Jaga:     
Blogid | Triini blogi

Suhtlus kaheaastasega - hüüdja hääl kõrbes (1)

Olen lugenud kirjandust selle kohta, kuidas oleks õige distsiplineerida 2a 6k vanust last ja võtnud kõik nipid kasutusse, aga ei mingit tulemust.

Viimasel ajal tunnen end kui hääl kõrbes. Lihtsalt hõikan ja hõikan, aga kohale mu sõnum ei jõua. Tekib tunne, et olen justkui läbi kukkunud ja proovin leida abi. Samas ma tean, et selles vanuses see abi ongi kõrbes edasi hõigata.

Piiga on taas nohuga kodune olnud oma kaks nädalat ja kuna asi hakkas jälle kopsu minema või oligi sinna jõudnud, siis tuli teha uus antibiootikumide kuur. Antibiootikumid on asjad, mis mind masendavad, sest esiteks mõjuvad nad halvasti seedimisele ja teiseks ei ole need üldse organismile head, kui neid liiga kergekäeliselt välja kirjutatakse. Samas kui asi on läinud kopsu ja enam pääsu ei ole, siis vast ei ole välja kirjutatud kergekäeliselt.

Igastahes oli see kuu aja jooksul teine antibiootikumide kuur. Aga mitte see ei pane mind tundma end kui hääl kõrbes: Piiga kasvatamine tekitab selle tunde. Ma saan aru, et lapse teine eluaasta on aasta, kus siis tekib ise-olemise-tegemise-faas selle väikese inimese sisse ja enam ei ole mitte lapsevanemal vaja kõike otsustada lapse eest, vaid anda talle võimalus otsustada kahe vanema poolt valitud asja vahel. Sellega saan ma hakkama, aga millega ma hakkama vist ei saa on distsipliin.

Vähemalt ma ise tunnen nii, sest kui esitan Piigale palve, käsu või keelu, siis ei reageerita. Näiteks kui palun tal mitte minna jalanõudega esikust kaugemale, siis võingi seda palvet kordama jääda, sest ta ei tee minust välja. Olen justkui tühi koht ja kui toon ta enda juurde, vaatan silma sisse ja ilusasti ning lühidalt seletan, et nii ei tohi, siis kaks sekundit hiljem tehakse täpselt sama asja.

Meie George tunneb Piiga armastust eriti lämmatavalt: Piiga tassiks teda muudkui igale poole kaasa. Kass ei saa isegi rahulikult süüa ega potil käia, sest kui Piiga teda märkab, siis kohe on vaja kass sülle võtta ja ringi lohistada. Olen proovinud seletada n+1 korda, et kassil on valus. Riielnud, seletanud, karistanud teda istuma panemisega, riielnud veel, seletanud veel ja ikka kõnnib Piiga kaks sekundit hiljem ringi kass sülles tolknemas nagu spagett.

Mingi hetk ma tunnen, et ma lihtsalt ei jaksa: ma seletan ja seletan ja riidlen ja seletan ja ikka tehakse samamoodi edasi. Siis ongi tunne, et tahaks istuda kusagile pimedasse nurka ning end sellest seletamise ja vihastamise emotsioonidest tühjaks nutta, et siis samaga edasi minna. Olen lugenud kirjandust selle kohta, kuidas oleks õige distsiplineerida 2a6k vanust last ja võtnud kõik nipid kasutusse, aga ei mingit tulemust.

Ainsad edusammud nende kahe nädala jooksul on see, et Piiga on õppinud enda järel koristama, kui ma seda teha palun ning paar asja koos temaga ta mänguasjakasti panen ja nuuskama õppis ka. Kuigi ma arvasin, et nuuskamist ta enne pulmi küll selgeks ei saa.

Seega siin ma olen ja kurdan ja mõtlen, kuidas saada laps sõnakuulelikuks. Soovin, et ta pööraks natukenegi reeglitele tähelepanu, sest need reeglid ei tekkinud üle öö, vaid on olnud siin ilmas algusest saati ja tutvustasin talle neid kohe beebieas. Kuid just nüüd on tal vajadus neid piire testida või siis lihtsalt on tal savi, mida ma seletan, sest tema oma väikese peaga teab paremini kui mina, mida ta tegema peab?! Eks ma siis lähen ja guugeldan, äkki leian mingi viisi veel, mida ma ei ole kunagi varem kohanud, et saada Piiga natukene rohkem reegleid jälgima. Tahaks ka temast ju inimest kasvatada.

Minu nimi on Triin (31): olen ema, abikaasa, tudeng ja täiskohaga kontoritöötaja. Meie pisikesse perre kuuluvad Mees (31) ja Piiga (2a 6k), lisaks neile veel deegud, isepäine kass Caesar ja kiisubeebi George. Selles blogis räägin argielust ja mõtetest.

1 kommentaar

M
Minu kogemus  /   21:21, 10. nov 2016
Minu piigale mõjus selles vanuses kolmeosaline ( või oli see nüüd neljaosaline) minateade. Kui ma talle selle ikka konkreetsel toonil ette kandsin, siis käisid asjad nii nagu mina ette kujutasin. Aga endal oli tükk tegemist, et see teate teatamine selgeks saada.

Loe ka neid lugusid