Jaga:     
Pere | Vanemate suhtlemine

Ole oma mehe kõige suurem fänn

Paarisuhte harmoonia on teema, mis puudutab tantraõpetaja Liisa Vaske (32) nii isiklikult kui ka professionaalselt. “Olen oma isikliku elu jaoks tantrast väga palju juurde õppinud. Saanud igapäevaelus rakendatavat infot, mis on andnud ilusaid tulemusi suhte hoidmisel,” nendib naine.

Liisa tutvus oma elukaaslase, tantraõpetaja Moses Somananda Maimoniga (43) neli aastat tagasi. Nüüd on naine jätnud müügijuhitöö rahvusvahelises ettevõttes ning tegutseb Mosese asutatud Bhairava joogakooli tegevjuhina.

Tantrakursustel kuuleb õpetaja sageli, et ei osata ehitada õnnelikku suhet või seda pikaajaliselt hoida. Ilusat suhet tahavad kõik, aga välja tuleb keskmine või kole.
Jätame seekord lääneliku pereteraapia kõrvale ja vaatame, kuidas soovitab paarisuhet hoida tantrism, iidne vaimne õpetus, mis on nüüd ka Eestis popp.

Tugev mees ja paindlik naine

Tantra järgi on suhte toimimiseks vajalik mehe ja naise rollide polaarsus. “Kuigi räägitakse võrdõiguslikkusest, on suhtes mehel ja naisel siiski erinevad ülesanded,” aitab Liisa tantrismi põhialuseid mõista. Võrdõiguslikkuse teema on ka talle südamelähedane, isegi oma magistritöös uuris Liisa naiste poliitilist esindatust Eestis. Nüüd teab ta aga, et suhte tasandil mõjub võrdsete rollide tagaajamine hoopis destruktiivselt.

Liisa ei õhuta naasma aega, mil mees lõhkus puid ja naine pesi nõusid. Kodutööd ning lapsega tegelemine pole tantra järgi mehelikkuse karid. “Mähkmeid vahetades võid olla väga mehelik, isegi kui laps röögib ja mähe on valesti pandud,” muigab Liisa. “Mehe ja naise rollid peavad suhtes paigas olema märksa sügavamal mentaalsel tasandil: mees on hoidja, kaitsja ja juht ning naine pehmem pool, kes tema otsuseid toetab.”

Tantrismi põhimõtteid järgiv mehelik mees pole südametu matšo, vaid sirge seljaga juht, kes teab kindlat sihti ning säilitab rahu ka siis, kui kõik ümberringi tormitseb. Mees on kui tugev sammas. Naise roll on olla paindlik ja ühendav, pehme, aga mitte nõrk. Mees annab suuna, kuhu areneda, ja naine teab, mida teha, et see areng saaks toimuda.

Kui Liisa Bhairava keskuse shakti-õhtutel naistelt küsib, kes tahab tugevat meest, tõstavad kõik osalejad käe. Mõni isegi kaks kätt. “Olgu naine ametilt kes tahes, suhtes soovib ta meest, kes oleks temast vaimselt tugevam,” on Liisa nii endises ärinaise- kui ka praeguses
tantraelus kogenud. “Naine ei taha olla kodus juht, see väsitab teda. Ma tean, et selle peale võib mõnigi lugeja mõelda, et ei, meie oleme koos juhid. Jah, arutame muidugi koos, aga õnneliku suhte jaoks peab üks olema tugevam. Tantrismi järgi peab see tugevam pool olema mees, kusjuures naisele pakub mehe tugevus naudingut. Mehele endale samuti.”

Tugevuse valmidus

Oma eelmistes suhetes mängis Liisa nagu paljud teisedki iseteadliku moodsa naise rolli. “Me küll arutasime asju kaaslasega, aga ma ei usaldanud tema otsuseid,” meenutab Liisa. “Ütlesin selle asemel: põhjenda ära, miks sinu ettepanek on parem kui minu oma! Kui sul on hea loogiline argument, teeme nii, nagu sina ütled, aga kui sul seda pole, teeme nii, nagu mina ütlen.”

Kõlab mõistlikult, kuid tantra järgi võtab selline suhtumine mehelt väe ja muudab suhte automaatselt nõrgemaks. Liisa ütleb, et säärase hoiaku mõrkjaid vilju maitsevad naised iga päev.

“Kui meie kursustel küsin, kes osalejatest tunneb sellist tugevat meest, keda otsitakse, kerkib tunduvalt vähem käsi. Kus need mehed siis on? Põhjus pole selles, et tõelisi mehi pole, vaid meie, naised, ise muudame oma võimukuse ja kontrollivajadusega mehed nõrgemaks.”

Tantrism õpetab naist usaldama meest sügavamal moel. “Usaldama ka siis, kui midagi läheb nässu, kui mehe otsus oli vale,” noogutab noor naine. “Ehk teisisõnu: sa peaksid olema oma mehe kõige suurem fänn.”

Läänemaailmaski öeldakse, et iga eduka mehe taga on tark naine. Tantrismi käsitluses on igas mehes olemas n-ö valmidus edukuseks, kuid selle käivitumine sõltub palju ka naisest. “Mehe roll on nagu default mode – see käivitub automaatselt, kui naine võtab õige rolli,” selgitab Liisa. “Igapäevaselt väljendub see naiselikumale rollile taandumises väikestes asjades. Näiteks ei vea naiselik naine supermarketis meest käruga enda järel, vaid laseb mehel juhtida. Ei kamanda auto kõrvalistmelt, mis teed sõita või kuhu parkida. Sellistest väikestest asjadest saab mees kohe pauerit juurde.”

Sama oluline on mehe juures väikeste positiivsete asjade märkamine ja meeldiva tagasiside andmine. Isegi siis, kui mees on käinud duši all, võid talle öelda: “Oo, kui hästi sa lõhnad!” Väike, ehk isegi naljakas asi, aga mõju on ilus.

Usalduse ­küsimus

Pehmus ja suhtes juhi rollist loobumine pole naiste trikid, neil on sügavam sisu, rõhutab Liisa. “Järgnedes mehele, väljendad sa austust ja alandlikkust,” paneb Liisa naistele südamele. “Kuid see pole juhi ja alluva autoritaarne suhe, vaid usaldusel põhinev austus. See pole ka näiline loobumine juhtimisest, mille puhul naine justkui annaks mehele juhirolli, ise aga mõtleb: no tahaks näha, kuidas ta ilma minu abita hakkama saab! Tantristlikult mõtlev naine mõistab, et naiselikkus toidab suhet: kui oled naiselikum, saab mees olla mehelikum ja sellest muutub teie külgetõmme kirkamaks.”

Oot, aga kas mees, kelle tema naine on kuningaks tõstnud, pole siiski vaid sisutu narrimütsi kandja? “Ei, see pole võlts,” tõrjub Liisa elavalt kätega. “Suhte­dünaamika toimib nii: naine on see, kel on võime anda tähelepanu, energiat, pehmelt suunata. Tänu sellele on naisel suur võim mõjutada seda, kui hästi mees end tunneb, ning ka seda, milline on suhe.”

Kas ei paista siit sama, mida lääne psühholoogias nimetatakse positiivseks tagasisideks ja eneseusu suurendamiseks? Kui inimene usub, et ta suudab juhtida, ja tajub kõige lähedasema inimese usaldust, on pool tööd juba tehtud.”

Kui kuninga tulek viibib

Paraku pole kõik siiski nii lihtne. Juhiks ülendatud mees ei pruugi suuta poes silmapilkselt otsustada, kas osta seemnega või seemneta leiba, ning naine kaotab usu.

Liisale on see tuttav. Naised kaebavad kursustel sageli, et mees ei võta juhirolli, kuigi nemad pingutavad, et leebed olla. “Siis ütlen neile: try harder!” naerab Liisa. “Näiteks väidab naine, et kui ta laseks mehel koridori remondi eest vastutada, jääkski see tegemata. Soovitan siis selle asemel, et mehelt pidevalt küsida, millal too remontima hakkab, rahulikult pakkuda: mis sa arvad – oled päeviti tööl ega jõua õhtuti kodus lisatööd teha, kas sa tahaksid võtta töömehed? On tähtis, et valik jääks mehe langetada. Seda ei tohi serveerida ähvardusena stiilis: kui sa hakkama ei saa, kutsun töömehed! Naine saab meest suunata leebelt. Isegi kui mees ütleb, et ta ei taha töömehi ja koridor seisab veel kuus kuud remontimata, siis seiskugi veel kuus kuud, on minu soovitus.”

Kannatamatud naised teevad kõik ise ära. Remonditud koridori kõrval on tagajärjeks naise usalduse hääbumine ja seeläbi aina “mömmimaks” jääv mees. Ja üha kasvav koorem, sest siitmaalt on kõik remondid, poeskäigud jm naise kaelas. “Mees ei pane end enam sellesse rolli, kus naine on teda korduvalt maha teinud,” hoiatab Liisa.

Tantrism annab naisele rohkem kui poole suhte toimimise võtmest. Kuid see ei tähenda veel üht lisa­vastutust niigi koormatud lääne naisele. Vastupidi, see tähendab liigsest vastutusest loobumist. “Ma utsitan tantristlikku rollijaotusse mitte pealiskaudselt suhtuma, vaid seda mõistma ja selle poole püüdlema, kui soovid õnnelikku suhet,” toonitab Liisa.

Naise ja mehe mentaalseid rolle tasub lahus hoida juba sellegi pärast, et selsamal polaarsusel põhineb seksuaalne tõmme. Kes tantrismi süveneda ei taha, võib oma käitumist jälgides ometi mõista, kui suur on naise suhtumise mõju mehele. Kasutagem seda mõju siis targasti!

Tantrism on...
... ligi 5000 aastat vana Indiast pärit spirituaalne teadus, mille eesmärk on jõuda sügava vaimse kirgastumiseni. Pühad tekstid ehk tantrad õpetavad, et kõige kergem on teadlikkust avardada ja ekstaasi kogeda seksuaalenergia kaudu, mis on võimsaim energia universumis.

Läänemaailmas seostataksegi tantrismi eelkõige seksuaalõpetus­tega, kuid tegelikult hõlmab see muidki valdkondi: teadust värvidest ja helidest, astroloogiat, meditatsiooni, joogat jpm

Mees, valitse oma tundeid!

Tantraõpetaja Moses Somananda Maimon:

Suhteharmooniaks on tugeva meheliku elemendi olemasolu väga oluline. Selle elemendi paremaks tundmaõppimiseks ja mõistmiseks aga ei piisa lihtsalt sellest, et “ma mõtlen selle peale” või “räägin sellest sõprade või naisega”. Tantristlik lähenemine on siinkohal väga konkreetne: sa kas viid läbi teatud muutused enda elus ja mõtlemises või miski ei muutu.

Mehelikkuse arendamiseks on eelkõige vaja mõista energiaid nende olemuses. Soovitan õppida tundma tšakraid, joogat, yini ja yangi polaarsusi. Mees peab oskama kontrollida oma emotsioone – mitte neid eirama, vaid valitsema. Kõige sellega tegelevad tantra meesteõpetused. Minu kogemus näitab, et grupis õpetaja käe all harjutades on muutused kõige püsivamad.

Vaata mind!

Kes enda ja partneri seksuaalsust sügavalt vaatlema vaevub, sellele avaneb uus ilus ilm. Järgnev lihtne tantristlik harjutus aitab sul avastada oma kallimas jumalanna või rüütli.

Istuge teineteise vastas rätsepaistes või muus mugavas poosis. Võite olla riietes või riieteta, kuidas mugavam tundub. Võtke kätest kinni ja vaadake teineteisele silma. Valige üks silm, kuhu vaatate, siis ei hakka pilk kahe silma vahel võnkuma. Hoidke selg sirge, püüdke võimalikult vähe pilgutada, keskenduge teineteisele. Kujutlege, justkui sulaksite teise silma sisse. On loomulik, et algul tulevad naeruhood peale ja kõrvalised mõtted pähe – naerge ära ja laske mõtetel lahkuda. Jätkake vaatamist.

Umbes 5–10 minuti pärast minge edasi puudutuste juurde. Liigutage sõrmeotsi millimeeterhaaval teise käeselga pidi üles, hoidke kogu tähelepanu sõrmeotstel. Tundke, et muud ei eksisteerigi kui vaid need sõrmed ja see nahk. Liikuge aeglaselt edasi nii kaugele, kui hetkel hea tundub, ikka aeglaselt ja keskendunult sellele, mis siin ja praegu teiega toimub.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid