Jaga:     
Pere | Vanemate suhtlemine

Oma õnne valemi koostad ise (1)

Kümmekond aastat tagasi jättis ettevõtja Peeter Lepisk (55) äri ja poliitika, süvenes idamaade vaimsetesse õpetustesse ning läks õppima hüpnoteraapiat. Tema peatähelepanu haaras MTÜ Lektoorium, mida mees ise kooskasvamise ruumiks nimetab ja mille aruteluõhtute korraldamisega praegu tegelebki. Lisaks kohtub ta nii grupi- kui ka eraviisiliselt inimestega, kes tajuvad, et elu on midagi enamat kui ettevaatlik tüürimine turvalisse sadamasse. “Elu on kui kingitus – ma saan tegelda sellega, mis mind vaimustab,” ütleb Peeter ja naeratab sooja, õnneliku inimese naeratust.

Kuidas sa nii õnnelik oled?
Kuidas sa tead, et ma olen?

See paistab sinust välja.
Tõenäoliselt tuleneb see sellest, et ma ei igatse täiust. Olen rahujalal sellega, mis toimub. Toimuv sisaldab peale õnnetunde ka selliseid hetki, millest ei saa aru; hetki, mis torkavad või murelikuks teevad. Õnnelikkus on oskus olulisi hetki märgata, lubada neil olla ja vajadusel kasvada.

Selleks peab aega võtma.

Üks, millest ma oma olemises juba tükk aega lähtun, on Eckhart Tolle idee elu eesmärgi kohta. Elu peamine eesmärk on olla täielikult ärkvel praeguses hetkes. Kui ma suudan selles seisundis olla, täitub ka elu eesmärk, olen õigel suunal. Tajun seda suunda peenikese niidina, mis ei lähe otse, teeb käänakuid, aga oluline on olla ikka selle niidi peal. Ei pea vaevama ennast mõttega sellest, mis metsa taga on, sest su peamine eesmärk on täidetud, kui tajud seda, mis on praegu seal, kus parasjagu oled.
Samamoodi ka lähisuhtes. Kui seaksin endale eesmärgiks pildi, et mõlemad on hallid ja õnnelikud majas mere kaldal, koer jalge ees lebamas, võib see ju mõnus mõte olla, aga tegelik eesmärk on olla teadlik hetkest, kus me oleme praegu.

Milline on hea suhe?

Kui mul oleks kriteeriumid, milline on hea suhe, siis ma tõenäoliselt ühel hetkel pettuksin. Aga kui ma tean, et suhe, nagu kõik muugi, kogu aeg muutub, ja et mu suhe on täpselt sama hea nagu minu meeleseisund, siis tean, et kõige olulisem on hoolitseda oma meeleseisundi eest.

Kindlasti ei osanud sa 32 aastat tagasi, kui te abiellusite, nii mõelda. Noorel mehel on suhtele hoopis teised ootused.

Jah. Tagasi mõeldes olid mu ootused tollal ju normaalsed: tahtsin, et mul oleks keegi, kellele maja ehitada, et oleksid lapsed ja elukaaslane.

Millal sa aru said, et suhe on sinu meeleseisundi peegeldus?

Kümmekond aastat tagasi oli mul paar korda, mil oleksin autoga peaaegu rongi alla jäänud. Ma arvan, et nende põhjuseks oli kõrvale vaatamine sellest, mis elus oluline on. Pidasin tähtsaks edu.
Kui nii juhtub, et elu saab peaaegu otsa, hakkad mõtlema, mis oleks siis, kui mind homme enam ei ole. See distsiplineerib suhetes ka – olulisi inimesi ei pruugi homme enam olemas olla. Sellise filtri läbi vaadates märkad, kui väärtuslikud on lähedased.

Andsid oma ettevõtte poja kätte ja läksid Hiiumaale aega maha võtma.

Mu taju ütleb, et muutused ei juhtu samas kohas, kus tekkis vajadus nende järele. Inimene kujundab ruumi ja ruum mõjutab inimest. Kui ma olen mingis kohas ummikusse jooksnud, siis sellest väljatulekuks on vaja olla teises kohas, mis aitab märgata teist vaatenurka. Oma elus selguse leidmisel on mulle väga tähtis mere ja inimeste lähedus. Paar nädalat silmitsi mere ja hiidlastega muutis mu meeleseisundit. Muutusid varem keerulisena tundunud olukorrad, inimesed kadusid ja tulid uued. Suhe partneriga muutus tunduvalt lähedasemaks.

Kas see oli enne keerulises seisus?

Loomulikult, suhe on ju selline, nagu mina ise olen. Olin tollal tasakaalust väljas ja mu suhe oli tasakaalutu. Kui olen ise katki, ei ole mul ka teisele midagi anda.
Samas olen ettevaatlik hindama, kas keeruline seis on hea või halb. Näiliselt halb asi võib osutuda suhet rikastavaks.

Näiteks mis?

Tavaliselt peetakse normaalseks, et partnerid pühenduvad vaid teineteisele ega jaga oma sügavamat tähelepanu teistele. Mina tajun, et ka lühikesed kohtumised, näiteks nendega, kes tulevad nõustamisele – ma ei kasutaks sõna nõustamine, vaid kooskasvamine –, saavad olla tähendusrikkad ja neist võib mõlema poole jaoks säde tekkida. Kui ma märkan, et inimene, kellega kohtun, hakkab särama, temas on valmis väljenduma tema tõeline olemus ja tähendusliku vestluse käigus luban endal temasse armuda, võib üsna kergelt toimuda oluline muutus, mille tulemusi ajahammas ei pure. Vastupidi, sellised armsad hetked hakkavad keerulisena näivates olukordades meenuma ning mõistuse jaoks arusaamatul kombel toovad nad endaga kaasa lahendusi.

Kellesegi teisesse armumine võib siis sinu järgi abielu rikastada?

Oma sisemise olemisega mõjutab inimene ennast ümbritsevat ruumi. Ma ei saa partnerilt nõuda, et ta peab hoolitsema minu meeleseisundi eest, andma mulle kõike, mida igatseda oskan, et alles siis kiirata sellest tekkivat armulikult ka talle tagasi. Olen tajunud, et ta sisemiselt väga hindab seda, kui välisest maailmast pärinev eufooriline seisund minus toimetab.
Loomulikult on iga inimese enda otsustada, kas ta hoiab seda õnnestavat tunnet ja laseb neil impulssidel luua oma reaalsust või maandab selle sädeme ära.

Nende impulsside kohta võib öelda ka: flirdib naistega?

Loomulikult. Mitte ainult flirdib, sõltuvalt vastuvõtja maailmapildist võib seda pidada ka muuks. Näiteks selleks, et kui mees otsa vaatab, siis tahab ta teadagi mida.
Täpsustan, et seda õnnelikuks tegevat impulssi on võimalik saada sajal eri viisil. Mõni saab sellest, et ta lööb tööl kakssada seibi rohkem kui eelmisel päeval. Kuna suhe on selline, nagu on paarilised ise, ja õnnelik siis, kui paarilised on õnnelikud, on järelikult vaja leida viise, kuidas mõlemad saaksid õnnelikud olla. Seda ei saa teoreetiliselt õppida, see tahab elus läbi proovimist, õnnestumisi ja vastu näppe saamisi. Keegi ei saa sulle kursustel selgeks õpetada seitset viisi, kuidas just sina õnnelik oled.

Kas oled oma armumistest naisele rääkinud?

Olen lähtunud sellest, et oma sisemuses ta teab paremini kui mina ise, mis toimub. Väärtustab seda, et need õnnestavad impulsid edasi kasvavad, kui ma koju jõuan. Kui ta midagi ei küsi, pole mul õigust talle peale käia, et kuule, mul tekkis ühe naisega säde. Teisel võib olla ebamugav seda kuulda, kuigi tõin selle sädeme koju ja tõenäoliselt tegi sama ka teine pool. Kui praegu on hetk, kus ma olen oma abikaasaga koos õnnelik, ei vaja analüüsi see, kuidas me säärasesse seisundisse saime.
Aga kui ta tunneb, et see teadmine teda rikastab, siis ta kindlasti küsib ja siis ta loomulikult kuuleb sellest just nii täpselt, kui ta tahab kuulda.

Mis rikastab suhet veel peale nende õnneimpulsside?

Kindlasti rikastab hoolimine. Partner saab märgata kohti, kus teisel on võimalik kasvada, ja aidata teisel neid märgata. Keerulistel hetkedel saan ma suurt abi, kui partner mind korraks puudutab, mulle otsa vaatab ja on olemas. Muud ei olegi vaja.
Inimesed aduvad ikka vahel, et on kuskilt katki või liimist lahti. Kuna püsisuhte partnerid tunnevad üksteist sügavamalt, saavad nad aidata teineteisel katkisi kohti märgata ja neid omaks võtmise läbi tervendada.

Mis rikub suhet?

Rikkumine on see, kui ma lähen iseendaga vastuollu. Mitteloomulik olemine ja millegi allasurumine on hea valem suhte rikkumiseks. Suhet rikub see, kui teen midagi, mida ma ise ei pea õigeks. Hirm, viha, pilge, pettus, kahtlus... Näiteks teen partnerit meeltesegaduses maha, ütlen midagi, mida hea meelega ei oleks öelnud. Olen tajunud, et see on kõige kohutavam asi, mida ma oma elus olen teinud – pahandanud partneriga ja õigustanud end sellega, et mul on endal probleeme küllaga ja kiire.

Mis siis aitab?

Võimalikult kärme leppimine, oma vea tunnistamine ja uuesti iseendaks hakkamine. Ja tajumine, mis aitaks teisel lihtsamalt leppida. Mõnd suuremat viga ei saagi ehk muudmoodi parandada kui kompenseerida seda mitmekordsete tegudega. Aga neid ei saa ise esile kutsuda – ei ole nii, et tegin midagi halvasti, viin lilled ja siis on kõik hästi. Elu pakub hämmastavaid võimalusi. Neid tuleb märgata.

Need on sisemised protsessid, aga kas teie suhte juurde kuuluvad ka välised rituaalid?

Üks rituaale on kindlasti hommikune ühine kohvijoomine. Kui on aega, siis toon kohvi voodisse, kui on vaja kohe toimetama hakata, siis joome köögis. Suhtes on oluline teha väikseid asju, mis on teisele tähtsad. Mitte sellepärast, et see on kasulik, vaid sellepärast, et ma naudin seda tunnet. Et ma saan sellise pisikese asjaga nagu kohvi valmistamine või pliidi alla tule tegemine või käe ümberpanek teisele rõõmu pakkuda. See on väike mugavustsoonist väljatulek.
Loomulikuks rituaaliks on ka üksteise tänamine terviku heaks tehtud toimetuste eest. Tänuks on ergas tähelepanu ja puudutus.

Kas on oluline, et koos elavatel inimestel oleksid ühised huvid?

Jah, kindlasti. Ostsime mõni aasta tagasi suvemaja põhjarannikul. See, et käime seal koos ja pereliikmed sellest kohast vaimustunud on, toidab ka mind. Tilk tilga haaval annab see mulle midagi juurde. Meenub, et nii palju asju on pagana hästi. Kui see koht teistele ei meeldiks, võtaks see tilk tilga haaval mult midagi ära. Meenuks, et miski on narristi välja kukkunud.
Samamoodi tilk tilga haaval annab või võtab suhe lastega. Lapse kasvamine nõuab meeskonnatööd, kuhu pereliikmed saavad anda rohkem kui otseselt vaja. Ei saa ju mõõta, kes meist on panustanud lapse kasvamise protsessi rohkem või vähem, aga oluline on tunne, et see on koostöö tulemus.

Kas su naine uurib samu teemasid mis sina?

Naine on mul õpetaja. Hea õpetaja, kes paneb palju energiat oma töösse. Aga ma tajun, et ta ei ole sugugi teises kohas kui mina. Mulle tundub, et mul on nii tark naine, et ta võtab selle, mida ma siin “suure vaevaga” õpin ja kogen, alateadvuse tasandil omaks. Kopeerib endale tarviliku osa näiteks ajal, mil me magame.

Kui meie tütar oli umbes kolmene, küsis üks proua talt ühe sügavamõttelise küsimuse. Tüdruk vaatas prouale otsa ja ütles: “Kes siis seda ei tea!” Olen seda meelt, et alateadvuse tasandil suhtlemine ei mängi sugugi tagasihoidlikumat rolli kui teadlik suhtleminel. Selle käivitavad tähendusrikkad hetked.

Veidi provotseerin, aga miks sul, kes sa ei oota, et teine sind õnnelikuks teeb, kooselu vaja on?
Esimesena tuleb pähe: et oleks, kuhu salvestada ja edasi anda seda, mis mulle maailmas sülle sajab. Teiseks: et saada sügavaid peegeldusi iseendast. Koos kasvada. Tasakaalus maailm peaks koosnema vastanditest. Mingil moel kuuluvad vastandpaaride alla ka sügav püsisuhe ja tähenduslikud hetked teiste inimestega. Kui oleksid ainult tähenduslikud hetked kas või sadade inimestega, oleksin ikkagi pidetu. Ja selleks, et mul oleks maailmale midagi pakkuda, peab olema koht, kus see salvestub ja kust ma uuesti võtan selle, mis on tarvilik. Mul on tunne, et mina kui mees ei ole selleks salvestamiseks valmis, tuleb kasutada naise abi.

Oled hariduselt insener – anna õnne valem!

Ei saa olla ühte valemit, sest inimesi on palju ja me kõik oleme erinevad. See on enesepettus, kui ma arvan, et saan kellegi teise valemi järgi rikkaks või õnnelikuks.

Milline on sinu õnne valem?

Õnnelik olemine on seotud enda leidmise ja omaksvõtuga ning see on protsess, mis ei saa ühel ilusal päeval valmis. Kui inimene astub suhtesse, tasub tal endale teadvustada, kes ta on, sest selline saab olema ka tema suhe. Suhe aitab kasvada.
Ja teine oluline küsimus: miks ma olen siin maailmas? Praegu vastan ma sellele küsimusele nii: selleks, et suurendada armastuse tunnet enda sees. See on minu jaoks keeruline, kui olen ainult püsisuhtes. Tarvis on üha uusi kogemusi, õnnestumisi ja läbikukkumisi, et see tunne võiks minu sees kasvada. Paratamatult saab mu püsisuhe sellest osa – kui armastuse tunne minus suureneb, laieneb see ka abikaasale. Minu õnne valemiks on avastada ja võtta sisemiselt omaks see, missugune ma olen loomulikuna, mitte normaalsena.

Peeter Lepisk on...
• õppinud põllumajanduse mehhaniseerimise inseneriks, ettevõtjaks ja muutuste juhtijaks;
• aastast 1982 abielus Meeliga; Siimu, Haraldi ja Anna-Maria isa.

1 kommentaar

D
DR EGBOR  /   05:07, 23. nov 2016
email address is(egborspellhome@gmail.com)
HE IS SPECILIZE IN HE FOLLOWING SPELL.
(1) If you want your ex back.
(2) if you always have bad dreams.
(3) If you wannt women/men to run after you.
(5) If you want a child.
(6) If you want to be rich.
(7) If you want to tie your husband/wife to be yours forever.
(cool If you need financial assistance.
(9) How you been scammed and you want to recover you lost money.

Loe ka neid lugusid