Jaga:     
Pere ja Kodu

Kuidas õpib laps armastama porgandit?

Inimene armastab täiskasvanueas neid maitseid, mida sai päris väikese lapsena. Kuidas teha nii, et laps titeeast saati tervislikult ja mitme­kesiselt toituks, mitte lõputult ei valiks?

Niipea kui Kerli Vool (29) paneb lauale kausi värskete porganditega, haaravad tütar Eliise (2,5) ja poeg Kevin (7) need kärmelt pihku ja löövad hambad mõnuga sisse. Ent köögilaual seisvad uhked tordid ja koogid, mida ema oma tordivalmistamiskire tõttu pea iga päev meisterdab, jäävad laste poolt täiesti tähele­panuta. “Neid lihtsalt ei huvita!” teatab Kerli ilma igasuguse kahetsuseta. Samas lauale “ununenud” värske kraam – õunad, pirnid, maasikad, redised, porgandid – kaob kui nõiaväel.

Talvisel haiguste perioodil pistab ema lastele pihku küüslauguküüne või sibulajupi ja lapsed nosivad rõõmuga. Nii nagu ka greipi ja broko­lit. “Ainult liha kipuvad nad vahel toidust välja nokkima, eriti Kevin, kes on söögi suhtes veidi pirtsakam,” lausub ema. “Kuidas see võimalik on, et lapsed nii juurika­­maiad on?” küsivad nii mõnedki tuttavad Kerlilt siira imetlusega.

Algus oli vaevaline
Aasta tagasi polnud Kerli aga tütre toitumis­harjumuste üle kaugeltki sama rõõmus. “Kevingi polnud enne rinnaga toitmise lõppu suurem asi tavatoidu sööja, kuid tänu viisakale kaaluiibele me tema pärast ei muretsenud,” sõnab Kerli. Seevastu Eliisel jäi aastaselt kaal 9 kg juurde pidama ja tema tavatoidule üleminek oli emale-isale paras peavalu.

“Kuni 1,5aastaseks saamiseni ei söönud ta lisaks rinnapiimale tahket toitu üle 4–5 ampsu päevas. Tegin järjekindlalt püreesid suvi­kõrvitsast, lillkapsast ja brokolist, kuid tüdruk ei võtnud vedu. Siis andsin näputoiduna aurutatud juurvilju, kuid ka nende söömine ei edenenud,” meenutab Kerli teda nõutuks võtnud olukorda.

Isegi kõigi laste lemmik – banaan – ei huvitanud tütart üldse. “Rohkem oli sellega mängu ja pläkerdamist kui söömist. Proovis 1–2 lusikatäit ja siis surus suu kriipsuks kokku.”

Edasi loe värskest ajakirjast Pere ja Kodu

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid