundeid, lihtsam on minna eemale.”

Kelli: “Olen Kristole öelnud, et ära võta isiklikult, luba mul tunda oma tundeid. Isegi kui mul on praegu maailma lõpp, läheb see mööda.”

Renee: “Olen hakanud hindama, et Janne ei hoia tundeid enda sees, vaid elab need välja. Keskpärases suhtes võib juhtuda, et naine ei räägi sinuga nädal aega.”

Kristo: “Ja mees ei julge küsida ka, mis viga on.”

Janne: “Oluline on olla enda vastu aus. Kui valetad iseendale, hakkad ka teistele valetama. Naistega töötades hämmastab mind, kui sageli surutakse alla oma mõtteid, tundeid ja soove, et hoida näilist kodurahu. Tagajärjeks on suhe, kus keegi ei soovi olla. Intiimsus tekib alles kahe eheda inimese vahel.”

Renee: “Sageli ei julgeta midagi ette võtta sellepärast, et praktilises maailmas ollakse üksteisest nii sõltuvad. On ühised lapsed ja laenud. Seepärast surutakse oma isiksus alla.”

Mis juhtub peres kasvavate lastega?

Kummaski peres kasvab kaks last ja vanemate väärtushinnangud mõjutavad suuresti ka nende elu. Näiteks Janne tütar ei ole kunagi saanud traditsioonilise meditsiini ravimeid, Renee poeg on aga kasvanud maisemate põhimõtete järgi.

Janne: “Öeldakse, et kärgpere kasvamine ühtseks võtab aega neli aastat või isegi kuni kuus-seitse aastat. Meie kogemus kinnitab seda. Praeguseks oleme kõik endale kohad leidnud, aga see oli pikk ja raske teekond.”

Kristo: “Klassikud ütlevad, et lapse üle otsustavad tema bioloogilised vanemad ja kärgvanemate väljakutse on sellega leppida, isegi kui otsused ei tundu kõige õigemad.”

Kelli: “Lapsed on loomupäraselt sensitiivsed – mis meile tundub müstiline, on nendele normaalne. Olen lastele enne magamaminekut teinud energeetilise seansi, aga pole küsinud, mida nad seejuures tunnevad. Kord kirjeldas mu kümneaastane poeg detailideni, kuidas tal hakkas jalataldadest energia liikuma, jõudis keha keskele jne. Mulle oli üllatus, kui täpselt ta kõike tajub.”

Kristo: “Esoteerikaga tegelevad vanemad lahendavad oma pained ise ära ja nende lapsed ei pea edasi kandma vanemate probleeme. Nad saavad oma elu ja suhteid alustada puhtamalt lehelt.”

Kelli: “Mida enam ma iseendani jõuan ja puhtamaks saan, seda enam toetab see minu lapsi. Nad on terved hinged. Minul on au lapse­vanemana seda maailma neile tutvustada, aga nad ei kuulu mulle, vaid neil on siin maailmas käia omaenda hingetee.”

TEISE MEHEGA TARGEMINI

Kristel (38) arvas pärast esimese abielu luhtumist, et maailmas polegi meest, kes teda mõistaks. Naine, keda sõbrannad kutsuvad kristallihaldjaks, oli oma eksmehe sõprade arvates veidrik ja nõid. Talle tundus, et mees häbenes teda, kuid samas oli armukade tema hobide peale. Ometi sattus naine ka uude suhtesse üdini maise mehega. Kuid nüüd on asjad teisiti. Uus mees ütleb Kristeli hobide kohta rahulikult: kui need asjad teevad sind õnnelikuks, siis tegele nendega pealegi.

Kristel on oma kahte suhet analüüsides mõistnud, et eelmise ja praeguse abikaasa iseloom kuigi palju ei erinegi, hoopis tema ise käitus suhetes erinevalt. Esimeses abielus noore naisena püüdis ta oma looduslapse loomust alla suruda, sobitada ennast mehe peres tavaks olnud mustrisse ja selle väärtusi järgida. “Minu käitumist juhtis siis hirm, mitte armastus,” arvab ta tagantjärele.

Pärast rasket lahkuminekut esimesest abikaasast vajus naine emotsionaalsesse auku, kuid rabeles välja ja nägi palju vaeva, et iseennast leida ja oma mina juurde tagasi jõuda. Uues suhtes on ta säilitanud isikliku vabaduse ja lubab end juhtida üksnes headel tunnetel: uudishimul, armastusel ja austusel oma mehe vastu.

Kas teadsid, et tellides digiajakirja, on sulle lihtsalt leitavad ka arhiivilood?

http://digi.perejakodu.ee/

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid