Jaga:     
Pere ja Kodu

Aitame vältida päikesepõletust!

Kes meist ei sooviks Eesti niigi lühikesel suvel võimalikult palju päikese käes viibida, et talveks energiat varuda! Kuidas aga vältida päikesepõletust lapseeas, mil see on suurim nahavähki soodustav tegur?

Anneli Sander (40) lausub, et oma põnnide Oskari (5 a) ja Marta (1 a 9 k) beebieas eelistas ta neid pigem riietega päikese eest kaitsta ja otsese päikese kätte mitte minna. Nüüd, kui lapsed suuremad, on ta aga vägagi päikesekreemi-usku ning vahepeal tekkinud arvamust, et need kreemid on tapvalt kahjulikud, ta ei jaga. Tuleb vaid õige toode valida.

Anneli möönab, et kui ta päikselisel päeval viibib­ lastega varjulises sise­hoovis või lipatakse mõneks hetkeks õue, siis ta kreemituubi järele ei haara. “Kuid rannas kreemitan sisse nii enda kui lapsed. Ja kreemi panen ikka nii, et on pandud. Lastel kasutame kreemi, mille kaitsefaktor on vähemalt 35,” ütleb Anneli.

Seni pole kumbki Anneli lastest päikesepõletust saanud. Ning naine kavatseb ka edaspidi hoolt kanda, et suvised ilmad laste nahale liiga ei teeks.

Koduhoovis nahka kaitstes
Dermatoveneroloogia arst-resident Bret Kuldsaar tõdeb, et kindlasti tohib laps suvel päikese käes ringi joosta, kuid vältima peaks keskpäevast päikest. Hoovis ringi lipates peaks olema seljas kerge riietus ja neid kehaosi, mis jäävad riiete alt välja, tuleks kaitsta kreemiga.

“Mis puutub suurematesse imikutesse (päris väikseid me loomulikult päikese kätte ei vii) ja kuni paariaastastesse, siis neid võiks kreemi asemel kaitsta pigem riietusega. Vähemalt puuvillased pikkade varrukate ja säärtega rõivad hoiavad päikesekiirguse nahast eemal,” sõnab Kuldsaar. “Kuid ka imikutel tasub hoovis päikese käes katmata kehaosi kreemitada. Usaldusväärsed uuringud pole näidanud, et beebidele mõeldud päikesekaitsekreemid oleksid neile ohtlikud.”

Vähemalt sama tähtis kui kreem ja rõivad, on päikesekaitsena ka peakate. “Kuigi paljudele lastele meeldivad nokkmütsid, võiks eelistada mütsi, mis kataks ka kõrvu. Tihti kipuvad just kõrvad päikese käes punaseks, valulikuks ja ketendavaks minema,” õpetab Kuldsaar.

Edasi loe värskest ajakirjast Pere ja Kodu

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid