Jaga:     
Teismeline | Käitumine

10 digioskust, mis toovad noorele unistuste töökoha (2)

Ei ole uudis, et tänapäeval tuleme kõikjal paremini toime, kui oskame digikeskkonnas tegutseda ja selle pakutavaid võimalusi ära kasutada. Kuna tulevased tööandjad juba eeldavad tänapäeva noorelt teatud digitaalseid oskusi, tasub neid juba varakult arendama hakata. Reastasime kümme olulisemat oskust, mida noor inimene tänapäeval vajab, et olla edukas ja tulemuslik – seda nii kodus kui tööpõllul.

* Oma digidokumentide varundamine pilves. Ehk oled kogenud olukorda, kus nutiseade ütleb üles ja kõik dokumendid, pildid, muusika – läinud! Õppides faile varundama, muutub elu taolistes olukordades palju lihtsamaks.

* Blogi ja kodulehe loomine. Kui tekib soov enda põnevaid tegemisi ja ettevõtmisi jagada, on blogi või kodulehekülg selleks parimad vahendid.

* Piltide ja videote töötlemine. Ka põgusate teadmistega piltide ja videote töötlemisest saab luua lahedaid efekte ning jäädvustada põnevaid üritusi.

* Enda „digitaalse mina” kujundamine. Enamasti on sotsiaalmeedia esimene koht, kust tulevane tööandja kandideerija kohta infot saab. Seepärast tuleb alati hoida oma kontol olev info ja pildid viisakad – peotüdruku palkamine valdavalt tööandjate soov ei ole.

* Viirustest hoidumine! Esimene abimees siinkohal on viirusetõrje programm, kuid oluline on vahel veenduda, et arvutis pole pahavara. Kindlasti tuleb faile alla laadida vaid usaldusväärsetest kohtadest.

* Eetikareeglite järgimine – ka veebikeskkonnas. Just nagu päris elus, kehtivad ka veebikeskkonnas teatud viisakuse ja hea tava reeglid.

* Truvalisuse silmas pidamine. Postkastile ja kontodele tuleb valida usaldusväärsed paroolid ning hoida kindlasti vaid enda teada ID-kaardi ja ka Mobiil-ID andmed.

* Oma „digitaalse tööriistakasti” puhastamine ja täiendamine. Tänapäeval on mõnusaid äppe välja töötatud palju ja õigete leidmine tuleb igapäevaselt kasuks, alustades treeningust ja uudistest, lõpetades uuringute läbiviimise ja õppimisega.

* Digiseadmete töövõimelisena hoidmine. Kui hooldada nutiseadmeid liiga harva või jätta nad unarusse, võib seadmete tööiga märgatavalt lüheneda. Aeg-ajalt seadme ekraanile ilmuvad uuenduste teated ei ole tüütu kohustus, vaid väga olulised meeldetuletused arvuti töökorras hoidmiseks.

* Info usaldusväärsuse hindamine. Kui oled leidnud veebist vajaliku info, siis tuleb kriitiliselt hinnata selle usaldusväärsust, terviklikkust ja asjakohasust. Veebikeskkonnas leidub nii puhast kulda kui ka väga kahtlast kraami.

Kui sinu lapsel jääb vajaka mõnest neist oskustest, siis soovita neid usinasti arendada. Kui aga ta peaks olema kutseõppur vanuses 14-19, siis on tal võimalus osaleda tasuta praktikaprogrammis Samsung Digi Pass. Programmi kestel töötavad kolmeliikmelised võistkonnad oma digi-idee kallal, mida aitavad teostada Tallinna Ülikooli õppejõud. Kogemus annab noortele digitaalsed oskused, et olla tuleviku tööturul edukas ja omandada teadmisi, mis aitavad tulevikus leida unistuste töökoha.

Tublimad saavad ka tõelise töökogemuse – praktika suures tehnoloogiaettevõttes Samsung ja oma eriala juhtivas ettevõttes Eestis. On aeg koolikaaslastega kampa lüüa ja digi-idee teostamise kallale asuda. Kandideerida saab 18. juulini. Loe lähemalt Samsung Digi Passi koduleheküljelt

1 kommentaar

Ü
Ühte ma teile, noored, ütlen!  /   11:50, 28. juuni 2016
Hea kui palju osatakse. Aga mõelge! Milline riik peab kaua vastu kui ta midagi ei tooda? Kui te kõik, õhinal digivärki tööle kipute, kes siis tootva töö ära teeb? Pange tähele! Kõigile ei jätku niigi arvuti taga töökohti. Mida siis teha? Süüa tahad? Aga arvutiga sa toitu ju valmis ei tee. Või teed? Too siis müüki arvutiga toodetud kartulid, leib ja lihad-piimad.
R
Rasmus  /   13:03, 28. juuni 2016
Tulevikus teeb suurema osa rutiinseid oskuseid nõudva töö ära tehnoloogia. Robootika ja mehhatroonika on aktiivselt kasvav valdkond ja pigem koolitada digioskustega hooldusinsenere, kui mehhaanilise töö tegijaid.

Loe ka neid lugusid