Jaga:     
Ajajoon | 16 aastat

Jess! Me tegime septumi!

Kohtun kahe tüdrukuga kohvikus. Fatima Susanna Dominguez Ortiz (14) ja Greta Kuus (14) õpivad ühes Tartu koolis. Fatima on 7. klassi õpilane ja Greta tema kooliõde 8. klassist.

Kus te tuttavaks saite?

Greta: Koolis. Me ei käi ühes klassis, aga vahetunnis vaatasin, et Fata tundub hästi huvitav ja omapärane. Hakkasime suhtlema, siis kutsusin ta külla ja sealt alates saime headeks sõbrannadeks. Nüüd olemegi parimad sõbrannad.

Millised on teie hobid, mida koos harrastate?

Greta: Käin kunstikoolis vähemalt... kuus aastat juba. Õpin maali ja joonistamist ja voolimist. Mu joonistused on olnud näiteks Novgorodi hansapäevadel näitusel väljas. Vahepeal käisin ka jalgpallis ja show­tantsus. Hiljuti osalesin ülelinnalisel saksa keele olümpiaadil, sain 2. koha.

Fatima: Mina käin kõhutantsus ja joonistan hästi palju ja täidan blogi.

Greta: Fatal on hästi kuulus blogi! Iga päev pärast kooli me kokku ei saa, aga kui saame, siis viimasel ajal käime näiteks bussiga Lõunakeskuses. Seal sööme, vaatame poodides ringi ja ajame juttu.

Te ei näe päris tavalised välja. Kas kuulute mingi subkultuuri hulka?

Greta: Minul on palju sõpru alternatiivide ja kunstiinimeste hulgas. Ma ise olen nende kahe vahel. Alternatiivid on need, kes teevad teistsugust meiki ja näevad üldse silmapaistvamad välja, paljudel neist on needid. Oluline on ka muusikamaitse, minu lemmikmuusika on metal ja death­core. Sellistel raskema muusika kontsertidel on hullult lahe – lava ees moššitakse täiest jõust.

Fatima: Mina ei liigita end ühegi konkreetse rühmituse hulka. Aga muusikast meeldib mulle dub-step, metal, iga­sugused cored. Bändidest meeldib näiteks Avenged Sevenfold. Räägime piercingust.

Tean, et te mõlemad olete end augustanud.

Fatima: Jah, mul on smiley (kidaneet) ja septum.

Ma ei näe midagi?

Fatima (lükkab ninarõnga otsad sõõrmetest välja): Mul oli see praegu peidus.

Greta: Mul on olnud augud mõlemas ninasõõrmes ja ninas septum, praegu on alahuules auk ja paremas kõrvas tunnel. Tunneli läbimõõt on 1 cm. Teises kõrva­lestas on kolm auku ja kõhre sees ka üks. Tunnel on seest õõnes torujas ehe. Kõrva­auku võib panna ka plugi, see ei ole seest õõnes. Tunnelist saab läbi vaadata ja kui tahad, sealt näiteks pliiatsi läbi torgata.

Kuidas need augud tehtud on?

Greta: Me oleme kõik augud ise teinud. Salongid küsivad augustamiseks alaealiselt vanema luba.

Miks te vanematelt luba ei küsinud?

Greta: Mu vanematele ei meeldinud varem üldse augud ja needid ja kui ma rääkisin, et tahaks endale auke, siis nad ütlesid, et ei-ei, ei ole mõtet teha. Ma arvan, et ema poleks mulle seda luba andnud. Aga suvel ma mõtlesin, et oleks huvitav, kui ma selle septumi lõpuks ära teeksin... ja siis tegingi.

Kuidas te neid auke tegite?

Greta: See käib nii, et kõigepealt ostame kanüüli (sellesama, mida kasutatakse haiglas). Seda saab apteegist ja see maksab 15 krooni. Kanüül on pakendis, iga kord ostame uue ja kasutame seda ainult üks kord. Kui me esimest korda tegime, Fatimale septumi, siis ostsime antibakteriaalse seebi ja Asepti ka. Pesime käed seebiga ära ja lasime Asepti igale poole mitu-mitu korda peale, siis võtsime kanüüli ja torkasime nahast läbi.

Kas hirmu ei olnud?

Fatima: Esimest korda ma kartsin väga. Aga see polnud väga valus... no see polnud mugav, ent selle elas üle. Valu kestis umbes viis minutit.

Greta: Alguses ei läinud kanüül nahast hästi läbi, aga kui juba läks, siis polnud enam üldse valus. Mul polnud mingit hirmu, ainult sõbrannadele huuleneete pannes pabistasin veidi, kuidas nad sellele valule reageerivad.

Nägin YouTube’ist videot, kus tüdrukud koolivetsus üksteisele kõrvaauke tegid. Kõigile järjest sellise klammerdaja moodi vahendiga. Kas selline situatsioon on teile tuttav?

Greta: Meil üks kooliõde tegi omale kooli vetsus tavalise nõelaga kõrva augu. Selle klammerdaja moodi püstoliga pole ma näinud kedagi auke tegemas. Mina lasin ka esimesed kõrvaaugud salongis teha. Aga kõrvakõhre augu tegin ise kodus, hästi peenikese kanüüliga. Kõhre sisse oli väga valus teha, pidi kaua aega jändama, see on ju põhimõtteliselt kont.

Tegid kiire löögiga või pidid puurima?

Greta: No mina endale puurisin. Sõbrannale tegin hästi kiiresti. Tal ka ema ei lubanud teha, nii et salaja tegime.

Kuidas te haava eest hoolitsesite?

Fatima: Pihustasime iga päev mitu korda Aseptiga üle ja pesime muudkui Safe­guardi seebiga.

Kas haavaga midagi pahasti ka on läinud?

Greta: Ei! Aa, see kõhre oma läks korra pahaks, aga nüüd ma enam seal kõrvaneeti ei kanna. Kõhreauk ei kasvagi vist kinni, paraneb lihtsalt ära ja siis panen kõrvarõnga tagasi.

On teil veel tuttavaid, kellel on auke?

Greta: Jaa, väga palju! Mu kõige vanem tuttav, kes neete kannab, on 25.

Fatima: Minu klassikaaslastel auke ei ole.

Miks te seda teete?

Greta: Mulle on juba aastaid meeldinud needistamine, see on põnev.

Fatima: Mina nägin tuttavate pealt, et neil on, ja siis tahtsin ise ka proovida.

Greta: Kõrvaaugu venitamise idee sain ma mitu aastat tagasi, kui vaatasin telekast dokumentaalfilmi musta­nahalistest, kel olid hullult suured augud kõrvades. Nad venitasid neid puuokstega. Mõtlesin, et õudselt lahe, tahaksin endale kunagi ka suurt auku kõrva... no mitte nii suurt! Paar aastat hiljem nägin, et paljudel tuttavatel on need, ja siis ma mõtlesin, et nüüd proovingi.

Mis materjalist teie ehted on?

Greta: Neetide pulgad on kirurgilisest terasest, mummud on plastikust. Venitaja on ka plastikust. Kõrvarõngad on hõbedast.

Fatima: Minu septum on kirurgilisest terasest.

Kus te neid varjate?

Fatima: Mina varjan septumit koolis, muidu hüütakse igasuguseid nimesid, seda ma ei taha. Ja õpetajatele need asjad ka eriti ei meeldi. Tänaval käin, septum väljas.

Greta: Kui mul oli septum, siis ma ka koolis algul varjasin seda. Mind ei kiusatud ega midagi, aga lihtsalt kõik tulid uuri­ma, et issand jumal, näita, võta korra ära ja keera teistpidi ja kuidas sa seda tegid. Liiga palju küsimusi korraga. Siis mõtlesin, et panen ninna, nii keegi ei näe.

Kui augud ilma vanemate loata tegite, siis pidite neid ju ka kodus varjama.

Greta: Jah, esialgu katsusin ma septumit vanemate eest varjata. Alahuule needil keerasin ka mummu maha ja paar nädalat varjasin seda. Käisin, pea hästi all, nii et polnud üldse näha.

Fatima: Mina varjasin septumit kodus umbes kuu aega. Mai lõpus tegin augu ja juuni lõpus tuli välja.

Kuidas ema augud avastas?

Fatima: Minu ema sai nii teada, et mul oli ühel õhtul igav, läksin emme juurde ja näitasin talle. Ta oli algul väga pettunud ja kuri, aga mitte augu pärast, vaid sellepärast, et rõngas oli liiga jäme. See rõngas oli 2 mm paksune. Ei, tülli me ei läinud, ema ütles lihtsalt, et ta ostab mulle uue needi. Praegu pole see meil kodus enam üldse teema.

Greta: Minu ema nägi kogemata. Ta tahtis kohe, et läheksime nahaarsti juurde, et arst räägiks, mis ohud on. Aga seal ei räägitud eriti midagi.

Kas augustatult saate rohkem tähelepanu?

Fatima: Jah, kas või tänaval võib suvaline inimene hüüda – mis sul ninas on?

Greta: Mulle pole suurt midagi öeldud. Aga sõbrad ikka kiidavad, et lahe neet sul või... Sõpradele meeldib, mis me teeme. Nendega saab ka vaadata, kuhu keegi on vahepeal auke juurde teinud. Ühel tuttaval on juba 3 cm suurune venitaja kõrvas!

Millised on teie edaspidised soovid piercingumaailmas?

Greta: Kõrvaaugu ma venitasin 1 cm-ni ja hetkel ma seda suuremaks ei tee, muidu ehmatan ema ja isa ära. Kunagi võib-olla tahaksin... no 2,5 cm suuruseks näiteks. Ja näoneetidest tahaks veel midagi proovida ja vaadata, mis mulle kõige rohkem meeldib. Näiteks põseneeti.

Aga keeleneeti?

Greta: Seda ei taha. See on teistsuguse stiiliga inimestel. Nagu ka ninaneedid ühes sõõrmes ja nabaneedid. Minu stiiliga need ei sobiks. Ja kulmuneet mulle lihtsalt ei meeldi.

Mis te arvate, kas see augustamise-maania läheb teil kasvades üle ka?

Greta: Ma arvan, et kui ma juba vanem olen, siin ma mitut auku korraga ei taha. Aga praegu tahaks küll seda põseneeti labretile lisaks.

Kas poisid vaatavad ka nüüd rohkem?

Greta: Võib-olla tänaval, aga mitte klassivennad. Neid võib see pigem hirmutada. Mõni ikka küsib, miks mul oli tarvis seda teha.

Milline on teie kõige ebameeldivam piercinguga seotud kogemus?

Greta: Kui mul ka septum oli, siis kord öeldi meile Fataga tänaval: oi, te olete nagu pullid!

Aga kõige lahedam?

Greta: Endal on hea tunne. Ja tihti öeldakse, et mulle nii hästi sobib see.

Fatima: Mulle meeldib needistamist proovida. Igaüks ei julge seda. Ja neete kanda on väga teistmoodi.

Väike sõnastik vanematele

  • Septum: auk ninasõõrmeid eraldava vaheseina alumises osas.
  • Labret: auk alumise huule all.
  • Medusa: auk nina all ülahuule keskkohas.
  • Monroe (ka Madonna): auk paremal või vasakul ülahuule lähedal.
  • Bridge ehk sild: auk ninajuurel umbes silmade vahel.
  • Plug: nahka läbiv kaunistus.
  • Smiley: auk huulekidas.
  • Moššima: muusika rütmis ägedalt peaga kaasa vehkima.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid