Jaga:     
Pere | Lapsevanemaks oleku kunst

Kuldreegel, kuidas lapsele lahkust õpetada!

Ilmselt enamus meist on seda kuldreeglit kuulnud. Lapsena nägime seda sõnumit koolis klassiruumi teadetetahvlil või arsti juures ootesaalis olevatel seintel. Tekst võis olla natuke erinev, aga selle sõnum oli alati sama: 

Kohtle kõiki inimesi nii nagu sa tahaksid, et sind koheldakse.

Sama kehtib ka laste kasvatamises. Sa pead käituma nii nagu sa tahad, et sinu lapsed käituksid. Kui sa soovid, et lapsed oleksid lahked, pead sa ka ise lahke olema.

Kui sa soovid, et su lapsed kuulaksid sind, kui sa räägid, pead sa esimese asjana pakkuma neile oma tähelepanu.

Kui sa soovid, et nad vabandaksid oma vigade eest, pead sa olema valmis vastama samaga.

Kui sa soovid, et nad andestaksid, pead ka ise olema armuline.

Nii jõuame lastekasvatamise kuldreeglini:

Kohtle oma last nii, nagu sa tahad, et nemad kohtleksid teisi.

See puudutab ka seda, kuidas nad ennast kohtlevad. Lapsevanemana on sul suur roll ja vastutus oma laste juhendamisel. Oled justkui hääl oma laste peas kuniks nad avastavad oma sisemise hääle. Lapsed kuulavad ja näevad alati. Isegi kui sa arvad, et see nii ei ole.

Lapsevanematelt ei oodata, et nad oleksid alati täiuslikud. Vastupidi, loodetakse näha vigu, mida nad teevad. See aga kuidas oma vigadega toime tulla ja neist õppida, andestada ja edasi liikuda, on iga ühe enda teha.

Järgmisel korral, kui tunned, et emotsioonid keevad üle pea ja tahaksid reageerida, hinga sügavalt sisse ja välja ning mõtle, kuidas see võiks välja näha läbi lapse silmade. Sama kehtib ka kõigi teiste olukordade kohta. Võta sekund-kaks enda jaoks aega ja seejärel tee otsus, kuidas käituda.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid