Jaga:     
Pere | Vanemate suhtlemine

Heinz Valk: "Tee lapsi, siis tuleb ka armastus!"

"Kuskilt peab tulema arusaamine, et meie ise peame oma suhte ja elu korda tegema. Iseendaga tuleb tegeleda. Kõik teised on süüdi – kool, naine, lapsed käituvad niikuinii halvasti – ikka keegi teine on süüdi, see ei aita," ütles 35 aastat Heinziga abielus olnud Marika Valk.

"Kuna ma leidsin õige mehe, siis ei ole mõtet mõelda lahutusele!” ütleb Marika. “See kindlasti ei ole lihtne, muidu oleks kõigil mees olemas. Minu meelest on meie ühiskonnas tekkinud selline suhtumine, et keegi teine teeb meie elu korda. Iseendaga tuleb tegeleda. Meie jaoks Heinziga on hetkel kõige olulisem, kuidas olla kahekesi – see on uus olukord, kui lapsed on kodust läinud.”

Ludrid ja kehkenpüksid lahkuvad

“Lõhkuda seda, mis hästi toimib, ei tohi,” räägib Heinz. “Meil ei ole olnud vajadust koolituste järele. Me oleme elanud, nagu me vaistudega oleme tundnud. Meie elude väärtuste hierarhiad kattuvad. Meile on eriti tähtsad kodu, lapsed ja lapselapsed. Kui isiklikult rääkida, siis mina kasvasin ühiskonnas, kus poistesse sisestati teadmisi, kuidas saada härrasmeheks, see ei olnud mitte ainut kommete ära õppimine, vaid olid ka sellised mõisted, mis sobisid mehelike väärtusega. Nende väärtuste hulgas oli kohale jäämine, mitte nagu ludrid ja kehkenpüksid, kes lahkuvad. Minul on väärtuse mõisted paigas ja meil ei ole sellepärast vajalik kelleltki midagi küsida.”

Pikk kuramaaž

“Mina kasvasin üles ajal, kui enne abiellumist pidi olema pikk kuramaaž,” märgib Heinz Valk. “Meie kuramaaž Marikaga kestis 5 aastat, enne kui otsustasime abielluda. See kuramaaž on ääretult vajalik. Minu klassivendadest, kes nii tegid, on lahku läinud ainult 3. Kõige lollim on selline abielusse hüppamine, kus saadakse baarileti juures kokku ja siis viiakse paberid perekonnaseisuametisse ning aasta pärast lahutatakse. Meil ei ole Marikaga olnud suurt konflikti. Jama küll, aga ei ole olnud. Mina täiendaksin Tammsaaret, et tee tööd ja tee lapsi, siis tuleb ka armastus. Meil on juba asjad niikaugel, et meil on 10 lapselast. Meie perekonnas on palju armastust, mis on vastastikune. Meid armastatakse samuti. See on uskumatult hea tunne, kui väike laps paneb oma põse vastu sinu habet. Lapsed on sideaineks.”

Üleeile toimunud isadepäeva konverentsil „Issi ja emme, miks te enam ei kallista?“ otsiti vastuseid olulistele paarisuhtega seotud probleemidele. PREP-paarisuhtekoolituse mõju uuringust tegi kokkuvõtte psühholoogiadoktor Kenn Konstabel.

SA Väärtustades Elu (www.rasedus.ee, www.prep.ee) alustas tegevust 2006. aastal koostöös EV Rahvastikuministri bürooga ning selle peamiseks tegevusülesandeks sai raseduskriisi nõustamissüsteemi rajamine Eestis. 2009. aastal alustati perede vaimse tervise terviklikuma toetamise eesmärgil PREP- paarisuhtekoolitusega – täiskasvanute täiendkoolituse vormiga, mis aitab aru saada, mil moel partnerid teineteisega käituvad, kuidas omavahel suhtlevad ja millised on nende hoiakud kooselu suhtes, ning teadvustada, millised on mallid, mida tuleks muuta või parandada.

 

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid