Jaga:     
Ajajoon | 12-15 aastat

Sa ei saa mulle midagi teha!

“2. september. Mutt on täielik friik,” loeb ta juhuslikult avatud leheküljelt lapselikus käekirjas sinise pastakaga kirjutatud ridu. “Ma vihkan teda.”
Ema seisab tardunult.

Kätlin:
“Ma lubasin R-le ja K-le, et saame õhtul kell kaheksa kaupsi juures kokku, aga mutt sundis mind vanatädi sünnipäevale kaasa tulema. Sünnipäev oli nii igav, et ma pidin ära surema. Kui ta järgmine kord mind ei lase, siis ma lihtsalt ei tee väljagi ja lähen ikka. Ta ei saa mulle midagi teha. Ma ei saa aru, miks ta mind ahistab. Teiste vanemad on palju nor­maalsemad.”

Ema:
“Uskumatu – kas see on tõesti minu laps, kes minust nii arvab?! Minu laps vihkab mind?! Nimetab mutiks. Ma poleks tohtinud seda päevikut lugeda, järelikult ei saa ma seda ka jutuks võtta. Oh, ma olen nii pagana vihane ja nii pagana valus on!”

Psühholoog:
“Soovitus kõigile vanematele: austage oma lapse privaatsust. Kui juhtute lugema või pealt kuulma midagi, mis pole mõeldud teie silmadele-kõrvadele, satute keerulisse olukorda. Pealegi te ei tea, kas kirjutatu on kogu tõde. Vihaga ütlevad või teevad inimesed nii mõndagi, mida nad pärast kahetsevad. Võib ka olla, et ema ja Kätlini suhted on pikemat aega pingelised olnud. Siis tasub mõelda, kuidas pingeid leevendada.”

Nõuanne vanematele

  • Ärge reageerige üle. Kriitika vanemate suhtes on teismeeas loomulik ja oma mustvalges maailmapildis võib laps viha väljendamiseks valida kõige vängemad sõnad, mida ta teab.
  • Kui teismeline kasutab vanemaga suheldes inetut sõnavara, seadke kindel piir. Öelge rahulikult: “Mulle ei sobi, et sa minuga sel moel räägid.”
  • Näib, et Kätlini elus on praegu periood, mil ta püüab aktiivselt oma piire laiendada. Vanemad võiksid läbi mõelda, mis on see, millest nad ei soovi taganeda, ja mis see, milles võib järeleandmisi teha. Teismelise trots võib võimenduda, kui seatud piirid pole enam eakohased.
  • Teismelist kasvatama hakata on juba liiga hilja. Kõik, mida ta on võinud teilt õppida, on juba kuhugi tallele pandud. Püüdke näha ja tunnustada oma lapse häid ja tugevaid külgi.
  • Kontrollige kodus oma keelekasutust ja tooni. Teismelisele on solvav, kui temaga räägitakse üleolevalt.
  • Kõige paremini aitab suhteid parandada, kui alustate lapsega dialoogi nagu võrdne võrdsega teda huvitavatel teemadel. Võite kujutleda, et lapse asemel on teie sõber – nii on see lihtsam.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid