Jaga:     
Ajajoon | 16 aastat

Teismelised ja KANEP


Nad ütlevad, et kanep on isegi tavalisest suitsust ohutum, sest ei tahma kopse. See kahjustab ainult lühiajalist mälu ega jäta püsivamaid kahjustusi. Mõni ütleb, et kanep on isegi parem kui alkohol, sest ei põhjusta pohmelust. Ma ei oska nendega vaielda, kuna internetis ning mujal kirjanduses ilmunud info ei sisalda tõepoolest teavet selle kohta, miks ja kuidas siis kanep ikkagi kahjulik on. Noorte hulgas on arusaam kanepi mitteohtlikkusest praegu väga tavaline."

Kas tõesti tõsi?

Kõigepealt - kahju küll, aga mis puudutab info ühekülgsust, siis on kirjutajal õigus. Kui internetis põhjalikumalt tuhnida, siis leiab sealt saite ka kanepi kahjulikkusest, ent veel lihtsam on saada infot selle kohta, kui "mõistlik" lõõgastaja see on.

Kirjutaja jutt vastab tõele ka selles osas, et kanepi tarvitamine on levinud. Eelmise aasta andmete järgi on Eestis enam-vähem iga neljas 15-16aastane koolilaps kanepit proovinud. Täpsemalt 28% poistest ja 18% tüdrukutest.

Ja kui teid huvitavad trendid, siis palun: üheksa-aastase ajalooga uurimus näitab, et kanepi kasutamine kasvab hirmkiirelt. Tavaliselt pruugitakse seda koos alkoholiga.

Kuidas kasutatakse?
• Marihuaana on kuivatatud kanepitaim, tarvitatakse lehti, varsi ja õisi.
• Hašiš on kuivatatud kanepivaik, mida saadakse õitest. See on marihuaanast kangem kraam, sest toimeainet tetrahüdrokannbinooli (TCH) leidub vaigus kõige rohkem.
Mõlemat suitsetatakse tubakaga segades. Võib lihtsalt plotski keerata, võib piipu või vesipiipu pahvida. Kanepit võib ka närida.

Kui kiiresti kanep mõjub?

Suitsetamisel kulub toime saavutamiseks 10-30 minutit ja see kestab tund-poolteist või veidi kauem. Suitsu kangust ja mõju on raske ette hinnata, sest pole täpselt teada, kui palju selles toimeainet on. Kanepitaime süües algab mõju tunni või paari pärast ning kestab kauem.

Kuidas kanep mõjub?

Üldiselt on mahe ja mõnus olemine. Kanep teeb jutukaks ja ajab naerma. Pikka juttu ei saa kanepikaifis tegelasega ajada, sest ta ei salvesta faile ära. Ehk siis lühiajaline mälu on kahjustatud ja äsjakuuldud jutt läheb tihti meelest. Jutukus võib vahelduda unistamise ja enesevaatlemisega.
Suu kuivab ja söögiisu tõuseb.

Tekib inspiratsioonitunne. Võib siiski juhtuda, et pärast ei tundu pähetorganud ideed enam nii head, kui alguses paistis. Taju muutub. Inimene ei oska õigesti hinnata aega, valgust, kiirust ega vahemaid. Üks anekdoot kõlab nii: kaks kanepikaifis meest sõidavad autoga. Üks ütleb. "Kuule, ma ei sa aru, kas see tee pöörab ära või ei pööra." Teine vastab: "Pöörab küll, aga ma ei saa aru, kummale poole."

Kuna neil on hea olla, siis see neid eriti ei huvitagi. Kõige rohkem surmajuhtumeid toob kanepi tarvitamine endaga kaasa just liiklusõnnetuste kaudu. Pole vahet, kas joobes inimene on autoroolis või jalakäija. Kanep tapab liikluses.

Kanep ei tekita sõltuvust?

Kanep ei too kaasa füüsilist sõltuvust, küll aga tekitab psüühilise sõltuvuse. See tähendab, et inimene on 100% veendunud, et ta suudab tarvitamise vajadusel maha jätta. Aga kuna ta enda meelest pole sõltuvuses, siis pole tal ka mingit põhjust seda teha. Seega on tal vaja motiivi mitte kanepi tarvitamiseks, vaid selle lõpetamiseks.

Selline enesepettus võib kesta pikka aega. Tegelikkuses ei suuda inimene ilma kanepisuitsetamise rituaalita olla. Sõltuvus suureneb selle aja jooksul aste-astmelt. Muutusi inimese psüühikas võib märgata see, kes pole teda näiteks aasta näinud. Kanep kasutab hiilivat taktikat.

Kanep ei tee agressiivseks?

See lause on iseenesest õige. Joobes inimene käitub rahulikult ja heatahtlikult. Lisaks sellele on ta tahtejõuetu ja aktiivsuseta. Seda mitte ainult joobe ajal, vaid ka muidu. Kanepitarvitaja muutub pikapeale apaatseks. Tal on üha raskem võtta vastutust oma elu eest. Igapäevane elu ilma kanepita hakkab tunduma liiga hall ja rutiinne. Arusaamine õigest ja valest muutub ähmaseks.
Kanep murrab vaimse selgroo.

Kanep on tubakast ohutum?

Kanepi mõju on tugevaim siis, kui seda sügavalt alla tõmmata ja veidi kopsus hoida. Kuid põlemisel tekib mitu korda rohkem tõrva ja mürgist süsinikmonoksiidi kui tubakal. Seega suurendab kanep vähiriski, kurnab kopse ning ärritab hingamisteid. Paar kanepisuitsu kahjustab kopse samavõrd kui pakk sigarette.

Kanep ei tekita pohmakat?

Jälle iseenesest õige, aga siit pole eriti loogiline järeldada, et kanep on alkoholist etem. Sama hästi võiks öelda, et sõrmest ilmajäämine on väiksem õnnetus kui käeluu murd, sest sidemega on mugavam ringi käia kui kipsis käega. Kanep ja alkohol laastavad

organismi erinevalt.

Kanep ei mõju pikaajalisele mälule?

Kanep on rasvlahustuv ehk raskesti lahustuv aine. See tähendab, et midagi temast talletub ajurakkudes. Regulaarne kanepisuitsetamine halvendab ka pikaajalist mälu. Halvenema hakanud mälu ei taastu.

Kanepi suitsetamisest on lihtne loobuda?

On neid, kes suudavad lõpetada, ja on neid, kes ei suuda. Mõlemaid on võrdselt. Statistika järgi ei suuda pool kanepikasutajatest suitsetamist jätta. Üldiselt käib kanepist loobumisega kaasas depressioon ja tahtejõuetuse tunne. Pikaajalised tarvitajad väidavad, et kõige raskem on teisel nädalal. Kanep taganeb võitlusega.

Kas minu laps suudab öelda ei?

Narkomaaniaga igapäevases töös kokku puutuvad inimesed ütlevad, et kanepi kättesaamisega koolilastel probleeme ei teki. Seda liigub. Küsimus on selles, kas teie laps suudab öelda ei.
Pole kindel, et sellel on erilist efekti, kui te talle käesoleva artikli nina alla pistate. Igaüks usub seda, mida ta tahab uskuda ja mis tema vaadetega kokku sobib. Aga teile tuleb kindlasti kasuks, kui te kanepi ja muude narkootikumide mõjust midagi teate ning suudate asjast rahulikult rääkida. Vahel ju tekib nagu iseenesest niisugune usalduslik õhkkond.

Ja siis on teie arvamusel lapse jaoks ka väärtus.

NUMBRID

• 90% narkosõltlastest alustasid kanepist. Seega on kanep aste kangemate narkootikumide juurde.

• 10 päeva pärast kanepi suitsetamist on sperma hulk meestel vähenenud poole võrra. Kanepi mõju all valminud spermatosoide nimetatakse läbipõlemissündroomiga spermatosoidideks. See tähendab, et nad käituvad närviliselt ega ole huvitatud munaraku viljastamisest. Tüdrukutel põhjustab kanep häireid menstruaaltsüklis.

Allikad: Ellu Eik, psühhiaater, töötab narkomaanidega Lääne-Tallinna Keskhaigla psühhiaatria-
keskuses; Mari Järvelaid, sotsiaalministeeriumi rahva tervise osakonna peaspetsialist


0 kommentaari

Loe ka neid lugusid