Jaga:     
Pere | Vanemate suhtlemine

Meil on veel küllaga avastada


Mida olete vanemate abielust oma ellu kaasa võtnud?

Nii mõndagi on kaasa tulnud ilmselt ala­teadlikult. See väljendub hoiakutes ja käitumises, mis on vanemate mõjutusel külge jäänud ja mida endal on sageli isegi raske märgata. Mõned lapsepõlvest mällu süüvinud olukorrad on sellised, mida olen püüdnud vältida. Kas alati õnnestunult, ei tea. Aga hubane kodutunne, hooliv ja toetav suhtumine lastesse, pere väärtustamine ja armastuse väljanäitamine olid mulle seal meeltmööda ning neid jooni püüan edasi kanda.

Kuidas te Mariga teineteist täiendate?

Mari on algataja ja mõtete käivitaja, minu innustaja ja õhuline element. Mina olen paljuski soovide teostaja, kes viib ideed ellu või annab neile voolava vee kombel jõu juurde. Mari mõttemaailm on avatud kõigele uuele ja ilma minu tasakaalukama pooluseta tekiks vist küll lõputu eksperimentide virvarr.

Mari tugevus on kavandamine ja analüütiline mõtlemine. Mul on erinevalt temast kiire reaktsioon ja parem füüsiliste tööde tegemise kont, ehk ka mõneti parem strateegiline mõtlemine. Täiendame teineteist meeldivalt ka köögis.

Mida hindate oma naises?

Mari sarm ja naiselikud vormid võtsid minult mõistuse juba esimesel kohtumisel. Kaunidus pole aastatega tuhmunud, vaid sellele on lisandunud värve. Hindan seda kõrgelt, nagu ka Mari vahedalt teravat mõistust ja ettevõtlikkust – ta ei pelga uute asjadega alustada. Temaga koos elades olen muutunud probleemide ja arusaamatuste lahendamisel avatumaks ning sallivamaks. Ja minu naine oskab enda eest seista. Meeldib seegi, et ta jälgib, mida mina ja lapsed sööme.

Kuidas annate naisele märku, et hoolite temast?

Ütlen talle võimalikult tihti, et armastan teda. See on tõsi ja seetõttu on seda lihtne öelda. Paitus või kallistus on samuti hoolimise märgid. Võib ju naist mõne kodutöö puhul aidata, talle lilli või ehteid kinkida, aga suurim hoolivuse tunnus on ikkagi teineteisele aja pühendamine. See hoiab suhte tervena ega lase teineteisest võõrduda.

Mida teeksite, kui naine ütleks, et kulutate liiga palju aega sõpradele või harrastustele?

Ega Mari seda ütlegi. Kuna minu töö nõuab sageli kodunt eemal viibimist või tööle pühendumist õhtuti ja nädalavahetustel, kurdab abikaasa lihtsalt, et tema ja lapsed näevad mind harva. Võimalusel käin paar korda nädalas õhtuti ka trennis ja see vähendab koosolemise aega veelgi. Aga oleme mõlemad aktiivsed inimesed ja lihtsalt meie kahe päevarütmid võivad väga erineda. Siis tuleb leida aega, et koos perega midagi ette võtta ja kas või sõpradel külas käia.

Kuidas reageerite, kui naine kurdab oma muret?

Mind ei vii see üldiselt endast välja. Sagedaste murede korral – mõned neist tunduvad meestele tihti tühistena – ohkan ehk omaette. Kuulan Mari ära ja püüan talle anda tagasi usu endasse. Mõnikord on vaja turgutada teadmist, et ta näeb nendes riietes homsel esinemisel hea välja. Teinekord on vaja pakkuda lahendusi olukordadele, kus Mari on ummikseisus ega näe tunneli lõpus valgust. Püüan siis ennast asetada samasse seisu ja mõelda, mida teeksin. Koos arutledes tulevad enamasti lahendused.

Kui palju vajate omaette olemist?

Mulle tundub, et Mari vajab üksiolemise aega minust enam. Kui ta saab jalutamas käia või oma asju sorteerida ja korrastada, tekib temas rahulolu. Me mõlemad armastame raamatuid lugeda, mina kuulan päris palju ka muusikat.

Kas teineteisest eemalolek mõjub suhtele värskendavalt?

Sellel mündil on nüüd küll kaks poolt. Veebruaris töötasin üle kolme nädala Vancouveris, kui kommenteerisin taliolümpiamängude võistlusi. Mul on ikka aeg-ajalt pikemaid komandeeringuid. Tänapäevased suhtlusvahendid võimaldavad armsamaga küll hästi ühendust hoida, aga need ei asenda füüsilist lähedust. Taaskohtumisel on rõõm suur, ent Mari vajab kohanemiseks aega – et silma vaadata, et endast rääkida, et oma meest taas tunnetada. Selles kohtumises on värskust ja mõningast distantsi võrreldes reisile eelnenud ajaga. Võõristuseks oleks seda vast palju nimetada.

Mulle isiklikult pole suhte värskena hoidmiseks küll eemalolekut vaja. Pigem naudin koosveedetud aega – meil on teineteises veel küllaga avastada.

Mida te õhtuti kodus teete?

Vabadel ühistel õhtutel meeldib meile koos perega laua taga istuda ja õhtust süüa. Niimoodi, et kiiret pole kuhugi. Siis saab rää­kida lastega päevast ja omavahel suhetest, olulistest ühiskonnaasjadest, tulevikusoovidest. Mitte liiga tõsiselt, aga aju ergutavalt ja perspektiiviga. Populaarsed on lauamängud lastega, mõne hea filmi vaatamine või hoopis teineteise kaisus raamatu lugemine.

Kuidas te jagate kodutöid?

Teen meelsasti perele süüa, aga minu sagedaste õhtuste töökohustuste tõttu on see ülesanne pigem Mari õlul. Kodu koristamisel jäävad füüsiliselt raskemad tööd minule, asjade sorteerimised ja omale kohale asetamised Marile. Võin panna pesu pesema, aga seda teeb ka Mari. Vajalikud triikimised kannatab minu selg paremini välja. Kui olen kodus, teen pliidi alla, katlasse või sauna ise tule üles. Minu töösõitude puhul pole Maril ka neist ülesannetest pääsu. Nagu polnud sel talvel pääsu lumekoristusest.

Mis on pikaajalise kooselu väärtus?

Mulle paistab, et ühine pikem kooselu võimaldab enam avastamisrõõmu. Seda juhul, kui ei karda end teineteisele avada ega pööra erimeelsuste puhul selga.
Sellest sai nüüd tosin aastat, kui minagi Marile meeldima hakkasin. Kaheksa aastat elame abielus ja mulle tundub, et ma pole oma naisega veel koos olla saanudki. Terve hulk ühiseid harjumusi on välja kujunenud, aga Mari üllatab mind ikka ja jälle mõne soovi või mõttega, uue tahuga endast. Mul on temaga huvitav ja kahetsusväärne tunduks loobuda võimalusest areneda ning vananeda koos.

Millal on lahutus lahendus?

Kui kaob usaldus partnerite vahel. Ühtegi suhet ei saa ja pole mõtet elus hoida kunstlikult. Lastega perede puhul on vastutus suurem, ent ausus maksab enam, usun küll, ka laste silmis.

Kristjani kogemused

  • Olen tähele pannud, et minu puhul aitab tülide tekkele kaasa tühi kõht ja suur väsimus. Siis tundub kodu uksest sisse astudes alalõpmata segamini ja pisiasjad kipuvad ärritama. Mari juba teab seda ning arvestab sellega. Ja mina võtan aega Mari murede ärakuulamiseks. Avatud olek ja kallistused on parimad tülide lahendamise viisid.
  • Pikaajalises kooselus tekib tunnetesse sügavus, mis lühema suhte puhul pinnavirvendusena hajub.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid